H

Yarbay
24 Haziran 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
20 üye
Görüntülenme (?)
779 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
H
2 ay
Millenicom bağlattım ama DNS değiştirince internete girilmiyor !
Selam Sol altyapısından millenicom bağlattım ancak modemden ( ZTE H3600 ) dns değiştirince hiçbir siteye giremiyorum
H
2 ay
Millenicom Tılgın modem nasıl ?
Beyler Sol altyapısından yarın bağlantı yapılacak temsilci Tılgın modem gelecek dedi , ben istemedim zte gelsin dedim tılgın nasıldır ? hangisini seçeyim
H
2 ay
Sol fiber altyapısından Hizmet veren sağlayıcılar ?
Güncel olarak Superonline Fiber altyasını kullanarak hizmet veren sağlıyıcılar Vodafone ve Millenicom dışında başka hangi sağlayıcılar var ?
H
4 ay
Otomobil sahiplerine kötü haber ! Muayene ücretleri iki katına çıkıyor
Ekim ayında kesinleşecek Yeniden Değerlenme Oranı ile 1 Ocak'tan itibaren araç muayene ücretlerine yüzde 120 zam gelmesi ve 507 TL olan araç muayene ücretlerinin 1.115 TL'ye yükselmesi bekleniyor.

10 dk lık kıytırık bir gözatmadan sonra 1100 lira para alacaklar , HARAM ZEHİR ZIKKIM OLSUN


https://www.tasimacilar.com/otomobil/arac-muayene-ucreti-yuzde-120-artacak-25810h
H
6 ay
Faiz düştü dolar uçuşa geçti
Merkez Bankası bugünkü toplantısında faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13 seviyesine düşürdü.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Kurul, politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 13 seviyesine çekti. Karar öncesi yapılan anketlerde ekonomistlerin beklentisi, TCMB'nin faizi sabit tutacağı yönündeydi.

Kararın beklentilerin aksine gelmesiyle birlikte dolar/TL 18,10 seviyesini aştı.
H
8 ay
Airties 5760 1600 Mbps ADSL2+/VDSL Modem= 499TL
H
8 ay
Erdoğan ‘adayım’ dedi.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu.
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin önümüzdeki yıl Haziran ayında yapılacağını söyleyen Erdoğan, “Cumhur İttifakı’nın adayı benim” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunan Erdoğan, “Kılıçdaroğlu, şimdi de cumhurbaşkanlığı peşinde koşuyor. Bunu delikanlıca yapmak yerine, dolambaçlı yollarla gerçekleştirmeye çalışıyor. Ha bire ‘Seçim tarihi belli olsun’ diyorsun. İşte söylüyorum, seçim önümüzdeki yıl haziran ayının ortasında yapılacak. Adaylığını ya da adayını açıkla” diye konuştu.

Bu zat nasıl aday olabiliyor Anayasayı çiğniyor , hoş gerçi olsunda Halkın şamarını bi yesinde o zaman anlar adaylığı ...
H
9 ay
Ümit Özdağ , Süleyman Soylu'yu yerin dibine soktu
H
10 ay
Otomobillere %25 Savaş Zammı ! Aldınız aldınız alamadınız Ayvayı yediniz. !
Sıfır ve ikinci el araba almak için otomobil fiyatlarının düşmesini bekleyen vatandaşa sektör temsilcilerinden kötü bir haber geldi. Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın üretimde maliyetleri arttırması nedeniyle, mayıs ayından itibaren fiyatlara zam olarak yansıyacağı belirtildi. Buna göre yıl sonuna kadar araçların sadece fabrikadan çıkışına yaklaşık yüzde 25 zam geleceği ifade edildi. Bu oranın Türkiye’deki son tüketiciye yansımasının ise daha fazla olması bekleniyor.

Vatandaşlar otomobil almak için uzun bir süredir beklemedeydi. Araba fiyatlarının düşmesini bekleyen alıcı için kötü bir haber geldi. Çip krizi, dolar kuru, Rusya Ukrayna savaşından dolayı kapanan fabrikalar derken daha da zor bir sürece giren otomobil sektörü için yeni zamların kapıda olduğu belirtildi. Sektör temsilcileri mayıs ayından başlayarak otomobillerde yeni zamlara kapı açılacağının mesajını verdiler.

Türkiye’de otomobil fiyatları, ocak ayından bu yana ortalama yüzde 8 arttı. Bazı marka ve modellerde ise bu oran yüzde 20’lere kadar çıkıyor. Özellikle vergi dilimi değişen araçlarda fiyat artışları çok daha yüksek. Ancak sektör temsilcilerine göre, piyasada asıl zamlar mayıstan itibaren kademeli olarak başlayacak.

Dünya’dan Aysel Yücel’in haberinde, üretim maliyetlerindeki artışın otomobil fiyatlarına yansıması beklenen bir gelişmeydi. Ancak bunun ne oranda olacağı henüz ifade edilmemişti. Bu konuda ilk açıklama İstanbul Ticaret Odası (İTO) Taşıtlar Satış ve Servis Komitesi Meclis üyesi Ziya Alp Gülan'dan geldi. Gülan, yılsonuna kadar otomobillerin sadece fabrikadan çıkış maliyetinin yüzde 25 artmasının beklendiğini söyledi. Gülan, otomotiv sektöründeki daralmayı ve fiyat artışlarını İTO’nun nisan ayı meclis toplantısında da gündemine de taşıdı.

Alp Gülan, pazarın son yıllarda gerilediğini hatırlatarak, “Pazar bu yıl da düşmeye devam etti. Mart ayında yüzde 30’luk kayıp yaşadık. Çip krizine bağlı olarak araç bulunurluk sorunu olduğu için talepteki düşüşü çok algılamadık ama başka bir tehlike çıktı karşımıza. Yeni zamlar. Bu sefer bizden kaynaklanmayan sadece dışarıdaki sorunlar edeniyle yüzde 25’e yakın bir zam beklentisi var” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşının gelecek bu zamlarda büyük etkisi olduğunu dile getiren Gülan, “Sadece Rusya-Ukrayna savaşında paladyum madeninin gelmemesi ve zamlanması nedeniyle içten yanmalı motorlarda üretim maliyeti 200 dolar arttı. Diğer yandan enerji maliyetleri yükseldi. Lojistik maliyetleri arttı. Ayrıca, küresel çapta enfl asyon artışı yaşanıyor. Tüm bunları topladığımızda maalesef kur artmasa bile yılsonuna kadar otomobillerin Türkiye’ye yüzde 25 zamlı gelecek” ifadelerini kullandı.

Bu sadece otomobillerin fabrikadan çıkıştaki baz maliyetindeki artış. Gülan, Türkiye’deki vergi sistemi ve kura bağlı olarak bu oranın daha artabileceğine dikkat çekti. Öte yandan Alp Gülan, fiyatların artacağı beklentisinin yatırımicıları harekete geçirdiğini belirterek, “Yatırım amaçlı otomobil alanlar pazarın bir nebze de olsa canlı kalmasını sağlıyor” dedi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, sanayide artan maliyetler nedeniyle otomobil fiyatlarında yeni zamların kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Son dönemde hammadde fiyatlarındaki rekor yükseliş ve lojistik maliyetlerindeki artış otomobillerin zamlanmasına neden olacak. Mayıs ve hazirandan itibaren bu zamları görmeye başlayacağız” dedi.


Bozkurt, son yıllarda Türkiye’de otomobil fiyatlarının önemli oranda artmasının satışlara da olumsuz yansıdığına vurgu yaparak, “Çip krizi hiç gündemde olmasaydı ve dilediğimiz kadar araç tedarik edebilseydik bile bu fiyatlar, döviz kurunun seviyesi ve mevcut kredi imkanları ile en fazla geçen yılı yakalardık” dedi. 021’de Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışları yaklaşık 737 bin adet olarak gerçekleşmişti.

“Araç fiyatları artıyor. Bir tarafta hammadde, diğer tarafta çip krizi ve artan talep var. Öte yandan, lojistik maliyetleri yükselmeye devam ediyor. Savaş sebebiyle çok başka noktalara gidiyor ve işler karmaşıklaşıyor. Araç maliyetlerinin artması dolayısıyla biz üreticiler de fiyatları artırmak zorunda kalıyoruz. Pazarı ve rakipleri takip ederek, benzer fiyat konumlandırmalarını korumaya çalışıyoruz. Şu anda Avrupa’da, yüzde 2,2 kadar Alman rakiplerimizin üzerinde fiyatlandırma yapıyoruz. Tüm pazar şu an için fiyatlarını artırıyor. Biz ne yapacağız, insanlar bunun karşılığını ödeyecek mi noktasına gelecek olursak… Toplumsal olarak yüksek fiyatlar kabul edilebilir olmamakla birlikte ürettiğimiz her ürünün satıldığını ve yeni aracın gelmesini beklediğimizi görüyoruz. Önümüzdeki yıl daha fazla çip olması ve üretimin artması ile birlikte pazar beklentilerini karşılayabileceğiz. Şu anki işleyiş normal bir işleyiş değil elbette 2023’ün normalleşmesini öngörüyoruz. Ama elbette söylediğimiz gibi bu kadar yüksek bir sorun ortaya çıkacağı beklenmiyordu açıkçası."

Kaynak Mynet :
https://finans.mynet.com/galeri/haber/detay/otomotiv/araba-almak-isteyenlere-kotu-haber-mayis-ayini-isaret-ederek-duyurdular-otomobil-fiyatlari-en-az/441194/
H
10 ay
Hava Akış Metre Temizliğinin Önemi
Selamlar ,

Önceki araçlarımda da her zaman yaptığım ve artısını hem performans hem de yakıt tasarrufu olarak gördüğüm bu temizliği her araç sahibine şiddetle öneririm , bunun için piyasa da satılan özel temizleme spreyleri var Liqui Moly gibi vs. ancak kaliteli bir Kontak temizleme spreyi ile de temizlenebilir.

Kendi aracımınkini geçtiğimiz hafta sonu Liqui Moly'nin hava akış metre spreyi ile temizledim , fark inanılmaz :) aracın gazına dokunamıyorum resmen fırlıyor yokuş mokuş banamısın demiyor , ayrıca yakıtımda düştü 0.3 LT kadar aynı güzergahta 1 haftadır kullanıyorum aracımı , genelde servislerde yağ bakımı ve filtre değişimi yapıp bu tür ince detaylara dikkat edilmez ancak katkısı çok çok fazla.

Aracında çekiş düşüklüğü, gaza basınca isteksizlik gibi belirtiler olan arkadaşlara tavsiyem hava akış metrelerini uygun spreyler ile temizlemeleridir .

Ayrıca MAP sensörü de aynı şekilde düzenli aralıklarla temizlenmelidir.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.