Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
73
Cevap
0
Tıklama
19
Öne Çıkarma
Çin'in geliştirdiği 'yapay güneş' kullanılmaya hazır

U ugur7seven Konu Sahibi
2 ay (4058 mesaj)Çinli bilim insanlarına göre, füzyon test reaktörü (CFETR) oluşturma konusundaki tüm çalışmalar tamamlandı. Her şey planlandığı gibi giderse, dünya önümüzdeki on yılda yapay bir güneş görebilir.Ayrıca Bkz.Tesla'dan aldığı aracın kazalı olduğunu öğrenen Çinli sürücü, şirketten tazminat alacakHükümet onayı bekleniyorProje, kontrollü termonükleer füzyon alanındaki en son gelişmelere dayanıyor ve şu anda tamamen hazır. Önümüzde uzun bir test, deneme yanılma aşaması var, ancak Çinli bilim insanları, hükümet onayı alırlarsa önümüzdeki 10 yıl içinde yapay bir güneş kullanma konusunda iyimserler. CFETR, işletmeler ve halk için büyük miktarda elektrik üretmeyi hedefliyor, ancak teknolojinin ticari kullanımı hakkında konuşmak için henüz çok erken.

Proje, Çin Plazma Fiziği Enstitüsü'nde uygulanıyor. CFETR'nin ısıtma ve plazma muhafaza kayıplarını hesaba katarak 200 MW elektrik üretebilmesi bekleniyor. Hükümet onayı ve diğer zorluklar gündemde, ancak başarılı olursa, tesis dünyada temiz füzyon enerjisi sağlayabilen ilk tesis olacak.
Kaynak:https://www.scmp.com/news/china/science/article/3150464/chinas-artificial-sun-tipped-provide-electricity-10-years-if

 Haberi Portalda Gör

güneşin bile çakmasını yapmışlar.
Yoruma Git
madronzema - 2 ay +159
Olayın doğrusunu öğrenmek isteyenler aşağıdaki linke bakabilir. Bu da donanımhaber'de okuduğum son haber olur umarım. Uzaya nasıl fırlatacaklarını merak eden olursa Fatih'in kullandığı Şa...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Hayvangibicalıstım - 2 ay +55
füzyon reaktörü yapıyorlar daha doğrusu yapmaya çalışıyorlar. güneş yapmaya çalışmıyorlar öyle denmesinin nedeni lafın gelişi o kadar sıcak olacak. füzyon g...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ulayrason - 2 ay +29

M madronzema
2 ay (9 mesaj)
güneşin bile çakmasını yapmışlar.

L loradona
2 ay (1004 mesaj)
Aman Çin nolur daha fazla bir şeyleri bozmayın gözünüzü seveyim

A aliceqper
2 ay (441 mesaj)
ekranlar windows 7 de kalmış

E Elektrikliarabasever
2 ay (1283 mesaj)
Valla AB ve ABD de üzerinde çalışıyor fakat en çok yatırımı yapan Çin idi Batı ülkelerinin geri kalmaması için daha fazla yatırım yapması gerek. Yeni nesil nükleer yarış çünkü bu

H Hayvangibicalıstım
2 ay (268 mesaj)
Olayın doğrusunu öğrenmek isteyenler aşağıdaki linke bakabilir. Bu da donanımhaber'de okuduğum son haber olur umarım. Uzaya nasıl fırlatacaklarını merak eden olursa Fatih'in kullandığı Şahi toplarını kullanmayı planlıyorlar habere eklenirse iyi olur.
https://www.youtube.com/watch?v=R2wBqdcQkCwBu mesaja 2 cevap geldi.

L ladro
2 ay (373 mesaj)
Haberi burnumla yazsam daha anlaşılır çevirirdim, bu ne la...

Düzeltme yapalım da silmesinler : İşsiz arkadaşlar sabah akşam yorum siliyor, yorumları filtreleyene kadar haberlerinizi okuyun bi önden "ben ne yazdım acaba" diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ladro -- 3 Ekim 2021; 17:57:55 >S sreylare
2 ay (384 mesaj)
Birisi de çıkıp atmosferde biriken sera gazlarını etkisizleştirmek, gerekirse bileşik oluşturup yağmur gibi anakaraya indirecek birşeyler yapsa keşke. Sıkıntılı bileşikler de güvenli bir alana hapsedilip dünya kurtarılırdı.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

İ interwap
2 ay (6060 mesaj)
Neyi nereye fırlatıyorlar? Bildiğin yeryüzünde santral kuruyorlar.

M makine26
2 ay (242 mesaj)
Dünyaya enerjiyi nasıl aktaracaklar? Ozon yırtılıyor diye bir sürü tantana koptu. Geçende de uzay istasyonları kontrol dışı kalıp düştü. Güneşleri de düşerse kim engelleyecek. Gece de gerekli. Her şeyi de eletriğe bağlamayınBu mesaja 1 cevap geldi.

A antigravity74100
2 ay (314 mesaj)
Haber doğruysa öncü bir gelişme, Çinli bilim insanlarını tebrik etmek gerekir. Haber konusunda bilimsel ayrıntıların yeteri kadar bulunmamasını hiç beğenmedim. Zincirleme reaksiyonun sürekliliği sağlandı ve harcanan enerjiden daha fazlası elde edilebiliyorsa ticari bir değeri muhakkak olacaktır. Elli yıldan fazla zamandır hayal edilen füzyon enerjisinin dünyamıza yararını dilerim görmek mümkün olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antigravity74100 -- 3 Ekim 2021; 19:06:13 >P Programming Guru
2 ay (1081 mesaj)
bunun her tarafı güne$ olsa ne yazar.. bildigin cin malı ufo ısıtıcı bu


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M man utd
2 ay (2620 mesaj)
Başlık: Kullanılmaya hazır.
Haber: 10 yıl sonra görebilir< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A antigravity74100
2 ay (314 mesaj)
Yapay güneş fotoğrafta görüldüğü gibi bir şey değildir, manyetizma ve lazerlerin desteği ile hidrojen atomlarını birleştirerek enerjiye dönüştüren teknolojik sistemi olan bir yapıdır. Nükleer enerji santrali de denebilir.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @makine26

B Battlefield Maşuku
2 ay (516 mesaj)
Bu nasıl haber bu nasıl araştırmacılık
Zaten fransada inşaat ediliyor bununla alakalı bir nükleer tesis
Yalnız Liverpool man Manchester city maçı perfect oluyor şu an< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


U ulayrason
2 ay (456 mesaj)
füzyon reaktörü yapıyorlar daha doğrusu yapmaya çalışıyorlar. güneş yapmaya çalışmıyorlar öyle denmesinin nedeni lafın gelişi o kadar sıcak olacak. füzyon güzel duruyor ama bakalım o kadar da masum mu olacak aktif kullanıldığında.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


L ladro
2 ay (373 mesaj)
Akkuyu nükleer enerji saçmalığına girdiğimizde babam bile "patlayan ve kirli atıkları olan buna para dökeceğimize neden o güneşli şeyi yapmıyoruz" demiştiDüşün bu okumamış insanın bile izledikleriyle bir adım ileridekine füzyona yatırım yapalım diye hevesi var.

Ama bu ülkede parayı elinde tutanların hiç birinde ne heves var ne istek ne de çağı yakalayacak enerji var.Yenilenebilir enerji ile idare edip bu yöntemi geliştiren şirketlerin hepsine para pompalamamız lazım.

Gözümüzün önünde gelişen bunu bile kaçıracağız.

Tüm dünyayla aynı anda bir tane de biz kurabilecek kadar yetişkin personelimiz ve sanayimiz olmalı.

Abi git Çin, Fransa, Rusya, Almanya. Kimdeyse bu teknoloji onlarla yat kalk bu iş için, öğret personeline bu işi ve arkasındaki sanayiyiGözümüzün önünde kaçırıyoruz yine teknolojiyi, avuç açıcaz sonra millete "abe bağada ver abeğ" diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ladro -- 3 Ekim 2021; 21:10:11 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

P pskillercheto
2 ay (493 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Hayvangibicalıstım

Olayın doğrusunu öğrenmek isteyenler aşağıdaki linke bakabilir. Bu da donanımhaber'de okuduğum son haber olur umarım. Uzaya nasıl fırlatacaklarını merak eden olursa Fatih'in kullandığı Şahi toplarını kullanmayı planlıyorlar habere eklenirse iyi olur.
https://www.youtube.com/watch?v=R2wBqdcQkCw
ne yazsam bilemedim. ustelik 9 kisi begenmis. sanirim venomboy, sakaci vs bu arkadaslar begenmisler icinde fatih gectigi icin ama malesef bu duydugum en absurt fikirlerden biri.
D Darklord Sauron
2 ay (1964 mesaj)
Çevre ülkeleri göz önünde bulundararak nükleer enerji karşıtı birisi değilim fakat ülkemizde nükleer tesis kurulmasının asıl sebebi enerji üretmek değil; asıl sebep ülkeyi yöneten aklın gözü dönmüş olması. Bazı şeyler var ki para verip satın alamazsınız, stratejik elementler mesela. Nükleer santralin akıbeti de s-400 gibi olursa ne olur orası ayrı muamma.

Yenilenebilir enerji konusunda da ülkemiz erken dönemde atağa geçen ve bu işe büyük yatırım yapan ülkelerden birisi ama malesef ülkemizin dört bir yanına yapılan duble yollar, köprüler, havalimanları gibi bu enerji tesisleri de birilerinin cebini doldurmaktan öteye geçmedi. Güneş enerjisi için verilen çok cazip teşviklerden yararlanmak için sıradan bir yatırımcı olmak yetmiyor.

Sonuç olarak güzel şeyler yapılıyor olsa bile her şeyde olduğu gibi bu hayati konularda da niyet başka.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ladro

M makine26
2 ay (242 mesaj)
Bilgilendirme için teşekkür. Ama akla bi zararı mutlaka vardır diye geliyor. Nakletmeyi nasıl yapacaklar?
Bu mesajda bahsedilenler: @antigravity74100