Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 3 mobil kullanıcı
69
Cevap
0
Tıklama
62
Öne Çıkarma
'Bir seneyi geçen internet aboneliklerinde cayma bedeli yansıtılamaz'

T theJuDGe_41 Konu Sahibi
2 hafta (6788 mesaj)İnternet aboneliklerinde cayma bedeli hakkında yeni bir mahkeme kararı ortaya çıktı. Emsal teşkil eden karara göre aboneler 24 aylık taahhütlerde bir sene dolduktan sonra cayma bedeli ödemeden sözleşmeyi feshedebilecek. Muş'ta bir vatandaşımız 24 aylık taahhüt süresi dolmadan 1 yıl 3 ay 13 gün sonra ev interneti aboneliğini iptal etti. İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS), kullanılan süre boyunca yararlanılan indirim bedellerinin toplamı olarak 709 TL cayma bedeli çıkardı. Abone, bu bedeli ödedi ve önce Tüketici Hakem Heyetine sonra da mahkemeye başvurarak cayma bedelinin iadesi yönünde karar ulaştı.ÖzetSöz konusu olayı özetleyecek olursak bir internet abonesi 24 aylık taahhüt süresi dolmadan internet aboneliğini iptal etti. Son faturaya 709 TL’lik cayma bedeli yansıtıldı. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak ücretin iptalini talep etti. Tüketici Hakem Heyeti, bu talebi reddetti ve firmayı haklı buldu. Abone, olayı mahkemeye taşıdı ve mahkeme tüketiciyi haklı bularak, “Süresi bir yıldan daha uzun taahhütlü sözleşmeden davacının (tüketici) herhangi bir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman fesih hakkına sahiptir” değerlendirmesi yaptı. Yani 12 aydan uzun taahhütlerde kullanım süresi 12 ayı aşmışsa herhangi bir cayma bedeli ödemeden sözleşmeyi feshedebilirsiniz. DetayYaşanan olayı yukarıda özetledik ancak benzer durum başınıza gelebilir veya abonelikten caymayı düşünüyor olabilirsiniz. Hatta cayma bedeli ödemiş olabilirsiniz. Siz de bu kararı örnek göstererek olayı mahkemeye taşıyabilir ve cayma bedelinin iptali veya iadesi yönünde karara ulaşabilirsiniz. Hakkını mahkemede aramak isteyenler için örnek kararı detaylı şekilde anlatıyoruz.

Dava dosyasına göre İ. A., adlı vatandaş 26 Temmuz 2018’de 24 ay taahhütlü olarak internet bağlattı. Ancak, internete bağlanmasında ve hızında sıkıntı yaşadı. Sorununa çözüm bulunamayan İ. A. 24 aylık taahhüt süresinin bitme tarihi olan 26 Temmuz 2020’yi beklemeden internet aboneliğini iptal etti. İ.A., 1 yıl 3 ay 13 gün kullandığı interneti 8 Ekim 2019’da kapattırdı. Abonelik iptalinin ardından 25 Aralık 2019’da cep telefonuna gelen mesajda kendisine 709 TL borç çıkarıldığını öğrenen İ.A., Muş İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. İ.A., taahhüt süresi bitmediği gerekçesiyle çıkarılan borcun iptalini istedi. Hakem Heyeti, 17 Haziran 2020’de İ.A.’nın, başvurusunun reddine karar verdi. Hakem heyetinden sonuç alamayan İ.A., hukuk savaşına devam etti. Hakem heyetinin ret kararına 6 Temmuz 2020’de mahkemede itiraz etti. İ.A., Muş İl Tüketici Hakem Heyeti’nin inceleme ve araştırma yapmadan usul ve yasalara aykırı şekilde başvurusunu reddettiğini savunarak, kararın kaldırılmasını ve kesilen 709 TL cezanın iptalini istedi.Ayrıca Bkz.Bakan Yardımcısı Sayan, 5G için tarih verdiİ.A’nın davasına Tüketici Mahkemesi sıfatıyla Muş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi baktı. Davalı şirketin avukatı mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde, davanın haksız ve hukuka aykırı olduğunu, davacının bağlantı hızında sorun yaşadığını belirttiğini ancak arıza kaydı bırakmadığını, salt davacının beyanlarıyla “Hizmetin ayıplı kabul edilmesinin” mümkün olmadığını savundu. Dilekçede, internet şirketinin sorumluluğunun internet erişimi hizmeti sinyalinin davacının abone olduğu adrese ulaşmasını sağlamakla sınırlı olduğu, bina içi dağıtım şebekesi, modem, bina ankastresi ve kişisel bilgisayarlara ait arızaların davacının sorumluluğunda olduğu belirtildi. Dilekçede, davacının taahhüt süresi sona ermeden aboneliğini sonlandırarak, taahhütnameye aykırı hareket ettiği, taahhüt süresi sona ermeden gerçekleştirilen abonelik iptali nedeniyle davacının 2019/11 dönemine ait faturasına kampanya kapsamında almış olduğu “indirim bedellerinin toplamının” yansıtıldığı öne sürüldü. Haksız ve yasaya aykırı olarak açılan davanın reddi istendi.Mahkeme, 24 Şubat’ta, İ. A.’nın internet şirketi aleyhine açtığı davayı haklı görerek, kabul etti. Muş İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’nın kararı iptal edildi. Mahkeme, 24 aylık taahhüde uyulmayarak, abonelik iptal edildiği gerekçesiyle son faturaya yansıtılan 709 liranın da davalı şirketten tahsil edilerek, davacı tüketiciye iadesine de karar verdi.
Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/taahhut-bitmeden-abonelik-iptaline-ceza-kesilemez-41915064

 Haberi Portalda Gör

basit bir hak arama mücadelesinin 1-2 yıl sürmesi kadar saçma bir şey yok.
Yoruma Git
PowerNowa - 2 hafta +122
Tamamda biz neden hala bu süreçle uğraşıyoruz. Memur ordusu ne işe yarıyor?!
Yoruma Git
TheNewAtilla - 2 hafta +71
Yani tüketici hakem heyeti bir halta yaramıyor ve halen daha tüketici hakem heyeti diye bir oluşum gereksiz çıkar sağlama kurumu olarak varlığını sürdürüyor.
Yoruma Git
StrayAngel - 2 hafta +45

M MustafaC5
2 hafta (581 mesaj)
Taahhütü 12+12 yapıyorlar zatenBu mesaja 1 cevap geldi.

S StrayAngel
2 hafta (66 mesaj)
Yani tüketici hakem heyeti bir halta yaramıyor ve halen daha tüketici hakem heyeti diye bir oluşum gereksiz çıkar sağlama kurumu olarak varlığını sürdürüyor.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

P PowerNowa
2 hafta (78 mesaj)
basit bir hak arama mücadelesinin 1-2 yıl sürmesi kadar saçma bir şey yok.Bu mesaja 1 cevap geldi.

P ProjectMan
2 hafta (11231 mesaj)
bir dava açmanın bedeli ne kadar !?

birde davayı kaybedince karşı tarafın avukat ücretinide işin içine kat !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 12 Ekim 2021; 16:34:10 >_____________________________

Eski kullanıcı adı: SEO19ProjectManager

Bu mesaja 1 cevap geldi.

T TheNewAtilla
2 hafta (8324 mesaj)
Tamamda biz neden hala bu süreçle uğraşıyoruz. Memur ordusu ne işe yarıyor?!< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

P ProjectMan
2 hafta (11231 mesaj)
gerekçeli karar nerede !?
_____________________________

Eski kullanıcı adı: SEO19ProjectManagerG Galatas4ray
2 hafta (4649 mesaj)
Tüketici üst mahkemesine başvurmak içinde 250 tl gibi bir para alıyorlar önceden 50 tl veriyorduk.Sen kaybedersen avukat parası vs para ödemiyorsun devlet sana avukatta veriyor.Eğer kazanırsan devlet karşı taraftan bütün masrafları alıyor.Yani değişmemişse böyleydi önceden.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ProjectMan

X XpressMusic34
2 hafta (16696 mesaj)
Operatörler o bedele "cayma bedeli" demiyor ki zaten. "Sağlanan indirim bedeli" diyorlar. Örneğin internetin ücreti 300TL. Diyor ki ben 250TL indirim yaptım, 50TL ye faydalandırdım. Hatta fiyatı 500TL olan modemi de bedava verdim. İptal edince de bu "indirim bedeli" tutarını istiyor geri, sözleşmeyi süresi dolmadan iptal ettin ver bana "cayma bedeli" demiyor yani. Aradaki farkı istiyor.
Eğer kanuni bir düzenleme yapılacak ise, "cayma bedeli" maddesinin yanına "sağlanan indirim,cihaz bedeli" vb. tarzı maddeler de eklenmeli ki açık bir kapı kalmasın bu hususta suistimale açık.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

T theJuDGe_41 Konu Sahibi
2 hafta (6788 mesaj)
Hocam kanunda o tarz tüm tutarlar cayma bedeli adı altında toplanıyor zaten. Operatörün ne dediğinin bi önemi yok. Bu haberde de cayma bedeli dediğimiz tutar firma tarafından kullanıcıya "sağlanan indirim bedeli" olarak mesaj atılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theJuDGe_41 -- 12 Ekim 2021; 17:30:37 >

Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34

İ iDoctor
2 hafta (1011 mesaj)
Takılan isimlerin bi önemi yok, bu işlemin genel adı Cayma Bedeli'dir.

Siz kanuna "İndirim Bedeli, Cihaz Bedeli" gibi şeyler eklerseniz yarın öbür gün Zırt Bedeli diye karşınıza çıkarlar.

Siz istediğiniz kadar adını değiştirin,

Yapılan sözleşmeden bir taraf ayrılıyorsa bunun adı caymaktır ve çıkacak her bedelde cayma bedelidir.

Cihaz Bedeli ayrı bir konu ama cihazı da artık kullanmayacağınız için cihaz kullanım bedelinin cayma bedeli çıkıyorsa o da bu konuya dahildir. Siz cihazı teslim etmezseniz o cayma bedeli değil direkt cihaz bedeli olarak size yansır.

Kanunlar nettir, firmaların ne isim uydurduğunun önemi yok. Çocuk oyunu değil bu işler sadece insanlar uğraşmıyor, uğraşsalar herkes hakkını alır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDoctor -- 12 Ekim 2021; 17:33:7 >

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34

X XpressMusic34
2 hafta (16696 mesaj)
Özellikle sağlanan cihazların bedeli isteniyor hocam. Mesela modem 100TL bile etmeyecek bir modem ama sözleşmede 1000TL yazabiliyorlar. İptal edilince de ben sana modemimi vermiştim ver modem ücretini deniyor. Bu durumda da bilir kişi tespiti ile cihazın gerçek fiyatının tespit edilmesi gerekir ama ben cihazı bu fiyattan aldım ilgili firmadan üstüne de şu kadar kar ekledim,amortisman ekledim (kiralık ise veya iptalde geri alınan bir cihaz ise) diye argüman sunabilirler bu kez de. Yani kanunlar net olsa da sürünceme mevzusunu firmalar çok yapıyor, konu uzadıkça uzuyor. İsimleri de bahsettiğiniz gibi değiştirip değiştirip tekrar sözleşmelere ekliyorlar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @theJuDGe_41

X XpressMusic34
2 hafta (16696 mesaj)
Özellikle kiralanan modemlerde veya iptalde iade edilecek modemlerle ilgili maddeler çok abartılı hocam. Modem 100TL etmeyen bir cihaz ama bakıyorsun sözleşmeye 1000TL demiş. Bu hususlarda mahkeme bilir kişi tayin edip modemin piyasa fiyatını öğrenebilir ama firma bu kez de ben şu fiyata aldım, kar ekledim üstüne de amortisman bedeli koydum deyip konudan sıyrılabiliyor. Hukuk sitelerinde bunlarla ilgili çok içerik var. Haliyle konu sürüncemede kalıyor ve davalar senelerce uzayıp gidiyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @iDoctor

T theJuDGe_41 Konu Sahibi
2 hafta (6788 mesaj)
Cihaz bedeli hakkında bilgim yok. Orada süreç daha farklı işliyor.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34

X XpressMusic34
2 hafta (16696 mesaj)
Superbox cihazı için sözleşmede yazılan ücreti görseniz hocam dudağınız uçuklar. Halbuki cihazın o bedeli ettiği falan yok.
Bu mesajda bahsedilenler: @theJuDGe_41

C ccguven
2 hafta (405 mesaj)
Essas superonline'nın cihaz bedeli saçmalığını durdursunlar. 8 sene olmuş abonelik açalı eğer kapatırsam benden hala modem tv kutusu vs geri istiyor. L.n zaten cihaz kullanım bedeli ödedik ayda 5 lira 10 lira iki yıl nasıl geri istiyorlar utanmazlar. 8 senede modem tv kutusu vs sağ kalır mı. Çok saçma işler. 800 liralık model seçiyorsun kullanım bedeli 800 lira ödüyorsun sonra kapatırken tekrar 800 lira yada modemi istiyorsun. Utanmaz arsızlar.Bu mesaja 1 cevap geldi.

0 01myavuz
2 hafta (4547 mesaj)
Maalesef bazan anlamsız kararlar çıkıyor, Vodafon tarafından hesabıma eklenen mobil ödeme 40 TL için başvurdum ve haksız bulundum. İşin garip tarafı o parayla kimden ne aldığımı hala bilmiyorum, hiç kimse açıklama yapmadı. 2. si kulaklık taktığım için arızalanan kulaklık girişi içinde aynı şekilde sonuç çıkmıştı, bu arada ikiside aynı hakem heyeti.

Bu mesajda bahsedilenler: @StrayAngel

G Grkwnxs
2 hafta (3478 mesaj)
İşim gereği memurlarla aynı ortamda bulunuyorum, %90 ı sahibinden veya haber sitelerinde gezip boş muhabbet yapıyorBu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @TheNewAtilla

D dreamblue35
2 hafta (2403 mesaj)
süperonline a bir kere bulaşanın şâkülü kayıyor, bende zamanıda öyle bir hata yapmıştım internetimi kapattırana kadar 6 ay uğraşmıştım; başıma gelenleri anlatmıyorum az çok sizde bunlarla muhatap olup anlamışsınızdır...

Bu mesajda bahsedilenler: @ccguven