C

Yarbay
22 Aralık 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
502 (Bu ay: 12)
Gönderiler Hakkında
C
7 sa. önce
Mahfi Eğilmez: 128 Milyar $
<p class="ql-align-justify">Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde ortaya çıkan azalmanın miktarı ve nedeni</p><p class="ql-align-justify">2019 sonunda TCMB’nin swaplar hariç net rezervleri 18,4 milyar dolardı. 2020 sonu itibarıyla bu tutar eksi 58,4 milyar, 9 Nisan 2021 itibarıyla da eksi 60,6 milyar dolardır. Demek ki TCMB’nin rezervi kalmadığı gibi emaneten kendisinde bulunan rezervleri tamamlaması için bugün itibarıyla 60,4 milyar dolar bulması gerekiyor. Son 15 ayda rezerv kaybı (artı 18,4 milyar dolardan eksi 60,6 milyar dolara inişle) 79 milyar dolar olmuş. 2020 yılsonunda eksi 58,4 milyar dolar olan rezervler 9 Nisan 2021’de eksi 60,6 milyar dolar olduğuna göre rezervlerdeki azalma 2021 yılında durmamış, artmaya devam etmiş görünüyor. Buna ek olarak TCMB Başkanının yaptığı açıklamadan iki kurum arasında 2017 yılında yapılan (ve bu açıklamaya kadar kamuoyuna duyurulmamış olan) bir protokolle TCMB’nin Hazine’ye döviz sattığı, Hazine’nin de bu dövizleri kamu bankaları aracılığıyla kurun yükselmesini önlemek amacıyla piyasaya verdiği ortaya çıkmış bulunuyor. Bunları da hesaba katınca kamuoyunda konuşulan 128 milyar dolarlık tutara ulaşılıyor. Burada sorulması gereken soru TCMB’nin döviz yönetimi konusundaki görevini Hazine’ye niçin ve nasıl bıraktığı meselesidir.</p><p class="ql-align-justify">Rezerv niçin tutulur ve nerede kullanılır?  </p><p class="ql-align-justify">Ülkeler iki nedenle rezerv tutarlar: (1) Rezervler ülkeye borç verenlere ödeme sorununun olmadığını gösterebilmek için tutulur. Borç verenler veya yatırım yapanlar sorun çıkması halinde alacaklarını veya yatırdıkları paraları alıp gidebileceklerini görmek isterler. Bunun için de rezervlerin yüksekliğini bir teminat olarak görürler. (2) Rezervler zor zamanlarda bir çeşit son kaynak olarak tutulur. 2020 yılında yaşanan Covid – 19 salgını her ülke açısından tartışmasız zor zaman olarak kabul edilebilecek bir durumdur. Böyle bir durumda rezervlerin kullanılması normaldir, çünkü belirttiğimiz gibi rezervler bu tür olaylarda kullanılmak için tutulur. Burada sorulması gereken asıl soru rezervlerin gerçekten bu zor zamanların olumsuz etkisini önlemek için kullanılıp kullanılmadığı sorusudur. Bugün tartışılan konular içinde en önemlisi budur, çünkü bu noktada işler karışıyor. Biliyoruz ki bu rezervlerin çok büyük bir bölümü ‘faiz sebep - enflasyon sonuçtur’ teorisini kanıtlamak üzere döviz kurunun yükselmesini önlemek amacıyla kullanıldı. Pek çok yerli, yabancı kişi ve kurum ihtiyacı olsun olmasın düşük faizle kredi alarak gidip düşük kurdan satılan bu dövizleri satın aldı.</p>Rezervlerin kullanılmasından olumlu sonuç alınıp alınmadığı
<p class="ql-align-justify">Rezervlerin kullanılmasından amaçlanan sonuçların alınıp alınmadığı yanıtlanması gereken bir başka sorudur: (1) Rezervlerin kullanılması döviz kurlarının sabit kalmasını sağlayamadı. USD/TL kuru 6,80’den 8,50’ye kadar yükseldi (bu aralarda kur 8,07 dolayında seyrediyor.) (2) Faizi artırmamak için başvurulan rezerv kullanımı faizlerin düşük tutulmasını da sağlayamadı. Tam tersine TCMB, politika faizini yüzde 8,25’den yüzde 19’a kadar yükseltmek zorunda kaldı. (3) Rezervlerin kullanılması piyasada büyük sıkıntılar içinde olan esnafın ve onların yanında ücretle çalışan insanların işlerini ve ücretlerini kaybetmesine de engel olamadı. (4) Türkiye’ye borç veren yabancılar TCMB’nin rezervlerini kaybettiğini görünce borç faizlerini arttırdılar, bunun sonucu olarak dış borçlanmanın maliyeti yükseldi.</p>Değerlendirme
<p class="ql-align-justify">Rezervler, faizi indirerek enflasyonu düşürme teorisi uğruna kullanılmış, hedeflenenin tam tersine riskler de kurlar da faizler de yükselmiş bulunuyor. İşin bir başka olumsuz yanı da heba edilen rezervlerin yerine konmasının uzun yıllar alacak olması.</p><p class="ql-align-justify">
</p><p class="ql-align-justify">Önümüzdeki dönemde de irrasyonel yaklaşımlarımızın faturasını ödemeye devam edeceğiz.</p>
https://www.mahfiegilmez.com/2021/04/rezervlere-ne-oldu.html#more
C
dün
Karşılaştırmalı Link. Hangisini alayım.
https://www.hepsiburada.com/kiyasla/HBV000017SAHD,HBV000014N0W1,HBCV000003EG9G,HBV00000WNP4C,HBV000011GJZM,HBCV000001JVH8

6 adet laptop belirledim. Kullanım alanı, internet, film-dizi, uzaktan işe bağlanıp çalışmak. Hepsi bu. Oyun vs. oynanmayacak.

Bunların dışında önerisi olan varsa link yada model ismi verirse çok sevinirim.
C
3 hafta
Hamza Yerlikaya Vakıfbank yönetim kurulundan çıkarıldı
Sebebi neydi ki!
C
2 ay
Çiğköfteci Saldırısında 2. Olay, Bu seferde Kardeşi
Olaya bak, kendi yetmedi kardeşi şimdi.

Afyonkarahisar'da, sipariş ettiği çiğ köftenin "acılı" olduğunu ileri sürerek iş yeri çalışanını darp eden şüphelinin yakını olduğu öne sürülen bir kişi de çiğ köfteci dükkanına saldırdı.

Alınan bilgiye göre, İstiklal Mahallesi'nde, gece saatlerinde çiğ köfteci dükkanının önüne otomobille arkadaşlarıyla gelen ve G.Ş.'nin yakını olduğu öğrenilen bir saldırgan da iş yerinin güvenlik kamerasına ardından kapıya içki şişesi fırlattı.

İş yeri çalışanına küfürler eden saldırgan, dükkanın camı kırılmayınca bu sefer de cama sehpa attı. İş yerinin camını kıran şüpheli, daha sonra iş yeri önündeki motosikleti tekmeleyerek zarar verdi.

Çiğ köftecideki çalışan ise saldırgana "abi ben ne yaptım, benim suçum ne?" şeklinde karşılık verdi. Personeli dışarı çağıran saldırganı, daha sonra arkadaşları dükkanın önünden zorla uzaklaştırdı.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/ayni-cig-kofteciye-ikinci-saldiri,aeHBpGRlqkG1aH5yOPIReQ
C
2 ay
Diyanet Vakıf-Sen Bşk Nuri Ünal: Ezan sesini fiili olarak, uzaydan Dünya'ya dinletelim. Tarihe not d
Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türkiye'nin 2023'te uzaya yollamayı planladığı Türk vatandaşının uzayda ezan okunmasını talep etti. Ünal, "Türkiye’mizde tarihinde ilk defa böyle bir çalışma yapılıyor, ezan sesini fiili olarak, uzaydan dünyaya dinletelim. Tarihe not düşelim" dedi.

Kaynak: Çok
Yorum : Yok
C
3 ay
Yatak Odası İçin Dahili Uydulu TV Tavsiyesi
Yatak odası için, dahili uydu alıcılı fiyat performans ürünü bir TV önerirmisiniz.
C
3 ay
Yandaş Trollerin Maaşı Genelev Gelirlerinden Mi Karşılanıyor.
Yandaş gazetelerden birinin eski yazarı Uygur Kayahan'nın ilginç paylaşımı.

https://twitter.com/kayahanuygur/status/1024934013084098560
C
4 ay
Doğru Ölçüm Yapan BASKÜL Tavsiyesi
Xiaomi şu aralar meşhur olsa da doğru ölçümle ilgili sıkıntılar olduğunu okudum. Dijital analog farketmez, yağ analizi vs. ihtiyaç duymuyorum. Kilomu doğru ölçsün yeter.
C
4 ay
En Sevdiğiniz 3 Nota
En sevdiğiniz parfüm notalarından ilk 3'ü nedir?
C
4 ay
Acer Teknik Servis, Müşteri Hizmetlerimi, İnternet Sitesimi Yalan Söylüyor.
Arkadaşlar, laptopta fanlardan biri düşük devirdeyken tıkırtı yapıyor. Önce internet sitesine baktım, İzmir'de var mı diye, sadece İstanbul'da varmış. İstanbul dışı olunca sitelerinde aşağıdaki gibi yapılıyormuş. Ancak müşteri hizmetlerini aradığımda böyle bir hizmetin olmadığını, kendim göndermem gerektiğini ve kargo ücretinin kendim karşılamam gerektiğini söyledi. Mesele kargoya vermek yada kargo ücreti değil. Maalesef ki kargo firmalarına güvenmiyorum, tüm sürecin acer tarafından yönetilmesini istiyorum. Daha önce servise veren olduysa süreç hakkında bilgi verirse sevinirim.


https://www.acer.com/ac/tr/TR/content/service-contact

İSTANBUL DIŞI
Onarım hizmetlerinden yararlanmak için bizi 0850 222 22 37 numaralı telefondan arayın. Telefonda çözülemeyen arızalar için ürünü yerinizden ücretsiz olarak alıyor, onarıyor ve teslim ediyoruz.


Diğer bir saçma durum ise ram yükseltme ile ilgiliydi. 8gb daha ram eklemek istiyorum, boş slot var, ancak laptopta uyumlu çalışması için aynı marka-model ram'i Türkiye'de bulamıyorum. Arayıp sizin aracılığınızla tedarik edebilirmiyim diye sordum. Laptopun SNID numarasını istediler, bakıp sizin ram şu, şu kadar yükseltebilirsiniz vs. tüm bilgileri saydılar ve yükseltebiliriz dediler. Peki dedim fiyat verebilir misiniz deyince, laptop göndermem gerektiğini söylediler. Dedim göndermesine göndereyim ama fiyat yüksek çıkarsa almayacağım, önce fiyat verseniz, ben kabul edince ödemeyi yapıp size sonra göndersem, yok illa önce laptop onlara gidecek, ondan sonra fiyat vereceklermiş. Çok saçma geldi. Bu durumu fan arızasından bağımsız bir şekilde sordum ve böyle yanıt aldım. Cidden aşırı mantıksız geldi.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.