Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
33
Cevap
1191
Tıklama
5
Öne Çıkarma
NASA ve Japonya, tarihin ilk ahşap uydusunu fırlatacak: Peki, ama neden?
M
8 ay
Yarbay
Konu Sahibi

NASA ve Japonya, tarihin ilk ahşap uydusunu fırlatacak: Peki, ama neden?
Geçtiğimiz aylarda Japonya’nın uzaya ahşaptan yapılmış bir uydu fırlatma planı olduğundan bahsetmiştik. Şimdi bu planlar nihai bir görev ile taçlandırılacak. NASA ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), daha sürdürülebilir uzay görevleri için dünyanın ilk ahşap uydusunu uzaya fırlatmayı planlıyor.İlk ahşap uydu için geri sayım başladıNASA ve JAXA’ya göre, manolya ağacından yapılmış kahve kupası büyüklüğünde bir uydu olan LignoSat, 2024 yazında Dünya'nın yörüngesine fırlatılacak.Ahşap veya tahta (evet, tahta) malzemelerin uzayda kullanılması çok önemli avantajları da beraberinde getiriyor. Uzayın cansız boşluğunda ahşap, yanma veya çürüme gibi doğal sorunlarla karşılaşmayacak. Aynı zamanda ahşap uydular, Dünya’nın atmosferine tekrar girdiğinde hızlıca yanıp zararsız kül parçalarına dönüşecek. Bu da ahşabı gelecekteki uydular için şaşırtıcı derecede kullanışlı, biyolojik olarak parçalanabilir bir malzeme haline getiriyor. Bu yılın başlarında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) ahşap örneklerini başarıyla test eden bilim insanları, test uydusunun fırlatılmaya uygun olduğuna inanıyor.NASA ve Japonya, tarihin ilk ahşap uydusunu fırlatacak: Peki, ama neden?
Araştırmacılar Mayıs ayında yaptıkları açıklamada, "Üç ahşap numunesi test edildi ve uzaya maruz kaldıktan sonra hiçbir deformasyon göstermedi" dedi. Uzayın önemli sıcaklık değişimleri, 10 ay boyunca yoğun kozmik ışınlara ve tehlikeli güneş parçacıklarına maruz kalmayı içeren uç koşullardaki ortama rağmen yapılan testler, malzemelerde herhangi bir çatlama, eğrilme, soyulma veya yüzey hasarı gibi bir ayrışma veya deformasyon olmadığını doğruladı.Ayrıca Bkz.Mars atmosferinin ilk kez yeşile büründüğü tespit edildiHangi ahşabın kullanılacağına karar vermek için bilim insanları manolya, kiraz ve huş ağacı olmak üzere üç ahşap örneğini uzaya maruz kalan bir modülde muhafaza edilmek üzere ISS’e göndermişti. Araştırmacılar, üretim sırasında yarılma ya da kırılma olasılığı daha düşük olduğu için manolya ağacında karar kıldılar.Çalışmayan uydular ve kullanılmış roket aşamalarının parçaları gibi uzay çöpleri de dahil olmak üzere 8.440 metrik tondan fazla uzay nesnesi şu anda Dünya'nın yörüngesinde dolaşıyor. Metalden yapılan uzay araçları aynı zamanda pahalılar ve atmosfere tekrar girişte -eğer yeterince büyüklerse- aşağıdaki insanlar için de tehdit oluşturuyorlar. Araştırmacılara göre LignoSat gibi ahşap uyduların teorik olarak uzay çöpü olarak daha az zararlı olması gerekiyor.
Kaynak:https://www.space.com/nasa-japan-launch-wooden-satellite-lignosat-2024

 Haberi Portalda Gör

Lan bizimkiler ahşap uydu gönderseler demediğinizi bırakmazsınız.
Arigato
Yoruma Git
faniseyler - 8 ay +17
goraya sadece gülmemişler örnek almışlar afferin
Yoruma Git
makine26 - 8 ay +14
Ateş, su, toprak, tahtaUzayda bulan 4 element
Yoruma Git
Seto-Kaiba - 8 ay +11
M
8 ay
Binbaşı

ahşap candır< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

F
8 ay
Binbaşı

Lan bizimkiler ahşap uydu gönderseler demediğinizi bırakmazsınız.
Arigato
G
8 ay
Yüzbaşı

Tahta mı Tahta tabi :D< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

S
8 ay
Binbaşı

Ateş, su, toprak, tahtaUzayda bulan 4 element
M
8 ay
Binbaşı

goraya sadece gülmemişler örnek almışlar afferin
Y
8 ay
Binbaşı

Uzaydaki güneş ve diğer kozmik ışınlardan nasıl korunacak, uzun süre verimli olacağını sanmıyorum, illaki denemişlerdir, ilginçBu mesaja 1 cevap geldi.
L
8 ay
Teğmen

Peki başta nasıl yörüngeye kadar gidecek yanmayacak mı?
Tamam bilim adamısınız düşündünüz de nasıl yani?
Ve yörüngemizde o kadar uydu çöpü varken neden bunları kimse toplamak ysda bertaraf etmek için çalışma yapmıyor?< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

0
8 ay
Yarbay

Haberi tam okuyunca herşey anlaşılıyor, yeryüzündeki en büyük yok edici oksijenin olmaması büyük avantaj olmuştur.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @yimmasabi
J
8 ay
Yarbay

Guzel icinde din olmayinca hersey oluyo.Bu mesaja 2 cevap geldi.
M
8 ay
Binbaşı

onlarda da din var hem de bir sürü
Bu mesajda bahsedilenler: @jubeii
D
8 ay
Yarbay

aslinda ahsabin ana maddesi seluloz oldukca kuvvetli bir polimer. ahsap kimyasal prosesden gecirilip icindeki lignin ve diger proteinler temizlenip yuksek sicaklikda preslenerek hucresel bosluklari tamamen dolduruldugunda yuksek yogunluklu saf seluloz oldukca kuvvetli bir malzeme haline donusuyor. bunla ilgili yapilmis akademik paper vardi. uygun proseslerden sonra kursun gecirmeyecek kadar guclu hale getirmek mumkun. yani ahsap diyip gecmemek gerek.
A
8 ay
Teğmen

Türklerde bordan imal edilmiş uydu göndercekler hazır olun
T
8 ay
Er

Ya manolya ne olum... Ankara Sitelere bi haftasonu bekleriz. Kiraz kaplama MDF suntalamdır bunun oluru.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

D
8 ay
Yüzbaşı

Nüzden element uydurmayın< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

A
8 ay
Yüzbaşı

Kimse sormamış ben soryım..

Ahşap Radyosyana karşı ne kadar koruma sağlayacak? İçindeki elektronik elemanları Radyosyona karşı korumak için ahşabın bir etkisi var mı acaba? Yoksa elemanların kendisi mi izole edilecek?Bu mesaja 1 cevap geldi.
G
8 ay
Yüzbaşı

korumayı sağlayabiliyor ki kullanıma uygun demişler...

Bu mesajda bahsedilenler: @AKTeknisyen
G
8 ay
Yüzbaşı

bu haberde din ne alaka herkes sizin gibi dinsiz değil...

Bu mesajda bahsedilenler: @jubeii
G
8 ay
Yüzbaşı

oksijen yokedici demişsin komik değilsin...

Bu mesajda bahsedilenler: @01myavuz