Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
34
Cevap
1722
Tıklama
22
Öne Çıkarma
N11 rezaleti: mağaza yalan ifade ile iadeyi reddetti
M
2 hafta
Yarbay
Konu Sahibi

04.01.2023 tarihinde N11 üzerinden sagamüzikçekmeköy mağazasından "Marshall Mg10G 10W Combo Elektro Gitar Amfisi +Jak Kablo+Pena" adlı ürünü 3415.25 TL'ye sipariş verdim.
Neyse ürün geldi. Kutusundan çıkarıp bir kere açtım kapattım. Birkaç gün sonra yanlış amfi aldığımı fark edip 14 günlük iade hakkımı kullanmaya karar verdim. Ürünü kutusuna koyarak Aras Kargo'ya teslim ettim. N11 canlı desteğe de yazdım. 3 gün + 24 saatte para iadesi yapılır dedi.

Gelelim şikayete. Bu ürün mağazaya 20 Ocak tarihinde ulaşmış. Mağaza sağ olsun ürünü alır almaz iadeyi reddetmiş ve hemen bana geri yollamış. Red sebebi olarak da ürünün zarar gördüğünü, sıvı döküldüğünü yazmış. Tamamen YALAN bu. İade almamak için böyle yalan söyleyen bir firmayı ilk defa görüyorum. Yıllardır n11'den alışveriş yapıyorum böyle rezalet görmedim hiç. Eğer n11 gerekeni yapmazsa tüketici mahkemesine gideceğim.


Şikayetvar'a da yazdım. Yayına girince linkini buraya koyarım.


< Resime gitmek için tıklayın >
Bu kadar yalan yazılmaz. Yazıklar olsun.

Ürün linkini atayım. Son yorum benim.

https://m.n11.com/urun/marshall-mg10g-10w-combo-elektro-gitar-amfisi-jak-kablopena-4912524?magaza=sagamuzikcekmekoy&categoryId=1002243

Yorumları gayet iyiydi. 5 yıldızı vardı. Ben de tereddüt etmeden aldım. Mağazanın diğer ürün yorumları da iyi. Ama şimdi bakıyorum da biraz eskiye gidince başka sorun yaşayanlar da olmuş.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Edit 1: Şikayetvar yayına girdi sonunda.

https://www.sikayetvar.com/n11/n11deki-magaza-yalan-ifade-ile-iadeyi-reddetti


Edit 2: Alo 175 tüketici haklarını aradım. Elektronik bir ürün geldikten sonra kutusunun açılması, çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi iade için engel değildir dedi. Aldığınız firma ile iletişime geçin, anlaşmazlık oluyorsa THH'ne gidin dedi.
Sanırım 1 dakika "kullandım" demek de yanlış oldu. "Açıp kontrol ettim" daha doğru. Yoksa buraya gelen yorumlarda olduğu gibi ürünü 1 hafta kullanıp iade etmeyi ben de haklı bulmuyorum tabii ki.

Edit 3: Kargo bana geri geldi. Kargo firması (aras kargo) kutunun üstüne "dikkat kırılır" yazan koli bandı yapıştırmış. Onun dışında aynı gönderdiğim gibi geri gelmiş. Zaten satıcı firma iadeyi 17.23'te reddedip hemen kargolar kapanmadan kargoya vermişti. Müthiş hızlı!

< Resime gitmek için tıklayın >


Edit 4: Tekrar gelen kargonun bu sefer fotoğraflarını çektim. Hiçbir sorun olmadığını, firmanın yalan söylediğini de belirterek fotoğrafları n11 canlı desteğe gönderdim. Beklemede kalın, geri dönüş yapacağız dediler. (Dün)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maybe4you -- 25 Ocak 2023; 15:59:35 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Birkaç gün sonra yanlış amfi aldığımı fark edip ? Yani buna ben anlam veremedim. Birincisi araştırmadan mı alıyorsunuz ? İkincisi amfinin yanlış olduğunu neden gelir gelmez anlamadınız da &#...
Yoruma Git
Yorumun Devamı dfk24 - 2 hafta +21
Şimdi bu iade edilen ürünü bir başkasına satmak zorunda. Hem açılmış hem kullanılmış hem fazla fazla kargo süreçlerinden girmiş çıkmış.

neden? Ürünü...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Mylevi - 2 hafta +13
iade almak zorunda. Ürün sana geri geldiğinde, tüketici hakem heyetine başvuru yap. Biraz sürüyor ama sonunda paranı alıyorsun. Bu süre zarfında birçok yerde firma h...
Yoruma Git
Yorumun Devamı PeerNet* - 2 hafta +11
M
2 hafta
Onbaşı

Gitar ile alakalı bir parçanın mı sıvısı dökülmüşG
2 hafta
Teğmen

iade, n11 e olmalı tarafsız bir kişi inceleyip bakmalı yoksa suistimalin önüne geçilmez (her iki taraf içinde geçerli)P
2 hafta
Yarbay

iade almak zorunda. Ürün sana geri geldiğinde, tüketici hakem heyetine başvuru yap. Biraz sürüyor ama sonunda paranı alıyorsun. Bu süre zarfında birçok yerde firma hakkındaki olumsuz deneyimlerini anlat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PeerNet* -- 23 Ocak 2023; 3:36:52 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

D
2 hafta
Yarbay

Birkaç gün sonra yanlış amfi aldığımı fark edip ? Yani buna ben anlam veremedim. Birincisi araştırmadan mı alıyorsunuz ? İkincisi amfinin yanlış olduğunu neden gelir gelmez anlamadınız da üstünden zaman geçince anladınız. Yani ben bir ürün alacağım zaman bu en basitinden type c kablo bile olsa YouTube 'den 50 tane o ürünün inceleme videosunu izleyip öyle alıyorum. Ürün hasarlı gelir orası ayrı.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
2 hafta
Yarbay
Konu Sahibi

Yani o noktada hata yapmamış olsam olay buraya gelmezdi zaten. Yeterince araştırmadım maalesef. Birkaç gün sonra yaptığım hatayı farkettim. Marshall mg10 çok satılan ürünler arasındaydı. Marshall markası da çok iyi bir marka. Fakat şu anda biliyorum ki fiyat performans konusunda çok kötü.
Şu anda da ürün iadesinden gelecek para olmadan yenisini alamıyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @dfk24
M
2 hafta
Binbaşı

Şimdi bu iade edilen ürünü bir başkasına satmak zorunda. Hem açılmış hem kullanılmış hem fazla fazla kargo süreçlerinden girmiş çıkmış.

neden? Ürünü alırken bakmayan müşteri yüzünden. Ben mağaza olsam almam bak işine derim.

al kullan iade et vallaha güzel memleket he. Böyleleri yüzünden normal müşterilere ekstra pahalıya geliyor ürünler. Her satışın üzerine , gereksiz iade riskini de yüklüyorlar.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
M
2 hafta
Yarbay
Konu Sahibi

14 günlük cayma hakkını kaldırsınlar o zaman. Hem n11 üzerinden malını sat, kurallara uyacağım de hem de iade gelince bana ne kardeşim de. Üstelik yalan ifade gir ki iadeyi reddet.
Al kullan iade et diyorsun ya. Bi kere açtım kapattım yazdım görmüyor musun? Sanki yıllarca kullanmışım eskitmişim gibi yazıyorsun.
Forumdan destek alırım diye konu açıyorum. Gelen mesajlara bak.

@gercekbeko @PeerNet* teşekkürler. Olmazsa tüketici hakem heyetine gideceğim mecbur.

Ayrıca şunu da atayım madem.

< Resime gitmek için tıklayın >


Mağazaya daha önce soru sorduğumda yarım saatte cevap vermişti. İade - değişim için mesaj attığımda 2 gün sonra cevap verdi. İadeyi başlatmıştım artık. Hemen cevap yazıp yardımcı olsaydı aynı mağazadan tekrar alışveriş yapacaktım... Ama gitti bi de iadeyi reddetti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maybe4you -- 23 Ocak 2023; 7:9:23 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @gercekbeko , @PeerNet* , @Mylevi
A
geçen hafta
Yarbay

Son 2 yıldır n11'den alışveriş yapmıyorum, genellikle Amazon'dan, Amazon'dan bulamazsam Hepsiburada'dan alıyorum.
Son yaşadığım dudumda Amazon sorunumu çözdü, n11'den almış olsaydım soğuk su içerdim. N11 genelde firma taraflı, biz kârımızı alırız keyfimize bakarız kafasında.
Amazon'da, daha önce şüpheli iade ve değişim olmadığı sürece sorun olan üründe çözüme kavuşturuyorlar.M
geçen hafta
Yarbay

Eğer pislik bir firma ise servisinde sıvı temas ettirip geri gönderir hiç bir şey hak iddia edemezsin.

(Yıllar önce hp ipaq telefonda yaşanmıştır)< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

S
geçen hafta
Yarbay

Bi mıçmışsınız hoparlörünü söküp, demedikleri kalmış. Böyle durumda kargo şubesindeyken kutuya koymadan video çekip o şekilde kutulayıp teslim edin yoksa geri iade edilen ürün aldığınız zamanki kadar sıfır halde dönmeyebilir. En azından bunu delillendirin.

Firmalar da şu ekonomide haklı çünkü çoğu zar zor ayakta duruyor. İadelerde hem ürün açılmış hem de kargo ücretleri maliyete ek maliyet oluyor. Üç kuruş kazanayım derken zarar etmiyorsunuz ama değmeyecek karlar elinize geçiyor yada ürün bedelini kullanıyorsunuz sonra iade edilmesi gerekince sermayedar değilseniz zorlanıyorsunuz. Diyalog kurmak en iyisi. Firmalar da sonuçta insanların işlettiği yerler. Herkes gergin herkes atarlı artık.

Alıcı da satıcı da haklı kendince. Satıcı size sıfır sorunsuz olması gerektiği gibi çalışan bir ürün yolladı ise de ne ala, öte yandan kullanıcı yorumlarındaki gibi denenmiş ürünü de birine sattıklarında o alan da bu açılmış diyecek tabi o da haklı.

Bizim ülkemizde keyfi olarak ta böyle al iade et çok döndüğü için yurtdışında da meşhur olmuş bir milletiz. Bunun en iyi çözümü de alıcıya da bu işin maliyetinin bir kısmını yüklemek. Mesela ürün bedelinin %10-20 sini kesmek ve iade kargosunu anlaşmalı indirimli şekilde iade edene yıkmak gibi.V
geçen hafta
Yüzbaşı

İyiki almamışlar bir dahakine araştırıp alırsın< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

N
geçen hafta
Yarbay

bu gibi sitelerden alışveriş yapmadan önce yorumları açıp "en faydalı" yorumları okuyun. site size sürekli 5 yıldızlı yorumları kakalar, ama en faydalı ya da en cok beğenilen mesajları açtığınızda gerçekleri görürsünüz.

bir zamanlar bir ürün bakmıştım, herkes 5 yıldızı çakmış "ay şöyle güzel böyle güzel, hediye aldım" vs.vs. en beğenilen yorumu açtım ve 1 yıldız, "ürün bozuk, hatalı " diye bir yorum ve altında buna destek çıkmak adına beğeni bırakan muhteşem insan sayısı. sekmeyi kapatıp başka ürüne geçtim. yorumların çoğu npc olabilir, çünkü hep aynı tarz yorumlar ve emojiler.

emoji varsa yorumu kesinlikle ciddiye ALMAYINIZ.U
geçen hafta
Teğmen

valla bana dönüş yapma ihtiyacı bile hissetmediler.
şikayetvar'dan bile..
Yıllar sonra n11'den alışveris yaptım ona da pişman oldum.
Sonuç olarak pes ettim ve paramı iade istedim. üyeliğimi de iptal ettim.
n11 pişmanlıktır.
En çok alıcının yanında duran bence amazon.


< Resime gitmek için tıklayın >H
geçen hafta
Yarbay

Bu n11 ve hepsiburda tarzı firmalar ürünün satıcısı biz değiliz diyip işin içinden sıyrılmaya çalışıyor yok öyle !!! sen ürünü hepsiburda.com'a girip alıyorsan iadeyi de hepsiburada yapacak burada bütün sorumluluk satıcıya değil hangi siteden alıyorsan ona ait olması lazım ,bununla ilgili bir yasa çıkması lazım , sattırma o zaman ilgilenmiyorsan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helsloot -- 24 Ocak 2023; 15:37:14 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
E
geçen hafta
Yüzbaşı

doğru bir yorum. 14 günlük cayma olayı ürünün yeniden satılabilecek durumda olması ile alakalı. netten kimse iade ürün kullanmak istemez ama her ne hikmetse aynı arkadaşlar hep ama bi kere denedim nolcak ya iade edeyim demeyi de ihmal etmez. ürünü araştırmamışsın, üstüne yetmemiş açıp kullanmışsın. senin iade ettiğin başkasına satılacak, buna empati yapmalısın, mağaza da araştırmadan kullandığın için aldığın ürünü outlet fiyatına satıp zarar etmez durduk yere. normal fiyatına satar tak oradan vay efendim açılmış ürün yolladı eksi yorum. tabi mağazanın da yalan ifade ile (iade eden arkadaşın demesine göre) reddetmesi de ayrı işgüzarlık, bu yalan ifade belirtildiği gibiyse hakkını aramalı tabi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Mylevi
M
geçen hafta
Yarbay
Konu Sahibi

Alo 175 tüketici haklarını aradım. Elektronik bir ürün geldikten sonra kutusunun açılması, çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi iade için engel değildir dedi. Aldığınız firma ile iletişime geçin, anlaşmazlık oluyorsa THH'ne gidin dedi.

Sanırım 1 dakika "kullandım" demek de yanlış oldu. "Açıp kontrol ettim" daha doğru. Yoksa buraya gelen yorumlarda olduğu gibi ürünü 1 hafta kullanıp iade etmeyi ben de haklı bulmuyorum tabii ki.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @end0plazmikretikulum
J
geçen hafta
Yüzbaşı

Amazon’un gözüne kurban. Ürünü 3 ay sonra değişim yaptı müşteri memnuniyeti için.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

G
geçen hafta
Binbaşı

Ürün sana geldiginde gerçektende bant çekilmiş ve Bol bol sıvı temaslı gelirse hak iddaa edemezsin..
Etmen için ürünü Kutularken elinde Video Kaydı olması gerekir. Eğer elinde video kaydı varsa N11'in Donuna kadar alırsın. Hissesine Ortak bile olursun :)
Ama yoksa bir bardak soguk su.

Genelde ben ürün iade edecegim zaman Kardeşime -Ablama vs video çektiriyorum ürünü kutularken - sorunsuz ve hatasız kullanım yaptıgımı üründe herhangi
bir kusur olmadıgını ispatlamak için.
Aynı şeyi Gelen ürünü Kutudan açarkende yapıyorum. Yine kardeşimi çağırıp Video çekerken Kargo poşetini ve kutuyu video eşliginde açıyorum.
Başka türlü mağdur oluyoruz cünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GenqhisKhaan89 -- 24 Ocak 2023; 18:38:20 >

K
geçen hafta
Yüzbaşı

Yasa olsa bile sen ürün siparişi verirken bir sözleşme imzalıyorsun. O sözleşmeyi kimse okumadığı için durumun farkında olmuyor ama işte o sözleşmede bunun gibi maddeler yazıyor. Sen de siparişi verirken o sözleşmeyi onaylayınca sorumluluğun siteye ait olmadığını, sadece satıcıyla müşteriyi bağladığını kabul ediyorsun. Yani hepsiburada, n11, trendyol gibi tüm aracı kurumlar, müşteriye önce bu ve benzeri maddeleri "zorunlu olarak" kabul ettiriyor. Bu riski gözetiyorsan sipariş ver yoksa verme diyerek sözleşme kutucuğunu onaylamadan da sipariş vermeni engelliyor. Yani bizimkisi bile bile lades oluyor biraz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @helsloot