G

Yüzbaşı
30 Ağustos 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
119 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
G
4 yıl
2009\u0027da internete girmek vs. 2019\u0027da internete girmek
Tarafımca Türkçe'leştirilmiştir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Direkt link
Türkiye'den girenler için:https://i.imgurp.com/P9CTtTT.png
Yurtdışından girenler için:https://i.imgur.com/P9CTtTT.png
G
4 yıl
TurkNet olmayan borç çıkarıyor, icraya veriyor, ne ödeyebiliyorum ne ulaşabiliyorum... [ÇÖZÜLDÜ]
ÇÖZÜLDÜ!
ÇÖZÜM MESAJI AŞAĞIDADIR.


(Öncelikle resimler imgur sanıp korkmayın, linklerin sonuna p ekleyip imgurp yaptım, böylece sorunsuzca açabileceksiniz. Resimleri açarken sorun yaşamayın istedim.)

Merhabalar, normalde böyle konular açan biri değilim, fakat cidden artık başka çarem kalmadığını hissediyorum. Ne TurkNet'e ne de yetkili herhangi bir kuruma ulaşabiliyorum, kimseye ulaşamıyorum, ne yapacağımdan bihaberim, çok canım sıkkın. Buradan birazcık sesimi duysalar kâfi.

Öncelikle olayları anlatayım:

1) 29 Temmuz 2019 tarihinde, 2223229710 numaralı TurkNet aboneliğimi sonlandıran bir faks çektim. O gün bu faksı çektiğime dair, resmi belge statüsünde sayılan faks iletim belgesi de elimde mevcut. (Hatta 2 gün sonra, 31 ağustos'ta, neden hala iptal işlemlerinin başlamadığını "TurkNet Online İşlemler" menüsünden sorduğumda, bana şu mesajı attılar:https://i.imgurp.com/WWGZOib.png )

< Resime gitmek için tıklayın >


2) 1 Ağustos 2019'da bana, yazılı işlem talebimi işleme aldıklarına dair ve kısa süre içinde beni arayacaklarına dair mesaj attılar:https://i.imgurp.com/gIZPHXO.png

< Resime gitmek için tıklayın >


3) Beni aynı gün 1 Ağustos 2019'da arayıp, kendileri ile kalmamı istediler, ben de kalmayacağımı belirtip, sesli onay vererek, kesin bir şekilde çıkarıldım.


4) 6 Ağustos 2019'da kesin olarak çıktığıma dair kendilerinden mesaj da geldi.https://i.imgurp.com/zUzGn7l.png

< Resime gitmek için tıklayın >


5) Her şey iyi güzel giderken, 2 gün sonra, 8 Ağustos 2019 tarihinde TurkNet Online İşlemler'e girip baktım ve 3,57 tl'lik ağustos faturası olduğunu gördüm. Nedenini sorduğumda ise, aboneliğin kapandığı aydan kalan gün miktarı ile ilgili olduğu söylendi. Ayrılmam için sesli onay vermemden evvel ağustos ayına 1 gün geçtiğim için, 1 günlük fatura gelmiş. Pekala dedim ve 8 Ağustos 2019'da bu borcu da ödedim. Kafam rahatladı.https://i.imgurp.com/Mkixm2X.png

< Resime gitmek için tıklayın >


6) 2 Ekim 2019'da TurkNet'ten bana e-posta geldi. E-posta'da 79,32 tl'lik Ağustos 2019 borcumu ödemem gerektiği yazıyordu.https://i.imgurp.com/KMYb3bm.png
10 dakika sonra SMS olarak da geldi:https://i.imgurp.com/qpzu3eF.png

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


7) Bakın şimdi işler ilginçleşecek, ben TurkNet'i aradığımda ise yanıt veren robot önce "Bu numaraya kayıtlı abone yoktur." dedi. Online İşlemler'e girmeye çalıştığımda ise giremedim, böyle bir abone yoktur denerek. Birkaç saat sonra tekrar TurkNet'i aradığımda ise (her nasılsa bu numaraya kayıtlı abone olmadığını unutmuş olacaklar ki benim adımla açıldı telefon, robot tarafından ve) 76,78 tl'lik borcum olduğunu söyledi. Dikkatinizi çekerim, birkaç saat önce 79,32 tl idi, birkaç saat sonra 76,78 tl. Ben TurkNet'i arayana dek borcum azalmış!


8) Velhasıl, robottan bunu duyunca turknet online işlemler'e gireyim dedim, aboneliğimi silmişler. Numaralarını aradığımda robot çıkıyor, "Borcu ödemek için Online İşlemler'e girin" diyor, ama Online İşlemler'e giremiyorum. Ben de TurkNet'in kendi sitesindeki borç/alacak sorgulama kısmına TC Kimlik Numaram ile de, abonelik numaram ile de girdim, "Borcunuz yoktur." yazıyordu. Ben de Twitter'da derdimi anlatan mesaj yazdım müşteri hizmetlerine, ki hesabım da herkese açık (gizli değil), üstelik daha önce TurkNet ile Twitter'dan defalarca etkileşime girdik, ama bu kez bana yazan veya iletişime geçen olmadı.


9) Aradan geçen 8 gün süresince, Twitter'da kah kendi hesabımla, kah kız arkadaşımın hesabı ile defalarca yazdım. TurkNet Online İşlemler'e zaten giremiyordum ki destek kaydı bırakayım, aradığımda da robot "Borcunuz var ödeyin." deyip çat diye kapatıyordu. Bu adamlarla iletişim kurmanın başka yolu yok. Ama Twitter'da dönmediler, başkalarına döndüler bana 2 hesaptan yazmama rağmen dönmediler. Üstelik daha önceleri defalarca dönmüş olmalarına rağmen.


10) 8 gün geçti. tarihler 10 Ekim 2019'u gösteriyor, bir SMS daha geldi, borcum 80,13 tl olmuş. Yasal işlem başlatacaklarmış.https://i.imgurp.com/t0avGll.png hemen müşteri hizmetlerini aradım, robot hâlâ 76,78 tl dedi.

< Resime gitmek için tıklayın >


11) Robotla konuşmaya devam ederken, tuşlayarak fatura kısmına geçtim. Faturaya itiraz seçeneği varmış, tuşladım. "Bilgilendirme SMS'i gönderildi, iyi günler." deyip çat kapattı. Gelen SMS, online işlemler menüsüne girmemi öneren ve kullanıcı adı şifremi öğrenmem için "SIFRE" yazıp 3371'e göndermemi söyleyen şu SMS idi:https://i.imgurp.com/rGPEolI.png

< Resime gitmek için tıklayın >


12) Ben de gönderdim, hem de 2 kere:https://i.imgurp.com/J5XSJNB.png

< Resime gitmek için tıklayın >


13) Lakin yanıtlar şunlardı:https://i.imgurp.com/6BaEs3y.png
Yani düşünsenize bir, telefon robotu aradığım numaranın aboneliğini görürken, iş SMS atan robota veya online işlemler altyapısına gelince, numaram sistemde kayıtlı değil oluyor.

< Resime gitmek için tıklayın >


14) İnternette benzer sorunları yaşayanları gördüğümde (özellikle şikayetvar üzerinde), TurkNet hemen aynı gün onlara dönüş yapmış ve sitelerinde yer alan "borç/alacak sorgulama" linki vermiş. Ben daha önce de girmiştim, yine girdim, "Borcunuz yoktur." diyordu.


15) Bundan 2 gün evvel, yani 23 Ekim 2019 çarşamba günü, "TurkNet borç/alacak sorgulama" kısmına tekrar gireyim dedim, hâlâ borcunuz yoktur yazdığından emin olmak için. Lakin bu sefer tam tersi, şöyle yazıyordu:
- Yasal takibe intikal etmiş borç bilgileri için 0216 641 67 67 numaralı TurkNet Avukatlık Takip Bürosunu arayarak güncel borç ve yasal işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.


16) Ve bilin bakalım ne oluyor? Ben bu numarayı arıyorum, karşıma çıkan TurkNet avukatı hem cep numaram üzerinden, hem TC kimlik numaram üzerinden kontrol etmesine rağmen adıma hiçbir borç bulunamıyor. Borcunuz yok sizin diyor.


17) Ve geliyoruz bugüne. 25 Ekim 2019 tarihine. bana "ALACAKTAKIP" isimli, numarasız bir hattan şöyle bir SMS geliyor:https://i.imgurp.com/umnpLTd.png
"Bugün içinde hemen derhal bizi aramalısın yoksa avukatlık masrafları ve icra masraflarını ödemek zorunda kalırsın."
SMS'in geldiği saat 18:35, görebileceği üzere.

< Resime gitmek için tıklayın >


Ben apar topar arıyorum, tam 4 kere.
İlk 3 aramamda "Birazdan müşteri hizmetlerine bağlanacaksınız lütfen bekleyin, dınnn dınnn klasik müzik dınnn dınnnnn..." robotunu bekliyorum. Uzun süreler bekliyorum. Açan yok.
4'üncü aramamda ise bilin bakalım ne oluyor?
"Bizi mesai saatleri dışında aradınız, bize en yakın cumartesi günü 10:00-13:00 arasında ulaşabilirsiniz." diyor robot.Güler misiniz ağlar mısınız?
- Birincisi, robot ilk 3 aramamda, mesai saatleri dışında olduğunu fark etmeyip beni beklettiği gibi,
- İkincisi, bana "Bizi hemen bugün ara yoksa bütün masrafları sana yıkarız" mesajını mesai bitimi saat 18:35'te gönderiyorlar. En erken yarın arayabilirsin bizi diyorlar.


...


Toparlayayım:
- TurkNet'e arayarak ulaşamadım,
- Online İşlemler'e giremedim,
- Twitter'dan hem benim hem sevgilimin hesabından dönmediler,
- Bir kere avukatlarına ulaştım, borcunuz yok dedi,
- Bugün ise avukatlarına da ulaşamadım, üstelik mesajı mesai bittikten sonra atıp, bugün aramazsam cezalandıracaklar,
- Müşteri numaramı enpara gibi mobil bankacılık uygulamalarına girip "Ödeyeyim gitsin şu parayı" dediğimde, bu abone numarasına biri yok diyor,
- Caddenin karşısındaki fatura ödemesi de yapan bakkal büfe, abone numaramı aldığında bu numaraya kayıt olmadığını söylüyor,


Yani adamlara ulaşamadığım gibi, haksız yere borçlandırıldığım borcumu da "alın paramı, alın parayı" desem bile hiçbir şekilde ödeyemiyorum ve karşımda hiçbir muhattap dahi bulamıyorum. Bugün ise mesai saatinden sonra gelen (ve robotlarının mesainin bittiğini 4. aramamda fark ettiği) avukatlık sistemleri yüzünden üzerime bir ton masrafın yıkılacağını öğreniyorum.


CİMER'e, BTK'ya, Ekşi'ye, ŞikayetVar'a, elimden gelen her yere yazdım.


İnternet alemi, bu TurkNet denen firmaya 70-80 lira borçlanıp, bu borcunu istese de ödeyemeyip, sonradan "TurkNet avukatları için avukatlık masrafları" adı altında 900-1000 lira ödeyen adamlarla dolu. Sanki özellikle avukatlık masrafları adı altında bu tutarları kendilerine verelim diye her yerden ulaşılamaz oluyor gibiler, her tweet'e dönerken bu konuda yazılmış tweet'leri bile görmezden geliyor gibiler... "Bugün derhal bizi aramazsanız, yarın avukatlık masraflarını bindiririz" mesajını mesai bitiminden sonra (kendilerine ulaşmanın mümkün olmayacağı bir saatte) atmalarından belli.


Cidden ne yapacağımı bilmez haldeyim, buraya da yazdım, belki birilerine ulaşabilirim diye.
G
7 yıl
Çamaşır makinesindeki çözemediğim işaretler
Merhabalar.

Matsui MWM1000T model çamaşır makinesi sahibiyim.
Üzerindeki işaretleri bir türlü çözemiyorum.

Kullanma kılavuzu vardı, okudum ama bu işaretleri anlatan hiçbir şey yok.
Belki kılavuzu Türkçe'leştirirken o kısmı çıkarmış olabilirler deyip, internette İngilizce kılavuz buldum ama yine hiçbir açıklama yok bu işaretlere dair.

İnternette çamaşır makinelerinin üzerindeki işaretlerin anlamını araştırsam da, karşıma alakasız şeyler çıkıyor.

Acaba aranızda bu işaretlerin anlamını bilen var mı?
Şimdiden teşekkür ederim efendim.

http://i.hizliresim.com/2jAP5q.png
< Resime gitmek için tıklayın >
G
9 yıl
Crysis kurdum Türkçe değil? Ve seçenek yok?
Dün Steam'den Crysis Collection aldım indirimden. Crysis 1'i kurdum, açtım ama bir türlü Türkçe dil seçeneğini bulamadım. Oyun İngilizce açıldı tamamiyle ve Steam'de dil seçenekleri arasında da Türkçe gözükmüyor. Allah Allah, bu oyun Türkçe değil miydi yahu?
G
9 yıl
DDR4 ram ve DirectX12 arefesinde sistem toplanır mı?
Ram'lerin DDR4'e çıkmaya başlaması ve gelecek olan DirectX12 teknolojisi nedeniyle şimdiden sistem toplasam hata mı etmiş olurum? Yoksa yazın, bu teknolojiler geldiğinde falan mı toplamalıyım?
G
10 yıl
Subway Surfers Tam Çözüm - Türkçe Görevler
----------------------------------------------------------------------------------------
[ Konumu aynen alıp yayınlayanlar, almayın demiyorum, kaynak belirtin. ]
----------------------------------------------------------------------------------------

Subway Surfers oyununu bilmeyen pek yoktur. İşte bu oyunda, bazı kişilerin bazı görevleri anlayamadığını ve yapamadığını gördüm. Arkadaşa yardımcı olmak için Türkçe kaynak aradım fakat bulmadım.

Ben de dedim ki, "Neden faydam dokunmasın?", ve sizler için her görevi tek tek Türkçe'ye çevirdim. Olur da bir güncellemeyle görevleri değiştirmezlerse, buradan yardım alabilirsiniz arkadaşlar.

(Not: En fazla x30'a ulaşabilirsiniz. Ondan sonra yapacağınız her görev üçlüsü size bir süper hediye kutusu olarak geri dönecektir. Bu nedenle ben lazım olacak yerleri, yani ilk 30 görev üçlüsünü çevirdim.)
(Not2: Çevirdiğim sürüm eski bir sürüm olduğundan, olur da farklı olan yerler çıkarsa, lütfen bana bildirin. Düzelteyim.)

~ Ekleme ~
Bazı şeyler anlaşılmamış gibi, şöyle olacak;

Karakter şeysi = Gitar, Ufo, Radyo vs.
Jet sırt çantası = Jetpack
Hediye paketi = Üstünde soru işareti olan paket
Günlük görev = Daily Challenge yazan yer.
Güçlendirici = Mıknatıs, Ayakkabı vs.
Set 1
- 500 altın topla.

- Tek koşuda 1,000 puan kazan.

- 2 güçlendirici (mıknatıs, ayakkabı vs.) topla.Set 2
- Tek koşuda 200 Altın topla.

- 20 kere zıpla.

- 2 ayakkabı topla.Set 3
- Hediye kutusundan 2 kere özel karakter şeysi çıkar (gitar, ufo vs.).

- 30 kez yuvarlan.

- 2,000 Altın harca.Set 4
- 1 tane günlük görev tamamla.

- 20 kez bariyerleri aş.

- Tek koşuda 6,000 puan kazan.Set 5
- 2,500 altın topla.

- Tek koşuda 30 kez zıpla.

- 1 tane hediye kutusu satın al.Set 6
- 1 kez kaykay kullan.

- 5 mıknatıs topla.

- 2 kez bariyerlerden tökezle.Set 7
- 2 jet sırt çantası topla.

- 1 arkadaşını yen.

- 1 tane avans kullan. (Megastart vs.)Set 8
- Tek koşuda 3 trene çarp. (Gidip de önden çarpma, yandan çarp.)

- Mıknatısla 40 altın topla.

- Koşunun ilk 10 saniyesinde yakalan.Set 9
- Kaza yapmadan 1 kaykay kullan.

- 2 hediye kutusu topla.

- Tek koşuda 30 kez yuvarlan.Set 10
- Tek koşuda 20,000 puan kazan.

- 12 güçlendirici topla.

- Zıplayarak 2 treni tamamliyle aş.Set 11
- Hiç altın toplamadan 4,000 puan kazan.

- Ortadaki yolda 50 kez yuvalan.

- 5,000 Altın topla.Set 12
- 2 tane günlük görev yap.

- 40 bariyeri aş.

- 5 Tane ayakkabı topla.Set 13
- 2 tane çalılığa çarp.

- Mıknatısla 160 altın topla.

- Tek koşuda 2 Mıknatıs topla.Set 14
- 4 hediye kutusu topla.

- Tek koşuda 40 kez yuvarlan.

- Tek koşuda 400 altın topla.Set 15
- 100,000 puan kazan.

- 5 Jet sırt çantası topla.

- 12 kez trafik lambalarına çarp.Set 16
- 3 Tane günlük görev tamamla.

- Tek koşuda 3 Ayakkabı topla.

- Zıplayarak 4 treni tamamliyle aş.Set 17
- Tek koşuda 50,000 puan kazan.

- 4000 altın harca.

- 15 Tane mıknatıs topla.Set 18
- Tek koşuda 2 Jet sırt çantası topla.

- Tek koşuda 8 kez trene çarp.

- Kaza yapmadan 3 kaykay kullan.Set 19
- 5 Kaykay kullan.

- Tek koşuda 3 Mıknatıs topla.

- Hediye kutusundan 5 karakter şeysi çıkar.Set 20
- 250,000 puan kazan.

- Tek koşuda 40 kez zıpla.

- 25 tane güçlendirici topla.Set 21
- 15 kez bariyerlerden tökezle.

- 3 Tane hediye kutusu satın al.

- Mıknatısla 240 Altın topla.Set 22
- 80 tane bariyeri aş.

- 8,000 Altın harca.

- Tek koşuda 4 Ayakkabı topla.Set 23
- 8 tane avans kullan.

- Zıplayarak 10 treni tamamliyle aş.

- 15 tane Jet sırt çantası topla.Set 24
- 8 Hediye kutusu topla.

- Ortadaki yolda 200 kez yuvarlan.

- 4 Tane günlük görev yap.Set 25
- 15,000 Altın topla.

- Tek koşuda 120,000 puan kazan.

- Tek koşuda, zıplayarak 3 treni tamamliyle aş.Set 26
- Tek koşuda 50 kez yuvalan.

- 500,000 puan topla.

- Hiç altın almadan 12,000 puan topla.Set 27
- Hediye kutusundan 10 tane karakter şeysi çıkar.

- 6 Tane hediye kutusu satın al.

- 20 kez trafik lambasına çarp.Set 28
- Tek koşuda 50 kez zıpla.

- 12 kez kaykay kullan.

- Kaza yapmadan 4 kaykay kullan.Set 29
- Tek koşuda 750 altın topla.

- 25 bariyerden tökezle.

- Tek koşuda 250000 puan kazan.Set 30
- Tek koşuda, zıplayarak 4 treni tamamliyle aş.

- 3 Jet sırt çantası topla.

- Mıknatısla 1200 altın topla.
G
11 yıl
Hiç arızalanmamış bu dizüstü bilgisayarım kaça gider?
ipad alacağım için dizüstü bilgisayarımı satmaya karar verdim. 2 yıldır kullanıyorum. Hiç ama hiç arızalanmadı. Özellikleri tam olarak şunlar:

http://www.efiyat.com/vestel-2gp-i5430-vu9p7-onyx-pro

Yanında orijinal windows 7 premium dvd'sini ve çantasını da versem, bu bilgisayarı kaç paraya satmalıyım? Lütfen yardım edin.
G
11 yıl
32 gb kapasiteli, alınabilecek EN iYi usb bellek?
başlıkta dediğim gibi, hala 1 gb'lık bellek kullanıyorum ve doğal olarak yetmemeye başladı. :) yardımlarınızı bekliyorum.
G
11 yıl
Laptopum fanını kontrol etmek istemiyor.
< Resime gitmek için tıklayın >

Bir adet Vestel NB OnyX Pro 2GP laptop sahibiyim. 3 yıldır kullanıyorum ve şimdiye dek hiç arızalanmadı. Garantisi 1 yıl önce bitti. Fakat şu günlerde kendisi işlemci fanını hiç takmıyor.

Olayı şöyle anlatayım, fan arada bir çalışıyor, arada bir duruyor. Ben internette gezerken aniden kapanıyor. Bir bakıyorum ki işlemci feci derecede ısınmış. Makinayı tekrar açtığımda işlemci soğuyana dek fan deli gibi çalışıyor ve normal hale gelince tekrar kafasına göre takılıyor.

Oyun oynayamaz oldum. Yüksek grafikli oyunları oynarken eskiden fan yüksek hızda çalışırdı, şimdi ise Not Defteri'nde metin yazıyormuşum gibi fan ağır ağır çalışıyor ve 1 dakika dolmadan kapanıyor zaten.

Bir adet soğutucu aldım. Şimdilik o soğutuyor. İnternette gezerken idare ediyor. Örneğin şu an bu konuyu açarken işlemcimin fanı yine tamamen durmuş durumda ama alttaki soğuucu götürüyor bilgisayarı. Ama hala oyun oynayamıyorum.

SpeedFan gibi birkaç yazılım denedim ama fayda etmedi. Sistem işlemci ısınmış mı, ısınmamış mı, hiç iplemiyor.

Format atsam düzelir mi? Sorun donanımsal mı? Kendim halledebilir miyim? Yardımlarınızı bekliyorum.
G
12 yıl
Windows 7 formattan sonra PC çok yavaşladı
ayda bir, gerektiği durumlarda bilgisayarıma format atar ve ardından driver cd si ile driverları kurar olayı bitirirdim. hiç sorun olmamıştı son formata kadar.

son formatta yerel disk c 148gb, yerel disk d ise 150 gb idi.. ben bunları 149'a 149 yaptım. aynen driverları yükleyip işlemi tamamladım.

fakat ne olduysa bundan sonra oldu. pc'im feci şekilde kasılmaya ve yavaşlamaya başladı, hem de yeni formatlanmışken. kenar çubuğu araçları çalışmıyor ve masaüstündeyken (hiçbir işlem yokken) sağ tıkladığımda yemin ederim en az bir dakika bekliyorum, daha sonra kutucuk açılıyor. bilgisayarın fanı sürekli tam devir çalışıyor... Bu yazıları yazarken bile arada tekliyor, tarayıcıdan (google chrome) atıyor.

bilgisayarım çok gürültülü ve yavaş.

acaba buna harddiski yeniden bölümlendirmem mi neden oldu?

yeniden format atmalı mıyım?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.