G

Yarbay
01 Eylül 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
20 üye
Görüntülenme (?)
544 (Bu ay: 9)
Gönderiler Hakkında
G
3 ay
Türk Telekom Rezaleti!!!
23 mart 2022 tarihinde müşteri hizmetleri aracılıyla 552 158 7230 olan numaramı 507 017 2073 olarak değiştirdim. Lakin online işlemlere girince hattımın başkası üzerine kayıtlı olduğunu gördüm.

Hatta hattın sahibinin iletişim bilgileri vs olduğu için aradım, konuştum Köksal beyle. 2014 yılında kapanan data hattının numarası olduğunu söyledi.

Bir süre kapalı kalan hatların satıldığını biliyorum, bunda sorun da görmüyorum. Lakin rezaletler silsilesi bundan sonra başladı.

Müşteri hizmetlerini aradım, yarım saat böyle bir olayın olmasının sistemsel imkanı olmadığına dair ikna edilmeye çalışıldım. Bakın telefonunuzda takılı hat başkasının üstüne ve bu olamaz diyorlar. Oldu diyorum, olmaz diye ezberlediği şeyler söylüyor. Israrlarımız sonucu kayıt açtırdık. 1 hafta geçti ve hangi bayiden aldıysanız oraya gidin dediler. Bayiden almadım ki, müşteri hizmetleri verdi diyorum, hangi bayiden aldıysanız oraya gitmeniz gerek diye dayattılar.

Gittim bayiye, haliyle bayi bizimle ne alakası var, bizden alsan bile biz bir şey yapamayız dedi. Dönüp geri geldim ve müşteri hizmetlerini yine aradım. Baştan kayıt açıldı, anlattım uzun uzun durumu. 1 hafta sonra yine aradım evrak eksik dedi. Ne evrağı? Hani belediyeye giderdin eskiden, işin var ama eksik evrak çıkar her zaman, sanki doksanları yaşıyoruz yine.

Müşteri hizmetlerini aradım 8 mayısta yine. Ayşe adındaki temsilci diğerlerinden farklı olarak beni dinledi, olayları, geçmişi inceledi ve evrak eksik denen şeyin "biz bundan bişe anlamadık, yaz evrak eksik yolla" olduğunu anlattı. Anlaşılan teknik departman dayı yeğen torpili ile doldurulan personelden oluştuğu için işini bilen kimse yok.

Ayşe hanım sağolsun süreci tek tek yazarak, madde madde, hem de bana okuyarak kayıt açtı baştan. Kesin sonuca bağlanır dedi.

Dün bir mesaj geldi yine ve kaydımın sonuçlandığını belirtiyor. Online işlemlere girdim yine Köksal yazıyor ama.

Aradım bugün öğleden önce müşteri hizmetlerini. Kaydımız sonuçlanmış, nedir sonuç?

Arkadaşın cevabı mükemmeldi. "Teknikteki arkadaşlar müşterinin şikayeti anlaşılamamıştır notu düşmüş" şeklindeydi. Hanımefendiye şikayetimi okumasını rica ettim. Gayet tane tane Ayşe hanımın yazdığı, madde madde tarih ve olayları anlatan kayıt.

Siz anladınız mı şikayetimi diye sordum. Tabi gelen cevap yine mükemmel.

"Benim anlamam bir şey ifade etmiyor, anlaşılmaz diyorlarsa öyledir" şeklinde.

Sinirlendim ve kapattım.

Az önce yine aradım, bu sonucu bana yazılı olarak bildirmelerini rica ettim. Tabii ki yine böyle bir şeyin mümkün olmadığını dile getirdiler. SMS olarak atın, olmaz. Eposta, olmaz. Amirinizle görüşmek istiyorum, olmaz, amirinizi verir misiniz? Hayır, bakın amirinizle görüşmem lazım. "Bekletiyorum"- dıdıdı ttttıııtıtıttı- "Gökhan bey üstlerim benimle konuşmanızın uygun görüldüğünü dile getirdi."

Derdimizi anlatıyoruz yine, uzun uzun, artık sürecin verdiği bıkkınlıktan yer yer sesimiz yükseliyor. Ama sonuca bağlanmayacağı ortada, teşekkür ediyoruz ve kapatıyoruz yine.

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Tam bu konuyu açarken 555 444 15 00 numaralı hattan aradı bir başkası. Şikayetiniz ne dedi ama bıktım artık anlatmaktan yukarıdaki kayıt numarasını verdim. Ara ara kontrol edilmesi gerekiyor dedi.

Dikkat edin arkadaşlar. Türk Telekom eskiden kullandığınız bir numarayı başkasına satabilir, hat sizin üstünüze gözükebilir, bu numara ile bir sürü şey yapılabiliyor artık. Ben kötü niyetli biri olsam bu arkadaşın adına bir sürü şey yapabilirim ve zavallı masum olduğunu ispat edene kadar yıllar geçer.

İşin kötü tarafı böyle bir şeyin olabileceğini kanıtlamanız bir yıllarınızı alır. Zira Türk Telekom'a göre böyle bir şey mümkün değildir. Sistem hata yapmaz.
G
9 ay
Splitter (Ayırıcı) Arası Farklar
Hepimizin bir dönem ya da hâlâ aktif olarak kullandığı ufak kibrit kutusu boyutundaki ayırıcıların içinde ne olduğunu gösteren bir konu olmadığı için böyle bir konu açmaya karar verdim.

Yıllar yılı kullandığım, arıza verdikçe 1 liraya da aldığım, 10 liraya da aldığım ya da modem içlerinde gelen çeşitli markalarda splitter birikti elimde. İşin doğrusu bozulanları bile atmamışım, hatta temizlik sırasında depoda bir kutuyu açmamla yıllarca birikmiş sıfır, poşetinde splitter stoğum olduğunu fark etmem bir oldu.

2013 yılında VDSL2 gelince çok sıkıntısını çekmiştim. Çok fazla bağlantı problemi yaşamıştım. Üstelik bir kablolu bir de telsiz telefonla aynı hattı paylaşıyorum. Her arıza kaydıma otomatik cevap verdiklerini anlayana kadar MH splitter dedikçe almıştım.

2013 yılında Airtes modem alana kadar da gitmişti olay. Modemi yeniledim ve yeni modemin içinden de splitter çıktı. Ben de denedim ve 2 tanesi çalıştı 2 tanesi çalışmadı. Hepsinin içini açıp bakmak istedim. Zira herkes markasının önemli olmadığını söylüyordu. 2013 yılından beri Airtes ve Agcom markalarını kullanıyorum, bir sorun yaşamadım 8 senedir.

Belki konu hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen olur, bir zamanlar benim yaşadığımı, bir çok insanın yaşadığı ayırıcı sıkıntısını yaşayanlar olur, telefonların birinde parazit, hatta kopma, gecikme, telefon kullanılınca sıkıntılar çıkarması gibi bir sürü sorunun temel kaynağı bu ufacık kibrit kutusu kadar şey.

Aşağıya her birini koyuyorum. Bozuk olan 2 tanesinin de soğuk lehimden bozulduğunu gözlemledim büyüteç ile bakarak. Lehim tazeledim ve hepsi çalışır hale geldi. Özellikle Agcom ve Airtes yazılı kutulardan çıkan devreler gayet kaliteli ve çifter damla kondansatör kullanmış oldukları ortada. Devre kartları bile kaliteli, elinize alınca oksitlenmeye karşı korumalı lehimlere sahip olduğunu görüyorsunuz. Diğer iki ayırıcı maalesef o kadar adiydi ki onları çalışmalarına rağmen çöpe attım. 800 liralık modeme hiçbir koruması olmayan splitter takıyoruz apaçık ortada. Her şeyin olduğu gibi ayırıcının da iyisi var.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
G
5 yıl
Ekran Kartı Soğutucu Vidası
Arkadaşlar aşağıda fotoğrafta gördüğünüz vida ve somun ikilisinden 4 tane lazım. Nereden bulabiliriz bunları? Bir adları var mı bildiğiniz? Küçücük şeyler yüzünden uğraşıyoruz evet ama bilgisayarcıya gittim caddedeki ne olduğunu bile anlamadı, sonra da bulamazsın asla dedi.

İlla bunu bulabileceğimiz bir yer vardır değil mi? Yardımlarınızı bekliyorum.
G
5 yıl
Geçici süre davetiye dağıtımı durmuştur.
Arkadaşlar Bittürk davetiyesi paylaşıyorum. Bolca davetiyemiz mevcut.
Lakin 2. hesap için isteyenler boşuna girmesin. Benim davet ettiklerim aktif kullanıcı değil ise ban atarım. Boşuna milletin hakkını yemeyin. Adam gibi ilk üyelik için davetiye arayan varsa pm ile posta adresini versin. Konuya kaldı mı, var mı, bize de yolla demenize gerek yok. Zaten davetiye bitince konu kapanır.
Ayrıca Türktorrent davetiyesi arıyorum. 1 adet davetiye gönderebilecek olan pm ile ulaşsın.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.