Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
38
Cevap
1338
Tıklama
5
Öne Çıkarma
Çin, türünün tek örneği dev barajın inşasında sona yaklaşıyor
M
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Çin, türünün tek örneği dev barajın inşasında sona yaklaşıyorChina Energy, ülkenin Qinghai Eyaleti’nde bulunan nehrin üst kesimlerinde türünün en yüksek rakımlı tesisi olan Maerdang hidroelektrik santralinin yapımını sürdürüyor. Şirket, son birkaç yıldaki COVID-19 etkilerine rağmen projenin hedeflenen Mart 2024 tarihinde kadar faaliyete geçeceğinin altını çiziyor.En yüksek barajÇin, türünün tek örneği dev barajın inşasında sona yaklaşıyor
Qinghai eyaletinde yapımına devam edilen Maerdang barajı, deniz seviyesinden 5000 metre yükseklikte inşa ediliyor. Bu yüksekliği kafanızda canlandırmak açısından; Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, 5.137 metre yüksekliğe sahip. China Energy’ye göre hidroelektrik tesisi tamamlandığında toplam 2,2 milyon kilovat kurulu güce sahip olacak. Tam faaliyete geçtiğinde ise tesis yılda ortalama 7.3 milyar kilovat saatten fazla elektrik üretecek.Tesisin bu enerji çıktısı, 2,56 milyon metrik ton kömür tüketimine eşdeğer. Bunun yanında tesisin 8,16 milyon ton karbondioksit emisyonunu azaltması da bekleniyor. Proje aynı zamanda şirketin hidroelektrik, güneş enerjisi ve enerji depolamayı içeren ilk entegre temiz enerji tesisi olma özelliğini taşıyor.En yüksekte olsa da en güçlüsü değilHer ne kadar Maerdang barajı, en yüksek irtifaya sahip ve yüksek bir enerji üretimine sahip olsa da en “güçlü” santral olmaktan uzak. Maerdang barajı, yıllık 7.3 TW/s üretim yaparken dünyanın büyük hidroelektrik santrali Three Gorges barajı yılda 111.8 TW/s üretim yapıyor. Ve evet, bu baraj da Çin’de. Hatta en güçlü 10 baraj listesinde Çin’in 5 adet barajı bulunuyor.Ayrıca Bkz.Yüzen güneş panelleri Türkiye’nin su, kuraklık ve enerji kıtlığını çözebilirBununla birlikte Çin, yenilenebilir enerjide açık ara farkla dünya lideri konumunda. Ancak bu sizi yanıltmasın, ülke aynı zamanda en büyük kömür madeni üreticisi ve tüketicisi olma özelliğine sahip. En son verilere göre 2023’in ilk iki ayında Çin’in kömür üretimi önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 5,8 oranında arttı.Reuters bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından küresel kömür fiyatlarındaki keskin artış ve enerji tedarik zincirlerinin kesintiye uğraması, Pekin'i giderek daha fazla enerji güvenliğine öncelik vermeye sevk etti." Dolayısıyla Çin, enerji talebini karşılamak için kömür üretimini artırdı.
Kaynak:https://electrek.co/2023/03/16/this-hydropower-station-in-china-is-5000-meters-above-sea-level/
Kaynak:https://www.reuters.com/world/asia-pacific/china-coal-output-up-58-jan-feb-new-capacity-comes-online-2023-03-15/?
Kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_hydroelectric_power_stations

 Haberi Portalda Gör

Çinçonlar ne yapsa boş kalite diye bişey yok 20 yıl sonra o baraj çöker
Yoruma Git
gecekorrr - geçen yıl +4
S
geçen yıl
Yüzbaşı

Çok verimli duruyor hocam ama ciddi bir kuraklık sorununu da meydana getirebilirX
geçen yıl
Er

Adamlar adim adim planliyor. Güzel is< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

G
geçen yıl
Teğmen

Çinçonlar ne yapsa boş kalite diye bişey yok 20 yıl sonra o baraj çöker< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

B
geçen yıl
Yarbay

Elektrik barajlarda üretilmiyor. Üretilemez de zaten, su akacak türbin dönecek jeneratörü çalıştıracak. Sürdürülebilir değil. Elektrik, dünyanın en büyük elektrik deposu olan atmosferdeki, statik elektrik çekilerek üretiliyor. Atmosferde her an milyonlarca Volt elektrik yüklü. 1750 yıllarında Benjamin Franklin'in deneylerinden beri bilinen günümüzde unutulmuş "unuttturulmuş" gerçek bu.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
G
geçen yıl
Yüzbaşı

Çin’in enerji ihtiyacını karşılamak için böyle büyük ve yenilikçi bir proje gerçekleştirmesi takdire şayan. Umarım barajın çevreye ve insanlara faydalı olur ve diğer ülkelere de ilham verir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

V
geçen yıl
Yarbay

Vuh, 5000 metre rakım. İnanılmaz.
W
geçen yıl
Yarbay

Bu dünyada kömür rezervleri anlık güncel durumu ne acaba? Daha kaç ton çıkarılabilir kömür kaldı dünyada? Ne bitmek bilmez bir enerji madeniymiş. Tüm dünyayı buzul çağına sokacak iklim değişikliğin en büyük nedeni kömür.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
geçen yıl
Binbaşı

bireysel olarak neden yapılmıyor, ciddi olarak düşündün mü maliyeti neBu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @berkandinçay
Z
geçen yıl
Yüzbaşı

Sanki adamlar bunu yapınca kömürden vazgeçecekte karbon salınımı düşecek.En sonunda ne olur bilinmez ama orklarla insanların savaşı gibi olacak bence ,adamlar bi karar kasıyorlar.
S
geçen yıl
Yarbay

Valla bir şekilde dünyadaki madenler bitmeye başlasa bu sefer meteor madenciliğine başlanacaktır. Şimdi onların peşine koşuyorlar. Ya gönderip sonda ile getirme usulü, ya kasti olarak Ay'a düşürtüp oraya yerleşme aşamasında iken yedek kaynak olsun diye, ya da ufak boyutluları düzgün hesaplayabilirlerse dünyaya düşürtüp. Şayet dart gibi yörünge değiştirici sistemleri iyi kullanma konusunda gelişir isek 50m ye kadar meteorlar, derinliği nispeten düşük denize falan düşürtülebilir. Sonra madenin komplesini oradan toplamak, uzaydan azar azar getirmekten kat kat avantajlı olur. 50m lik meteorlar yaklaşık hiroşima ya atılan bomba seviyesinde eğer bir şehre düşer ise. Hızına bağlı 1x 2x etki edebilir. Yerleşim olmayan boş araziler de çok. 20-30m ye kadarkiler boş alanlara düşürülebilir.

Bu mesajda bahsedilenler: @WatchAndLearnn
B
geçen yıl
Yarbay

Atmosferik elektriği bireysel olarak üretmek hem başlangıç yatırımı hem kW güç hem de güvenilirlik açısından pek elverişli denilemez.
Atmosferik elektrik komün işidir. Sehir içinden yanyana pilonlar geçirerek yerinde üretilir. Sağdaki yüksek pilon 200 kVolt kapasitede vardır. Bu 200kV, şehir içi/dışı şalt sahalarında 23kV 'a düşürülerek yeraltı kablolarla mahallelere dağıtılır, mahallelerdeki son trafolarda 220V'a düşürülerek konutlara dağıtılır.< Resime gitmek için tıklayın >

Bireysel hiç mi yapılamaz? Yapılır ancak geniş toprak sahibi isen, helikopterle pilonlar getirip şalt sahası ve trafo kurulumu yapabilecek para ve bilgi varsa yapılabilir. Gelen geçenin görebileceği konumda ise, pilon hattını uzun tutarak şebekeye (grid) gidiyormuş gibi tasarlamak gerekebilir, gören biri "bu elektrik nereden geliyor" diye düşünmemesi için. Atmosferik elektrik işinde en önemli konu o zaten, elektriğin atmosferden geldiğini gizleyip, şebeke / grid adında sanal bir yerden geliyor izlenimi sağlamak cunku ancak o sayede milyarlarca kişiye trilyonlar dolarlık elektrik satılabilir.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @makine26
A
geçen yıl
Yarbay

Elektrik mühendisleri mezarlarında ters döndü.

Bu adama dava falan açmaları lazım< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @berkandinçay
W
geçen yıl
Yarbay

Baraj iyi hoş güzelde balıkların üreme rotalarını kapatarak tatlı su balık popülasyonunu yok ediyor. Çin'de dünyanın en büyük tatlı su balığı olarak kabul edilen Çin Kaşık Balığı'nın soyu 2021'de tükenmiş olarak kabul edildi. Aynı şekilde Çin Mersin Balığı'nın soyuda tehdit altında artık özel çiftliklerde üretiliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolwes -- 20 Mart 2023; 07:17:59 >


B
geçen yıl
Yarbay

Elk müh pilonlarla DC akımın taşındığını bilmiyor:
https://forum.donanimhaber.com/togg-un-gemlik-fabrikasi-acildi-iste-togg-ile-ilgili-tum-detaylar--154277733-17#154292962
Bilmeyen mühendisler mi dava açacak< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @AirSupport
M
geçen yıl
Binbaşı

Ciddi olarak yapmak istersem yararlanacağım bir kaynak ve örnek var mı bildiğin. Maliyet bir baraj kadar tutmaz ama deneyen var mı dünyada?
Uygulanabiliyorsa doğuda elektrik çalmaktansa kendi arazisinde üretmeleri daha mantıklıydı da mevzu başka.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @berkandinçay
R
geçen yıl
Yüzbaşı

Buna dair bir kanıtınız var mı?Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @berkandinçay
B
geçen yıl
Yarbay

1800'lü yıllarda atmosferik elektrik düzenekleri alenen kullanılıyordu.

1876'da Amerika Pensilvanya Filadelfiya u.arası fuar binasının teras katının fotoğrafı. Neyseki o yıllarda fotoğraf icat olmuş ki görebiliyoruz.

Binanın kenarı boyunca elektrikli aydınlatma sütunları görüyorsunuz. Sütunların arasında düzenli aralıklarla konulmuş gökyüzüne yükselen 3+1 metal çubuklu düzenekler, atmosferik elektriği çekiyor. Fakat voltaj 220 'den yüksek olmalı. 1000 Volta kadar çıkabilir. Ampuller de o voltaja göre ayarlıdır.


< Resime gitmek için tıklayın >

dikkat edilirse, atmosferik düzenek, aydınlatma sütunlarından daha yüksekte, ortadaki cubuk, öteki üçünden daha yüksekte. Atmosferdeki elektrik alanını verimli çektiği için taç şeklinde tasarlandığını düşünüyorum. 1800'lü yıllarda başka binalarda da buna benzer taç tasarımlı düzenekler var Almanya Dresden 'deki Elektrik Üretim Tesisinin ortasındaki yüksek taç, yanındaki 4 küçük taç, bu tasarım prensibine uymaktadır.


< Resime gitmek için tıklayın >

1900'lerde nüfusun kentlerde toplanması ile artan elektrik ihtiyacı için dikey tasarımdan km'lerce uzunlıkta yatay tasarıma geçildi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Güneydoğuda kaçak elektriğin bize aslında maliyeti yok cunku elektriğin gerçekte maliyeti yok. Maliyet, elektriği satanların bizi kazıklamasından başka birşey değil. Gerçek maliyet sıfır olduğu için, bu işi maliyetliymiş gibi göstermek için baraj, rüzgar, güneş, nükleer santraller yapılıyor. Bunun aslında bir adı da var: Para aklama.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @makine26
B
geçen yıl
Yarbay

Uydu fotograflarında şalt sahasına 1 pilonluk elektrik geliyor, 7, hatta 9 pilonluk elektrik çıkıyor. Bu ancak pilonlar üzerinden atmosferden elektrik çekilmesi ile mümkün olabilir.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Rising_Sun
P
geçen yıl
Yarbay

Evinizde kurduğunuz bir düzenek var mı yoksa elektrik faturası mı ödüyorsunuz?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.