G

Yarbay
06 Aralık 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
250 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
G
2 ay
silinebilir
silinsin.
G
4 ay
500 tl Kendi Oyun Direksiyonumu Yaptım(ülke şartları)
Ülke şartlarında en dandik direksiyon seti bile 500 600 tl olmuş zamanında yüzüne bakmadığımız 30 liralık snoopy direksiyonlar bile 500 600 tl olmuş ve bu direksiyon setlerinin içinde sadece 75 kuruşluk potasyometre var başka bişey yok.Logitech direksiyon seti fiyatlarıda aldı başını gitti 4 bin liraya dayandı.Bende kendi direksiyon setimi yapmaya karar verdim.Toplamda 500 tl malettim parçaların çoğunu aliexpressten aldım o yüzden ucuza geldi.Motor ve güç kaynağı fiyatı sadece fazla tabi elinizde varsa belki 200 lirayada yapabilirsiniz.

Kullandığım motor yüksek torka sahip %50 güçte bile zor kullanıyorum %25 bile yetiyor.Bu güçte bir direksiyon seti almanız size en az 8 9 bine tl patlar bu şekilde ucuza maledebilirsiniz.Logitech g29 gibi direksiyonlar bunun yanından bile geçemez arkadaşlar.

Benim gibi böyle bir direksiyon yapmaya karar verirseniz bütün bilgileri paylaşıyorum.Hiç bir şekilde bilgim olmamasına rağmen araştırarak yaptım.Yapamam diye korkmayın zor bişey değil :)

GEREKLİ DÖKÜMANLAR
İNDİRME LİNKİ : https://yadi.sk/d/LpGgy8ZYvfCk-w?w=1

ÖNEMLİ
MOTOR SEÇİMİ VE DİŞLİ ORANI İÇİN ALTTA LİNKİNİ VERDİĞİM VİDEOYU MUTLAKA İZLEYİN.
Sim racing için direksiyon yaparken hangi motoru kullanmalıyım? Dişli oranı nasıl hesaplarım?
https://www.youtube.com/embed/DaQNNT-WAyI

KULLANDIĞIM MALZEMELER
MOTOR: 24v 190watt dc motor (Asansör kapı motoru)
GÜÇ KANAĞI : 24V 20A
SÜRÜCÜ: BTS7960B
ENCODER: OMRON 1000ppr
CARD: STM32F407VET6 Geliştirme kartı
↳ST-Link V2 Mini St Programlayıcı
FAN: 24v 80x800mm Fan
KASNAKLAR: 80T ve 20T (3d yazıcıda basıldı)
Direksiyon mili: 21 lik Doğalgaz borusu :)
RULMAN: (Kullanacağınız direksiyon miline göre alıcaksınız.)
KAYIŞ: HTD3M 15mm 300mm
DİREKSİYON TUTUCU: 3d Yazıcıda basıldı.
DIŞ KASA MALZEMESİ : 18mm MDF
KAPLAMA: KARBON KAPLAMA

DİREKSİYON YAPILIŞ VİDEOSU
Videoyu izlemek için tıklayınız
DİREKSİYON OYUN TEST VİDEOSU
Videoyu izlemek için tıklayınız
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Videoyu izlemek için tıklayınız
Örnek sistemi 3d olarak görüntülemek isteyenler için rus bir mühendisin yaptıgı ve benimde örnek aldığım proje.
https://myhub.autodesk360.com/ue2d63a63/g/shares/SHabee1QT1a327cf2b7a92086d2788208087?viewState=NoIgbgDAdAjCA0IDeAdEAXAngBwKZoC40ARXAZwEsBzAOzXjQEMyzd1C0AOCXAYwBYArPxgBaAGwB2AMwBOUf0bj5AI0mN%2BowbNy5G0weM6cAJvzQBfEAF0gA


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Videoyu izlemek için tıklayınız

Kullandığım yazılım çok detaylı ayarlara sahip :)
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
G
geçen yıl
Makine ve Elektronik İşlerinden İyi Anlayan Yardım
Arkadaşlar evde kendim direksiyon seti yapmaya karar verdim türkiyede bunu yapan yok hep yabancılar yapmış.Genellikler servo motor kullanılmış bazılarıda düşük maliyet için nema 34 ve dc motor kullanmış.Bende Nema 34 12nm kullanmayı düşünüyorum tabi bilgim olmadıgından bilen birilerine ihtiyacım var.Bu videodaki adamın yaptıgı gibi bir sistem olucak.Yanlız bu videoda adamın kullandıgı parçaların bir listesini çıkarmam lazım.
Sürücü,motor,encoder,ardunio leonardo gibi ne kullanmış ve hangi özelliklerde kullanmış biri yardımıcı olabilirmi.bu işe merakı lan varsa birlikte bu projeyi ilerletmeyi düşünüyorum.Elektronik bilgim olsa tek başımada yaparımda işte bilgi olmayınca olmuyor.

Bu sitede adam açıklamış ve çoğu kişi bilgi paylaşmış rus sitesi türkçe çevirip bakabilirsiniz.https://forum.simracing.su/topic/3487-diy-ffb-steering-wheel/#comments

Videoyu izlemek için tıklayınız
G
geçen yıl
Step motor ve Servo Motor hakkında Yardım Lütfen
Arkadaşlar bu videodaki gibi bir direksiyon sistemi yapmayı düşünüyorum ama elektrik bir bilgim olmadıgından burda bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.Burda bu adamın kullandıgı malzemelerin listesini çıkarabilecek bir arkadaş lazım.
Genelde bu böyle sistemlerde servo motor kullanıyorlar bazı kişilerde step motor kullanıyor nema 34 12nm gibi.Bu videodakinden farklı olarak ben kasnak ve kayış sistemi yapıcam daha yumuşak dönüşler için.

benim gördüğüm kadar motordan hariç arduino,encoder, güç kaynağı gibi şeyler kullanıyorlar.Videodaki gibi bir sistemi yapmak için malzemeleri yazabilirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Videoyu izlemek için tıklayınız
G
2 yıl
Yurtdışı 21 TL alışverişe 18 TL Devlete HARAÇ Verdim
Aliexpressten 21 TL alışverişime verdiğim haraç miktarı 18 TL.

Lütfen konunun üste çıkmasını sağlayın arkadaşlar herkes görsün.
< Resime gitmek için tıklayın >
G
2 yıl
Video Çekimi için Masa Aydınlatmak İçin YARDIM
Arkadaşlar Düz beyaz masayı en iyi şekilde aydınlatmam gerekiyor.Bunun için düşündüğüm 2 şey var.
1-Masa lambası ışık gücü oldukça yüksek olmak kaydıyla masanın 3 tarafına koyucam.
2-Seçenek 50 veya 100 wat projectör led.

Kamera sürekli led ışıga ihtiyaç duyuyor diğer türlü lambalarda insan gözünün algılayamadıgı şekilde yanıp söndügü için kamera bunu görüyor ve ışık dalgalanması oluyor.

Şimdi size sorum 2 seçenekten hangisini seçmelim.Bilgisi olan cevaplayabilirmi.
G
2 yıl
VİDEO İÇİN MAKİNE TAVSİYE
Arkadaşlar youtube de creative videoları çekiyoruz telefonlar düşük ışıkta iyi performans alamıyoruz atölyede.Bize düşük ışıkta dahi iyi video çekicek dslr fotograf makinesi lazım.Şimdi diyeceksiniz madem video çekicen neden fotograf makinesi alıyorsun yaptıgımız şeylerin fotografınıda iyi çekmemiz gerekiyor kapak fotografı için o yüzden ikisi bir arada oması lazım.Video çözünürlüğü 1920x1080 60 fps çekmesi lazım.

Bütçe:3 5 bin arası.

Şimdi Nikon D7200 düşünüyorum sizce mantıklı bir kararmı?
G
2 yıl
Yanlış yere açmışım silinebilir
Yanlış yere açmışım silinebilir
G
2 yıl
SS İPTV VESTEL YARDIM LÜTFEN
Arkadaşlar vestel tv mizde ip tv olarak SS İPTV ve OTT player uygulamaları var eztradan uygulamalar yüklenmiyor bunlar sabit.Neyse m3u dosyasını çalıştıyorum ses oluyor görüntü olmuyor sebebi ne olabilir.
G
2 yıl
TürkTelekom 100 mbit sınırsız 85 tl AKKSİZ
Beyler az önce tahaaütüm bitti diye müdürlüğe gittim 57 tl kullandıgım 35 mbit 100 gb akk paketimi tahaaüt bitti diye 86 tlden veriyordular dedim bu kadar zam olurmu iptal ediyorum dedim hemen iptal birimine yönlendirdiler.100 mbit 50 gb akk paketi seçtim ocaktan itibaren akk kesin kalkıyor dedi ordan burdan duyduklarınıza inanmayın tamamen kalkacak dedi 85 tl 100 mbit sınırsız olucak ocakta hatta fiyatın yükselmeyeceginin garantisini aldım ses kaydı aldım fiyatta herhangi bir değişiklik olursa kanıt olur diye.

Yani iptal edicem ve vodafone fiber var ona geçicem dedim böyle teklif sundu adamlar yoksa 150 tl gibi bir fiyat çekmiştiler ilk.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.