LPG 'nin en azılı düşmanlarından biri olarak 2 hafta önce LPG montajı yaptırdım. ŞArtlar buna zorluyor ... |
bizim ülke bazı şeylere boyun eğmek yerine, alternatif çözüm aramak yerine ne zaman sesini duyurursa o zaman düzelir. Bugün lpg ucuz yarın nerden biliyorsunuz zam gelmeyeceğini? |
geçtiğimiz kara cuma lpg taktırdım. şartlar mecbur kılıyor malesef dediğiniz gibi. |
LPG = Sorunları halının altına süpürmek Yukarıda da bir üyemiz yazmış benzine motorine zam yapanlar LPG'yi böyle bırakır mı ? LPG 5 olduğunda ne olacak ? |
Boşuna yormayın kendinizi akaryakıta gelen zam kimsenin umuranda değil. Yollar araçtan geçilniyor gemiler kuyruk gişeler kuyruk yollarda 140 150 km hızın altında giden yok bir yere gidiyorsun park edecek yer yok, yer gök araba herkes arabasıyla gelmiş, yakıt bu kadar sıkıntı olsa durum böyle olmaz diye düşünüyorum. |
napalım yani benzin mazot arttı diye eziyet mi çekelim bu nasıl bir düşünce tarzıdır |
Lpg 5 olduğunda benzin ve dizel 10-12 arası olacak yani lpg hala hesaplı. Tabiki bende isterim hibrit ve özellikle tamamen elektrikli araçlar daha fazla kişiye ulaşabilsin ama şuanki şartlarda lpg en uygun çözüm. |
o bakımdan idelalist temennilerimizi korumakla beraber gerçeklikle mücadele etmek gene bize düşüyor. hayırlı günler. |
Yani benzinden mazottan kaçsanız LPG de bir süre sonra sizi zorlayacak belki de sınırdasınız şu an bundan ötesi arabayı satmak olacak yine yürütemeyeceksiniz. Umarım anlatabildim ![]() |
|
valla hocam benim için hava hoş garibime giden sorgulamıyorlar. benzin 10 tl olsun ben gene benzinli araba kullanırım az kullanırım belki eskiye göre ama kullanırım. Fakat sorgularım diğerlerinde yok adam konu açmış tüp uygun diye neden sorgulanmıyor neden boyun eğiyoruz bunu anlamıyorum. |
Lpgli aracın ilk çalışma esnasında kullandığî benzini de kmye eklersek zaman 40 kuruş yapiyor. Artık kaçacak yer kalmadı hocam biz kendimizi kandırıyoruz. 1.2 atmosferik bir arac alıp lpg ile kullanmaktan başka çare yok |
siz norveçte isveçte yaşadığımızı sanıyorsunuz büyük ihtimal; tez zamanda ülke gerçeklerini kabul etmeniz faydanıza olacaktır. Evet dediginiz ideal olan, olmasi gereken ama olmayacak olan da ayni zamanda malesef. hayırlı günler. |
Hocam anlattığınız şeyleri şuan zaten yaşıyorum maalesef onun için merak etmeyin anlatmaya çalıştığınız şeyi çok iyi anlıyorum :) Fakat ben cevabımı sadece açılan konu üzerinden yazdım yani lpg li bir aracı yürütmenin diğer yakıt türlerinden daha kolay olması bakımından umarım ben de kendimi anlatabilmişimdir. |
Zaten 25 Temmuz 2023 Saat 00.00.00' a kadar bir dayansak sonrasında kralız. Direk BOR ile çalışan arabalar çıkacak ![]() |
Ben ilk ehliyet aldığım yıllarda araçların çoğu benzinliydi. Benzin mesela 2,00 tl ise mazot 1 tl idi. Yarı yarıya litrede fark vardı. Zamanla binek araçlarda dizel yaygınlaştı. Millet, turbo dizellerin hem ekonomik hem performans olarak fena olmadığını gördü. Trafikte dizel araç sayısı arttıkça mazot fiyatı benzine yetişme noktasına geldi. Eğer ki istenenden fazla lpg ye geçiş olursa onun fiyatı da aynı dizel de olduğu gibi benzine yakın yerlere gelir. |
Dizel bir aracın 7 lt yaktığı yerde LPG ile en az 13-14 lt yakar LPG fiyatında da çok iyimser yazmışsınız birkaç şehir dışında bu fiyatlara yok mazotta belli bir piyasa var ama forumu okuyan 3.90 dan LPG alan insan da çok.o hesapla bana göre dizel hem performanslı hem daha ekonomik şu an. |
Km yapmıyorum hayatta taktırmam, hatta km yapsam da taktırmam. Yapılmış bitmiş işe mühendisliğe neşter vurmayı sevmiyorum. Ancak kimse boşa tatava yapmasın, motorinle fark neredeyse 2.5tl'ye çıktı bu ülkede orta-dar gelirli vatandaş için tek makul seçenek LPG kalmıştır. Fabrika çıkışlı garantili LPG'li bir aracı ikinci el tercih etmek açık ara en iktisatlı çözüm. |
malumunuz bugünkü zamdan sonra benzin 6.80 dizel 6,20 lpg ise 3,45 oldu.
malesef bunun böyle kalmayacağınıda söylemek için kahin olmaya gerek yok.
şimdi benzinli bir arabanın 9( hadi turbo benzinliler 8 olsun) dizel bir arabanın 7 , lpg li bir arabanın da 9*1,2=11 litre yaktığını farz edelim. şehir içi olarak( istanbul vb gibi bir şehiriçi)
bu bağlamda;
benzinli araç km de 61 kuruş
turbo benzinli araç 55 kuruş
dizel araç km de 44 kuruş
lpg li bir araç 38 kuruş yakmakta.
benzinli zaten artık seçenek dahilinde değil, dizelinde 50 kuruş baremini geçmesine çok az kalmış.
malesef ekonomik tek yakıt lpg kalıyor.
benim gelecek vizyonum; lpg takılamayan yada takılsa bile kit fiyatları 7-8 bin tl olan turbo benzinlilerin yavaş yavaş piyasadan silinecek olması ve ikinci elde değer kaybedecek olması.
lpg takılabilen, milletin yerden yere vurduğu klasik atmosferiklerin geri dönecek olması hatta fabrikasyon lpg nin her markada yaygınlaşması.
dizellerin ise sıfır alırken ki fiyat farkları yüzünden daha az tercih edilecek olmaları.
elektrikli ve hybrid araçların ülkemizde henüz gelişme aşamasında olduğunu var sayarsak bu ekonomik şartlarda atmosferik 1.6 motora kadar olan araçlar önümüzdeki dönemde en çok tercih edilecek araçlar olacak.
bunda lpg kitlerinin artık kemale ermeleri; eskiden bilinmeyen yapılamayan bir çok ayarın artık yapılabilir olması ve atmosferik motorlarda sıfır sorunla çalışması da etken olacak. subap sorunu elbet baki ama zaten subap parasını defalarca çıkarıyorsunuz subabınız bozulana kadar)
sizler ne düşünüyorsunuz?
hayırlı günler.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 16 Ağustos 2018; 22:51:0 >