Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
79
Cevap
0
Tıklama
117
Öne Çıkarma
Vergi Kaçırmak Farz Mı Sevap Mı?

O
ornitolog Konu Sahibi
2 hafta (4196 mesaj)
Tanıdığım bir oto tamirci var 20 yıldır bu işi yapıyor, 5 vakit namaz kılan dışarıdan dindar koyu akpli birimeğer bu adamın ruhsatı yokmuş senelerdir dükkanı kaçakmış bir işe bile fiş kesmezmiş, gelen zabıtaya rüşveti verir yollarmışşimdi merak ediyorum bu dindarlara göre vergi kaçırmak sevap mı? hükümetin hayranı olmak devlete zarar vermeyi mi farz kılıyor?En Çok Beğenilenler Tümü Tüm Yorumları Aç
tövbe kapısı her zaman açıktır.
Yoruma Git
kozmos beni sevmiyor - 2 hafta +85
Esnafın büyük çoğunluğu vergi kaçırıyor, büyük şirketlere iş yapıyorsa mecburen fatura falan keserler ve vergi öderler, çokkkk nadir dürüst vardır bel...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Cem - 2 hafta +46

C
Cem
2 hafta (6721 mesaj)
Esnafın büyük çoğunluğu vergi kaçırıyor, büyük şirketlere iş yapıyorsa mecburen fatura falan keserler ve vergi öderler, çokkkk nadir dürüst vardır belki onlarda çokkk azdır.
K
kozmos beni sevmiyor
2 hafta (204 mesaj)
tövbe kapısı her zaman açıktır.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A
aksinaletinsan
2 hafta (2662 mesaj)
Heryer öyle. Hiç bir küçük esnaf doğru dürüst vergi vermez! Büyükler de affedilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L
lazer__
2 hafta (1685 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


I
ImPerspektif
2 hafta (398 mesaj)
Benim bir yanım helal olsun diyor, diğer yanım allah belalarını versin diyor. Fena çelişkiye düşüyorum. Bu ülke insanının daha maaşı yatmadan vergi kesiliyor. Bu ülkede faaliyet gösteren, bu ülke insanı üzerinden para kazanan şirketlere vergi affı filan geliyor. Hemde öyle 1.000TL 2.000TL değil. Turkcell'in bir ara 450 milyon TL vergi borcu vardı. Bu borç 24 milyon gibi bir rakama indirildi. Cengiz inşaatın 400 milyon TL'lik vergi borcu direk silindi. Bu ülkenin bütçesi %70-80 oranında vergiler ile oluşuyor. Hal böyle olunca insanlar kendi gemisinin kaptanı oluyor ve gemiyi bir şekilde yürütüyor. AKP iktidarı öncesi nereden buldun yasası vardı. Senin hesaplarında anormal kazançlar varsa ve bu kazançlar yasal ama vergi kaçırılmış şekildeyse ciddi sonuçları oluyordu. İnsanlar haksız kazanca pek bulaşamıyordu. AKP iktidar olunca ilk bu yasayı kaldırdı.Bu vergi oranları ile küçük esnaf ayakta kalamaz. Ha şunu yapın tabi ben vatandaş olarak vergi altında eziliyorsam nakit harcamalarım olunca esnaftan nakit fişi isterim.
A
ahmet kontuy
2 hafta (331 mesaj)
senin verdiğin örnek münferit olaydır. bu tarz bir veya bin vaka ile geneline atıf yapman doğru değil. bu şekilde yazıyor olabilmen için ama bilinçsizce ama kasti yani bilerek, zarar verme amaçlı yazıyor olman gerekir. çok düşüncesizce bir yazı. bak nihat genç, yılmaz özdil'in son çıkardığı atatürk kitabı için ne diyor: bu insanları görünce midem kaldırmıyor" diyor kısaca. niye? diyor ki atatatürk ve inönü zamanında olan bir olay için 1 kuruşluk sapma için nasıl olur bu hata derken, bu zamanda ise birileri atatürk için habire kitap çıkarıp, cebini dolduruyor diyor. hemen soralım sana, atatürk için herkes kitap yazsın tanesini de 2500₺ satsın. ve o kitap içinde de daha önceki kitaplardan hiç bir farkı olmasın. bu bir aldatmaca. yani lafın kısası, bu hayatda aldatmaca, hayatın her anında, hiç ummadığın bir anda, hiç ummadığın kişilerden sana darbe olarak gelebilir. gelmeyeceğini sanıyorsan yanılıyorsun! eninde sonunda başına gelecek. o zaman da genelleme yap görelim seni. genelleme yaparsan bu dünyada yaşayamazsın. kendine zehir edersin bu hayatı.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D
dephyr
2 hafta (3067 mesaj)
peki toplanan vergiler nereye cukkalanıyor soran var mı?alan da kaçırıyor veren de....


Bu mesaja 1 cevap geldi.

T
ttfvol
2 hafta (1149 mesaj)
Benim bildiğim islamda vergi yok. Varsada cizye ve öşür adı altında alınan devlet giderleri için kullanılan cüzi miktarlar var. Şimdi günümüze bakalım ağızlarından allah kitap peygamber kul hakkı lafı düşmeyenlerin aldığı yüzde yüzleri geçen vergiler. Yetiş ya muhammed yetiş ya ali

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


T
tenekekutu
2 hafta (6918 mesaj)
İnsan namazını,orucunu Allah'a karşı borcu için yapar. Yani bu kişinin kıldığı namaz,oruç vb ibadetleri kendi içindir. Burada karar yaradanındır,tövbe kapısı açıktır.Bir de müslümanın topluma karşı sorumluluğu vardır yani kul hakkı dediğimiz şeyler yani vergi vermek,rüşvet vermemek vb gibi. Buradan tövbe ile kurtulamazsın,dünyada iken helalleşmen gerekir. O yüzden yapan kendine yapmayan da yine kendine yapar. Yapmazsa da bedelini öbür tarafta öder.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A
asau
2 hafta (1240 mesaj)
Vergi almak haram mı farz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 30 Temmuz 2020; 0:37:53 >


Y
yaman01
2 hafta (1070 mesaj)
Şov için namaz kılanlar ne kadar aşağılık insanlarsa namaz kılan insanların "dürüst, namuslu" olduklarını düşünenlerde (konu sahibi gibi) o kadar enayidir.
C
crazyfriend712
2 hafta (1020 mesaj)
Eyüp Sultan Camii etrafındaki dükkanların kaçı personeline ssk yapıyor? Sorsan istanbulda en dindar yerdir ama... Neyse

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L
lbyibo
2 hafta (319 mesaj)
Herşeyi yap 1 tövbe ile affedilsin sonra tekrar yap tövbe et Allah kullarını sever 😂

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

O
One Shot One Kill
2 hafta (1269 mesaj)
Bu işin dinle akp li olmakla filan alakasi yoktur. Para hırsı , şark kurnazlığı bizim milletin doğasında vardır. Dini boyutta bakarsak vergi kaçırmak çok büyük bir günahtır. Neden derseniz vergi kaçıran kişi başkasının hakkına giriyor. Kul hakkı hem de öyle böyle kul hakkı değil bu. Milyonların hakkına giriyor. O vergi kaçıran kişiler bunun günah olduğunu biliyor ve yapiyorsa o kıldığı namaz da gostermeliktir. Bu işin tövbesi filan olmaz. Nasıl helalleseceksin milyonlarla? Kimin hakkina girdiğin bile belli değil o kadar çok kişi var. Gerçek Müslümanlık zaten uygulansa böyle adaletsizlikler göremeyiz. Baştaki parti müslümanlikla dinle insanları madem kendine cekiyor. Aylarca Ayasofya yerine şu vergi kacirma işini duzeltsinler. Firmalarin vergi borcunu silmesinler. Her zaman söylüyorum şu vergi kaçırma işi son bulsa bordrolu çalışanların da maaslari artar, tuketimde odedigimiz vergilerde düşer. Onun dışında iktidarın gücü var madem müslümanlar o zaman kumar neden serbest? Iddia , at yarışı, kazı kazan, milli piyango vb neden hâlâ var? Bunlardan elde edilen vergi geliri haram degil mi? Müslümanlığı işine geldiği gibi yonttuklari için insanlar dinden soğuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi One Shot One Kill -- 30 Temmuz 2020; 16:32:36 >


T
therkut
2 hafta (289 mesaj)
Milyon dolarlık vergiler tek emir ile zart diye silinirken ben 20tl vergi kaçırınca nasıl da namus borcuna dönüşüyor değil mi konu? Bu ahlak,namus,vatan millet Sakarya bir garibanın sözlüğünde var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A
avmevsimizamanı
2 hafta (331 mesaj)
Herifler bir umre turu yapınca arınıyorlar(!) Allah herşeyi bilendir.
T
TulparHAN
2 hafta (5746 mesaj)
Vergi kaçıran cennete gidemez kul hakkıdır allah bile affetmiyor