Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
32
Cevap
2038
Tıklama
21
Öne Çıkarma
Milli Muharip Uçak KAAN'ın boyalı hali paylaşıldı: Son gelişmeler neler?
M
3 ay
Yarbay
Konu Sahibi

tusaş milli muharip uçak kaan boya
Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen milli muharip uçak KAAN, 21 Şubat 2024 tarihinde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti. İlk uçuşun ardından KAAN, TUSAŞ yerleşkesindeki boya tesisine alındı ve BOTEK tarafından imal edilen yeni boyasına geçtiğimiz günlerde kavuştu. Şimdi ise boyanma anlarına ve KAAN’ın boyalı haline dair görüntüler TUSAŞ tarafından paylaşıldı.Milli Muharip Uçak KAAN, koyu griye boyandı21 Şubat tarihinde gerçekleştirilen uçuşta KAAN, kumanda yüzeyleri başta olmak üzere birçok noktasında boyasız parçalar yer alıyordu.Bu tip boya eksiklikleri test ve prototip uçaklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumda. Şimdi ise tüm kısımları boyanmış olarak KAAN paylaşıldı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil bu konuda şu ifadeleri kulalndı: "Şu anda KAAN'ı boyadık. Vakit olmadığından boyasız uçurmuştuk. Çok da güzel oldu." https://twitter.com/TUSAS_TR/status/1770053138063482933İlk bakışta dikkatsiz gözler çok fazla bir şeyin değişmediği yorumunda bulunabilir ancak önemli farklılıklar bulunuyor. KAAN’ın radar tertibatının bulunduğu radom, yani ön uç kısım açık gri renge boyanmış durumda. Uçağın ön gövdesi koyu griye boyanırken orta ve arka tarafa doğru normal gri renginin kullanıldığı görülüyor.KAAN’da son gelişmelerBilindiği üzere KAAN, mevcut haliyle bir prototip test uçağı konumunda ve çeşitli geliştirme ve yinelemelerle birlikte toplamda 7 adet prototip uçak üretilecek. TUSAŞ, halihazırda 2. ve 3. KAAN üretimine devam ediyor. Gelecek yeni prototiplerde özellikle burun ve kanopi kısımlarında küçülme olması bekleniyor.
TUSAŞ Genel Müdür Temel Kotil, kısa bir süre önce yaptığı açıklamalarda önemli açıklamalarda bulundu. Kotil, KAAN'ın 2028'de envantere girmesi için çok yoğun çalışma yaptıklarını belirterek, "2028’de Türk motoru bu uçakta olacak. Olmazsa bizim başımız belaya girecek" dedi.Ayrıca Bkz.Türkiye'nin ilk ufuk ötesi denizaltı savunma harbi sonarı: ASELSAN DÜFASKAAN’ın yerli motor görevleri TRMOTOR ve TEI’ye ait. Öte yandan KAAN’ın tamamıyla yerli bir platform olması hedefleniyor. Yapılan açıklamaya motor ve fırlatma koltuğu hariç tüm sistemler yerli imkanlarla üretilmiş durumda. Bununla birlikte bilindiği üzere mevcut durumda KAAN, iki adet F-16 motoruyla yani General Electric F110 motoruyla uçuyor. Yerli motor çalışmaları devam etse de KAAN’ın ilk versiyonlarında F110 motorunun bulunması oldukça muhtemel. Öte yandan 2028 itibarıyla TUSAŞ, 20 adet KAAN Blok 10 uçağını Hava Kuvvet’lerine teslim etmeyi hedefliyor.Milli muharip uçak KAAN Özellikleri
  • Milli Muharip Uçak ile yüksek performanslı radar, elektronik harp, elektro-optik, haberleşme, seyrüsefer ve tanımlama kabiliyeti,

  • Yüksek/süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas ve isabetli ateşleme,

  • Otomatik hedef tanıma ve algılama, çoklu veri füzyonu ve yapay zeka yetenekleri ile artırılmış muharebe gücü elde edilecek.Milli muharip uçak KAAN Teknik Özellikleri
  • Kanat Açıklığı: 14 m (46 ft)

  • Uzunluk: 21 m (69 ft)

  • Yükseklik: 6 m (20 ft)

  • İtki: 2 x 29.000 lb

  • Azami Hız: 1,8 Mach (40.000 ft)

  • Servis Tavanı: 55.000 ft

  • Pozitif / Negatif G Limiti: +9g / -3,5
Kaynak:https://www.ekonomim.com/gundem/tusas-genel-muduru-kotil-kaan-2028de-yerli-motorla-ucmazsa-basimiz-belaya-girer-haberi-734657

 Haberi Portalda Gör

Maşallah
Yoruma Git
vedkum - 3 ay +23
Gayet başarılı
Yoruma Git
semih016 - 3 ay +10
""Lakin Kaan yenmiyor aga"" demişsiniz. Çok doğru.
Lakin Et ve Tereyağ ile de savaşılmıyor aga. Şuanda Filistinliler açlar açıklar ama itrail en modern uçakla...
Yoruma Git
Yorumun Devamı faniseyler - 3 ay +6
J
3 ay
Yarbay

Güzel gözüküyor.
S
3 ay
Teğmen

Gayet başarılı< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

V
3 ay
Binbaşı

Maşallah< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Ş
3 ay
Binbaşı

Burada da videosu var

Emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun.


https://twitter.com/TUSAS_TR/status/1770053138063482933

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ŞAKACI -- 19 Mart 2024; 18:17:29 >

K
3 ay
Yarbay

Umarım şu KAAN yazısını kaldırırlar. Ucuz duruyor. Onun haricinde boya güzel olmuş.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

S
3 ay
Yüzbaşı

En çok küçülmesini istiyorum, umarım F-35'ten bile daha küçük bir gövdeye sahip olur.Bu mesaja 1 cevap geldi.
Ş
3 ay
Binbaşı

Sebep? F16 var filoda HÜRJET var insansız olarak KIZILELMA var ANKA 3 var.
Bu mesajda bahsedilenler: @Surface Area
İ
3 ay
Yüzbaşı

KAAN yazısını sprey ile yapmışlar gibi duruyor. Sokak boyaması gibi.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
3 ay
Yarbay

keşke beyaz kırmızı gibi renkler olsa, şov dışında güzel renk değil fix gri tonları, dikkat çekmesin diye muhtemelen ama zaten jeti havada görecek olana renk farkeder mi bru?C
3 ay
Yüzbaşı

En kısa sürede envantere girmesini dliyorum< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

A
3 ay
Yarbay

ne adamlar var ya dünüyada
Bu mesajda bahsedilenler: @idrisezman
A
3 ay
Yarbay

Bu mesajda bahsedilenler: @idrisezman
G
3 ay
Yarbay

Yetmez ama evet. Askeri sanayideki bu atılım ve gelişmelerin tarım ve hayvancılığa da sirayet etmesini umuyorum.

Savunma alanında ne kadar geç olsa da, ne kadar geç kalmış olsak da bir yerde "böyle olmayacak, bir şeyler yapmamız lazım" dedik ve şu anda gayet iyi işler yapıyoruz. Siyasi olarak bakan, her şeye kılıf bulanları umursamadan diyorum bunu.

İşte bu atılımı tarım ve hayvancılık alanında da görmek istiyorum. Canımızı, bağımsızlığımızı, ordumuzu korumak için yapılanları takdir ediyorum ve beslenmemiz için de bir şeylerin artık yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Kıyma 500 lira arkadaş. 500 lira 1 kg kıyma. 1 kg tereyağı 400 lira Akçaabat'ta. Biz 50 senedir Akçaabat'tan alıyoruz tereyağını ve bu sene 250 liradan alırken baya koydu. Şu anda 400 olmuş yaza 500-600 arası olacak. Hayvancılık ve tarımda 16 milyonluk nüfusu, Konya kadar toprağıyla Hollanda nasıl sanayileşme ile dünyanın 2. tarım ülkesi olduysa biz de en azından kendi kendimize yeten bir ülke olabiliriz.

Kaan, Bayraktar, Akıncı, TEI, Aselsan, TUSAS vs vs. Hepsiyle gurur duyuyorum. Hepsi göğsümü kabartıyor. Kaf dağından bizi hor gören batı dünyasının bizi deveye binen bir toplum olarak görmekteyken bunlarla karşı karşıya kalmasına nasıl şok olduklarını görüyorum.

Lakin Kaan yenmiyor aga. Şu seçimlerde partilere verilen yardımları pilot bir bölgede Hollanda modeli tarıma ayırsalar 5 yılda o bölgede neler olacak görürüz.

Şu 2 senede sadece seçim otobüsleri, mitingler, flamalar vs (hepsini biz cebimizden veriyoruz) Erzurum'da pilot bir bölge oluşturulup modern hayvancılık denemesi yapılsa 3 5 senede neler olacağını görürüz.

Ben artık telefon, bilgisayar, araba, ayakkabı vs pahalı kısmını geçtim. İhtiyaçlar hiyerarşisinde ilk sırada beslenme. Doyuyor Türk halkı, beslenme ile doymak aynı şey değil. Sosyal ihtiyaçları geçtim, en temel beslenme ihtiyacı için de artık bu bilimi kullanma zamanı.

Kendimi doksanlar gibi hissediyorum. Daha 2 gün önce markette alışveriş yaparken kadının biri patates, soğan, yumurta vs almış patates 56 lira tutunca pahalı bu alamam dedi bıraktı. 56 lira verip 3 kilo patates almaya gücü olmayan insana biz uçuyoruz derseniz s... çeker size.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
T
3 ay
Yüzbaşı

İsimlendirmesi güzel değil khan sanki pakistan ismi gibi, boya siyah yada mavi olmalı, burnu çok çirkin umarım asea radarla daha minimal düzeye erişir umarım bunlarda düzelir< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
E
3 ay
Binbaşı

daha ucak yüksek irtifada denenmeden motor üretiyorlar,pes dogrusu,hele yükseklerde deneme yapin,yüksek havada egrilme bükülme olacakmi o belli olmadan adamlar bir motordan digerine zipliyor,düsük bir havada sadece ucurdular,ucagin yüksek irtifada manevra yapacak kabiliyeti varmi,basinca dayanikliligi ne durumda, hic biri yok simdiden hangi motoru taksak,karadenizde gaz bulundu yalaniyla buda secim propagandasi,yarin secimler bitince bu ucaktan kimsenin haberi olmaz..Bu mesaja 2 cevap geldi.
F
3 ay
Binbaşı

""Lakin Kaan yenmiyor aga"" demişsiniz. Çok doğru.
Lakin Et ve Tereyağ ile de savaşılmıyor aga. Şuanda Filistinliler açlar açıklar ama itrail en modern uçaklarla füzelerle soykırım yapıyor. Onlarda modern uçaklar silahlar olsa saldıramazdı bile. Ekonomik olarak durumumuz kötü. Haklısın belki 3 kilo patates alamayan adam da vardır ve küfürde edebilir. Ama başımıza bir bela gelecekse sel gelsin, kıtlık gelsin, deprem gelsin ama Allahü teala düşman ayağı altında milletimi ezdirmesin.

Bu mesajda bahsedilenler: @gcb1903
A
3 ay
Yarbay

Hocam gövde dayanımı çok sorun değil onlar metal bilimi ile aşılabilecek sorunlar. Motor sıkıntı. Motor olmazsa uçakta yok demektir bence gövdeden önce uçabilecek bir motor hazır olmalıydı yoksa gövdeyi artık 3 kuruşluk bilgisayar yazılımları bile çizip veriyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @ersin345