Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
17
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Uğur Mumcu'nun 12 Eylül 1980 Darbesi'ni Destekleyen Yazıları

Ü Ünaydın Konu Sahibi
3 ay (11 mesaj)
14 Eylül 1980'de şöyle yazıyor: "Devlet, devlet olmaktan çıkar; parlamento, on beş gün içinde seçilmesi gereken cumhurbaşkanını seçmez ve ülke baştan başa örtülü bir iç savaşın kanlı arenasına dönüşürse Silahlı Kuvvetlerin yönetime el koymasından doğal ne olabilir ki?" (Yazının tamamı:
http://www.umag.org.tr/tr/ugur-mumcu/10/yazilarindan-secmeler/52/bundan-sonra)

3 Ekim 1982'de şöyle yazıyor: "12 Eylül Harekâtı'nın ülkemizi bir iç savaş eşiğinden geri çekip kurtardığını kabul etmeyecek kim vardır?.. 12 Eylül'ün haklılık nedenlerine bir değil, bin kez inanırız."

1 Temmuz 1983'te şöyle yazıyor: "12 Eylül, Türkiye'yi bir iç savaş tehlikesinden kurtarmıştır. Bunu açıkça kabul ve ilan etmeden hiçbir soruna çözüm bulma olanağı yoktur. Bu nesnel bir gerçek, somut bir olgudur. Kim yadsıyabilir?"

Cumhuriyet gazetesindeki yazıları bunlar, arşivden bakabilirsiniz. Bir adet PDF 7 TL.

O dönem basının hemen hemen tamamı övüyordu, şimdi ise hemen hemen tamamı kötülüyor. Merak ettiğim, dürüstlüğüyle bilinen Uğur Mumcu şu an yaşasa ne derdi?kötülenen darbenin olması değil , darbe yapıldıktan sonra alınan kararlar , uygulamadaki yanlışlaro
Yoruma Git
Yorumun Devamı yakup13 - 3 ay +10
O günden sonra siyasal islama yol açıp ülkeyi istedikleri konuma getirdiler. Ama bugün hala "akp giderse ülke batar" diyen sizler bu durumu değiştirmeye hevesli deği...
Yoruma Git
Yorumun Devamı captain_turkiye - 3 ay +6

Y yakup13
3 ay (677 mesaj)
kötülenen darbenin olması değil , darbe yapıldıktan sonra alınan kararlar , uygulamadaki yanlışlaro dönemleri yaşayan herkesten bunları duydum , hergün onlarca gencin birbirini öldürdüğü , bombalı eylemlerin çatışmaların sıradanlaştığı , sürekli birilerinin rehin alındığı güvenliğin hep daha kötüye gittiği bir ülkede darbe olunca herkes ilk zamanlar rahatlamış müdahale edilmesinden memnunlar ama sonrası boka sarmış tabiki

uğur mumcuda yazdıklarımdan çok farklısını söylemezdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yakup13 -- 13 Eylül 2021; 0:42:22 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K kerimcem
3 ay (6221 mesaj)
milletin eline silahı kim verdi tabiki abd sağcıdanda solcudanda çıkan silahların hepsi made in usa ydı,bir millet saftirik olmasın işte.
ne olduda 1 günde sağcılık solculuk bitti istese askerlede çatışırdı bunlar, abd istediğini aldı kaçak silah mühimmat ticareti durdu ve bitti yok asker bitirmiş yersen abd bitirdi.
kendi çıkarlarına uyan bir hükümette yerleştirdi ohhh bal kaymak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 13 Eylül 2021; 1:22:24 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

T The souls migration
3 ay (4638 mesaj)
ne derdi?

şu an yaşamadığı için yaşadığı ana kadar ne bildi öğrendi ise yine o bildiklerini söylerdi. o bildiklerinden, bu zaman için de geçerliliğini koruyanlar var mı? derseniz. var ise kimse de şaşırmaz sanırım.

(Gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmeden önce polis-mafya-siyaset ağının derin boyutlarını araştırmaktaydı.)

Uğur Mumcu - Vikipedi (wikipedia.org)
C captain_turkiye
3 ay (3962 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

milletin eline silahı kim verdi tabiki abd sağcıdanda solcudanda çıkan silahların hepsi made in usa ydı,bir millet saftirik olmasın işte.
ne olduda 1 günde sağcılık solculuk bitti istese askerlede çatışırdı bunlar, abd istediğini aldı kaçak silah mühimmat ticareti durdu ve bitti yok asker bitirmiş yersen abd bitirdi.
kendi çıkarlarına uyan bir hükümette yerleştirdi ohhh bal kaymak.
O günden sonra siyasal islama yol açıp ülkeyi istedikleri konuma getirdiler. Ama bugün hala "akp giderse ülke batar" diyen sizler bu durumu değiştirmeye hevesli değil tam tersine sürdürülmesini istiyorsunuz gibi görünüyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

V Vanished Man
3 ay (666 mesaj)
O zamanlar o darbeyi övmeyen mi var? Cüneyt arkının filmlerinde bile 1980 darbesi övülüyordu. Şimdi o film oynamıyor nedense.
Ü Ünaydın Konu Sahibi
3 ay (11 mesaj)
Komünistler ve sizler, neden her şeyi "Ameriga"ya bağlıyorsunuz? Doğru değil.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @kerimcem

C Cem
3 ay (6981 mesaj)
Hah simdide ugur mumcuya sira geldi Suan hatta suani birak akp doneminde kac tane arastirmaci gazeteci ortaya cikti, kactane korkusuz kalem var, olaylari ortaya cikarip halka duyurabilecek, ustelik bunu kelle koltukta yapacak.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

J Jacek
3 ay (70 mesaj)
Şu darbe olayından da bizim milleti iyi yediler yönetilemeyen her ülkede darbe olur insan doğasıdır bu bugün fransa kaosa girdi diyelim yıllarca bitmedi bu kaos ne olacak sanıyorsunuz eninde sonunda askerin kafası siyasete çekilecek ve bir yerde girecekler işin içine doğru ya da yanlış insan doğası bu.

80 darbesinin olayı şudur o zamanlar nato yapılanması ülkenin stratejik hedeflerini belirleyen çekirdek devlet kadrolarının içine zuhur etmişti bu yolla ülkeyi sağ sol diye böldüler.

Makro dengelerde olay şuydu amerika,ingiltere'de neoliberalizm rüzgarı vardı bizde de olsun istediler bir şeye kendimize göre uyum sağlayamadığımız için eninde sonunda birileri bizi kırıyor zaten çağa ayak uyduruyoruz ama başkalarının çıkarı hep önde oluyor.

Bir de bu kemalistleri suçlayan arkadaşlar kenan evrenin kemalist olduğunu nereden biliyorsunuz belki ömrü boyunca namazını kılamayan bir müslümandı belki işin içinde iş o işin içinde başka bir iş vardı.

Mesela adnan menderes'in asılmasının sağa güç kazandıracağını tahmin etmek çok zor değil bana göre.Çok seviyorlar ya bu adnan menderesi bir tane hayatını anlatan kitap yazmazlar bir tane sözünü dillendiremezler astınız mastınız anca.

Darbe darbe diye tutturmuşlar kaç senedir,bizim millete iyilik yaramıyor arkadaş fransız devrimi lazımdı bize giyotini kurunca 250 yıl sürüyor,üç beş tane vatan haini asıldı hacıydı hocaydı diye tantanası yüzyıldır bitmedi.

Bir ordu düşün üç kere yönetime el koyup geri devrediyor bu büyük bilgeliktir beyler öyle ya da böyle.
Ü Ünaydın Konu Sahibi
3 ay (11 mesaj)
Kotulemek icin paylasmadim. Okudugunu anlayabilen biri boyle olmadigini anlar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Cem

Ü Ünaydın Konu Sahibi
3 ay (11 mesaj)
12 Eylul 1980'den once Suleyman Demirel 300'e yakin imam hatip acti. Bulent Ecevit 1974'te Kadir Misiroglu ve bircok seriatciyi hapisten cikardi. Necmettin Erbakan 6 Eylul 1980'de seriat mitingi duzenledi. Ornekler cogaltilir. Bunlar neyin yolunu aciyordu? Evren ise imam hatip acilisini durdurdu, tek imam hatip acmadi, 1981 yilini Ataturk Yili ilan etti ve bu yil cok sey yapildi, arastirip bakin. Evren, universitelere zorunlu Ataturkculuk dersini getirdi. Buna da ornekler cogaltilabilir. Ayrica yine Ecevit ve Demirel, Fethullah teroristinin elinden odul alirken Kenan Evren Feto'ya karsi cikiyordu. Ki 2010 referandumu sonrasi Fetocular, Evren'i yargiladi. Kisacasi haksizlik ediyorsunuz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E El Prezidente
3 ay (2494 mesaj)
nokta(.)

söylediklerinin aynısını bende o dönemi yaşamış büyüklerimin hepsinden bizzat duydum.
Bu mesajda bahsedilenler: @yakup13

R ratsx
3 ay (774 mesaj)
Bugün de o zamandaki iç savaş gibi bir ortam olsun. Her gün onlarca insan ölsün. Mahalleler paylaşılsın. Bir yerden bir yere gidilemesin. Kardeş kardeşe düşman olsun. Bombalar patlasın. Birileri ben devletten yanayım diye illegal işler yapsın.
Devleti yönetenler birbirine düşman olduğu gibi, halkı da birbirine düşman etsin. Ülke yönetilemesin. Ülkede kaos üstüne kaos olsun.
Bu durumda ne olmasını isterdiniz?
Bu duruma nasıl gelindi, kim getirdi, hangi dış güçler, iç güçler getirdi diye düşünür bön bön bakar, öylece izler miydiniz?
Asla çözüm olamayacağını bilir, hiç bir şey yapılmamasını mi isterdiniz? Ülkenin parcalanmasını mı isterdiniz?
Yoksa ordunun bu işi düzeltmesini mi isterdiniz?
Ne isterdiniz?
O gün yaşananlar bunlardır.
Ordu doğru olanı yapmış mıdır? Yapmıştır. Çünkü büyük bir halk desteği kazanmıştır. Bakmayın o gün alkışlayıp bugün darbe yaptılar diyen iki yüzlü çapsızlara.
Yanlış olan darbeden önce ve darbeden sonra sonra yapılanlardır.
Doğru şeyler yapılmadı bu günlere geldik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ratsx -- 13 Eylül 2021; 12:46:38 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K kangroo
3 ay (3879 mesaj)
o dönemde hiç bir suçu olmayan sadece o sırada parkta bir bankta oturan bir akrabamız vurulup öldürülmüş. daha 16 yaşındayken mi ne. suçu ne? hiç bir gruba dahil değil birisi gelip rastgele vurup gidiyor. ülkede ayrıştırmaların sonucunda patlak veren bir vaka bu. o olayları yaşayanların, gerçekten o dönemin içinde olan sağ veya sol grup mensupları bile o dönemle ilgili konuşmak istemiyor. karanlık bir dönem. yaşanmaması gereken olmaması gereken şeyle. ayrışmış kutuplaşmış bir toplumun en ufak kıvılcım ile parlaması ve ardından gelişen olaylar...
G Guest-31EBF3EDD
3 ay (123 mesaj)
Bence 1980 çok farklı bir şey. C başkanı seçilemiyor, ekonomi dip yapmış, ülkede benzin dahi yok, yağ alamıyorsun, üniversitelerde her gün 20-30 kişinin öldüğü söyleniyor düşünün üniversite ama ders yapılamıyor. Siyasi irade öylece izliyor hiç bir şey yapabildiği yok. Türk halkı her zaman askerini sevmiştir asker ortaya çıkınca olaylar durulmuş.

Darbelere elbette karşı olalım her zaman demokrasiyi özgürlükleri savunalım lakin bana çözüm sunun deyin ki şu olsaydı bunlar durulurdu ve askere ihtiyaç kalmazdı.

Keşke askerimiz her zaman ulusal üniter bir devletteki gibi sıradan yapması gereken vazifesini yapsa.

Darbeler kötüdür, ülkelere zarar verir, özgürlüklere zarar verir, darbeyi desteklemek olmaz.

80 e farklı bir perspektiften bakmak gerek diye düşünüyorum halkta o zamanlar o perspektifte bakmış ve desteklemiş askerini kucaklamış...

Allah ülkemize hiç bir zaman darbeyi darbe koşullarını nasip etmesin. Askerimiz demokrasi çatısı altında sadece vazifesini yapsın. Gelen tüm siyasi iradeler de buna zemin hazırlamasın onlarda vazifesini yapsın. Birileri vazifesini yapmamaya başlayınca olaylar rayından çıkıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-31EBF3EDD -- 13 Eylül 2021; 12:22:29 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G Guest-31EBF3EDD
3 ay (123 mesaj)
Katılıyorum bence o olaylara müdahale edilmese ben bugün üniversiteye bile gelebileceğimi düşünmüyorum. Elbette canı yananlar olmuştur ama beka meselesi ciddi derecede varmış.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ratsx

T trakyAli-1986
3 ay (6899 mesaj)
Adamlar uygun ortamı bekledik diyor. Demek ki insanlar birbirini kirsin gecirsin askerî müdahaleye mecbur kalınsin istenmiş.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


C cormen
3 ay (5443 mesaj)
Okuduğunuzu anlamıyorsanız bir salın ya...DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.