Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
24
Cevap
2942
Tıklama
24
Öne Çıkarma
Alibaba, Türkiye’ye 2 milyar dolarlık yatırım yapıyor
M
9 ay
Yarbay
Konu Sahibi


Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın Türkiye’ye olan ilgisi büyümeye devam ediyor. Alibaba Group Başkanı Michael Evans, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye'ye gelecek dönemde 2 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi.Alibaba’dan Türkiye’ye 2 milyar dolarlık yatırımTrendyol'dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alibaba Grup Başkanı Evans ve Trendyol Grup Başkanı Çağlayan Çetin ile İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirdi. Bununla birlikte Alibaba, daha önce de Türkiye’de önemli yatırımlar yapmıştı. Alibaba, Trendyol aracılığıyla bugüne kadar 1,4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi.Michael Evans, Türkiye'de yapmayı planladıkları yatırımlara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi vererek, Ankara'da hayata geçirdikleri veri ve lojistik merkezleri ile İstanbul Havalimanı'ndaki ihracat operasyon merkezi gibi yeni yatırımlara ilişkin detayları da paylaştı. Evans, gelecek dönemlerde 2 milyar dolarlık yeni bir yatırım planlarının olduğunu da aktardı. Ancak bu yatırımın ne zaman ve hangi spesifik alanlarda gerçekleştirileceği açıklanmadı. Alibaba’ya göre Türkiye, dünyanın lider e-ihracat ülkesi olma potansiyeline sahip.Ayrıca Bkz.Erdoğan ve Musk görüşmesi: Türkiye’de Tesla fabrikası, yapay zeka ve diğer başlıklarCumhurbaşkanı Erdoğan, şu sıralar BM Genel Kurulu'nun 78. oturumuna katılmak için ABD’de bulunuyor. Erdoğan, geçtiğimiz gün New York'taki Türkevi'nde Elon Musk ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin detayları hemen üstteki bağlantıdan ulaşabilrisiniz.
Kaynak:https://www.reuters.com/technology/alibaba-tells-erdogan-it-plans-invest-2-billion-turkey-2023-09-18/

 Haberi Portalda Gör

Hepsiburada vb. bi siteyi satın alırlar muhtemelen. Malum yatırım denilen şey bizde satmak oluyor...
Yoruma Git
erdem552 - 9 ay +60
Reisin yüzü asık olduguna göre fazla vergi alamayacagı bir yatırım olabilir
Yoruma Git
Korayy31 - 9 ay +47
AliExpress'te satılan ürünlerin Türkiye'de üretilmesini sağlayacak, son kullanıcıyı gümrük derdinden kurtaracak bir yatırım olsa tadından yenmez olurdu.
Yoruma Git
nForcer - 9 ay +26
E
9 ay
Yüzbaşı

Hepsiburada vb. bi siteyi satın alırlar muhtemelen. Malum yatırım denilen şey bizde satmak oluyor...Bu mesaja 2 cevap geldi.
B
9 ay
Onbaşı

Destekliyorum. Çok iyi dış ilişkiler kuruluyor, çinlilerle yakında akraba oluruz 🙈😄< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

K
9 ay
Yüzbaşı

Trendyol'u almışlardı yanlış hatırlamıyorsam onun üzerinden bi yatırım olabilir yine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kabakdolması -- 18 Eylül 2023; 12:5:54 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @erdem552
K
9 ay
Çavuş

Reisin yüzü asık olduguna göre fazla vergi alamayacagı bir yatırım olabilir
E
9 ay
Yüzbaşı

Evet 2018'de 750m $ civarında satılmıştı.

Bu mesajda bahsedilenler: @Kabakdolması
M
9 ay
Yarbay

Türkiye'de bir Alibaba sitesi kursalar da şu güzelim Çin ürünlerini daha hızlı ve kolay satın almamızı sağlasalar ne güzel olur.Bu mesaja 1 cevap geldi.
N
9 ay
Yarbay

AliExpress'te satılan ürünlerin Türkiye'de üretilmesini sağlayacak, son kullanıcıyı gümrük derdinden kurtaracak bir yatırım olsa tadından yenmez olurdu.


Bu mesaja 4 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @monacomen
S
9 ay
Yarbay

Zaten Trendyolu almışlardı< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

İ
9 ay
Yarbay

Türkiye Araplara vatandaşlığını peynir ekmek gibi verdiğinden bu yatırımlar ilerde araplar rahat etsin diye yapılıyor.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Y
9 ay
Yüzbaşı

En akıllı yatırım kendi kargo şirektini kurup bizi kapıya bomba bırakır gibi taa Çin'den gelen ürünü atıp kaçan PTT'den kurtarır. Ucuz kuryemi çalıştırıyorlar anlamadım, ama PTT'yi iyice soytarı yaptı bu elemanlar.A
9 ay
Yarbay

Vatandaşın yararına olan bir işin yapıldığını en son ne zaman gördünüz? 100 euroya kadar ürünlerde gümrük vergisinin alınmadığı günlerden 5 tl'lik ürünlerden bile vergi alındığı günlere geldik.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @nForcer
P
9 ay
Yarbay

Benim de aklıma bu gelmişti haberi ilk duyunca. İnşallah öyle olur ama üstteki arkadaşın da dediği gibi vatandaşın yararına bir yatırım olmasını beklemek güç.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @nForcer
N
9 ay
Yarbay

Yurt dışındaki her üründen gümrük vergisi alınması kötü ekonomi yönetiminin sonucudur. Yabancı bir yatırımcının Türkiye'de ithalatı azaltacak ve yerli üretimi destekleyecek bir yatırım yapması hem istihdamı, hem de ihracatı arttırıcı bir hamle olacağından dolayı ülke ekonomisine olumlu katkı yapacaktır ve bu da devletin gümrük vergisi gibi vergi kalemlerinde azalmaya gitmesine olanak sağlayacaktır. Yeter ki baştakiler ekonomik refahın yolunun yerli üretimden geçtiğinin, vergileri arttırmanın ise ancak en son çare olarak uygulanabileceğinin farkında olsun ve ona göre hareket etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nForcer -- 18 Eylül 2023; 22:21:28 >


Bu mesajda bahsedilenler: @alaz1903
A
9 ay
Yarbay

aa öyle şey olur mu bunlar öyle şey yaparmı bu dediğin çin ekonomisine zarar verir bu adamlar Çin milliyetçisi her biri,
Bu mesajda bahsedilenler: @nForcer
S
9 ay
Yüzbaşı

Kural 1- Erdoğan bir işin içindeyse ve buna "yatırım" deniyorsa mutlaka bir "Satış" söz konusudur iyi forumlar 😎< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

J
9 ay
Yarbay

Butun kapilar resie cikar.

Umut ortadogu halklarinin ekmegidir. Her ogun yer. Sonrada sukur eder.
Hukuk olmayan yerde ot bitmez.
Ekonomi bakani degil adalet bakaninin gotunde gezdinizde cocunuzin gelecegi degismeye baslar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

F
9 ay
Yarbay

İçine zıçtınız lan AliExpress'in

Önce vergisini peşin peşin ödediğim paket gümrüğe takıldı. Vergisi peşin ödenmiş paketi 'Üzerinde yazan değer gerçeği yansıtmıyor' diyerek gümrükte tuttular. Paketi istiyorsan gümrükçüye 65 USD dediler, Allah belanızı versin dedim bıraktım.

1 aydır Türkiye'de muadili olmayan bir kronometre almaya çalışıyorum. Paket daha Çin içerisindeyken geri dönüyor satıcıya. Neden diyorum Ali'ye sor diyor, Ali'ye soruyorum satıcı bilir diyor. 2 defa aynı şekilde geri döndü ve para iadesi yapıldı.

Türkiye'nin baskıları yüzünden vergiyi de saçma sapan hesaplamaya başladılar. 100 liralık parçaya 250 TL vergi yazıyor. 50 defa dert anlatmaya çalıştım ama olmadı. Emeği geçenlerin Allah belasını versin.
Türkiye'de bulunan bir ürün olsa zaten kargosuyla, vergisiyle uğraşılmaz da ambargo altında yaşıyor gibi istediğin parçayı alamamak koyuyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
İ
9 ay
Yarbay

Avrupa'ya giden tanıdığın varsa onun adresine sipariş et, TR'ye geldiğinde yanında getirsin. Önemli şeyler lazım olduğuna öyle yapıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 19 Eylül 2023; 18:8:54 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @faruk
F
9 ay
Teğmen

2 milyar dolara karşı e-ticaret yasası ile ilgili bir geri adım atilmış olabilir.Malum en çok trendyolu vurmuştu yasa< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >