M

Emekli Yönetici
10 Haziran 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
46 üye
Görüntülenme (?)
288 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
M
2 yıl
Corsair iCUE Ailesine Giriş İçin Tavsiye
Corsair Icue ailesine giriş yapmak istiyorum ama ne almalıyım, hangi parça ne ile uyumlu bilmiyorum. Araştırınca kafam daha da karıştı açıkçası.

Sistemim çok güçlü bir sistem değil (i3-12100 - RTX 2060), dolayısı ile çok iyi soğutmaya/çok iyi fanlara vs. ihtiyacım yok. Estetik bir RGB dizaynı istiyorum sadece.

Kasa: MSI MAG FORGE 100M

Anakart: Gigabyte B660M DS3H DDR4

RAM: Corsair Vengeance RGB RS

Mouse: Razer Viper Mini

ICUE parçalar bu kasa ve anakart ile uyumlu mu bunu bilmiyorum.

Ne almamı tavsiye edersiniz? 2 fanlı iCue sıvı soğutucu, genişleme kitleri, Philips Hue uyumlu parçalar gibi seçenekler var ama kafam çok karışık. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar
M
2 yıl
Kredi Kartı Limiti Artırma Rehberi
Herkese iyi forumlar

Bu mini rehberi oluşturmamın nedeni; forumda çok sayıda insanın bu konuda kafasının karışık olduğunu ve bu konuda sürekli yeni başlıklar açıldığını görmem.

Okuyacaklarınız 13 yılda oluşan kişisel ve çevresel tecrübelerime dayanarak edindiğim analizlerdir. Bu bilgiler sayesinde 400.000 TL ve üzeri limitleri yakalayabildim. Bu derlemelerin ve püf noktalarının bazılarını bankacılardan, bazılarını yüksek limite sahip insanlardan, bazılarını da bilakis düşük limitte takılan insanlardan edindim. Ne yapmamanız gerektiğini öğrenmek de önemlidir, düşük limite takılan insanların tecrübeleri bu yüzden önemli.

Öncelikle banka nedir ve bankanın amacı nedir bunu kafamızda bir oturtmamız gerekiyor. Banka en temel haliyle; mevcut sermayesini yasal yollarla büyütüp kar eden bir ticarethanedir. Dolayısı ile banka her ürününde şu amacı güder; müşteriye 10 birim para verip, 11 birim olarak geri almak.

En yaygın yanlış bilinenlerden biri şudur; bankanın en sevdiği müşteri profilinin, ekstrelerini zamanında, eksiksiz ödeyen müşteri olduğunu zannetme. Aksine, bankalar borcunu zamanında, eksiksiz ödemeyen ama ödeme potansiyeli olan müşteriyi sever ve bu profildeki müşteriye yüksek limit verir Bankaların en sevmediği müşteri profili ise tahmin edersiniz ki borcunu ödemeyen ve ödeme potansiyeli de görmediği müşteridir.

Yani kısaca bizim bankalara şunu kanıtlamamız gerekiyor; düzenli gelirim var, istesem borcumu öderim ama şimdilik ödemiyorum. Banka da der ki al sana yüksek limit, yüksek kredi harca istediğin gibi, geri öderken de faiziyle öde ki ben de kar edebileyim.

Peki ödeme potansiyeli olan bir müşteri olduğumuzu nasıl kanıtlarız?

1) Sürekli banka değiştirmeyin, bankalarda uzun süreli profiliniz olsun, bu sayede her an ülkeden kaçacakmış veya illegal işler kovalıyor izlenimi vermezsiniz. 18 yaşını doldurmuş arkadaşlara naçizane tavsiyem bir bankada hesap açmaları ve kredi kartı çıkartmaları. Kullanıp kullanmamak size kalmış.

2) Nakit kullanmayın. Nakit kullanmayın. Nakit kullanmayın Mümkün olduğunca "her şeyi" kredi kartı ile alın. Her şeyi. Marketteki sakızı bile kredi kartı ile alın. Dönem içi harcamanız ne kadar yüksek olursa banka sizin paranız olduğuna o kadar ikna olur. Banka sizin harcadığınız nakit parayı bilemez. Bu adam ayda ne kadar harcıyor diye dönem içi harcamalara bakar. Bunun bir artısı da neye ne kadar harcadığınızı rahatça kontrol edebilmenizdir. Tüm rehberdeki en önemli nokta burası; nakit kullanmayın.

3) Ekstre tarihleri dışında kredi kartı borcu ödemeyin. Diyelim ki ekstre döneminiz 3. hafta (yani ayın 10'u ile 20'si arası); bu 10 gün içinde yapın ödemelerinizi. Der ki bu arkadaş abuk sabuk bir harcama bile yapsa ekstre tarihinde ödeme pozisyonu alıyor. Bu sayede banka sizin harcama ve ödeme stabilitenizi görmüş olur Banka için en önemli şey geleceğin "öngörülebilir" olmasıdır. Bankalar batmak üzere olduğu için ekstre döneminde ödeme yapmanızı istemez, "öngörülebilir" finansal adımlar atabilmek için ister bunu.

4) 1 ana banka, 1-2 adet de yan banka ile çalışın. Bunun üç nedeni var:
Birincisi; ana bankanız diğer bankaların da size güvendiğini görüp size temkinli yaklaşmaz, limit istediğinizde artırır, kredi istediğinizde verir.
İkincisi; limite ihtiyacınız olduğunda birden çok alternatifiniz olmasını sağlar.
Üçüncüsü; diğer bankaların kampanyalarından faydalanmanızı sağlar. Yeri gelir yüksek limitli kartınızın işe yaramadığı bir durumda yan bankanızın kampanyası sayesinde yüzlerce TL değerinde puan/mil kazanabilirsiniz.

Not: Yan banka limitlerinizi olabildiğince düşük tutun. Günlük düşük miktardaki (örneğin aylık 1.000 TL) harcamalarınızı bu kart ile yapın.

5) Birikimlerinizi ana bankanızda dolar, euro, altın, vadesiz hesap olarak tutun İlla çok yüklü bir birikiminiz olması gerekmez. 100 dolar, 50 euro vb. şekilde tutabilirsiniz. Bu; bankanın gözünde sizi banka enstrümanlarına aşina bir müşteri yapar.

6) Kredi kartı limit artışı başvurularında gelirinizi olduğundan yüksek yazın/söyleyin. Şimdi şöyle bir durum var; yasal mevzuat gereği bankalar müşterilerinin kayıtlı gelirlerinin 4 katına kadar limit verebiliyor. Kağıt üzerinde böyle. Doğal olarak siz gelirinizi olduğundan fazla yazar/söylerseniz olası bir denetlemede bankanın bahanesi olduğu için size fazladan limit verebiliyor.

7) Ekstreleri sizi zorlayan bir kredi kartı borcunuz varsa bunu yapılandırın. Eğer düzenli geliriniz varsa taksitli nakit avans bunu yapmanın en mantıklı yoludur. Hem toplam borcunuzu daha rahat ödersiniz hem de bir banka ürününü kullanıp borcunuza sadık kaldığınız için kredi notunuz (findeks) yükselir. Bu "yapılandırma" işleminden yazının en altında bahsedeceğim

8) Son kullanım tarihlerine dikkat ederek Puan/mil veren kampanyaları takip edin, kredi kartınızda puan/mil biriktirin. Her ne kadar uzaktan bakıldığında puan/mil kullanmanız bankanın zarar etmesine neden oluyor gibi gözükse de bankalar anlaşmalı iş yerleriyle yaptıkları ticaretten güzel paralar kazanırlar. Bu nedenle sizin puan/mil kullanmanız banka tarafından eksi puan olarak nitelendirilmez, aksine başka bir banka enstrümanını aktif bir şekilde kullandığınızı kanıtlar.

9) Ekstrenizin tamamını ödemeyin. Evet kulağa saçma geliyor ama bırakın %5-10-15'lik kısmına faiz işlesin. Asgari ödeme tutarını ödedikten sonraki borca %1,98 oranında akdi faiz işler. 10.000 TL ekstrenin 9.000 TL'sini öderseniz, sonraki ay 19.8 TL faiz ödersiniz. Başta yazılanları hatırlayalım; bankalar borcunu zamanında, eksiksiz ödemeyen ama ödeme potansiyeli olan, faiz getirisi elde ettiği müşteriyi sever ve bu profildeki müşteriye yüksek limit verir.

Kaldı ki hiperenflasyon ülkesinde ayda %1,98 faiz ödemek aslında sizi zarar uğratmaz kara geçirir çünkü 19.8 TL'ye bu ay aldığınız ürün muhtemelen 2 ay sonra daha pahalı olacak

Not: Taksitli nakit avans gibi bir enstrüman kullanıyorsanız ekstrenizi eksiksiz ödeyin.
Not: Sakın asgari ödeme tutarının altında ödeme yapmayın. Bunu alışkanlık edinirseniz kredi notunuz ciddi hasar görür, hesaplarınız kapanır

Bazı Tüyolar ve Notlar


- Asgari Ödeme Tutarını Düşürme

Haziran 2022 düzenlemesi ile: Eğer kredi kartı limitiniz (müşteri limitiniz değil) 25.000 TL ve üzeri ise asgari ödeme tutarı ekstrenizin %40'ı olarak hesaplanır. 24.999 TL ve altı ise %20 olarak hesaplanır

Diyelim ki kredi kartı limitiniz 50.000 TL ve ekstreniz 10.000 TL geldi. Minimum ödemeniz gereken tutar 4.000 TL olur. Fakat kredi kartı limitiniz 20.000 ve ekstre borcunuz yine 10.000 TL ise 2.000 TL ödemeniz yeterlidir. Kart aynı kart, borç aynı borç ama limitiniz fazlaysa asgariniz iki katına çıkıyor, buna dikkat etmek gerekli.

Peki hem yüksek kredi kartı limitine sahip olup hem de %20 asgari ödemenin yolu nedir. Gelin anlatayım;

Müşteri limitiniz o bankadaki tüm asıl ve ek şahıs kartlarınızın limitinin toplamını ifade eder. Burada şöyle bir taktik izleyeceğiz. Aynı bankadan iki kredi kartı alacağız, bunlardan aktif olarak kullanacağımızın limiti 25.000 TL'nin altında, hiç kullanmayacağımız kartın limiti ise olabildiğince çok olacak

Örnek;

Garanti Bankası müşteri limitimiz: 100.000 TL.

Aktif kullanacağımız kart: Shop&Fly Platinum kart - Limiti 20.000 TL

Aktif kullanmayacağımız kart: Shop&Fly Gold kart - Limiti 100.000 TL.

Bu sayede ihtiyacımız olduğunda kredi çeker gibi kullanabileceğiz yüksek limitli kartımızı, aynı zamanda ekstrelerimizde de %20 asgari ödeme tutarı baz alınacak çünkü Platinum kartımızın limiti 25.000 TL'nin altında.

- Taksitli Nakit Avans Kullanımı

Normalde ayda 3-4.000 TL geliyor ekstreniz ama bir şeyler almanız gerekti, acil bir durum ortaya çıktı ve borcunuz kabardı. Borcunuz oldu 20.000 TL. Normal şartlarda ilk ekstrenizde bunun minimum asgarisini ödemeniz gerekir bu da ekonomik olarak sizi zorlayabilir. Bir anda 7-8.000 TL ödemek yerine 20.000 TL taksitli nakit avans (geri ödemesi yaklaşık 23.000 TL) çekersiniz ve ayda 2.300 TL ödeyerek 10 ayda borcunuzu kapatırsınız.

Lütfen unutmayın; taksitli nakit avans çekmek mantıklıdır ama "düzenli geliriniz varsa" ve "başka harcama yapmayacak iradeye sahipseniz" mantıklıdır. Yoksa tabiri caizse batarsınız

- Kredi Kartı Yıllık Aidatını Geri Alma

Bu konu gerçekten bankalar-mevzuatlar-müşteriler arasında tam bir paradoks. Banka müşteriden aidat alabilmek için müşteriye aidatsız kart sunmak zorunda. Banka, ben aidatsız kart sundum ama müşteri kredi kartını tercih etti o yüzden aidat alıyorum diyor. Mevzuat, hayır müşteriden aidat alamazsın diyor. Müşteri ben niye aidat ödüyorum diyor vs. uzatmayalım.

Öncelikle ekstrelerinizi düzenli takip ederek aidat kesilip kesilmediğini kontrol edin. 1 yıl önceki aidat kesintisinin bile parasını bugün alabilirsiniz merak etmeyin. Bankaların müşteri hizmetlerini darlayın, geri ödemiyoruz derlerse kapatın başka bir gün arayın; ya puan olarak ya mil olarak ya da direkt +bakiye olarak yatırmak zorundalar.

Bankalar genelde şu yolu izliyor; size özel bir teklifimiz şu an görünmemekte diyorlar. Tamam deyip başka bir gün arayın, hakkınız olanı alın. 300 TL aidat kesildiyse 150'ye razı olmayın, 300 puan/bonus vb. alana kadar uğraşın, para kolay kazanılmıyor. Tüketici hakem heyeti yoluyla da paranızı geri alabilirsiniz, ben aramayı tercih ettim hep.

- Harcama Kontrolü Yapma

Gelir-gider dengenizi kontrol altına almak için harcamalarınızı sınıflandırın. Her kategori için farklı kart kullanın.

Örneğin sabit giderlerinizi (kira, faturalar, üyelikler vb.) ana kartınız ile yapın. Sabit/zorunlu harcamalardan sonra geri kalan para bir nevi cep harçlığınızdır (market, yemek, alışveriş vb.). Bu bütçe için de başka bir kart kullanın. Bu sayede sabit gideriniz ne kadar, ay içinde markete ne kadar harcadınız gibi soruların cevaplarını kolaylıkla bulabilirsiniz.

------------------------------------------

Sanırım toparlayabildiklerim şimdilik bunlar. Aklıma geldikçe ekleme yaparım. Eksik/yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyleri belirtmekten çekinmeyin lütfen.

Saygılar, iyi forumlar
M
2 yıl
Sistem Toplarken Acele Edin - SS\u0027li Mini Analiz
Merhabalar, öncelikler herkese iyi forumlar

Sıfırdan sistem toplamak isteyen veya sistemini yükseltmek isteyen forum kullanıcılarımız ve takipçilerimiz için tam 1 ay önce topladığım sistem ile geçen haftanın ve bugünün (7 Haziran 2022) fiyatlarının karşılaştırmasını yaptım.

Biliyorsunuz TL her geçen gün değer kaybediyor ve bu durum fiyatlara "katlanarak" (vergiler, ulaşım masrafları, komisyonlar vs. nedeniyle) yansıyor.

Kararsız kalan, "beklesem daha mı iyi olur, daha ucuza gelir mi?" diye düşünen arkadaşlara belki yardımcı olur bu paylaşım.

Evet 2-3 hafta bekleseniz radarınızdaki ekran kartının fiyatı düşebilir fakat diğer donanımların fiyatı artacağı için muhtemelen totalde daha pahalıya almış olursunuz.

< Resime gitmek için tıklayın >
M
2 yıl
MSI MAG Forge 100M - Fan LED\u0027lerinden Biri Yanmıyor
Merhaba, benim sorunum şu; öndeki iki fan da çalışıyor fakat alttakinin LED'i çalışmıyor. Her şeyi denedim düzeltemedim. LED tuşu da sorunsuz çalışıyor.

LED kontrolcüsü SATA ile PSU'ya bağlı, fanların SYS uçları anakarttaki SYS fan portlarına bağlı, fanlardan gelen diğer 4 delikli uçlar da LED kontrocüye bağlı.

Bu koşullarda ikisinin de sorunsuz çalışması gerekmiyor mu?

Kasa: MAG Forge 100M, PSU: High Power Gold 600W, anakart: Gigabyte B660M.

Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar dilerim
M
2 yıl
2.229 TL // Asus TUF Gaming VG249Q Monitör // 144 HZ // 1 MS// IPS
https://www.gittigidiyor.com/cevre-birimleri/monitor/asus-tuf-gaming-vg249q_spp_798709

Bir süredir takip ettiğim bir monitördü. Ben aldım, almak isteyen olursa diye paylaşayım dedim. Birkaç dakika önce indirime girdi
M
2 yıl
Sistem Tavsiyesi - i3-12100F - RTX 3060 TI OC - B660M - 980 Pro M2 - Sizce Nasıl?
Merhabalar, bir süredir 19-21k bütçe ile kasa + monitör toplamaya çalışıyorum ve sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var.

Intel sistem toplamak istiyorum, 12. nesil tercihim. MSI/ASUS/Samsung harici bir markanın ürününü almak istemiyorum açıkçası.

Amazon ve güvenilir 1-2 yer dışında hiçbir yerden ürün almak istemiyorum.

Masaüstü performansı yüksek olsun, beni 5-6 yıl götürsün ve bu 5-6 yılda sorun çıkarmasın. Önceliğim bunlar, oyun olarak PUBG, Dota vs oynuyorum yani oyun performansının üst düzey olması gerekmiyor.

6 yıldır kullandığım sistem ise şu şekilde; i3-6100 - ASUS GTX 950 - MSI Bazooka B150M - Corsair SPEC-01 450W Kasa - 16GB Corsair RAM - Samsung 840 EVO 120 GB SSD. Bu sistemden çok memnun kaldım 4 yılda, amacım yine böyle bir sistem toplamak

Aldım - 1850 TL - Anakart: Gigabyte B660M 5333 MHz DDR4 Soket 1700 dual M.2 Quad Ram SlotmATX

Aldım - 1600 TL - İşlemci: Intel i3-12100F Dört Çekirdek 3.30 12. Nesil

Aldım - 6750 TL - GPU: Asus RTX 2060 OC Dual

Aldım - 2000 TL - SSD M.2: Samsung 980 Pro 1 TB

Aldım - 1150 TL - RAM: Corsair Vengeance 16 GB (2X8) (3200MHz DDR4 CL16)

Aldım - 800 TL - Kasa: MSI Mag Forge 100M

Aldım - 700 TL - PSU: High Power Gold 600W

Aldım - 2200 TL - Monitör: Asus VG249Q 23.8" (1ms 144 hz Full HD FreeSync IPS)

Aldım - 100 TL - İşlemci Soğutucu: SilverStone KR03 Kule Tipi Led Fanlı

Kendi tecrübelerimle topladığım sistem bu. Sizce yanlış düşündüğüm, mantıksız gelen, uyumsuz olan bir şey var mı? Şimdiden çok teşekkürler
M
4 yıl
6700 TL\u0027ye Kadar Günlük Kullanım İçin Laptop Önerisi
Merhabalar. Bütçe 6700. Annem için araştırıyorum. Kendisi öğretmen.

Dizi, film izliyor bu nedenle görüntü kalitesi iyi olan, minimum 15", hafif ve numerik sayı takımı olan bir laptop önerebilir misiniz rica etsem?

Mümkünse Asus ve Lenovo olsun. HP, Dell vs. almak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Araştırdıklarımın içinde en iyisi bu gibi geldi bana;

Lenova IdeaPad 3 - i5 10210U - MX130 - Full HD - Win 10


https://www.trendyol.com/lenova/ideapad-3-15iml05-intel-core-i5-10210u-4gb-256gb-ssd-mx130-windows-10-home-15-6-fhd-81wb007rtx-p-46430040
M
8 yıl
PC Mikrofon Önerisi
Öncelikle iyi forumlar herkese,

Skype/Discord kullanımı için masaüstü mikrofonu almayı düşünüyorum. Kulaklık tipi bir şey istemiyorum belirteyim. Bütçe olarak da maksimum 60-70 TL arası bir mikrofon önerebilir misiniz ?
M
8 yıl
Dizüstü PC - Performans Artırma
Selamlar,

Dizüstü bilgisayar performansını artırmaya yönelik ne gibi işlemler yapabiliriz (RAM ekleme/değiştirme haricinde)?

Şu an kullandığım dizüstü: Asus N550JV

Genel olarak çok memnunum, fakat iki yılı doldurduğu için ufak tefek değişiklikler ile performansta değişim yaratabilirim diye düşünüyorum, şimdiden teşekkürler herkese

Not: Garantisi bittiği için donanımsal tüm önerilerinizi uygulayabilirim.
M
8 yıl
Şarj Sorunum - Detaylı Açıklama
Merhaba,

Yaşadığım şarj sorununun bataryadan mı yoksa şarj aletinden mi kaynaklandığını nasıl anlayabilirim? Duruma göre orjinal batarya ya da orjinal şarj aleti alacağım (büyük ihtimalle e-bay'den)

Cihaz:
- ASUS N550JV
- Orjinal şarj cihazım, dizüstümün şarj giriş kısmını tabiri caizse yaktığı için 70 TL'lik bir şarj aleti kullanıyorum son 8 aydır. Aşağıda açıkladığım sorun 2 aydır devam ediyor.

Sorun:
- Dizüstü bilgisayarım sadece ''güç modu''nda iken şarj oluyor, hatta bu modda bile arasıra şarj etmeyi bırakıyor.
- Bazen oyun açtığımda şarj etmeyi kesiyor.
- Şarja taktığım anda adaptörden aralıksız tiz bir ses çıkıyor, şarj etmediği anlarda ses çıkarmıyor.
- ''Yüksek performans'' moduna aldığımda 2 saniye şarj edip 2 saniye şarj etmeyi kesiyor. Bu şekilde bir döngü var.

Denediklerim:
- Temiz format attım, güç modları ayarlarını değiştirdim, hala düzelme yok.

Yardımcı olursanız sevinirim, iyi forumlar
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.