Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 3 mobil kullanıcı
68
Cevap
0
Tıklama
28
Öne Çıkarma
Yerli uçan araba CEZERİ ilk kez uçtu!

T theJuDGe_41 Konu Sahibi
4 ay (5850 mesaj)Geliştirdiği İHA’lar ile savunma sanayisine damga vuran BAYKAR şimdi de uçan araba yolunda önemli önemli bir adımı geride bıraktı. Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı.CEZERİ Uçan Araba’nın uçuş testlerine 11 Eylül’de başlandı. İlk uçuş testli güvenlik halatlarıyla yapıldı. Bugünkü uçuş testlerinde ise güvenlik halatları olmadan yerden 10 metre yükseldi. CEZERİ böylelikle 1.5 yıllık çalışmanın ardından ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Uçuş sürücüsüz bir şekilde uzaktan kumanda edilerek gerçekleşti.Ayrıca Bkz.Yeni Hyundai Tucson tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleriBAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, CEZERİ’nin geliştirilme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Uçuş testi sonrasındaki açıklamasında “Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak CEZERİ Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.” dedi.CEZERİ Uçan Araba ÖzellikleriCEZERİ, şehir içinde daha hızlı ve daha temiz ulaşım için tasarlandı. Trafik sıkışıklığından etkilenmeyen yenilikçi bir ulaşım aracı olacak. Kargo taşımacılığı ve hava taksi için de kullanılacak. Yüzde 100 elektrikli motordan güç alıyor. Otonom sürüş kabiliyetine kavuşacak. Minimum teknik ve havacılık bilgisi, üst düzey güvenlik ile uçurulabilecek şekilde tasarlanan CEZERİ Uçan Araba, 8 adet elektrikli motor ve pervane ile gücünü şarj edilebilir bataryalardan alarak %100 elektrik ile uçuyor. Üç yedekli akıllı uçuş sistemine sahip olan CEZERİ, gelecekte yapay zekâ sistemleri ile donatılacak. CEZERİ Uçan Araba’nın gelecekte 100 km/s seyir hızına kavuşması, uçuş irtifasının 2000 metreye ulaşması ve batarya teknolojisinin gelişmesine paralel olarak 1 saat havada kalarak 70-80 km menzile ulaşması hedefleniyor.Uçan araba CEZERİ’nin prototipi ilk kez 17-22 Eylül tarihlerinde TEKNOFEST 2019 etkinliğinde halka açık bir şekilde sergilenmişti. Katılımcılar CEZERİ’yi yakından görüp fotoğraf çekme şansı yakaladı.
 Haberi Portalda Gör

Tasarım güzel duruyor, bu iş önce ambulanslara uygulanmalı, trafikte çok zaman kaybediyorlar, bugün resmen kitlendi ambulans geçemedi. Doğru dürüst emniyet şeridi yo...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Cem - 4 ay +45
Aracın benzerini Airbus yaptığında ve burada haberi paylaşıldığında elemanların ağzının suyu aka aka "adamlar yapıyor ya" diye yorum yapıyorlardı. Bizimkiler yapınca "bunun neresi araba...
Yoruma Git
Yorumun Devamı hollowman_ - 4 ay +42
Adı "CONİCAR" yapanda Elon Musk ... olsaydı şimdi aşşaaaağılık kompleksi olan bir sürü insan şurda ne yorumlar yapmıştı..

Ama gel görki adı sanı bizden SELÇUK diye bi...
Yoruma Git
Yorumun Devamı fatihmhizli - 4 ay +30

E ErdemAlkan52
4 ay (9 mesaj)
Hayırlı olsun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


C Cem
4 ay (6827 mesaj)
Tasarım güzel duruyor, bu iş önce ambulanslara uygulanmalı, trafikte çok zaman kaybediyorlar, bugün resmen kitlendi ambulans geçemedi. Doğru dürüst emniyet şeridi yok.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

J javaprof
4 ay (2324 mesaj)
Hani uçamaz bizi kekliyor falan diyenler yürüyen uçak memeleri paylaşanlar.
R redoracle
4 ay (4122 mesaj)
Uçan kısmı tamam da araba kısmı nerede daha çok deniz helikopteri olmuş bu görünüm olarak,uçan araba deyince hem havada hem karada gidebilen bir araç olmalı.Ama böyle araçlar yangınlar için özelleştirilirse dar sokaklarda artık insanlar balkonlarda yanmaz,20. katta vs itfaiyenin mudahele edemediği insanlar atlamaz,orman yangınlarında çok iyi olur ağırlık taşıma kapasitesi motor gücü artırılırsa vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redoracle -- 15 Eylül 2020; 23:46:22 >


K kuruwa
4 ay (545 mesaj)
AMBULANS VE kolluk kuvvetlere ilk kısa sürede olursa çağ atlanır
M Mobidik
4 ay (1594 mesaj)
Ben böyle haberleri ciddiye alanlara inanamıyorum.Hadi diyelim böyle bir şey oldu. Park sorunu var. :)
B buradan bir taytlı geçti
4 ay (242 mesaj)
İlla arabayı uçaracaklar.
Bunu neresi araba mesela.
Araba neye denir, tanımı nedir.

Flying carpet....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >