Ü

Er
08 Ağustos 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
57 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
Ü
4 hafta
10 Kasım 1938: Bir Vatan ve Millet Kurtarıcısına Veda
"Bırakınız, son kanlı damlasına kadar, göz yaşlarınızı onun yasında tüketiniz; Atatürk'ün ölümünü görmüş olanlar, bir daha kime ağlayacaksınız?"

Falih Rıfkı Atay, 11 Kasım 1938

Türk Kurtuluş Savaşı'nın başkomutanı, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ü saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Ruhun şad olsun Gazi Paşa'm!
< Resime gitmek için tıklayın >
Ü
3 ay
Uğur Mumcu'nun 12 Eylül 1980 Darbesi'ni Destekleyen Yazıları
14 Eylül 1980'de şöyle yazıyor: "Devlet, devlet olmaktan çıkar; parlamento, on beş gün içinde seçilmesi gereken cumhurbaşkanını seçmez ve ülke baştan başa örtülü bir iç savaşın kanlı arenasına dönüşürse Silahlı Kuvvetlerin yönetime el koymasından doğal ne olabilir ki?" (Yazının tamamı:
http://www.umag.org.tr/tr/ugur-mumcu/10/yazilarindan-secmeler/52/bundan-sonra)

3 Ekim 1982'de şöyle yazıyor: "12 Eylül Harekâtı'nın ülkemizi bir iç savaş eşiğinden geri çekip kurtardığını kabul etmeyecek kim vardır?.. 12 Eylül'ün haklılık nedenlerine bir değil, bin kez inanırız."

1 Temmuz 1983'te şöyle yazıyor: "12 Eylül, Türkiye'yi bir iç savaş tehlikesinden kurtarmıştır. Bunu açıkça kabul ve ilan etmeden hiçbir soruna çözüm bulma olanağı yoktur. Bu nesnel bir gerçek, somut bir olgudur. Kim yadsıyabilir?"

Cumhuriyet gazetesindeki yazıları bunlar, arşivden bakabilirsiniz. Bir adet PDF 7 TL.

O dönem basının hemen hemen tamamı övüyordu, şimdi ise hemen hemen tamamı kötülüyor. Merak ettiğim, dürüstlüğüyle bilinen Uğur Mumcu şu an yaşasa ne derdi?
Ü
3 ay
7 Eylül 1983: Kadir Mısıroğlu Artık Türk Vatandaşı Değil (İngiltere'ye Sığındı)
Kadir Mısıroğlu, Necmettin Erbakan'ın yanında siyaset yaptı. 1978 yılında Millî Selamet Partisi Genel İdare Kuruluna girdi. 12 Eylül Darbesi'nden sonra yurt dışına, Almanya'ya gitti. 7 Eylül 1983 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı. Türk vatandaşlığından çıkarılan Mısıroğlu, İngiltere'ye sığınma talebinde bulundu, İngiltere'ye yerleşti. Daha sonra yine Almanya'ya döndü.

Atatürk'ü "İngilizlerle iş birliği yapmak"la suçlayan Mısıroğlu, İngilizlere sığınmış. Lafa gelince "edepsiz, gâvur, kâfir Batı." Sıkışınca yine Batı.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kadir_M%C4%B1s%C4%B1ro%C4%9Flu
Ü
4 ay
Şeriat Savunucusu Kadir Mısıroğlu, İngiltere'ye Sığındı
Biliyor muydunuz?

Necmettin Erbakan'ın yanında siyaset yapan Kadir Mısıroğlu, 12 Eylül 1980'den sonra Almanya'ya kaçtı. Almanya'dan sonra İngiltere'ye geçti. 1983 yılında Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Türk vatandaşlığından çıkarılınca İngiltere'ye sığındı.

Böyledirler...

Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kadir_M%C4%B1s%C4%B1ro%C4%9Flu
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.