T

Editör
06 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
22 üye
Görüntülenme (?)
1819 (Bu ay: 55)
Gönderiler Hakkında
T
18 sa.
Amazon Prime üyelerinin faydalanabildiği ayrıcalıklar neler?

Amazon’un dünyada 250 milyonu aşkın abonesi bulunan premium üyelik hizmeti Prime’a abone olarak pek çok özel hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Prime üyeleri Prime Day gibi Prime’a özel kampanyalardan yararlanabiliyor, hızlı ve ücretsiz kargo imkanından faydalanıyor, Prime Video ve Prime Gaming’i ücretsiz olarak kullanabiliyor. Prime’a özel her gün kaçmaz indirimler ve Çok Al Az Öde fırsatları ile yılın her günü özel indirimler elde edebilirsiniz.Ayrıca Bkz.Amazon Prime'a üye ol: 3 aylık Prime ücreti kadar kupon kazan!Ayda 39 TL’ye Prime’a üye olarak ücretsiz olarak elde edeceğiniz avantajlar şöyle:
 • Prime Üyelerine Özel İndirimler: Prime üyeleri, Amazon’un Prime üyelerine özel yılın en büyük indirim dönemlerinden biri olan Prime Day gibi indirimlerinden faydalanabiliyor. Aynı zamanda Prime üyelerine özel günün fırsatlarında Amazon.com.tr’deki seçili ürünlerde en iyi fiyatlar sunuluyor. Çok Al Az Öde ile seçili ürünlerde Prime üyelerine özel 500TL ve üzeri alışverişlerinde %10 ek indirim sağlanıyor.

 • Prime ile Bedava ve Hızlı Kargo Ayrıcalığı: Prime üyeleri, Prime işaretli ürünlerde herhangi bir sipariş limiti olmadan ücretsiz ve hızlı kargodan yararlanabiliyor. İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli’deki Prime üyeleri, öğlen 12’ye kadar verdikleri Prime işaretli ürünleri aynı gün, Türkiye’nin 27 şehrindeki üyeler ise, akşam 17’ye kadar verdikleri siparişleri ertesi gün ücretsiz teslimat ile alabiliyor. Amazon.com.tr’de 600 bini aşkın üründe ücretsiz ertesi gün teslimat hizmeti sunuluyor.

 • Randevulu Teslimat: Bedava ve hızlı kargo seçeneklerine ek olarak Prime üyeleri, seçili ürünlerdeki siparişlerini seçtikleri günde ve saat aralığında teslim alabilecekleri randevulu teslimat hızmetinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

 • Prime Video: Tüm Prime üyeleri, herhangi bir ek ücret ödemeden Prime Video'yu kullanabiliyor. “Fallout”, “Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzüğü”, “Oppenheimer”, “Bihter”, “Rüyanda Görürsün”, “Undone” ve “Kendi Yolumda” gibi, aralarında Amazon Orijinals içeriklerinin de bulunduğu ödüllü film ve dizilere sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.

 • Prime Gaming: Prime Gaming ile tüm Prime üyeleri, her ay Fallout 3: Game of the Year Edition, Lego Star Wars III: The Clone Wars, Tomb Raider: Game of the Year edition gibi ücretsiz oyunların yani sıra, aralarında EA FC 24, UFC 5, Overwatch 2, Apex Legends, F1 23, Pokemon GO, Call of Duty: Modern Warfare III ve Battlefield 2042’nin de bulunduğu dünyaca ünlü birçok oyunda oyuniçi ayrıcalıklarından, hiçbir ek ücret ödemeden faydalanabiliyorlar. Aynı zamanda, Twitch'te her ay bir kanala ücretsiz abonelik elde edebilir ve kanala özel avantajların kilidini açabilir.Prime üyeliği ilgili detaylı bilgi almak, üyeliğinizi başlatmak veya 30 günlük ücretsiz deneme süresinden faydalanmak için; Amazon.com.tr/prime adresini ziyaret edebilirsiniz.


T
23 sa.
Yurt dışından çekilen Getir bölünmeye gidiyor

Finansal sıkıntılar yaşayan ve yurt dışı operasyonlarını sonlandıran Getir’in geleceği belli oldu. Getir, Abu Dabi’li yatırım fonundan 250 milyon dolarlık yeni yatırım alınarak bölünecek.Getir’in ortaklarından Abu Dabi’li devlet yatırım fonu Mubadala, Getir’e 250 milyon dolara kadar yeni sermaye yatırımı yapacak. Bu yatırımlar birlikte, Getir iki bağımsız şirkete bölünecek. Bu şirketlerden ilki Türkiye’deki yemek ve market dağıtım operasyonlarını sürdüren şirket olacak. İkinci şirket ise Getir’in diğer varlıklarını içeren bağımsız bir şirket olacak. Mubadala, Getir’in Türkiye’deki gıda ve market dağıtım operasyonlarını sürdüren şirketin çoğunluk hissesine sahip olacak.Bölüme işine Getir’in mevcut yöneticisi Batuhan Gültakan liderlik edecek. Gıda ve yemek dağıtım operasyonlarında Getir kurucusu Nazım Salur’un herhangi bir görevi olmayacak. Nazım Salur’un ise BiTaksi ve Getir Drive hizmetleri dahil olmak üzere Getir’in diğer varlıklarını içeren Getir’den bağımsız yeni işletmeyi yönetmesi öngörülüyor.Ayrıca Bkz.Bloomberg, Getir’in yükselişi ve düşünü yazdıMubadala, 250 milyon dolarlık yatırım ile Getir’in Avrupa’daki operasyonlarının kapatılmasını kolaylaştırmayı ve Türkiye’deki operasyonları büyütmeyi amaçlıyor. Mubadala'nın Türkiye pazarının görünümü konusunda iyimser olduğu ve yeniden yapılanmanın şirketi çok daha güçlü bir konuma getireceği söyleniyor.Getir, pandemi döneminde hızla büyümüş ve bir zamanlar 11,8 milyar dolar değere ulaşmıştı. Yurt dışında rakiplerini satın alan ve hizmet verdiği ülke sayısını artıran Getir’in büyüme stratejisi başarısızlıkla sonuçlandı. Bloomberg’e göre Getir’in Avrupa ve ABD pazarlarından elde ettiği gelir, şirketin toplam gelirinin sadece yüzde 7’sini oluşturuyordu. Bloomberg, Getir’in bu başarısızlığını iyi bir şekilde analiz edilmemiş satın almalar ve girilen pazar dinamiklerinin anlaşılamamış olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Çalışan maliyetlerinin yüksek olması, kültür farklılıkları ve pandeminin sona ermesi Getir’in düşüşüne neden oldu.
Kaynak:https://news.sky.com/story/getir-shareholders-back-break-up-of-food-delivery-app-13157873
T
3 gün
BtcTurk hacklendi: BtcTurk siber saldırıyı doğruladı!

Yerli kripto para borsası BtcTurk, 22 Haziran 2024 tarihinde siber saldırıya uğradı. Şirketten yapılan açıklamaya göre 10 farklı kripto para biriminin sıcak cüzdanlarındaki bakiyeler siber saldırganlar tarafından ele geçirildi. BtcTurk'te kripto para yatırma ve çekme işlemleri durduruldu.BtcTurk'ün konuyla ilgili açıklamasına göre 10 farklı kripto para biriminin sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı ele geçirilse de müşteri varlıklarının büyük çoğunluğunun tutulduğu soğuk cüzdanlarda herhangi bir güvenlik problemi yaşanmadı.Ayrıca Bkz.Kripto paralara ve borsaya vergi düzenlemesi ertelendiBtcTurk'ten çalınan kripto para miktarı açıklanmadı. Şirketten yapılan açıklamada, "BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir." ifadelerine yer verildi. Konuyla ilgili detaylı araştırmalar sürüyor. Tedbir amacıyla yatırma ve çekme işlemleri durduruldu. Çalışmalar tamamladıktan sonra kullanıma açılacak. Ayrıca resmi makamlarla iletişime geçildiği belirtildi.BtcTurk'ün açıklaması şöyle:"Değerli kullanıcımız ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir. Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kriptoparanın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir.  BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir. Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir. Tedbir olarak kriptopara yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır. İşlemlerin güncel durumunuhttps://status.btcturk.com üzerinden takip edebilirsiniz."
Kaynak:https://status.btcturk.com
T
4 gün
Yerli depozito iade otomatları göreve hazır

Türkiye, Sıfır Atık Projesi’ne hazırlanıyor. Ülke genelinde tek kullanımlık içecek ambalajlarının geri dönüştürülmesi hedefleniyor. Sıfır Atık Projesi için yerli depozito iade otomatları hazırlandı.Hayata geçirilecek yeni sistemle pet ve metal içecek şişeleri satılırken fiyata depozito ücreti eklenecek. Şişeyi geri dönüşüme getiren vatandaşlar depozito ücretini geri alacak.[bkzdh=1786799Nero Grup ve GDS Teknoloji, Sıfır Atık Projesi için yerli imkanlarla geri dönüşüm otomat makineleri üretti. Şişelerin üzerindeki güvenlikli mürekkep ve logolu etiketleri okuyan doğrulama başlığı yüzde 100 yerli ve milli olarak üretildi. Doğrulama başlıkları, Ocak 2024’ten beri kullanılıyor. Üretilen otomat makineleri yurt dışında pilot bölgelerde Alman ve İsveç üretimi makinelerle birlikte yan yana hizmet verdi. 2500 farklı tipte 1,6 milyon şişe toplandı.
Geliştirilen doğrulama başlığı 4 farklı dalga boyundaki yeni nesil etiketleri okuyabilen "tek yerli ürün" olarak dikkat çekiyor. Nero Grup ve GDS Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, bu kapsamda geliştirdikleri teknolojiler ve üretim kapasiteleri hakkında şu bilgileri verdi:“Bu teknoloji, ithalatın önünü keserek global rakiplerimize Türk mühendisliğinin dışa bağımlı olmadığını gösterecektir. Ürettiğimiz depozito iade otomatı ve doğrulama ünitelerinin yerlilik oranı yüzde 100'dür. Tüm elektronik kartları, yazılımları ve donanımları GDS mühendisleri tarafından tasarlanmış ve yüzlerce saat testlerden geçirilerek akredite firmalar tarafından sertifikalandırılmıştır. Gelmiş olduğumuz teknoloji seviyesi ile bugün ek yatırım maliyeti yapmadan yerli doğrulama ünitesi ve otomat makinesi en uygun maliyetler ile ülkemize kazandırılmıştır. Türkiye'nin depozito iade otomat ve doğrulama ünitesi ihtiyacını karşılayabilecek altyapımız ile yılda 8 bin depozito iade otomatı ve 17 bin doğrulama ünitesi üretecek kapasitemiz bulunmaktadır ve ithalatın tamamen önüne geçeceğiz.”Alican Ökçün, "Ülkemizde, yılda 18 milyar şişe toplanması hedeflenmektedir. GDS Teknoloji olarak, tüm elde ettiğimiz tecrübe ile şişelerin en az yüzde 40'ını toplamayı hedefliyoruz." dedi
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/yerli-depozito-iade-otomatlari-goreve-hazir/3254751
T
4 gün
Türkiye\u0027de yenilenebilir enerjinin payı artıyor

22 Haziran Dünya Yenilenebilir Enerji Günü vesilesiyle Türkiye’de yenilenebilir enerji kapasitesine yönelik güncel veriler ortaya çıktı. Yenilenebilir kaynakların güncel kapasitesi belli oldu.12 Haziran 2024 verilerine göre Türkiye'nin toplam elektrik kurulu gücü bu dönemde 110 bin 339 megavata ulaştı. Yenilenebilir enerjinin toplam kurulu güce oranı yüzde 57,2 olarak kayıtlara geçti.Yenilenebilir kaynakların kapasite miktarıTürkiye’de yenilenebilir enerji kapasitesinin büyük bölümünü barajlı hidroelektrik santralleri oluşturdu. Yenilenebilir kaynakların kapasite sıralamasında barajlı 23 bin 855 megavatla hidroelektrik santralleri lk sırada yer alırken, 14 bin 994 megavatla güneş enerjisi santralleri, 12 bin 194 megavatla rüzgar santralleri takip etti. Akarsu santralleri 8 bin 329 megavat, biyokütle 2 bin 94 megavat ve jeotermal enerji ise 1691 megavat kapasiteye sahip.Ayrıca Bkz.Google, 115 MW’lık jeotermal enerji alımı yapıyorTürkiye'nin yenilenebilir enerji haritasında, İzmir rüzgar, Konya güneş, Aydın jeotermal, Şanlıurfa hidroelektrik ve İstanbul biyokütle kapasitesiyle lider şehirler olarak öne çıkıyor.Türkiye, 11'inci sıraya yükseldiUluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının (IRENA) tarafından yayımlanan 2023 raporuna göre Türkiye, yenilenebilir enerji kurulu gücüyle bir basamak çıkarak 11’inci sıraya yükseldi.

Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarının büyüklüğü 50 milyar dolar seviyesini aştı. 2022 sonundan itibaren tahsis edilen toplam 19 gigavatlık depolamalı rüzgar enerjisi projeleri için de 10 yıl içinde 19 milyar avroluk yatırım yapılacağı hesaplanıyor.
Kaynak:https://www.aa.com.tr
T
4 gün
Online emlak ilanları için yetkilendirme işlemi e-Devlet\u0027e taşınıyor

1 Kasım 2023’te yürürlüğe giren düzenleme ile sahibinden.com, emlakjet.com gibi online emlak platformlarına ilan vermek isteyen kişilerin başkasının taşınmazına ait ilan verebilmesi için yetki belgesi zorunluluğu getirildi. Yeni kullanıma sunulacak özellik ile yetkilendirme işlemleri doğrudan e-Devlet üzerinden kolay şekilde yapılabilecek.Elektronik İlan Doğrulama Sistemi’nin (EİDS) hayatımıza girmesiyle birlikte kendisine ait veya 1-2. derece akrabalarına ait taşınmazlar haricindeki ilanlar için taşınmaz sahibinin, ilan verecek kişiyi veya emlak şirketini yetkilendirmesi gerekiyor. İlan platformları, ilanı yayınlamadan önce bu yetki belgesini veya akrabalık bağını kontrol ederek ilan yayımlıyor. Böylelikle sahte ilanların önüne geçiliyor.Ayrıca Bkz.Elektronik mühür dönemi başlıyor: Hazırlıklar tamamlandı!Temmuz'da kullanıma sunulacakYetki belgesi oluşturma ve yetkilendirme işlemleri e-Devlet’e taşınıyor. e-Devlet’e eklenecek yetkilendirme özeliği sayesinde konut sahibi ya da yetkili temsilci, ilana çıktığı konutu sistemden seçecek. İlgili bilgiler Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi kayıtlarına eklenecek ve yetkilendirme işlemi tamamlanacak. Uygulamanın Temmuz ayında devreye alınması hedefleniyor.
Kaynak:https://www.milliyet.com.tr/gundem/emlakta-yetki-e-devlete-tasiniyor-7144613
T
4 gün
Vodafone\u0027dan lise ve üniversite öğrencilerine yapay zeka eğitimi

Vodafone, geleceğin teknolojilerine yön verecek genç yeteneklerle buluşmaya devam ediyor. Her yıl çeşitli lise ve üniversite etkinliklerine katılım gösteren Vodafone, bu yıl ilk kez düzenlediği “Vodafone Spring Break” programıyla gençleri kendi ofisinde ağırladı. Vodafone, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik tasarlanan program kapsamında yapay zekâdan nesnelerin internetine kadar pek çok konuda toplam 20 saatten fazla yüz yüze ve online eğitimler verdi. Programdan 200 öğrenci yararlandı.Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Nazlı Tlabar Güler, şunları söyledi:“Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak hayata geçirdiğimiz ‘Vodafone Spring Break’ programıyla, öğrenciler için hem geleceğin meslekleriyle tanışma hem de Vodafone’u çok daha yakından tanıma fırsatı sağlamayı hedefledik. Bu kapsamda, 200 öğrenciyi 2 ay içinde 5 gün boyunca genel merkezimizde ağırlayarak yüz yüze eğitimler gerçekleştirdik. Ek olarak, günümüzde öne çıkan yetkinliklerle ilgili online eğitimlerle onları destekledik.”Her sene aynı dönemde tekrar yapılacak“Vodafone Spring Break” programında Yapay Zekâ, Bulut, Güvenlik, Nesnelerin İnterneti ve 5G-İleri Bağlantı Teknolojileri olmak üzere 5 konu başlığı ele alındı. Bu eğitimler için öğrenciler ayın belli günlerinde Vodafone Maslak Genel Müdürlük binasına gelerek ofiste eğitim aldı.Ayrıca Bkz.Elektronik mühür dönemi başlıyor: Hazırlıklar tamamlandı!Öğrenciler, önce alanında uzman eğitmenlerden konunun teknik tarafını öğrendi. Daha sonra, Vodafone’daki ilgili alanların liderlerinden, bu konunun pratikteki karşılığı nedir, Vodafone’da bu konu nasıl kullanılıyor gibi konularda bilgi edindi. Program kapsamında ayrıca İletişim, Zaman Yönetimi, İlişki Geliştirme gibi konularda online eğitimler de düzenlendi.Toplam 1.400 başvuru arasından 200 öğrencinin seçilerek yer aldığı bu programın ilk senesi başarıyla tamamlandı. Vodafone, her sene aynı dönemde tekrar yapılacak bu programla gençlerin kendilerini geliştirmelerine destek olmaya devam edecek. 

 


T
5 gün
Elektronik mühür dönemi başlıyor: Hazırlıklar tamamlandı!

İmza sürecini hızlandıran ve imzalı belgelere güvenirlik getiren elektronik imzanın ardından şimdi de elektronik mühür sistemi devreye giriyor. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında “elektronik mühür” düzenlemesi yapılacak. Şirketler, kuruluşlar ve kurumlar elektronik mühür atabilecek.Elektronik Mühür nedir?Elektronik mühür, belgelerdeki mührün dijital versiyonudur. Elektronik ortamdaki belge paylaşımı yapan tarafların kurumsal kimliklerini güvenli bir şekilde tanımlamak ve doğrulamak amacıyla kullanılan elektronik sertifikadır.Ayrıca Bkz.Amiral gemisi katili Realme GT 6 tanıtıldı: Türkiye'de satılacakZaman ve kağıt tasarrufu sağlayacakElektronik bir dokümanın tüzel kişi tarafından oluşturulduğunun ve kaynağının belirlenmesi, mühürlenen verinin bütünlüğü elektronik mühür ile sağlanacak. Kamu işlemlerinin dijitalleşmesinin yanı sıra zamandan, kağıttan ve birçok diğer giderden tasarruf sağlayacak, resmi evrak güvenliğini artıracak bir adımı daha atmış bulunuyoruz.Düzenleme hazırlanıyorYönetmelikle düzenlenen elektronik mühürlerin de elektronik imza mevzuat kapsamında faaliyet gösteren ESHS'ler tarafından verileceğini bildiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Bunun için gerekli hazırlık çalışmalarımızı tamamladık. Elektronik mührün, mali mühür yerine kullanılabileceğine ilişkin düzenlemelerin de yapılmasının ardından ülkemizde elektronik mührün kullanımını başlatmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.Türkiye’de elektronik imza hizmeti sunan 8 farklı elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı (ESHS) bulunuyor. Yönetmelikle düzenlenen elektronik mühürlerin de elektronik imza mevzuat kapsamında faaliyet gösteren ESHS'ler tarafından verileceğini bildiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Bunun için gerekli hazırlık çalışmalarımızı tamamladık. Elektronik mührün, mali mühür yerine kullanılabileceğine ilişkin düzenlemelerin de yapılmasının ardından ülkemizde elektronik mührün kullanımını başlatmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.Bakan Uraloğlu, elektronik imzalı verileri kimin imzaladığı kadar imzalayanın hangi kurum adına imza attığının da önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:"Elektronik ortamda bir belgeyi üreten kurum, kuruluş, işletme ya da tüzel kişiliğin belirlenebilmesi için mali mühür uygulamasını başlattık. 5070 Sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikle hukuki dayanağı oluşturulan elektronik mühür ile ilgili çalışmaların yapılmasının ardından elektronik mührün hem mali mühür hem de kurumsal mühür yerine kullanılabilmesini sağlayacağız."
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/elektronik-muhur-uygulamasi-hizmete-hazir/3251870
T
5 gün
Bayraktar Kızılelma için yerli motor müjdesi!

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’da son durumu açıkladı. Bayraktar Kızılelma’da önümüzdeki yıl seri üretim aşamasına geçilecek.Haluk Bayraktar, Capital Dergisi'ne verdiği röportajda Kızılelma projesine bugüne kadar 1 milyar dolar yatırım yapıldığını açıklayarak üretim hedeflerini paylaştı. 2024 yılında 12 adet Kızılelma üretilmesi planlanıyor. 2026da 46 adete ulaşılması hedefleniyor.Ayrıca Bkz.Türkiye’de dronelara özel hava otoyolu oluşturulacakBayraktar Kızılelma’ya yerli motor geliyorDört yıl içinde Kızılelma’nın yerli motorunun hazır hale geleceğini belirten Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:“Bayraktar Akıncı ve Bayraktar Kızılelma'da türbin motoru kullanılıyor. Baykar olarak geçen yıl bu alana da yatırım yapma karar verdik. Şu an çok büyük bir yatırım hazırlığı içerisindeyiz. Baykar olarak önümüzdeki 5 yılda bu uçaklarımızın motorunu üretmek için 300 milyon dolar yatırım yapacağız. Dört yıl içinde Bayraktar Kızılelma'nın motoru yerli olur.” Haluk Bayraktar ayrıca bu yıl 20 adet Bayraktar TB3 üretileceğini ve 2025’te bu sayının 50’ye çıkacağını ifade etti. Bayraktar TB3’ün bu sene TCG Anadolu’dan kalkış-iniş testlerini yapması bekleniyor.Bayraktar Kızılelma özellikleri
 • Türkiye’nin ilk jet motorlu insansız savaş uçağı

 • 5 saat havada kalış süresi

 • 1.500 kg faydalı yük kapasitesi

 • 0,6 mach seyir hızı

 • 6.000 kg maks. kalkış ağırlığı

 • 35.000 feet operasyonel irtifa

 • 500 Nm Görev Yarı Çapı

 • TCG Andolu’dan ve kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyeti

 • Otonom kalkış ve iniş

 • Radarda düşük görünürlük

 • Yüksek manevra kabiliyeti

 • Görüş hattı ve görüş hattı ötesi haberleşme

 • AESA radar ile yüksek durumsal farkındalık
Kaynak:https://www.capital.com.tr
T
5 gün
Türkiye’de dronelara özel hava otoyolu oluşturulacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’de dronelar (İHA) için hava otobanı oluşturulacağını duyurdu. Oluşturulacak hava otobanının Avrupa’nın sayılı otonom drone koridorlarından biri olması hedefleniyor.Şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenen koordinatlarda uçuş yapılacak. Özel hava koridorları ve güzergahlar hazırlanacak. Arıza ve pil bitmesi durumlarına çözüm olarak güzergah üzerinde tamir istasyonları bulunacak.Ayrıca Bkz.Skyway36: İnsanlar için değil, dronlar için havalimanları geliyorDronelara özel hava yolu sayesinde izinsiz uçuşların önüne geçilmesi ve hava trafiğinin kontrol edilmesi amaçlanıyor. Drone sayısının artışından kaynaklı olarak dronelar diğer hava araçları için tehdit oluşturuyor. Bunun önüne geçilecek. https://x.com/a_uraloglu/status/1803410344561258639Türkiye’de kalkış ağırlığı 500 gram ve üzerindeki droneların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kaydedilmesi gerekiyor. SHGM verilerine göre Türkiye’de 65 bin 859 adet drone ve 1 milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu bulunuyor.Yeni sistemde dronelar tıpkı bir uçak ve helikopter gibi takip edilip kontrol altına alınacak. Droneların konum, sistem bilgileri, irtifa, hız, pilot bilgileri canlı olarak havacılık kontrol merkezine iletilecek ve kayıtlı tutulacak. Uçuş trafiği ve uçuş izinleri tek bir merkezden takip edilecek. Hazırlanacak mobil uygulamadan uçuş izinleri alınacak ve hava sahası hakkında bilgiler gösterilecek.
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/iha-ve-dronlar-icin-ozel-hava-otobanlari-olusturulacak/3253130
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.