T

Yarbay
23 Ekim 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
869 (Bu ay: 22)
Gönderiler Hakkında
T
2 ay
Polisin Kuralların Çiğnenmesine Tepkisiz Kalması
İyi pazarlar herkese. Biliyorum artık yapılan şeyleri umursamıyoruz bile çünkü trafikteki hiçbir kuralı takan yok. Ancak bir polisin buna şahit olduğunda tepkisiz kalması beni üzüyor. Yani hepimizin başına geliyor her gün, adam en soldan en sağa atlıyor, sıra varken kaynak yapıyor veya emniyetten basıp gidiyor.

Dün mesela Buyaka'nın oradan FSM'ye bağlanıcam dur kalk trafiği olmasa da yavaş bir trafik var, en sağdan ilerliyoruz. Önümde de polis aracı var. Arkamdaki adam emniyet şeridini kullanarak beni geçti polisi görünce hemen frenledi. Bunu sadece bu adam yapmadı Yol Ver tabelasına rağmen umursamayıp basıp gelen insanlar da bunu yapmış sayılıyor aslında.

Sis olmadığı zamanlarda bile sis farı açık gezen araçları, iğrenç ses çıkaran egzoza sahip olan araç veya motorları, hiçbir tabelaya uymadan son hız kavşağa girenleri veya kırmızı ışıkta geçen araç veya yayalara hiçbir işlem yapılmıyor gördüğü halde. Arabadan inmeye mi üşeniyorlar yoksa kendilerince iyilik mi yaptıklarını düşünüyorlar bilemiyorum.

Örnek olması adına bir tane video ekledim:

https://www.youtube.com/watch?v=RXYiBlUf-9o
T
6 ay
Ülkede Güzel Şeyler De Oluyor
Senelerdir burada yazıyoruz ediyoruz 46/2D trafik kanununa göre sürekli sol şeridi işgal edemezsiniz diye ve en sonunda bu maddeden dolayı ceza yiyen birini gördüm. Uzun zaman sonra ülkeye olan umudum arttı. Apaçileri ve İnstagram'a şov yapmak için zevkine makas atan trafik teröristlerini bir kenara ayırırsak gerçekten sol şerit en yavaş akan şerit olmaya başlamıştı. İnsanların şerit değiştirmesi zorunlu kılınıyordu.

Bu dediklerim şehir içi trafiği için geçerli değildir yani dur-kalk trafiğin olduğu veya 20-30 ile akan trafikte tabii ki sol şeridin bomboş olmasını bekleyemezsiniz. Arka tamponun dibine girip sürekli selektör atan insanlar zaten gram medeniyete sahip olmayan insanlar. Umarım buna da ceza gelir.

Umarım bu ceza yaygınlaşır özellikle tatil zamanları polislerimiz görevini yapar. Avrupa dashcam videolarını izleyin adam 300 ile gitse bile arkadan biri 310 ile gelir diye orta şeride geçiyor. Bizim insanımızda daha yola yeni bağlandığı halde sol şeride atlama fetişi var.

https://eksisozluk.com/surekli-sol-seritten-gitme-ceza-rezaleti--6899969?p=1
T
6 ay
Renault ve Dacia'nın Yeni Araçları 180'i Geçemeyecek
Fransız otomobil üreticisi Renault, tüm yeni otomobil modellerinin en yüksek hızını 180 km/s ile sınırlamaya karar verdi. Renault'nun patronu Luca de Meo, şirketin Paris'teki genel kurul toplantısında bu konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Deneyimli yönetici "Ölümcül kazaların üçte birinden fazlası yüksek hız nedeniyle meydana geliyor. Maksimum hız, araç modeline bağlı olarak değişecek. Ancak her halükarda önümüzdeki yıldan itibaren yeni Renault ve Dacia otomobillerin hiçbirinin hızı 180 km/s'yi geçemeyecek" dedi.

Yeni Megane'ın maksimum hız sınırı 160 km/s olacak

Luca de Meo, örnek olarak 2022'de seri üretime girecek yeni Megane'ın 160 km/s'lik hız sınırına sahip olacağını belirtti. Fransız otomotiv devi bu hamesiyle Volvo'nun izini takip etmiş oldu. İsveçli şirket geçen yıl tüm yeni araçlarının 180 km/s maksimum hız sınırıyla piyasaya sürüleceğini duyurmuştu. Renault CEO'su ayrıca tüm yeni otomobillerin, yol işaretleri ve coğrafi konum verilerine göre hareket hızını otomatik olarak sınırlandıracak elektronik Güvenlik Koçu ile donatılacağını söyledi. Güvenlik Koçu tehlikeli virajlarda da devreye girecek ve sürücü çok yorulursa kontrolü ele alacak.

Kaynaklar: https://www.donanimhaber.com/renault-nun-yeni-otomobilleri-180-km-s-hizi-gecemeyecek--132674
https://tekdeeps.com/renault-and-dacia-put-a-speed-limiter-of-180-km-h-on-all-their-models//
https://www.byri.net/2021/04/24/renault-and-dacia-speed-soon-to-be-limited-to-180-km-h//


Kişisel Yorumum: Volvo'nun 180 km/saat sınır koyduğu yerde Renault'un 90'dan fazla sınır koymaması lazım. Dacia, güvenlikten 2 yıldız aldı. İnsan faktörü olduğu sürece hızları düşürerek kazaları engelleyemezsin. Bir insan 100 ile de kaza yapıp ölebilir 50 ile de yapıp ölebilir. Bu işlere sınırlama koyduğun zaman tek çözüm insan faktörünü komple ortadan kaldırmak.
T
7 ay
Amirallerin Seçimi Eliyle Vermesi
Her şeyden mağdur edebiyatı çıkarabilecek bir iktidar varken, oyları hızla düşüyorken, milletin haksız yere yapılan yasaklara karşı sesi çıkmaya başlamışken gece gece uykunuz mu kaçtı? Canınız mı sıkılda da böyle bir bildiri yayınladınız? E-muhtıra olayı gibi bu iktidarın ne zaman oyu düşse ya CHP çıkar HDP güzellemesi yapar ya saçma sapan biri çıkar kapalılara laf atar emekli ordu mensupları çıkar darbe lafları çıkarır.

Hard Kapitalizm reisin dediği gibi "şu yaşlı moruklar yok mu"

Teşekkürler emekli generallerimiz elinizde yetki varken susup yine tam oylar düşüyorken mağduriyet yarattınız. Çok lazımdı gerçekten hani halk da sizi dinleyip aaa çok doğru dedi ve oyunu AKP'ye vermedi değil mi? Elinize sağlık Atatürk'ü de kullandınız oh ne güzel oldu valla.

Yine aylarca darbe tweetleri atılacak esas gündem unutulacak.
T
7 ay
Kimseyle Tartışmayın
Olay gerçek mi yoksa hayali mi bilemem ama bunu yaşayan milyonlarca insan var. Bir yakını öldürülen, bir yakını birini öldüren çevremizde vardır illa. Arabadan inmeden bunu getirin aklınıza. Biri öldüğü zaman sadece o kişi ölmüyor. Ailesi de ölüyor aynı zamanda öldürenin de ailesi ölüyor görüldüğü gibi. Hani sinirlenmeyin demek kolay ben de sinirleniyorum hiç inmedim daha ama umarım indirecek bir olay da yaşamayız. Burada katili savunmuyorum ama çift yönlü düşünün iki tarafın da hayatı mahvoldu.

Ekşi'den alıntı:

https://eksisozluk.com/trafikte-cikan-kavgada-katil-olan-pismanligi--6871188?day=2021-03-31

cezaevinden yeni çıkmış bir abimizle bugün konuşma fırsatı buldum.

2008'de selektör yapma tartışmasında çıkan kavgada iki şoför önce küfürleşiyorlar daha sonra ikisi de aracından iniyor karşı taraf ince bir sopayla yaklaşıyor, abimiz de keser ile araçtan iniyor ve o an bir anlık sinirle adamın kafasına vuruyor, 8 saat sonra adam vefat ediyor ve ölüme sebep olup 13
yıl ceza alan abimiz bana şunları söyledi:

" o an münakaşaya girmek için hevesli davranmayıp yoluma baksaydım ve o olaydan 2 ay sonra birisi bana sen trafikte böyle bir tartışma yaşamışsın deseydi, inan hatırlamazdım bile. ancak ben, bir hiç uğruna bir cana kıydım.
akılda yer bile tutmayacak bir mesele için 13 senem dört duvar arasında boşa gitti, ömrüm gitti, o gün o olaydan iki saat önce anaokuluna bıraktığım oğlum şimdi üniversiteye gidiyor ve ben onun en güzel zamanlarında yanında değildim.
bir anlık öfkeyle kapalı duvarlar arasında yıllarımı boşa heba ettim.
parasız kalan eşimi ve çocuğumu sefalete mahkum ettim.
şu anda da hâlâ ekonomik çöküntüdeyiz, iş de bulamıyorum."

özgürlüğünüze mal olacak her şeyden uzak durun bir kötülük görmüş iseniz hukukî yolları tercih edin şu 3 günlük ömrü bir de parmaklık arkasına sığdırmayın.
bırakın hata yapan yapsın sizin dövmenizle trafik kültürü düzelmeyecek ve trafikte her gün adam dövseniz günde 10 tane adam döversiniz belki de ölen taraf siz olursunuz. trafikte kimseyle kavga etmeyin, mesele dayak atmak ya da kavgadan korkmak meselesi değil. haklı ve güçlü de olsanız sonu hüsran olabiliyor. evinizden içeri girdiğinizde evladınıza annenize babanıza eşinize özgürce sarılmanın verdiği keyif ya da hâlâ yaşıyor olmanın güzelliği, trafikte "haklı olmaktan" çok daha keyiflidir."
T
7 ay
Bursa'da Feci Kaza - Şoförün İfadesi Eklendi
14 Nisan Güncellemesi:

https://www.mynet.com/bursa-daki-katliam-gibi-tir-kazasinin-nedeni-belli-oldu-110106783946

Herkes birbirine suç atıyor. Frenler bakımsız, yasal sürüş süresi aşılmış, takografta eski plaka kayıtlıymış. Benim anlamadığım şey madem yasal sürüş de aşılmış neden bir sistem kurup bunu kontrol etmiyorlar? Polise bildirim gidebilir. GPS ile nerede olduğu belirlenip durdurulabilir.


Çok fena bir kaza olmuş detayları eklemiyorum bakmak istemeyen olur etkilenen olur bu yüzden linkler bırakacağım isteyen baksın.

https://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-katliam-gibi-kaza-1393298.html

https://eksisozluk.com/12-mart-2021-bursada-korkunc-kaza--6853630?p=1


Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Çok kötü bir ölüm biçimi gerçekten son durak senaryosunu aratmayan cinsten.

Benim yorumum bu kaza için yapılacak bir şey yok kaçabilecek yeriniz yok ama videolar izliyorum özellikle karda kışta adamlar kaza yapmış hala yol ağzında bekliyor. İmkan varsa fotoğraf çekin ve hemen aracı uzaklaştırın. İmkan yoksa ve araç gidebiliyorsa basın gidin ileride tekrar durursunuz. Sizden önemli değil. Buzlanmanın olduğu yerde virajda veya eğimini bittiği yerde araç bırakılmaz gelir bir daha çarparlar.

Bir kaza gördünüz yardım edin ama en önemli şey önce kendi güvenliğinizi sağlamaktır. Aracı 200-300 metre ileri bırakıp öyle koşun kaza yerine ve yardım edin. İnsanlar 5 metre ileriye aracı bırakıp olay yerine gidiyor kendi ailesini de tehlikeye atıyor böyle olmaz.

Edit: Olay yerini bilen insanlar Ekşi'de, tır şoförü için keşke direksiyonu sağa kırsaydın diyorlar ama tabi o psikoloji yaşamadan bilinmez yine de tercih edilmeli.

Şoförün ifadesi:Kazanın ardından TIR şoförü Faruk E. gözaltına alındı. Kedi kumlu taşıyan sürücü Faruk E.'nin emniyetteki ifadesinde, "TIR’ın frenlerinin boşaldığını fark ettim. Önümdeki araç sürücülerinin fark etmesi için selektör yakarak, kornaya bastım. O anda kırmızı ışık yandığı için araçlar yolda duruyordu. TIR’ın kontrolünü kaybettiğim için araçlara çarpmaya engel olamadım. Pişmanım” dediği belirtildi.
Faruk E.’nin emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.
T
8 ay
Kadir Topbas Vefat Etti
T
8 ay
Motosiklet Terörü
https://twitter.com/yenisafak/status/1359035888135675905

Adamı sinyal vermedi diye önünü kesip çete gibi davranıyorlar. 3-5 kişi olmanın gazıyla saldırıyorlar ve bunların hepsi sağ şeritte sağa dönerken sinyal vermedi diye. Sağlamak suçtur bir kere. Ben sağ şeritteyken sağa döneceksem sağımdan biri geçiyor mu diye bakmak zorunda değilim. Sinyal vermemiş olması bir kusur ama senin zaten onun sağında olmaman gerekiyor.

Bu da başka bir açıdan ve görülüyor ki taşıt sürücüsü sinyal veriyor:

Videoyu izlemek için tıklayınız
T
10 ay
VW Türkiye'deki Şirketini Tasfiye Ediyor
T
11 ay
Gençler Parti Kurmalı
Bugün popüler olan bir video vardı. 10 yaşında çocuklar maaş karşılaştırıyorlar ama doğru ama yanlış artık herkes siyaset konuşur oldu. Siyaset yapmayalım diye bir şey söz konusu olamaz çünkü hayatımız siyaset ile şekilleniyor.

10 yaşındaki çocuğun matematiği top almaya parası yeter mi bunu hesaplamak kadar olmalı bir işçinin hangi ülkede kaç para maaş aldığını bilmemeli.

Aynı şekilde ben de genç bir insanım ve kazandığım paranın erimemesi için dolar altın takip ediyorum. Ocak'tan bu yana dolar %40 civarı arttı benim maaşım belki yıl başında %10 enflasyon zammı yiyecek. Peki ben bu parayı bile koruyamazken neden evleneyim neden bir gelecek hayal edeyim? Bunu nasıl yapayım?

Siyasetçilerin hepsi sağcısı solcusu ayırmıyorum hepsi çeşmenin başına oturmuş dolduruyor. 15-20 bin TL kazanıyorlar sinir stres yapmadan. Gelecek hayalleri yok zaten yaşları 60'ı geçmiş iktidar olma gibi bir dertleri de yok muhalif olanların nasıl olsa maaş geliyor. Partilere bakıyorsun genç ekip bulmuşlar sosyal medyadan atıf yapıyorlar. Yalandan gençler PS5 alamıyor diye gençlere ulaştıklarını sanıyorlar. Peki gerçekten bizi anlıyorlar mı? Eminim çoğuyla birebir tartışsak PS5 de almayın ne olacak derler.

Benim kira derdim yok maaşımın hepsi bana kalıyor ama bu maaşla bile benim ortalama bir düğün yapıp ev almam için inanın çok yıllar borç ödemem gerekiyor. Premium marka araçları geçtim normal bir araç için bile yıllarca çalışmam gerekiyor. Bu şartlarda hayal kurabilen var mı?

Artık bizi anlayan, bizim yaşadıklarımızı yaşayan birilerinin parti kurması lazım. 70 yaşına gelip gençler işsiz demekle olmuyor. Siz ne anlarsınız ki işsizliğin ne demek olduğunu? 30 yaşında 35 yaşında insanlar anne babalarından para almak zorunda kalıyor. Ne yapsınlar iş yok. İnsanlar cebinde 5 TL ile iş görüşmesine gidiyor dönüşte yürüyor.

Kendini geliştirme olayı yalan bu ülkede. İnternet sitelerinde bir ilana 10 bin kişi başvuruyor. Hadi 100 kişi kendini geliştirmiş olsa senin seçilme oranın %1. Staj arıyorsun adamlar bu şirkette tanıdık var mı diye soruyor. Bu şartlar altında bir insan kendini nasıl ve niye geliştirsin? Hangi umutlarla geliştirsin?

Bu işin sağı solu yok. Adını boşverin sosyal medya uzmanı diye miss model atayan bir muhalefet olduğu sürece iki taraftan da bir çözüm beklemek saçma.

Gençleri yine Gençler kurtaracak başka yolu yok. Yalandan birilerini görevlendirip reklam çekme ile olmaz bu işler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.