Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
33
Cevap
1306
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Cevap: Dünyanın en popüler programlama dili Python zirveden inmiyor (2. sayfa)
B
3 ay
Binbaşı

ben c++ dan başlayınca öcü gibi gelmişti daha sonra matematica ile matematiksel hesaplamalar yaparken haz almaya ve daha sonra python öğrenirken orgamz olmaya kadar gitmiştim. daha sonra c++ o kadar öcü olmadığını anlamıştım bilmem anlatabildim mi.

şimdi sana nasıl anlatsam anlatayım bir durumu bilmiyorum anlatsam bile başka konudan tartışma çıkar diye sana şöyle açıklayayım bir sözelci birisi temel python öğrenerek istediği istatistiği çıkarabilir ve spss program paketini satın almadan işini görebilir.


< Resime gitmek için tıklayın >Y
3 ay
Binbaşı

TIOBE çok güvenilir değil. Öte yandan, online veriler offline derleyici ve çalışmaları kapsamıyor. Ayrıca yanıltıcı, en popüler dil, C/C++ :) Sadece İkisini toplasan yeter. Objective-C gibi diğer bir sürü C türevlerini de katmak lazım tabi :) Kaldı ki Python modülleri de yine C++ da yazılıyor genelde.

Bu veri madenciliğinde online verilerdeki kelimeler ve frekansları vs. gerçek sonuçları yansıtmıyor. Veri çöplüğünde ne varsa onu gösteriyor.

gunesahmet' in dediği gibi:
The index is calculated from the number of search engine results for queries containing the name of the language.[3] The index covers searches in Google, Google Blogs, MSN, Yahoo!, Baidu, Wikipedia and YouTube. The index is updated once a month

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 17 Ağustos 2022; 04:47:36 >


V
3 ay
Yarbay

Python'un özelliği, çok geniş kütüphaneleri var... Fakat sonuçta interpreted bir dil, performans beklememek lazım.

Gelecek compiled diller, hatta ve hatta RUST'ta.
P
3 ay
Yüzbaşı

Mesajında bahsettiğin sorun sayfadaki elemanları html collection olarak değilde node list olarak tutmak gibi geldi bana.

https://medium.com/@layne_celeste/htmlcollection-vs-nodelist-4b83e3a4fb4b< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @pskillercheto
L
3 ay
Yarbay

Hep tedx teki peyton öğreninciler yüzünden :P
J
3 ay
Yarbay

Kullanım olarak bakarsak JSye yaklaşan bir dil yok< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

G
3 ay
Yüzbaşı

Yazarsin yazmasina cokda zor degil ama performans alir misin o kisim tartisilir.

Bu mesajda bahsedilenler: @myhotyro
B
3 ay
Binbaşı

program dili fanatikleri kendilerini nasıl da belli ediyor.

takım tutar gibi programlama dili tutmayınK
3 ay
Yüzbaşı

Yeni başlayan biri için sizlerin tavsiyesi nereden başlamalı diye sorsam ne dersiniz?Bu mesaja 3 cevap geldi.
B
3 ay
Binbaşı

python diyorum
Bu mesajda bahsedilenler: @kraix
A
3 ay
Er

Kesinlikle python. Burada kendi işlerine göre program şovanistliği yapanlara çok takılma, hem kütüphanesi çok geniş hem de kullanıcı kitlesi hemen her konuda yardım etmeye çok hazır. Ayrıca diğerlerine göre öğrenmesi çok daha kolay bir dil oyun yapmaktan büyük veri analistliğine kadar her konuda da iş görüyor. Ek olarak çok yönlülüğü sayesinde iş bulmada da diğerlerine göre daha geniş bir pazarı var.

Negatif yönleri diye sayılan şeylerde pek o kadar anlamlı boyutta değil. Mesela farklı programlar farklı katmanlarda çalıştığı için hızları değişken oluyor; örneğin C, pythona göre daha alt katmanda bu yüzden daha hızlı ama o daha hızlı denilen fark o kadar az ki.

Özetle; yeni başlayan biri için en ideal dil kesinlikle python. Kendini kanıtlamış ve çok yönlü olan hangi yazılımcıya sorarsan sor bu cevabı alırsın ki alıyorsunda zaten. =))

Ek olarak; youtubedaki anlatılara ek olarak; eğer öğrenciysen pycharmın profesyonel sürümünü indirip kendi akademileri üzerinden kurslarla interaktif olarak kendini geliştirebilirsin. Ayrıca BTK akademide hem python hem diğer diller için güzel videolara var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Albido -- 18 Ağustos 2022; 09:15:51 >Bu mesajda bahsedilenler: @kraix
S
3 ay
Yüzbaşı

Eğer hep Python ile devam edeceksen, Python ile başla.
Ama sonra C#, Javascript, Java gibi platformlara geçiş yapmak istersen çok zorlanırsın.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @kraix
X
3 ay
Er

Python programlama dili c ailesine göre daha geniş kütüphanelere sahip olsa da sadece program yazma karmaşası biraz daha kolay olması ve bazı yazılımcıların sürekli reklamını çok fazla yapmasından dolayı popüler . Ancak bana göre gerçekten sağlam ve güvenilir bir program yazmak istiyorsanız c ailesi bu konuda size daha çok destek olacaktır. Ayrıca programlama dilleri kullanıldıkları alanlarda da ayrılırlar önemli olan bir iş ya da proje yaparken evrenselliğini ve son kullanıcının tüm olasılıklarını düşünerek seçmek.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

D
2 ay
Binbaşı

Ogrenmek icin ucretsiz tavsiyeniz nedir? Coursera ya 39 usd deger mi< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
2 ay
Binbaşı

libgen den kitapları indirebilirsin. güzel kitapları beleşe getirebilirsin.

coursera ya tabi ki değer. bildiğim kadarıyla Financial aid available dan ülkenin durumunu anlatarak fiyatı düşürebilirsin. sertifika almadan da dersleri izlersin ama sertifika alamazsın.

youtube dan freecodecamp sayfasını takip edebilirsin.

udemy de kurslara bakabilirsin.
Bu mesajda bahsedilenler: @Drift
D
2 ay
Yarbay

Piton genel bir dildir. Doblo gibi bişi yani.

Hevesini kırmayalım, öğren, öğrenmek iyidir lakin. Bu da doblo gibi işte, ne aşırı yükleyebilirsin, ne çok hızlı gidebilirsin.

Akademik camianın bilgisayarla olan ana iletişim kaynağı bu olduğu için, yapay zeka olayı buradan yürüyor.
Daha doğrusu, eskiden develer tellal, pireler berber, CPU lar megaherz ile çalışırken, C, C++ gibi kafa ütüleyen diller olmadan bir şey yapılamıyordu. CPU hızlarının gelişmesi ile, bu scripting dillleride yayılmaya başladı. Piton yazım kuralları olarak en relax dillerden biri olduğu için, istatistik alanında uğraşan profların bilgisayarı yönetme aracı haline geldi.

Eh insanlar beleşi sevdikleri için hazır kütüphanelerle devam ettiler. Böylece bir piton efsanesi oldu.

Ben senelerce piton öğrenmedim. Hiç ihtiyaç doğmadı, bir gün blender de bir şey lazım oldu, baktım piton yazıyorum. İki hafta önce de resim arama üzerine söyle bir işimiz oldu, pip diye bir paket yöneticisi var çok küfür ettim. Yaptık kurduk, o hali işimizi görmedi, AI eğitimi için data set yapmak lazımmış.

Mesele şu ki, programlama öğrenilmek için öğrenilmez, sorun çözmek için öğrenilir veya istediğin kadar bruce lee filmi seyret, sokak ta dayak yemeden döğüşmeyi öğrenemezsin.

Programlama öğrenmek istiyorsan, kendini adayacağım bir proje vs bul. Yoksa kurslara vs para kaptırdığınla kalırsın. Günde 8 saat monitör karşısında, hede = hodo ise ekrana antin yaz o esnada diskte bulunan excelden hallice sql sistemindeki fala tablonun filan satırındaki 3. hücreye de kuntin yaz deyip durmak için içinden gelen bir şey olması lazım.B
2 ay
Yarbay

Laravel olmasaydı php şuan o listede yoktu.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.