Balik baştan kokarmiş... |
Artık emek vererek servet kazanma devri gerçekten kapandı. Ya sağlam çevren olacak yada kara ticareti benimseyip al sat yapıp parayı vurucaksın. Doktor bey'e lafım yok kimsede ona laf s&... |
Artık emek vererek servet kazanma devri gerçekten kapandı. Ya sağlam çevren olacak yada kara ticareti benimseyip al sat yapıp parayı vurucaksın. Doktor bey'e lafım yok kimsede ona laf söyleyemez. Sistem buna müsade ediyorsa yapmakta özgür asıl bu durumdan rahatsızsan sistemi eleştirmen lazım. |
Karaborsacilik şerefsizliktir. Para değerlendirme, yatırım falan diye yumuşatici şeyler yaramaz. Karaborsacilik denir buna. |
Balik baştan kokarmiş... |
Kendi adıma utandım, soramadım... |
Bayi bana araç ayarlasa ve nakitim olsa ben de yaparım, burada yapana söven herkeste yapar. Bu kadar enflasyonist ortamda parası olan ve birikimi koruma fırsatı bulan kendini düsünecek mecburen. |
Şeref yoksunluğu ile ne alakası var? Gayet mantıklı ve doğru bir şey yapmış. Parasını değerlendirmiş. Yapmamasını gerektiren şey ne? Yaptığı her şey yasal. Neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz? |
Artık emek vererek servet kazanma devri gerçekten kapandı. Ya sağlam çevren olacak yada kara ticareti benimseyip al sat yapıp parayı vurucaksın. Doktor bey'e lafım yok kimsede ona laf söyleyemez. Sistem buna müsade ediyorsa yapmakta özgür asıl bu durumdan rahatsızsan sistemi eleştirmen lazım. |
"ne alakasi var, ben yapmasam baskasi yapacak" derdi bence. burada seref yoksunu olan bunu yapan degil, bayii. |
İyi yapmış. Fırsatı olan herkes yapabilir bunu. Bu ortama sebep olanları eleştirin, enflasyon bu halde olmasa para her gün değer kaybetmese zaten bu işlere de kimse girmezdi. Bu duruma gelinmesinin sorumlusu vatandaşlar değil |
doktora "bayiye sıfır araç gelince nasıl haberin oluyor, millet alamazken sen nasıl alıyorsun?" diye sormadın mı? |
doktorlar parayı sever. |
Venezuella'da maduro yönetime geçtikten sonra süreç içerisinde demokrasiyi askıya alarak zamanla muhalefeti komple tasviye ediyor.O dönem yargı da yönetimden yana olup muhalefetin kazanacağı bir seçimi göz göre göre iktidara veriyor.Ard arda gelen iç karışıklık,petrole amerikan ambargosu derken 1 dolar 14 trilyon venezuella bolivar'ı oluyor.Adamlar hiper enflasyon nedeniyle ülke para birimini kaldırıp dolara geçiyorlar.Şimdi 1 ekmek 1 dolar 1 döner dürüm 5 dolar.Emekli maaşı 60 dolar.Ülke sefalet içinde sürünüp isyan etse de yönetimi değiştiremediği için ülkenin 3 te biri yürüyerek venezuella sınırını geçip kolombiya,meksika,abd ye iltica ediyor.Ülke bu kadar çökmüşken bizim bir türk gidip oraya yatırım yapıyor.Döner zinciri kuracak derecede iyi duruma gelmesine rağmen maduro'dan sonraki krizde diğer dükkanlarını kaybediyor.Elinde tek dükkanı kalmıyor ama buna rağmen maduro'ya laf söyletmiyor,üstelik yakın zamanda venezuella'nın dubai gibi olacağını düşünüyor.Alın size işte klasik bir türk kafası.Venezuellada'da olsa türkiyede de olsa aynı kafa. Videoyu izlemek için tıklayınız |
Gerçek ihtiyaç sahipleri alamıyor. Bu konuda ne diyeceksiniz? |
Soğan kokan ağzına kürdan sokmuş galerici, simsar, alsatçı vs kazanacağına doktor kazansın. Parasının değerini korumaya çalışıyor, sizin gibi, bizim gibi, herkes gibi. Burada sorun bayide, distribütörde, devlette. Bayi ne diye adama 2 ayda bir araba veriyor? Distribütör neden 2 ayda bir aynı şahsa araba satan bayiye hoop demiyor? Devlet neden doktorunun 2 aya bir araç alımından, hesap hareketlerinden işkillenmiyor veya ses etmiyor? |
Yanlışınız var. Emek vererek ancak hayatta kalınır. Servet sahibi olmak için ya ailenizden büyük bir mal varlığınızın olması gerekiyor ya da çok iyi yatırımlar yaparak gelecekten kazanç payı almanız lazım. |
Serbest piyasa. |
haklısın şeref yoksunluğu. bunu yapmak da, savunmak da, anlayış göstermek de... |
kardeşim buraya konu açacağına, doktora neden sormadın bunu? dr xx abi millet araç bulamazken, sen nasıl alıyorsun? bu işin sırrı nedir? satış temsilcilerine rüşvet mi vermek lazım? vs bu tarzdan soruları sorsaydın ya kardeşim. |
gerçek ihtiyaç sahibi mi? 0 km araba almaya insanın nasıl bir ihtiyacı olabilir ki bu fahiş fiyatlarla,doktor bey gibi parasını değerlendirmek istemiyorsa tabi ![]() |
gayet mantıklı bişey yapmış. ben olsam bende yapardım. bişeyin değeri sürekli artıyosa, bende alırım bi kenara koyarım. |
Bildiğiniz gibi, bayilerde sıfır araç bulmak neredeyse imkansız. Gelenler de aynı gün hatta aynı saat satılıyor.
Geçen gün bir doktor tanıdığımla birlikteydik. "Ben bayiye sıfır araç geldiğinde ayarlıyor hemen alıyorum. Kapalı garajımda birkaç ay bekletip sonra kar edip satıyorum." demez mi, kafamdan aşağı kaynar sular döküldü. Güya kendince parasını değerlendiriyormuş, yatırım yapıyormuş...
Galericiler yetmezmiş gibi bir de böyleleri ortaya çıktı. Bu insanlara her şey müstehak.
Siz ne düşünüyorsunuz?
< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >