Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
33
Cevap
1307
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Dünyanın en popüler programlama dili Python zirveden inmiyor
U
3 ay
General
Konu Sahibi

Dünyanın en popüler programlama dili Python zirveden inmiyorPython konumunu güçlendirdi ve en popüler programlama dili olduğunu bir kez daha teyit etti. TIOBE Software analistlerine göre, Python bu ay popülerlik payında %2'lik bir artış gösterdi ve şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %15,42'ye ulaştı. Artık istisnalar dışında bu dilin kullanılmadığı bir programlama alanı bulmak zor.Ayrıca Bkz.Çinli şirketler ilk kez ödüllü algoritmalarının detaylarını paylaştıBir yıl önce C en popüler programlama diliydi, şimdi ikinci sıraya düştü. Java, C++ ve C# da ilk beşte yer almakta. Geçen aya kıyasla çok fazla değişiklik yok. Swift ve PHP tekrar yer değiştirdi, Rust ilk 20'ye yaklaşıyor, Kotlin ilk 30'a geri döndü ve Google'ın yeni dili Carbon şimdiden 192. sırada.Liste her ay güncelleniyorTIOBE Software, 10 yıldır programlama dillerinin popülerliğini sıralamakta. Analistleri Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Baidu'dan gelen arama sorgularını sayıyorlar. Dünya çapındaki kalifiye profesyonellerin sayısı ve mevcut kurslar da dikkate alınarak, popülerlik endeksi her ay güncelleniyor.Dünyanın en popüler programlama dili Python zirveden inmiyorTIOBE sıralamasının belirli bir programlama dilinin en iyisi olduğu anlamına gelmediğini unutmamak önemli. Ayrıca, yazılan kod miktarını da dikkate almaz. Yayınlanan liste, hangi dil programlama becerilerinin şu anda geçerli olduğunu kontrol etmek ve yeni bir proje için hangi dilin seçileceğine karar vermek için kullanılabilir.
Kaynak:https://www.tiobe.com/tiobe-index/

 Haberi Portalda Gör

Yazılımcılar kolay diye millete Phyton öğren diye diye 1. Yaptılar Python u
Yoruma Git
Apple_M1 - 3 ay +11
A
3 ay
Yarbay

C ikinci sırada mı!?!?!?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

A
3 ay
Yarbay

Yazılımcılar kolay diye millete Phyton öğren diye diye 1. Yaptılar Python u< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
G
3 ay
Yüzbaşı

Tiobe indexin neden yanlis hesaplama yaptigini su cumleden net bir sekilde anlayabilirsiniz.

The index is calculated from the number of search engine results for queries containing the name of the language.[3] The index covers searches in Google, Google Blogs, MSN, Yahoo!, Baidu, Wikipedia and YouTube. The index is updated once a monthCommunityleri ve git repolarini dikkate almayan sacma bir index sistemi var.
M
3 ay
Binbaşı

"Yayınlanan liste ...yeni bir proje için hangi dilin seçileceğine karar vermek için kullanılabilir." kadar saçma bir cümle olabilir mi.

En popüper Python, hadi bakalım örneğin yeni embeded işletim sistemi projeniz var, yazın da göreyim.

Ayrıca SQL bir programa dili değil. İster PHP ile, ister Java ile, ister C# ile bir veritabanı uygulaması yazıyorsanız, Oracle, MySQL, MsSQL, Postres vs veritabanlarına erişeceksiniz seve seve SQL yazarsınız. Bu bir popülerlik, tercih, sevme sevmeme konusu olamaz.Bu mesaja 2 cevap geldi.
P
3 ay
Binbaşı

javascriptte çok yetersiz. class üzerinden ana sayfada oluşturulan elementleri algılamıyor daha. en iyisi şu anda java ve C#


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @seyfi84
S
3 ay
Binbaşı

Python popüler çünkü yazılım üretmeyen insanlar bile kullanıyor veri madenciliği örneğinde olduğu gibi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
3 ay
Yarbay

Phyton sadece yazılımcılar tarafından kullanılan bir dil değil, matematikçi, fizikçi, elektronikçi gibi farklı meslek grupları tarafından kullanılıyor. zaten bence her meslek grubu işlerini kolay halletmek için python bilmeli, tıpkı excel gibi.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Apple_M1
C
3 ay
Yarbay

SQL programlama dilidir, genel amaçlı programlama dili değil deseydin haklıydın.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @myhotyro
L
3 ay
Binbaşı

C
3 ay
Yarbay

Bir projede programlama dili seçerken sağladığı avantajlara göre belirleniyor.
Gözü kapalı bir şekilde python iyidir, java iyidir diyemiyoruz.
Hele kurumsal hayat hiç sandığınız gibi değil. kurumsal hayatta hazırladığın programın dilinden ziyade okunabilirliği daha kıymetli. yazdığın kod kolayca başkası tarafından okunuyor mu? algoritma bilmediğin için zihni sinir kodlar mı yazıyorsun? oh kaynak bol diye saçma sapan döngüler mi yapıyorsun? sonra o programı sunucu tarafında koştururken patlıyor mu patlamıyor mu buna bakıyorlar.

listenin yerlerinde gezen klasik visual basic hala ve hala kurumsal hayatta küçük projelerde sıklıkla kullanılıyor ve sandığınızdan daha çabuk ve hızlı bir geliştirme ortamı sunuyor.

mesela gömülü sistemler ve python? sabaha kadar verimliliğini tartışırız.

işin özü: en iyi programlama dili, projedeki ihtiyaçları hızlı, ekonomik ve kolay yoldan karşılayan dildir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
3 ay
Binbaşı

seyfi , tuğkan da geldiğine göre başlayabiliriz.B
3 ay
Binbaşı

elektronikçiyi bilmem.

matematik ve fizikte ağırlıklı olarak mathematica ve matlab kullanılıyor. maliyetten kaçınılmak isteniyorsa python ve r dilleri kullanılıyor.

python da da perfonmans sorunları var.
Bu mesajda bahsedilenler: @CleanCoders
B
3 ay
Binbaşı

istatistik bilmeden temel python komutlarıyla data scientist olmak mümkün
Bu mesajda bahsedilenler: @scientia
B
3 ay
Binbaşı

kavga kokusu alıyorumB
3 ay
Binbaşı

gömülü sistemlerde python kullanmak ile ilgili ekşide şuna benzer bir yorum okumuştum.

kaza yaptığın anda hemen airbag açılmasını istiyorsan c++ eğer hemen açılmak istenmiyorsa python kullanırsın diye bir yorum okumuştum.
Bu mesajda bahsedilenler: @command_4
B
3 ay
Binbaşı

tartışmaya açık bir konudur.


SQL - Vikipedi (wikipedia.org)
Bu mesajda bahsedilenler: @CleanCoders