M

Binbaşı
24 Mart 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
393 (Bu ay: 14)
Gönderiler Hakkında
M
3 sa. önce
Bir kitap (roman) için 350 lira fazla değil mi?
M
dün
Tıpatıp sizin huyunuzda biri gelip istese;
Ona borç para verir miydiniz?
M
3 gün
Kış kış cinler kış kış
Siz hiç zenginlere cin musallat olduğunu duydunuz ya da bir videoda falan gördünüz mü? Hep yoksullara musallat oluyor cinler benim izlediğim videolarda. Durum neden böyle sizce?
M
6 gün
Trendyol hakkında neden bu kadar çok şikayet var?
Geçens eneki piyasa değeri 16.5 milyar dolardı Trendyol'un. Şikayet sitelerindeki şikayetlere hiç dönüş yapmıyorlar. Geçen beni de mağdur ettiler. Sizce nasıl bir firma Trendyol? Memnun musunuz ya da fikriniz var mı?
M
geçen hafta
Dikkat edin telomeriniz bitmesin
Telomer, her bir DNA sarmalımızın ucunda bulunan ve kromozomlarımızı koruyan protein kılıflardır. Bu kılıfları ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik kılıflara benzetebiliriz. Onlar nasıl bağcıklarımızın çok çabuk bozulmasını, hasar görmesini engelliyor, telomerler de kromozomlarımıza bu şekilde davranıyor.

Telomerlerin önemi nedir?
Telomer, her bir DNA sarmalımızın ucunda bulunan ve kromozomlarımızı koruyan protein kılıflardır. Bu kılıfları ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik kılıflara benzetebiliriz. Onlar nasıl bağcıklarımızın çok çabuk bozulmasını, hasar görmesini engelliyor, telomerler de kromozomlarımıza bu şekilde davranıyor.

Telomerler her hücre döngüsünde ortalama 50–150 baz çifti azalır. Bu telomer kısalması sonuçta, hücre bölünme sayısını kısıtlar. Son zamanlarda yapılan gözlemler, telomerlerin düzenlenmesinin birçok ökaryotik hücrenin hücre döngüsünde önemli bir etken olduğunu ortaya koymuştur.

(Yukarıdakiler google'dan alıntılardır. Aşağıdaki kısmı ben (çeşitli kaynakların özü olarak) yazdım.)

- - -

Telomerlerimiz kısalır ve biterse ne olur? Çok basit. Ölürüz.

Önceden telomerlerin hep kısaldığı bilgisi yaygındı. Fakat;
  • Sağlıklı doğal beslenme,
  • Yürüyüş öncelikli olarak düzenli egzersiz,
  • Stressiz yaşam,
  • Olumlu/pozitif bakış açılarına sahip olmak,
  • Bilincin yükselmesi,
etkenlerinin, telomerlerin de yenilenip ve uzayabilmesini mümkün kıldığı ve olabildiğince uzun bir ömür sağlayacağı, bilimsel olarak ortaya çıktı.

İnsan bedeninin -bir kaza bela olmadıkça- ölümsüz (gibi) olabilecek şekilde tasarlandığı, geçmişteki eski peygamberler döneminde insanların 900 ila 1000 yıl yaşadıkları bilgisi de var. (Kaynak nedir diye soracaklar olabilir. Bunlar muhtelif kaynaklardan yıllardır derlediğim bilgiler. Yani hepsini birlikte tek bir yerde bulamazsınız. Ya da ben hepsini bir arada veren kaynak bulamadım.) Gerekli şartlar oluşunca, yaşlanma da duruyor. Nitekim günümüzde de himalaya dağlarında şu an 500 yaş civarlarında olan yogilerin yaşadığı konuşuluyor. (Youtube'da 956 yıl yaşayayan birinden de bahseden (izleyici kazanmak amaçlı hazırlanmış) video var.)

Siz yukarıdaki beş seçenekten hangilerini sağlıyorsunuz?
M
geçen hafta
Aramızda aşk sarhoşu var mı?
Hard kapitalist sistem her şeyi maddiyat ve çıkar ilişkisi yaptı diye mi günümüzde gerçek aşklar görülmez oldu?
M
2 hafta
Coin piyasalarının geleceği ne olacak?
Mesela bir zaman sonra bitcoin üretiminin maliyetini, geliri karşılamayacak. Ya da üretebilecek tüm bitcoinler kazılıp bitecek. O zaman devasa sistemler kapanınca, işlem hızı yavaşlayacak. Popülerite bitecek. Herkes bitcoinden kaçmış olacak. Belki de bu durum ibretlik bir olay olup, tüm coin piyasaları çökecek. Çünkü sonuçta karşılıkları yok.

Ya da belki başka senaryoları olanlar vardır. Sizce coin piyasalarının geleceği ne olacak?
M
2 hafta
Şükretmesini bilelim
Elektriğe yüzde bin beş yüz zam gelse ne yapardık?

Siz de söyleyin bir şeyler, hep beraber şükredelim.
M
2 hafta
Aşağıdakilerden hangisi yazım kurallarına uygun?
Bilenler bir el atsın.
M
2 hafta
"Tesis yok"
Z kuşağı bilmez, diye bahsedeyim. Eskiden bir konuda başarısız olduğumuzda, bahane üretilirken "tesis yok" derlerdi. Mesela bir futbol kulübü diğer takımdan fark yiyor ve hemen bahana hazır: "Tesis yok."

Şimdi de durum aynı. Ülkede neyimiz varsa satıldı ya da kiralandı. Tesis kalmadı. Halbuki üretim yapmamız lazım ki, ülke kalkınsın, şu zor durumdan kurtulsun. Yani tesis yok ve tesis lazım. Hem de bir dolu tesis lazım.

Mevcutta tesisler oluşturmaya yönelik bir kalkınma planı da yok. Bu durumda ne yapmamız lazım?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.