Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
666
Cevap
93040
Tıklama
2
Öne Çıkarma
DIABLO III ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
M
12 yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

Sıkça sorulan sorulara cevap arayan arkadaşlar için hazırladığım bir yazıdır... Yardımcı olan/olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Diablo'nun hikayesi nedir ? :
-http://forum.donanimhaber.com/m_59016076/tm.htm Spoiler içerir
- Spoiler nedir : Örneğin bir film hakkında konuşuluyordur ve sonunda birisi ölüyordur..bunun konuşma sırasında belirtilip tiyo verilmesidir.Spoiler kısmını gördüğün anda sonunda ne olcağını bildiğin için o film izleme yada oyun bitirme şevkin kırılır. (forumdan Adalet isimli arkadaşın tanımıdır)

Diablo III'ün setup'ını nerden indirebilirim : ENus setup :https://us.battle.net/account/download/?show=d3 (üyelik işlemi için >>>https://eu.battle.net/account/creation/tos.html üzerinden bir üyelik oluşturuyoruz)

Open (Açık) Beta nedir : Beta key'e gerek kalmadan sadece oyunu yükleyip battle.net hesabı açarak oyuna girebilmemiz demektir. 20-23 nisan arası bu mümkün.
----- Diablo 3 20 nisan ile 23 nisan arası battle.net hesabı olan herkese diablo 3 beta açık olucak, Blizzard yetkilileri stres atalım ve oyundaki 5 farklı karakteri herkes görsün ve test etsin diye 23 nisan pazar gününe kadar tabi ki 13 level sınırı kalkmadan herkese oynama şansı veriyor---- ''From Friday, April 20 at 12:01 p.m. PDT (noon), until Monday, April 23 at 10:00 a.m.'' Türkiye saati ile 20 nisan 22.00 ile 23 nisan 08.00

Diablo 3 oynamak için ;

1.adım: Oluşturdugumuz üyelik üzerinden battletag alıyoruz. >>> (https://us.battle.net/account/management/ bu sayfada sol kısımda battletag'iniz gözükür. örneğin cem#2473)

2.adım:https://us.battle.net/account/download/index.xml# burdan oyunu eu seçerek indiriyoruz, (EU: Avrupa server'ı. EU'da oynayan biri sadece diğer EU oyuncularıyla oynayabilir.)

http://diablo3-turkiye.com/ (open beta konusu Diablo3Turkiye arkadaşımızdan alıntıdır)

Diablo 3 için aylık ücret ödenecek mi : Hayır, söz konusu bile değil. Cebinizden çıkacak tek ücret oyunu alırken verdiğiniz mebla olacak. Fakat expansion pack (bkz : Diablo 2 - Lord of Destruction) çıkarsa doğal olarak onu almak için ücret öderiz.

Gece satışı: Uzun süre beklenen/talep oranı fazla olan oyunların (genelde) Collector's Edition'ları yani koleksiyon sürümleri sınırlı sayıda üretildiği için sadece gece satışında satılır...Gece satışı yapacak mağazalar örneğin normalde 10da kapatılıyorsa 10da kapanır ve 00.00da tekrar açılır...oyun 15mayıs'da çıkıyorsa 14 mayıs gecesi 23.59da satış başlar..insanlar akşam 6-7 gibi sıraya girerler.Olay bu.

Gece satışında Standard Edition olacak mı : Evet olacak...Collector's Edition tükenirse SE alırsınız...

Gece satışında Standard Edition'ın fiyatı ön siparişe göre artar mı : Hayır fiyat hala 110 TL olacak

COLLECTOR'S EDITION

Koleksiyon sürümüdür, yalnızca 1 kez üretilir, gece satışında alabilirsiniz ya da oyunun çıkış tarihinden sonra player'ların internet üzerinden sattıklarını alabilirsiniz (amazon/gittigidiyor/ebay vb. sitelerden)

İçerik : ( Fotoğraf'ı :http://img7.ressim.net/out.php/i5660464_ce-jpg )
Metin halinde :
- Diablo 3 PC/MAC game DVDs
- Diablo 2 & Lord of Destruction PC/MAC game DVDs
- Behind the Scenes DVD (Blu-Ray) 2 Disc Set (yapım aşaması DVDleri)
- All Diablo 3 Soundtracks
- Diablo maketi ve 4GB SOULSTONE USB Bellek (D2 ve ek paketi USB içerisinde yüklü)
- The Art of DIABLO III kitapçığı

Ayrıca oyun içi ekleri :
- Diablo 3 için >>> Üyeliğinizdeki karakterlere angel wings eklenir
- WoW için >>> Fetish Shaman (karaktere eklenecek pet)
- Starcraft 2 için >> Portraits

Oyun türkçe mi çıkacak,CE türkçe içerikli mi olacak : Oyun Türkçe olmayacak arkadaşlar. Çok uzunca bir süre de olacak gibi gözükmüyor.

Authenticator nedir, yenir mi içilir mi?

Authenticator, Blizzard'ın hesabınızı korumanız için tasarladığı bir şifreleme sistemidir. 30 saniye içerisinde girilmesi gereken sayısal bir kod üretilir ve kullanıcı adı - şifre girişinden sonra bu kod sorulur. Mantığı; hesabınıza bir seri numarası ile tanıtılması ve Blizzard sunucularında bu seri numarası aktifleştikten sonra 30 saniyede bir sayısal bir değer oluşturulmasıdır. Bu seri numarası sizin hesabınızın Blizzard sunucularında tanımlanmasını sağlar ve o anda girdiğiniz kod, sunuculardaki kod ile eşleşirse giriş yaparsınız.

Nasıl kullanacağız bunu?

İki çeşidi mevcut şu an için:
1- Mobile Authenticator (Ücretsiz)
2- Authenticator (10 Euro)

1- Mobile authenticator, cep telefonunuza yükleyebileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Android, iOS ve Blackberry için mevcut olduğunu biliyorum. Uygulama bir kereye mahsus internet bağlantısına ihtiyaç duyar. Uygulamanın verdiği seri numarası ve o anda ekranda gösterilen 30 saniyelik şifrenin hesabınıza girilmesi ile hesabınıza tanımlamış olursunuz. Bundan sonra her kullanıcı adı-şifre girişinizden sonra size authenticator şifresi sorulur. Bundan sonra yapmanız gereken telefonunuzdaki uygulamayı çalıştırıp ekranda gösterilen şifreyi girmektir.
2- Authenticator, yanınızda taşıyabileceğiniz bir anahtarlıktır. Üzerinde dijital bir ekran ve bir buton vardır. (Eliimde olmadığından emin değilim ama her cihazın bir seri numarası olduğunu farz ediyorum.) Sisteme tanımlama mobile versiyon ile aynıdır. Butona her bastığınızda 30 saniye boyunca ekranda bir şifre görünür. Hesabınıza girerken bunu kullanırsınız.

-Authenticator ile ilgili bilmem gereken başka bir şey?

Evet, var. Authenticator ayarlarında oyunlara girişte sorulup sorulmayacağını belirleyen bir bölüm var. Eğer özelliği açarsanız hangi bilgisayardan girerseniz girin, her oyuna girişinide authenticator sorar. Kapatırsanız, girdiğiniz bilgisayarın IP adresine değişene ya da başka bir bilgisayardan girene kadar bir defaya mahsus authenticator sorar. Bu özelliğin aktif kalmasını şiddetle öneriyorum.

-Başka nasıl koruyabilirim hesabımı?

Eğer herhangi bir sebepten authenticator kullanamıyorsanız Mobile Alerts ile de hesabınızı güvende tutabilirsiniz. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde Blizzard size hesabınızda yapılacak herhangi bir değişiklik üzerine SMS ile haber verecektir. Eğer bilginiz dışında bir işlem yapılırsa, işlem yapıldığı anda bir SMS alacaksınız ve ona göre hareket edebileceksiniz.

İki güvenlik sisteminizi de aktif hale getirdikten sonra, hesabınızın tam olarak korunması için kimsenin tahmin edemeyeceği bir güvenlik sorusu ile ikincil bir aktif e-posta adresini belirlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Son olarak, ikincil posta adresinizin şifresinin, Battle.Net şifreniz ile aynı olmamasından emin olursanız hesabınızın güvende olmaması için hiçbir sebep kalmaz. (Authenticator konusu theFaLLeN arkadaşımızdan alıntıdır, kendisine teşekkür ederim)

Auction House nedir : Auction House Mart 2014 itibari ile tamamen kapanacak fakat merak edenler için eski notu silmiyorum:

Oyundaki satış mekanizmasıdır. Buradaki satılan itemları oyuncular koyar, aynı şekilde oyuncular satın alır. 2 türü var. İlki oyunda toplanan gold ile satış yapılan, diğeri ise gerçek para ile satış yapılan (RMAH : Real Money Auction House)... 2 türdeki itemları aynı yerden göremiyoruz..auction house'a girdiğimizde sağ üstteki buton yardımıyla diğerine geçiş yapıyoruz...
-Açık arttırma : Bildiğimiz açık arttırma mantığı ile çalışıyor auction house.Her item 2 gün süresince auction house'da kalıyor...başta satıcının belirlediği bir miktar var (zorunlu değil) bir de maksimum fiyat belirleniyor...Bir yay satıyoruz diyelim..Ben buna 10.000 gold başlangıç ve 20.000 gold maksimum değer koydum diyelim...Eğer o 2 günde kimse açık arttırmaya katılmazsa item'ım kasama döner...Fakat biri 15.000 gold fiyat verirse auction house'da bu item'a bakanlar Bid'i (açık arttırma fiyatı) 15.000 olarak görürler...O 15.000i koyan oyuncunun kasasından o miktarda gold azalır (o kadar parası yoksa zaten katılamaz açık arttırmaya)...Eğer açık arttırmayı kazanamazsa o 15.000 tekrar kasasına döner...RMAH'da da aynı mantık işleyecek...
-AH'da kazandığımız parayı bankamatikten çekebilir miyiz : Benim bildiğim kadarı ile bu konuda blizzard ve paypal işbirliğine girip bunu mümkün kılacaklar. (Blizzard'ın ne kadarlık bir komisyon alacağı şu an belirsiz)

Diabo III'de zorluk seviyeleri hakkında Blizzard'ın resmi açıklaması ve hazırladıkları panel :

-Blizzard ekibinin sunumu >>>http://www.youtube.com/watch?v=u-Zd7YD3uuM

-Battle.net forumundaki resmi açıklama >>>http://eu.battle.net/d3/en/forum/topic/3061879912

Diablo III'ün hikayesi ne kadar uzun, ne kadar sürede bitirebilirim : Öncelikle şunu belirtmeliyim, diablo COD tarzında bir oyun değildir ve oyunun %80i strateji ve loot üzerine kuruludur. Yani oyun hakkında kafa yormazsanız normal ve nightmare'i bitirip hellde zorlanır, infernoda bunalmaya başlarsınız. Doğal olarak Diablo'nun ruhu gereği en azından mob'ların %80i öldürülmeli,kutuların,sandıkların vb %90'ına tıklanılmalı, map'lerin tamamı açılmalıdır...Zaten bunu yapmazsanız ne lvl kasabilirsiniz ne de item dizebilirsiniz. Şimdi asıl konumuza dönelim, oyun ne kadar sürede biter...Bu fazlasıyla yoruma açık bir konu tahmin edebileceğiniz gibi...Fakat ben kendi tecrübelerime göre bir hesaplama yapıp paylaşmak isterim sizlerle...
Betada Act 1'in %25ini oynayabildiğimiz açıklandı...Hesaplama yaparken baz aldığım etmenleri yazıyım önce
-Her zorluk seviyesi bi öncekinden daha uzun sürüyor örn: hell nightmare'den uzun sürecek
-zorluk seviyelerinin de kendi içinde gittikçe uzun sürdüğü kesin. örn : başı ile sonunu karşılaştırın, aynı hızda ilerlememiz mümkün değil
-Her bulduğumuz yeni unique/legendary/rare item'ı üstümüzdekiyle ya da diğer karakterlerimizdekilerle karşılaştırma süremiz var
-AH'da ve blacksmith'de geçicek süreleri düşünün
-En önemlisi de pvp'de geçireceğimiz süre...örn : günde pve'yi 4 saat oynuyorsak haftada 1 gün pvpde 6 saat geçirdiğimizi düşünelim...

Şimdi bunlar düşünüldüğünde ve tüm chest/map/mob'lar temizlendiğinde bence

Normal : 2 saat
NM : 3-4 saat
Hell : 4-5 saat
Inf : 2-3 gün

(bu istatistik tamamen benim fikrimdir, oyunu tamamen bitirmek kişiden kişiye göre değişir ve senaryo bazlıdır. Malum senaryo bitti kaldır rafa bir oyun değil.)

Dipnot : Blizzard'ın açıklamasına göre oyundaki tüm item'ların %70'i normal zorluk seviyesi bitirildikten sonra karşımıza çıkacakmış

Diablo III online mıdır, istersek offline oynayabilir miyiz : Her halukarda internete bağlı olmanız gerekiyor. Bunun (bizce) nedeni oyunun kırılamamasını sağlamak çünkü artık karakterlerin save dosyaları blizzard'ın sunucularında kayıtlı olacak...Oyunu 2 farklı biçimde oynayabiliriz.

1- Single player modu : Bildiğimiz sp olarak hikayeyi takip edip ilerleyeceğiz

2- Co-op modu
- İster biz bir oyun kurarız ve oyunu public game yapıp, oynarken birilerinin oyunumuza dahil olmasını bekleriz
- İstersek de public game'e girip oyunun bizi ''seçtiğimiz bölümde'' oynayan birinin oyununa atmasını sağlarız. (En son checkpoint aldığımız yerden daha ileriki bir bölüme giremeyiz)
Not : Battletag kullanarak bir arkadaşımızı oyuna davet edebiliriz.
Not2 : Birlikte oynadığımız son 25 (tam 25 olmayabilir) kişinin battletag'ini ve online/offline durumunu oyun içerisinde görme şansımız var. (Bu mükemmel düşünülmüş )
Not3 : options->social->"Quick Join" kapatırsanız arkadaşlarınız oyununuza siz onları davet etmedikçe giremezler. Eğer açıksa hop diye arkadaşlarınız girebilir. Oyununuzu public game yapmanıza bile gerek kalmadan girebilirler. (aresmar'dan alıntıdır)

Diablo III'de istersek nightmare,hell ya da infernodan başlayabilir miyiz : Şimdilik böyle bir seçenek yok.

Not : Zorluk seviyeleri sırasıyla normal,nm,hell ve infernodur...Blizzard'ın açıklamasına göre : normal seviyesi diablo'yu ilk defa oynayacaklara oyunu tanıtma amaçlı geliştirilmiş..Nightmare zorluk seviyesinde oyuncular artık strateji yapmak zorunda kalacaklar...Hell seviyesinde karakterini iyi geliştirememiş, itemları güçsüz olanlar küçük mob'ları bile kesemeyecekler...Inferno seviyesinde ise blizzard'ın açıklaması tek cümle >>> You Will Die. We Promise (söz veriyoruz, öleceksiniz)

HARDCORE karakter nedir : Normal (casual) karakterden tek farkı ölünce tam ölmesidir. Yani 1 kez bile ölseniz karakteriniz silinir...Hiçbir getirisi yoktur,tek getirisi aksiyon...(bazı arkadaşlar bu lafıma bozulmuş düzeltiyim, hardcore sadece profesyonellere hitap eder ) Ayrıca D3'de hardcore karakterseniz inferno zorluk seviyesinde gerçek para ile olan Action House'u kullanamazsınız. Bildiğim kadarı ile hardcore karakterlerin stash (kasaları) ile casual karakterlerinki farklı olacak..

Craft/Crafting nedir : Diablo 3'de bildiğiniz gibi horadric cube olayı olmayacak..Buna alternatif yeni bir yöntemdir crafting...Blacksmith abimize gibip Craft seçeneğine tıkladığımızda Forge Armor,Forge Weapon,Repair,Train olacak biçimde 4 seçenek karşımıza çıkıyor...Crafting olayı basit haliyle şansa dayalı item oluşturma olayıdır...Train kısmından Blacksmith'e lvl atlattırabiliyoruz...Her lvl 5 part halinde atlanılıyor ve lvl 5e kadar sadece gold harcayarak lvl atlattırabiliyoruz.Lvl 5 yapmak istediğimizde (ve sonraki levellarda) gold'un yanında farklı materyaller de kullanmamız gerekiyor...bunlar nedir : oyun içinde bulmamız gereken itemlar..örneğin bir parşomen,at yelesi,koyun tırnağı (atıyorum ) gibi...Blacksmith'i her geliştirmek istediğimizde eğer geliştirirsek yeni hangi armor/weapon geleceğini orda görebiliyoruz (sadece ismini) ...Bu sayede ''ya şu an o armoru craft yapmama gerek yok zaten param az'' diyip training'i erteleyebiliriz...Blacksmith'i geliştirmek için bazı materyallere ve golda ihtiyacımız var dedim, aynı şekilde craft yapmak içinde bunlara ihtiyacımız var...örneğin blacksmith'i lvl 10 yaptık ve 35 lvl gerektiren mükemmel bir kılıç var orda... Bunu craft etmek için hem gold hem de fallen tooth, subtle essence , scrap vb itemlara ihtiyacımız var...

(Crafting) Subtle Essence nedir : Türkçesi bildiğimiz esans.Ana mantığı şudur, biz magic,rare itemları blacksmith'e gidip kırdırırsak (salvage seçeneğiyle) bize bunun sonucunda essence veriyor...Küçük bir şans ile de magic itemları kırdığımızda hem essence hem de fallen tooth veriyor...fallen tooth neden önemli : Magic crafting yaparken essence yeterlidir fakat rare item craft ederken FT de ister...

(Crafting) Random properties sayısı arttırılabilir mi : Böyle bir şey olacağına dair bir açıklama yok, bildiim kadarı ile olmayacak...

- Crafting olayı hala test aşamasında, betada bile birkaç kere sistem değişikliği yapıldı o yüzden şimdilik söyleyebileceklerim bunlar..
Bunun haricinde bazı armorlar 3 essence ister bazıları 9 ister yani değişebilir, blacksmith de stash gibi ortaktır yani her char için ayrıca para harcayıp geliştirmemiz gerekmiyor,ortak...

Beta'daki charları/itemları tam sürümde de kullanabilecek miyiz : Hayır.Adı üstünde betada olan betada kalır.

Karakterlerimiz arasında item transferi yapabilir miyiz : evet bu mümkün. Üyeliğinizle açtığınız tüm karakterlerin stash'leri (kasa) ortaktır. İnventory'den farklı bir şey bu. İnventory karakterimizin yanına aldığı şeyleri gösterir, stash iste town'da bulunan büyük kasamız. Bu kasa karakterler için ortak. Oraya bir item koyup diğer karakterimizle girdiğimizde stash'den o itemı inventory'mize alabiliriz.

Loot nedir : Mob'lardan/chestlerden/yerdeki döşemelerin altından, yani tıklayıp/öldürüp yere düşmesini sağladığınız itemlar, loot sistemini oluşturur...
-Diablo II'de nasıldı : Party'deki tüm elemanların loot'u ortaktı bu nedenle çok sorun çıkıyordu, onu bana ver, neden sen aldın vb. biçimde
-Diablo III'de nasıl : Herkesin loot'u farklı...Bir item düştüğünde bende gözüken item başka kimsede gözükmüyor doğal olarak kargaşa çıkmıyor...Sadece yere düşen gold'lar ortak...

Wipe nedir : Wipe bildiğimiz restart olayıdır. Oyuna/server'a wipe gelirse tüm charlar sıfırlanır.

Diablo 3 maksimum hangi çözünürlükte oynanabilecek : Maksimum çözünürlük kullandığınız cihazın çözünürlüğüne bağlı değişir, 1920x1080 destekliyorsa oyunu bu çözünürlükte oynayabilirsiniz.

Ön siparişle alsam 15inde elime ulaşır mı : Bimeks/D&R/Aral/Arkadaş/Vatan...Nerden alırsanız alın bunun garantisini kimse veremez...
Not : Bu konuda beni bimeks hiç yanıltmadı belirtmek isterim.

Betadaki oyun performansım düşük,yeni ekran kartı/ram alıyım mı : Almayın beyler almayın...Hiçbir oyunun beta performansıyla tam sürümü aynı olmaz.Zaten bu mantığa da aykırı.Oyunun tam sürümü çıksın,buna göre karar verirsiniz.
Not : Merak edenler için sistem gereksinimleri :http://diablo3-turkiye.com/blog/diablo-3-sistem-gereksinimleri.html

Lvl 60lık char Lvl 1'lik charı seri seri lvl atlatabilir mi : Diablo 2'de bu mümkündü fakat D3'te bu mümkün olmayacak...Blizzard'ın sunacağı çözüm şu an için kesin değil fakat bunun önünü alacakları muhakkak..

MF nedir : MF bir Diablo terimidir. Açılımı da Magic Find'dır.Hatta tam açılımı ''Chance to find magic items''dır... Karakterler üzerlerine/yanlarına aldıkları itemlar ile MF yani iyi item düşürme şansı doldururlar...

Bkz : Nephalem Valor Buff : Bu da 60 Lvlda aktif olan MF artışı sağlayacak bir buff türüdür.Öldüğünüzde ya da build değiştirdiğinizde kaybolur. Blizzard bu yöntem ile diablo/ball/mephisto rune olayının önüne geçmeyi amaçlıyor. Nitekim mantıklı bir yöntem bence. http://www.youtube.com/watch?v=LZs_JrYxq6U&feature=plcp&context=C48d343fVDvjVQa1PpcFN04UZygp_Y4l-sy1qCe2m3ATulLkbqHbM%3D

Reaper of Souls MF Detayları (TURNUKEM'den alıntıdır.)

http://us.battle.net/d3/en/forum/topic/10895540027?page=2#24


''1- Bundan sonra hic bir itemda MF olmayacak.

Yeni gelecek olan 2.0.1 yamasinda ve reaper of soulsda item stat lerinde MF opsiyonu olmayacak. Artik daha fazla legendary dusurmek icin giydiginiz MF itemlarinin yerine , karekterinizi daha guclu yapacak itemlar giyebilirisiniz!!

2- Paragon lvl inden gelen MP ve GF lar kaldiriliyor

Yeni yama ve ros ' dan baslayarak paragon levellerinden gelen MF ve GF kalakacak. Yani paragon leveliniz yeni sisteme gore 1500 olsa bile . bu paragon leveli size toplamda SIFIR MF ve GF verecek.
NOT: GF opsiyonunu yeni paragon sistemi icinde "Utility" basligindan toplamda %50 yukseltilebilmektedir.

3- MF sadece oynadiginiz oyunun zorluk derecesine gore otomatik yukselecektir.

Yeni sistemde mevcut zorluk dereceleri sizin MF inizi belirleyecektir. Rakamlar konusunda blizzard net bilgileri oyunculara sunmadigindan tam rakamlari veremeyecegim

4- Karekterinizin mevcut total MF i her renk item icin farkli olarak yuzdeye vurulacaktir.

MF inizin 100% u Blue itemlari %30 u sari itemlari ve %10 u legendary ve set itemlarini dusurmenizi saglayacaktir. Biliyorum cok karisik gibi dursada cok basit bir ornekle hemen aciklayalim
Tosun Pasa nin toplamda 300% magic findi mevcut diyelim. Bu magic find Tosun Pasa'ya magic findi %0 olan Banker Bilodan %30 daha fazla legendari item bulma sansi verecektir. Bunu butun renklere uyarlayip ufak bir chart hazirladim

....................................................... TOSUN PASA..............BANKER BILO

Total Magic find %..................................%300..........................%0 (banker bilonun MF nin sifir olmasi demek , oyunu en kolay zorluk derecesinde oynadigini gostermektedir)

Mavi item dusurme sansi.........................%300...........................%0

Sari item dusurme sansi..........................%90............................%0

Leg ve set item dusurme sansi.................%30............................%0

5- Group girdiginiz her oyundan aldiginiz MF hala sabit ve burdaki Magic findlar eskisi gibi gecerli

6- Helm slot a takilan gemler halen islevini korumakta. Ama #4 aciklandigi uzere takilan gemin sadece %10 lik kismi sizin legendary drop sansinizi yukseltecektir.

7- Fortune shrine hala hem gold hemde magic findi %25 buffliyor.''


Diablo/baal rune nedir, rush nedir : Bu terimler de oyunu o an sırf item kasmak için oynayan player'ın kutuları açmadan,küçük mob'ları öldürmeden direk boss'u kesmeye ve item toplamaya yönelik izlediği yoldur..

Mob nedir : Bildiğimiz oyundaki yaratıklar...Mob'lar respawn (dirilme) olamaz (zombie türü dışında) fakat bazı mob'lar kendinden küçük mobları diriltme özelliğine sahiptir..(beta ve diablo 1-2 tecrübelerime göre durum bu)

Banner nedir : Oyun menüsünde arkada gördüğümüz bayrak/sembol...Ayrıca oyun içinde ''G'' harfine bastığımızda mouse'un olduğu yere bu bayrak/sembol dikilir...Ekstra bir özelliği yok bildiğim kadarı ile.

Battletag nedir : Oyundaki kullanıcı adımızdır ama karakter ismiyle aynı şey değil...Örn battletag'imiz ahmet ise karakterimiz mahmuttur. Co-op modunda bir arkadaşımızı oyuna davet etmek istersek battletag'ini ilgili yere yazarız.

Co-op nedir : Multiplayer olayı...Diablo 3'de maksimum aynı anda 4 kişilik party kurulabilir..Co-op'da MF partydekilerin mf'sinin ortalaması alınarak bulunur..Exp olayı 4 kişiyse 4e katlanır fakat mob'ların HP'si de 4 katına çıkar ama güçleri aynı kalır...3 kişiyse bu sayılar 3 olur...

1 Diablo account'u ile 2 pc'de oynayabilir miyim : İstediğiniz kadar pc'ye yüklersiniz oyunu...AMA 1 üyeliğiniz varsa 1 pc'de oyunu oynayabilirsiniz...Yani aynı anda kuzeninizi yan pc'ye oturtup oyuna giremezsiniz..

Set itemlarını kullanmak için illa tüm sete sahip olmalı mıyım : Hayır böyle bir zorunluluk yok..Fakat seti tamamladıkça ekstra özelliklere sahip olursunuz..Yani itemların verdiği özelliklerin yanında seti tamalamanızın getirisi olarak ek özellikler kazanırsınız..

ERROR ARŞİVİ : Oyuna girmede, oyun içerisinde karşılaştığımız error'lerin anlamlarını yazalım.. (Error'lerhttp://us.battle.net/d3/en/forum/topic/3657445169 sitesinden alıntıdır)

Diablo 3 simgesi ekrana geliyor fakat oyun başlamıyor, neden ?

Diablo 3 klasöründeki Diablo III.mfil dosyasını sildiğinizde sorun düzelir arkadaşlar

DİL DEĞİŞİMİ SONRASI HATA ALANLAR (TR yapıp sorun yaşayanlar için)

[WINDOWS XP]

C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Battle.net

[WINDOWS VISTA/7]

C:\ProgramData\Battle.net
klasörler gizli

İçlerinde Agent diye bir klasör var. Onun adını Agent.temp olarak değiştir ve diablo 3 tekrar çalıştır. Ufak bir dosya indirmeden sonra oyun açılıyor.

1 - If you see this message when trying to log in, it means the servers are down. It's speculated that this error also seems to indicate the servers are about to come back up after being down, don't know this for sure, though. So feel free to try again in 3-5 minutes or less.

Because of error overlap, this error is also a miscellaneous default error for other things as well when you are in the game, such as errors in the friend invite system.

33 - Servers are down for maintenance. (bakım)

35 - Servers are down.

37 - Servers are up, however they have reached maximum capacity.http://us.battle.net/d3/en/forum/topic/3711332258 for more detail

What to do: Keep trying to log in and maybe you'll get lucky.

1008 - I seem to get this error whenever I try to inspect someone's profile either in a party or using the friends system.

3003 - Servers are down.

3005 - Happens when attempting to log in - This seems to be a message indicating your firewall may not be set correctly

What to do: Check out this thread:http://us.battle.net/d3/en/forum/topic/3657444425

3006 - "request timed out" hatasıdır...Oyuna girmeye çalışırken resume/start game dediğimizde karşımıza çıkabilir...Yılmayın birkaç denemeden sonra oyuna girebiliriniz. (ouuz1'den alıntıdır)

24000 - Game client doesn't realize the servers are down. (Creating a game.)

24001 - Game client doesn't realize the servers are down. (Joining a game or using Auction House.)

25016 - Game client doesn't realize the servers are down. (Not in game or AH, such as stats or banner settings.)

34200 - Servers are down.

300005 - Game client doesn't realize the servers are down. (Character creation screen.)

300008 - You've been disconnected.

What to do: Try to reconnect. If you get a different error message, see that code.

317000 - Game client doesn't realize servers are down. (Actually in a game, but for some reason did not get a disconnect from battle.net message as usual. Can also happen if your internet cuts out while you're in a game.)

-- This error code needs more research.

315300 - Incorrect username/password.

What to do: Retype your username and password. And get it right this time! =P If you know your username/password is correct but you consistently get this error more than 3 times in a row, contact Blizzard support.

317002 - Servers are down.

395000 - Servers are down.


Aklıma geldikçe ekliyorum< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

C
12 yıl
Yüzbaşı

Oyun piyasaya sürüldükten sonra SCII'de olduğu gibi deneme şansımızı olacak mı?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
12 yıl
Binbaşı

"Change to find magic items" yazmışsınız, "chance" olacak. Bir de; rare, set, legendary, magic item terimleri açıklanabilir bence.

Ellerinize sağlık hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bögüalp -- 17 Nisan 2012; 23:16:27 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
12 yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Bögüalp

"Change to find magic items" yazmışsınız, "chance" olacak. Bir de; rare, set, legendary, magic item terimleri açıklanabilir bence.

Ellerinize sağlık hocam

düzelttim hocam,set'i de ekledim...legendary,magic ve rare'in açıklanıcak ekstra bir şeyi yok diye düşünüyorum


Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
12 yıl
Yarbay

Bu hardcore dedikleri şey nedir ya, yenilir mi içilir mi? Bir açıklayıversen

Edit: Eklemen için yazdım, bilmediğimden değil. Yanlış anlaşılmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MantarTheGreat -- 17 Nisan 2012; 23:23:29 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
12 yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

T
12 yıl
Binbaşı

Güzel konu, gerekliydi.

Crafting i de açıklayabilirsin istersen.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
12 yıl
Moderatör

[SSS] yaptım< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
D
12 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: CRAZY Hero

Oyun piyasaya sürüldükten sonra SCII'de olduğu gibi deneme şansımızı olacak mı?

Guest passler olacaktır mutlaka.M
12 yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: ANDREI

[SSS] yaptım

teşekkürler

@theFaLLeN

craftingi açıkladım...ama bazı şeyler net değil,olduğu kadarını yazıcam edit : imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi macgdestor -- 18 Nisan 2012; 0:39:58 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
J
12 yıl
Yarbay

S
12 yıl
Binbaşı

ihtiyaç olan bir şeydi güzel olmuş. Ellerine sağlık karşılaştıkça buraya yönlendiririz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
12 yıl
Yüzbaşı

D
12 yıl
Yarbay

oyunda 1920 x 1080 çözünürlük seçeneği var mı acaba?
Diablo II de normal olarak çözünürlük çok düşüktü de.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
12 yıl
Binbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: DarkEternal

oyunda 1920 x 1080 çözünürlük seçeneği var mı acaba?
Diablo II de normal olarak çözünürlük çok düşüktü de.

Evet, 1920x1080 çözünürlük seçeneği var, ama örneğin ben laptop ile en fazla 1366x768 seçebiliyorum, yani makinenizin çözünürlüğüyle alakalı.

Hocam, "item parçalamak için blacksmith > repair" demişsiniz, "salvage" olacak.


Bir de şu eklenebilir: Craft yapacağımız itemların üzerine "+3 random properties" gibi değerler oluyor. Blacksmith geliştikçe daha fazla random properties elde etme şansımız oluyor mu? (Bildiğim kadarıyla hayır.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bögüalp -- 18 Nisan 2012; 10:24:52 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
12 yıl
Yarbay

süper konu.ellerinize sağlık


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
12 yıl
Yüzbaşı

senaryo her karakter için farklı olacak mı ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
12 yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: rogue_ass

senaryo her karakter için farklı olacak mı ?


senaryo sabit, yani karakterlere göre değişmiyor


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
12 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: macgdestor

quote:

Orijinalden alıntı: rogue_ass

senaryo her karakter için farklı olacak mı ?


senaryo sabit, yani karakterlere göre değişmiyor

ya diablo olsun çamurdan olsun


Bu mesaja 1 cevap geldi.
D
12 yıl
Yarbay

auction house nedir ne işe yarar gibi bir açıklama da eklenebilir


Bu mesaja 2 cevap geldi.