I

Yarbay
28 Ekim 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme (?)
366 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
I
4 ay
GitHub kaynak kodunu compile etmek
Merhaba. Linkteki kaynak kodunu visual stüdyo'dq compile edebilecek biri var mı? Programın sahibi yıllar önce bir tane compile edip ortadan kaybolmuş. Sayfaya koyduğu snapshot menülerin birinde hata veriyor düzgün çalışmıyor. Tekrar compile edilmesi lazım.
https://github.com/jorticus/pickit2-editor
I
4 ay
Windows 10 kurulumda diskleri görmüyor [Çözüldü]
PC'ye Windows 10 kurmaya çalışıyorum. Kurulum başlıyor, sıra windowsun yükleneceği diski seçtiğimiz ekrana gelince bomboş bir pencere karşılıyor. Anakart Gigabyte GA-H61M-S2PV Rev 2.1

O kadar sata sürücüsü falan denedik bulduğumuz sürücülerde Windows uyumsuz hatası veriyor. Kazara bir tane Windows 7 sürücüsüne uyumlu dedi, onda da diski 0.0GB olarak gördü.

Kafayı yeme noktasına getirdi.
Bunun çözümü nedir?

Uefi kurulum yapmaya çalışıyoruz. Zaten legacy olarak boot etmeye çalışınca sistem siyah ekrana düşüyor açmıyor.

Böyle bir şey.
< Resime gitmek için tıklayın >
Diskimiz WD Blue 2 TB, SATA
I
5 ay
89S51 CD çalar devresi program düzenleme konusunda yardım
Merhaba. Atmel 89S51 ile bir CD-Çalar devresi yaptım. Kodları bir yerde hazır bulmuştum. Devreyi yapan adam P3.3 pinini hem open close butonu için, hem de kızılötesi alıcı için kullanmış. Ben devreye eski bir uydu cihazından söktüğüm kızılötesi alıcıyı ekledim. Kumandanın tuşuna basınca sensör tarafından gönderilen başlangıç biti denetleyici tarafından eject komutu olarak algılanıp CD'yi çıkartıyor.

Burada başlangıç bitinin eject komutu olarak algılanmasını engellemek için birkaç ms delay eklemek lazım. Tuşa basınca sensör algıladığı kodu seri şekilde gönderiyor. Burada delay eklemek sureti ile işlemcinin ilk bit geldikten sonra ikinci biti beklesin, şayet ikinci bit gelmezse eject komutunu işletsin. İkinci bit gelirse bunu ve devamını hafızaya alıp, denk gelen komutu çalıştırsın.
Program kodunda yeterli açıklama olmadığı için tuş komutlarının nasıl işlendiğini tam bulamadım. Programın sistemetiğini çözsem düzenleme yapmaya çalışacağım.
Çözebilen var mı acaba?

< Resime gitmek için tıklayın >
Devremiz bu:
< Resime gitmek için tıklayın >
Kaynak kodu:
http://www.geocities.ws/leo8597/ISPCDRom.a51.txt
I
5 ay
El yapımı Pickit2'ye Bootloader yükleme [Çözüldü]
Merhaba. Kendime bir Pickit yapıyorum. Malzemeleri toparladım.
Yalnız şöyle bir sorun var. PIC18F2550'nin PGM bacağı buton için kullanıldığından LVP biti devre dışı. Normal ICSP ile program atmam gerekiyor.
Elimde sadece seri porttan çalışan JDM tarzı programlayıcılar var. Zaten bir USB programlayıcıya ihtiyacım olduğu için pickit yapıyorum. İnternette aratınca çıkan seri port devrelerinin neredeyse hepsi LVP üzerine kurulu. ancak dediğim gibi Pickit'de LVP pini io olarak atandığı için LVP ile program atmam mümkün değil.
Ben şimdi PIC18F2550'ye gerekli bootloader dosyasını basit yollu nasıl atarım?
Lütfen programlayıcı al falan demeyin. Programlayıcı alacak olsam bu devreyi niye yapayım?
I
6 ay
Office 2013 etkinleştirme yapılmazsa ne olur?
Merhaba. Bilgisayarımda Office 2013 yüklemiştim. Elimde ürün anahtarı yoktu. Etkinleştirme yapmadan kullandım. 30 gün sonra açılışta etkinleştirme penceresi çıkmaya başladı. Her defasında Pencereyi çarpıya basarak kapatıp lisanssız olarak kullanabiliyorum.

Aynı iso dosyası ile başka bir bilgisayara kurulum yaptım. Bu sefer süresi dolunca Office tamamen gitti. Kullanmaya izin vermiyor.

Bu nasıl oluyor? Birinde kullanmaya izin verirken, diğerinde komple kapanması nasıl oluyor?
I
6 ay
LCR-T4 (arduino tabanlı LCR metre) kondansatör ölçüm sorunu
Merhaba.
LCR-T4 isimli arduiono tabanlı ölçü aletinden aldım.
1nF'ded 100nF civarına kadarki kondansatörlerde aletin ekranı 1 saniye gibi bir sürede yanıp yanıp sönüyor. kondansatörü çıkarıp tekrar butona basana kadar ekran böyle yanıp sönüyor. 220nf, pF ve uF seviyesindeki kondansatörlerde bu hata yok. Bunu neden yapar?
I
7 ay
Volta RC3 110cc motorlu bisiklet
Merhaba. Bir adet motorlu bisiklet aldık, rusatına göre motorlu bisiklet(49cc), ama kendisi 110cc(motosiklet).

Araç çok hızlı, 4. viteste normal devirde, bağırtmadan 60 70 yapabiliyor. Ama bir sorun var 2 kişi binince biraz zorlanıyor.

125 cc Honda'nın 5. viteste bağırarak eriştiği 70km hıza bu 4. viteste normal devirde erişiyor.

Neden olabilir?
I
7 ay
Proteus 8 pic simülasyonunda sorun yaşıyorum.
Merhaba.
Step motor sürücüsü için ccs c'de kod yazmaya başladım. Elimde şimdilik boşta fiziksel pic olmadığı için, Proteus'ta sanal pic ile deneme yapıyorum.

Motor sürücüsünde aynı kodların sürekli tekrar etmesi gerekiyor. Main fonksiyonunda if ve else ile CW ve CCW yönleri için kodları yazdım. Sürekli tekrar etmesi için while (true) kodunu kullanıyorum. Ancak Proteus bu kodu algılamıyor.

output_b(0b01100001);
delay_ms(200);
output_b(0b01010001);
delay_ms(200);
output_b(0b10010001);
delay_ms(200);
output_b(0b10100001);
delay_ms(200);
böyle bir kod yazdım. Bunu while ile sürekli tekrarlamasıni istiyorum. Sorunsuz derlenmesine rağmen, Proteus'ta çalışırken 0b1010001'den sonra duruyor, başa (0b01100001'e dönmüyor.
Sorun nerede?

İnternetten indirdiğim hazır kodları da denedim, onlarda da while komutları Proteus'ta çalışmıyor, simülasyondaki pic programın sonuna gelince duruyor, öyle kalıyor.
Basit bir fonksiyon yazıp goto komutu ile döndürünce sorunsuz döngü yapıyor. Ama bir türlü while ile döngü yapamadım.
Sorun nerede olabilir?

Pic olarak ucuz ama iş gördüğü için 16f628a kullanacağım. Ona göre kod yazıyorum.
I
7 ay
Bangood'u dava etmek
Merhaba.
Banggood'un sunmuş olduğu slash kampanyasında kazandığım ürünü sipariş ederken ödeme hatası nedeniyle siparişim ödeme aşamasında takılı kaldı. Müşteri temsilcisi ile yazışmama rağmen hiç bir şekilde çözüm sunmadilar. Normal bir satıcının böyle bir durumda en azından hatayı duzeltemiyor ise özür mahiyetinde bahse konu ürün bedeli kadar kupon tanımlayıp mağduriyeti gidermesi beklenirdi.

Olay şöyle oldu. Slash kampanyasinda tripodlu makyaj ışığı ürününü seçip paylaştım. Ürünün bedelini sıfırlayarak ürünü almaya hak kazandım. Ürünü sepete attım. Ardından ürün icin $0.01sembolik bir bedel ödemem istendi. Ben de kredi kartı seçeneğini seçip ödeme yap dedim. Sonraki sayfada sistem 1TL'nin altındaki tutarları kredi kartı ile ödeyemezsiniz diyerek ödememi almadı. Ardından 24 saat içinde ödeme yapmazsanız siparişiniz iptal edilecektir diye uyarı çıktı.

Ben de durumu müşteri hizmetlerine aktardım. Onlar da bir çözüm sunmadilar. Belki bir çözüm olur diye cancel order yapıp ardından tekrar denemek istedim. O da ne cancel order yaptığım gerekçesi ile slash indirim iptal olmuş. Ürünün normal fiyatı isteniyor. Tekrar müşteri hizmetlerine bağlandım. Durumu anlattım. Sipariş ekranında 1TL altındaki tutarların kartla ödenmeyecegine dair uyarınız yok. Bu yaptığınız tamamen tuzak. Slash indirimini tekrar tanımlayın ya da ürün bedeli kadar kupon tanımlayıp mağduriyetini giderin diye yazdım. Müşteri hizmetleri adeta görüşmeyi suratıma kapatıp gitti.

Yaptığım araştırmada Banggood'un Türkiye temsilciliğinin olmadığını öğrendim. Bu nedenle Türkiye makamları nezdinde hukuki yollara başvurmak mümkün değil gibi. Sanırım firmanın merkezinin oldigi Hong Kong makamları nezdinde hukuki yollara başvurmak lazım. Bunu nasıl yapabilirim?
Adamlardaki pişkinlik resmen pes dedirtiyor. 10 15 dolarlık ürün için uğraşmaya değmez dedim ama adamlardaki pişkinligi görünce bunlarla uğraşmaya karar verdim.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
I
10 ay
Karayolu km hesabı km:158+780 gibi bir ifadeden ne anlamalıyım?
Merhaba. KGM duyurularında falan, herhangi bir karayolunun bir kesimini ifade ederken A karayolu km:aaa+bbb ile km:ccc+ddd gibi ifadeler kullanmaktadır. Bu şekilde belirtilen ifadeler nasıl okunur? Neresi olduğu nasıl bulunur?

Örnek D400 karayolu km:158+780 ile km:170+770 arası gibi
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.