Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
8
Cevap
0
Tıklama
8
Öne Çıkarma
Rusya, Starlink ve benzeri internet servis sağlayıcıları kullanmak isteyenlere yaptırım uygulayabilir

Z zildjiann Konu Sahibi
6 gün (4101 mesaj)

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in uydu temelli internet hizmeti Starlink, beta kapsamındaki faaliyetlerini yavaş yavaş genişletiyor. Avrupa kıtasında İngiltere’de de faaliyetlerine başlayan Starlink, tatminkâr performansıyla övgüleri üzerinde toplarken yaptırım konusuyla da gündeme geldi. Yaptırım konusunda adı geçen şirketler arasında, OneWeb gibi firmalar da var.Dünya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Rusya’dan gelen yaptırım ihtimali, Starlink ve benzeri hizmetleri Rusya’da deneyimlemek isteyen kullanıcıları üzecekmiş gibi duruyor. Zira ülkede yayınlanan Popular Mechanics adlı derginin Rusça sürümüne göre Rus ulusal yasama organı, bu tür batılı servislerin hizmetini kullanmayı düşünen birey ve kurumlara yaptırım uygulamayı düşünüyor.Yüklü miktarda para cezasıDergide yer alan habere göre yasama organı üyeleri, söz konusu internet hizmetleri yoluyla internete özgür bir şekilde bağlanacak kişilerin ülkedeki internet ve mobil iletişim kullanımını denetleyen Operasyonel Arama Tedbirleri Sistemini sekteye uğratacağına inanıyor. Bu kapsamda bir girişimde bulunan kurum ya da bireylere ise para cezası uygulanması planlanıyor. Bahse konu bedel ise şahıslar için 10 bin ila 30 bin ruble (yaklaşık bin ila 3 bin lira), kurumlar için ise 500 bin ila 1 milyon ruble (50 bin ila 100 bin lira) arasında değişebilecek.

Bazılarına göre Rusya’nın özellikle Starlink’in adının bu konuda dillendirilmesini servis sağlayıcının SpaceX’e ait olmasına bağlıyor. Ülkenin uzay programını yöneten Dmitry Rogozin’in SpaceX ile ilgili görüşlerinin pek olumlu olmadığı biliniyor. Zira Rogozin, SpaceX’in uzaya başarılı şekilde yolladığı roketler yüzünden Rusya’nın uzay yarışında görünürlüğünün azaldığına inanan insanların başında gelmekte.SpaceX’in ABD’nin maşası konumunda olduğunu sık sık ifade eden ve şirketin ABD’nin askeri çıkarlarına hizmet ettiğini savunan Rogozin, bu konudaki yaptırımı destekleyen siyasilerden de biri durumunda. Rusya’nın SpaceX ve OneWeb gibi girişimlerin karşısına “Küre” adını verdiği çözümle çıkmaya hazırlandığı ise halihazırda gündemde olan bir konu. Ancak ülkenin sivil maksatlı uzay projelerine çok yüksek miktarlarda para akıtmadığı biliniyor ve bazı uzmanlara göre de Küre’nin önünde 20 milyar dolarlık bir yaklaşık maliyet duruyor. Yine de faaliyete geçme ihtimali bulunan sistem için ilk uyduların, 2024 yılı itibariyle uzaya gönderilebileceği belirtilmekte.OneWeb’in durumu ise daha ilginç. İngiltere ve Hindistan merkezli girişim, Starlink benzeri internet hizmeti için kullanacağı uyduları Rus Soyuz roketleriyle uzaya gönderiyor. Bu anlamda Rusya’nın kendi kendine zarar verip vermeyeceğini zaman gösterecek.
Kaynak:https://arstechnica.com/science/2021/01/russia-may-fine-citizens-who-use-spacexs-starlink-internet-service/

 Haberi Portalda Gör

Uzaydaki bu rekabet sürerse (ki sürecek gibi görünüyor) gelecekte yörünge tam bir çöplüğe dönecek. Bu frekans karmaşasının canlıları ve doğal hay...
Yoruma Git
Yorumun Devamı homebird - 6 gün +12
Frekansların bizi etkilediği yok. Yoksa şimdiye kadar çoktan hapı yutmuştuk. Uydularda işi bitince dünyada denize düşürüyorlar yada atmosferde yakıyorlar hep orada dolaşmıyor ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı gun - 6 gün +4

B BekirHan
6 gün (2442 mesaj)
Nasıl akıtsın. Ülkede tüm para 40-50 kişilik Duma' nın elinde..
H homebird
6 gün (1682 mesaj)
Uzaydaki bu rekabet sürerse (ki sürecek gibi görünüyor) gelecekte yörünge tam bir çöplüğe dönecek. Bu frekans karmaşasının canlıları ve doğal hayatı nasıl etkileyeceğini ne bilen nede konuşan var. Varsa yoksa kazan, kazan, daha çok kazan. Lanet gelsin kökünüze!


Bu mesaja 2 cevap geldi.

G gun
6 gün (8708 mesaj)
Frekansların bizi etkilediği yok. Yoksa şimdiye kadar çoktan hapı yutmuştuk. Uydularda işi bitince dünyada denize düşürüyorlar yada atmosferde yakıyorlar hep orada dolaşmıyor yani.
Bu mesajda bahsedilenler: @homebird

S sniper23
5 gün (6629 mesaj)
Telefonların radyasyonu gibi aslında. Araştırma yapılması problemli. Olsa bile hep taraflı araştırmalar.
Bu mesajda bahsedilenler: @homebird

D DH Misafiri
5 gün (68813 mesaj)
Maalesef büyük çoğunluğu hep Dünyanın yörüngesinde dolanıp tehlike yaratıyor. Bu konuda bir çok haber yapılmıştı.
M mezun2021itü
4 gün (220 mesaj)
bu uzaydan internet iki üç şirketin elinde olur maliyet çok devletler böyle bir sistem imkanı yok üretemez altından kalkamaz şuanda spacex gibi bir firman olması için 10 15 sene boyunca deneme yapmak vs lazım ama kendi yönlerinden de haklılar devlet denetleyemeyebilir çünkü her yere sinyal kesici araç koyamaz koyarsa bütün sistemler gider bu yüzden tek çözüm ceza olacak gibi duruyor zaten bu internetin avrupa rus abd den çok gelişmemiş ülkelere yarayacağını düşünüyorum altyapıları hiç olmayan yerler için faydalı olabilir
D DH Misafiri
4 gün (68813 mesaj)
Ülkedeki internet iletişimi kaynaklı kaosun kontrolünü ülke hükümetinin kontrol edemeyebilir bu da insansız araçların ve söz konusu terörize iletişimin engellenememesi olarak netice verebilir. Tehlikeli bir şey bence kontrolsüz internet.
S serafon
4 gün (2206 mesaj)
Yakında siber sınırlar da fiziki sınırlar kadar kalınlaşacak bu gidişle çünkü siber alanın etkisi/gücü gün geçtikçe ortaya çıkıyor ve firmaların çevirdikleri naneler de ortaya çıkıyor. Maalesef bu işte bir orta yol yok. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.