F

Yarbay
28 Haziran 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
81 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
F
4 ay
Domain Redemption
Merhaba,

Kullandığım bir domainde yenileme süresini kaçırmışım. Wix'ten almıştım. Aldığım firmaya yenileme yapmak için defalarca başvurdum ancak hiçbir dönüş yapmıyorlar. Zaten 1 hafta sonra redemption bitiyor.
Alan adını tekrar tescil ettirebilmek için ne yapmam gerekiyor? Bazı siteler açık artırmadan bahsetmiş ama nerede artırmaya açılacağını bile bilmiyorum.
F
7 ay
1.5 dci motordan anlayanlar bakabilir mi? Yağ kaçak noktaları
Merhaba,

2011 Fluence aracımda bazı yağ kaçaklarının olduğunu farkettim. Motordan anlamadığım için hangi borunun, hortumun ne işe yaradığını bile bilmiyorum. Tamircilere de güvenim olmadığı için size danışmak istedim. İlk fotoğrafta işaretlediğim yerlere ait yakın plan fotoğrafları da ekliyorum.

< Resime gitmek için tıklayın >1.nokta
< Resime gitmek için tıklayın >
2.nokta, borunun altı, ok yönünden çekilmiş


< Resime gitmek için tıklayın >

2.nokta, ön taraftan çekilmiş
< Resime gitmek için tıklayın >

Araç 195 binde. İlk aldığımdan beri çekişinde vs bir sorun yaşamadım. Her sene düzenli Elf SXR 5w40 ile yağ değişimi yapıldı. Kışın soğuk havalarda geç marş alması dışında bir sorun yaşamıyorum. Aynı model Clio araçla kıyasla turbonun geç devreye girmesi gibi bir fark var ancak diğer Fluence'ler ile kıyaslamadığım için bir sorun olduğunu iddia edemiyorum.
F
10 ay
Pegasus 8 kg bagaj hakkı iptal mi?
Yakın zamanda pegasus eko paketle uçuş yapan oldu mu? Eskiden 8 kg kabin bagaj hakkımız vardı. Onu aşağı alıp 15+8 kg bagaj verebiliyor muyuz yoksa sadece 15 kiloya mı düşürdüler? Telefonla vs ulaşmak mümkün değil. Sayfalarında da çelişkili bilgiler var.
F
2 yıl
Zorunlu Trafik Sigortasındaki Adaletsizlik
Sigorta şirketlerinin sürekli zarar ediyor diye ağlayarak primlere fahiş zamlar yaptığı zorunlu trafik sigortasında çok saçma bir sistem uygulanıyor.

Bu sisteme ilk kez girenler 4. basamaktan başlıyor ve bu basamak kaza varsa (-1), kaza yoksa (+1) olarak değişiyor.
Ortalama fiyatlara bakacak olursak:
< Resime gitmek için tıklayın >
İlk sene kaza yapmazsanız alacağınız %15 indirime karşılık kaza yapmanız halinde %50 bindirim var. Orantısız bir ceza/ödül sistemi uygulanıyor. Üstelik basamak değişimi kazanın ne kadar büyük olduğuna göre de değişmiyor. Kaza tutanağı tutulduysa ve sigorta ödeme yaptıysa basamağınız direk (-1) oluyor. (Bu konuda farklı tecrübeleri olan varsa değişiklik yapabilirim.)

Kaza yapan fazla ödesin, banane diyebilirsiniz fakat yaptığınız tek bir kazayı kompanse etmek için sonrasındaki 4 seneyi kazasız geçirmeniz gerekiyor. Yani ilk sene kaza yapıp 3.basamağa düşerseniz sonraki sene 4, sonra 5, sonra 6 diye devam ediyorsunuz ve 3 sene boyunca zamlı fiyatlara maruz kalıyorsunuz.
İlk sene kaza yapan ve hiç kaza yapmayan iki kişiyi kıyaslarsak 4 senenin sonunda %40 daha fazla ödemiş oluyor.
< Resime gitmek için tıklayın >

Şu anda bu senaryoyla karşı karşıyayım. İlk senemin sonunda ufak bir kaza atlattım. Ana yola katılırken önümdeki aracın hareket etmesinden sonra ben de yolu kontrol ederken öndeki aracın durduğunu görmedim ve düşük hızda arkadan çarptım. Diğer yolcu aksi bir ihtiyar olduğu için tutanak tutturdu. Trafik Poliçesi Hasar Bilgileri Detayında tazminat miktarı 318.60 TL olarak gözüküyor. Sigorta şirketinin ödediği rakam ortadayken ben 4 sene kaza yapmasam dahi neden 2000 TL fazladan prim ödüyorum?

Tampondaki çatlak
< Resime gitmek için tıklayın >
Benim aracımda hiçbir hasar yok
< Resime gitmek için tıklayın >

Kaza sürprimi meydana gelen hasarın boyutuna göre belirlenmeli.
Sürprim uygulaması yıllar boyu sürmemeli. Kaza yapılmaması halinde önceki kazanın basamak düşmesi de iptal edilmeli.
İhmal sonucunda oluşmamış kazalar için yüksek sürprimler uygulanmamalı.

Herkese kazasız belasız günler diliyorum. Böyle ufak tefek kazalar için kesinlikle tutanak tutmayın ve aranızda anlaşma yoluna gidin. Bu kadar yüksek prim ödeyeceğimi bilsem adamı ikna etmek için daha fazla uğraşırdım.
F
2 yıl
DPFsiz Arabaya Partiküllü Yağ
2011 Fluence 1.5 dci aracım 185 binde. Son götürdüğüm yerde abi bu araca partiküllü yağ koymak lazım dediler ve Elf Full Tech 5W-30 yağdan koydular. Sonradan öğrendim ki benim aracımda DPF yok.

Yağ değişimi yaparken 50 TL farkla partiküllü yağ koymamın bir faydası olur mu? Renault 900 SXR 5W-40 kullanılmasını öneriyor ancak kilometre yükseldiği için 5W-30 kullanmam fayda sağlar mı? Bir de yağ çeşidini değiştirmek kurumları yerinden söker ve motora zarar verir gibi yorumlar okudum. Bunlar ne derece doğru?

Özetle; partiküllü ile yola devam mı yoksa üretici önerisi olan partikülsüze dönüş mü?
F
2 yıl
Brute Force için Yazılım İhtiyacı
Merhaba
HP laptop BIOS şifresini çözmek için bir programa ihtiyacım var.
Normalde HP servisi yardımcı oluyor fakat benim kullandığım seride servisi gönderdiği SMC dosyası bile sorunu çözmedi ve anakart değişimi önderdiler. BIOS'ta 3'ten fazla denemeye izin vermiyor fakat Windows'daki update yazılımında sınırsız şifre deneme açığı var.

Resimde görüldüğü gibi bu satıra 8 karakterli tüm kombinasyonları deneyecek bir yazılım lazım. Her bir denemenin sonrasında 2 defa tab tuşuna basması da gerekiyor. Bir script yazmak da mümkündür sanırım fakat yazılım olursa daha kolay olur diye düşünüyorum.

Ne önerirsiniz?< Resime gitmek için tıklayın >
F
2 yıl
Birinden biri gidecek - Fluence vs Punto EVO
Evlendiğim için araç fazlası oluştu. Birini elden çıkarmak istiyoruz.

2.5 senedir '11 Fluence Business kullanıyorum. Yılda ortalama 10 bin km yol yapmışım. Evi işyerine yakın tuttuğum için bu değer 6-7 bine düşecek. Aracı 155'te aldım, şu anda 183 binde. 2.5 senelik verilere göre yakıt tüketimim 5.7 lt/100 km gözüküyor. Yani yakıt açısından gayet memnunum. Aracın byük ve manuel olması eşimin kullanmasını engelliyor.

'11 Punto EVO Fire Dynamic ise 41 binde. Araç son 1.5 senedir yatıyor. Robot arızası verdikten sonra yağ takviyesiyle yoluna devam ediyor. Tamirden sonra yaptığı 6 bin kilometrede sorun çıkarmadı. Özel servis satarsan böyle temizini bulamazsın diyor. Şehir içinde tüketim ECO modu kapatınca 7.3 lt/100 km civarında.

Sedan olması ve yakıt tasarrufu açısından Fluence ile devam etmeyi düşünüyorum fakat aracın dizel ve 183 binde olması beni düşündürüyor. Forumun genelinde dizelin daha masraflı olduğu algısı var fakat şu ana kadar bakım açısından beni üzmedi.
Diğer taraftan Punto'nun otomatik olması, kilometrenin daha düşük olması gibi avantajları var. Sorunsuzluk noktasında manuel Fluence yarı otomatik Punto'dan daha iyi durumda diye düşünüyorum.

Göz önünde bulundurmam gereken bir nokta veya farklı bir bakış açısı önerebilir misiniz? Siz olsanız hangisini yolcu ederdiniz?

Teşekkürler.
F
2 yıl
Soluksuz izleyeceğiniz 360 derecelik bir video
https://youtu.be/nLUcVcxSHN0

BBB Türkiye kanalının harika bir videosu. Telefonda tam ekran yapıp ayağa kalkıp izleyin. 360 derecelik panoramik bir video. 6 dakikanın nasıl geçtiğini anlamadım.

Teknoloji ile yapabildiklerimiz bu iken YouTube trendlerinde aptal ergenleri görmek istemiyorum. İzleyelim, trende girmesine yardımcı olalım lütfen.
F
2 yıl
Punto EVO Start-Stop için akü
Merhaba,
2011 model aracın aküsü daha yeni öldü. Üzerinde 63 Ah var fakat start stoplu 63 amper az bulunuyor. İnci'nin 60'lık aküsünü taksam sorun yaşar mıyım? Mutlu'da 63'lük var ama bazı kötü yorumlar okuduğum için Mutlu almak istemiyorum.
F
2 yıl
Forumda Survivor konusunu tepeye taşıyanlar
Uzun zamandır aklımda olan bir konu bu.
Hiçbirimiz zamanı 100% verimle kullanmıyoruz. Boş işlerle hepimiz uğraşıyoruz. Profesyonel gelişim sağlamayan dizilere zaman ayırıyoruz.

Hepsi tamam da Survivor gibi içeriği bomboş, muhtemelen bir senaryoyu takip eden bir yapımı izlemekle kalmayıp devamında forumda programın kritiğini yapmaya sebep olan şey nedir?

Bu bir zeka sorunu mudur yoksa tamamen bilinçli bir tercih midir?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.