Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
43
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Bilim insanları kuantum bilgisayarıyla yapılan deneyde 'zamanı geriye aldı'

Z
zildjiann
Konu Sahibi

6 gün (2740 mesaj)

 

Nature Scientific Reports adlı dergide yayınlanan bir makaleye göre Rus, ABD'li ve İsviçreli bilim insanları, kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular.

Söz konusu deneyin insanların kullanabileceği bir zaman makinası icadına ön ayak olması ihtimal dâhilinde görünmese de çalışmanın kuantum bilgisayarlarının işleyişine dair yeni fikirler verebileceği ve kuantum fiziği ile zaman konusundaki anlayışımızı kökünden değiştirebileceği ifade ediliyor.

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nden Gordey Lesovik’e göre ekip, zamanın termodinamik istikametinin tersine hareket eden bir durumu yapay olarak yaratmayı başarabilmiş.

Lesovik’in ekibi ile Illinois’de bulunan Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda görevli bilim insanlarının yürüttükleri ortak çalışmada; tek bir elektron üzerinde zamanın istikametini tersine çevirmek için programlanan kuantum sistemi üzerinde binlerce test gerçekleştirilmiş.

Deneyin gerçekleştirilmesi için kullanılan kuantum bilgisayarlarında, iki kubitli sistem tercih edilmiş. Araştırmayı yürüten ekip, iki kubit ile çalıştıklarında 'zamanı geri döndürme' başarı oranının yüzde 85 olduğunu, kubit sayısı üçe çıktığında ise bu oranın yüzde 50'ye düştüğünü ifade ediyor.

Bilardo toplarının dağılıp tekrar bir araya gelmesi gibi 

Bahse konu deneyde kullanılan kuantum bilgisayarında kubitlerin giderek daha karmaşık bir şekilde 0'dan 1'e ve tam ters yönde veri birimi değerini değiştirdiği ifade ediliyor. Takip eden süreçte ise kodun oluşmasına neden olan değer dizisi tamamen kayboluyor.  Bu durum, üçgen şeklinde duran bilardo toplarının tek vuruşla farklı yönlere dağılmasına benzetilmiş.

Deneyin devamında, kuantum bilgisayarındaki bir diğer program ise kendi kendine evirilen bu kod karmaşası içerisinden bir düzen yaratmış ve bu sayede kubitler başlangıçtaki noktalarına geri dönebilmiş.

Araştırmacılar, bilardo masası üzerinde rastgele hareket eden bilardo toplarının bir süre sonra başlangıç noktalarına geri dönüp yeniden bir araya gelme durumlarına benzer bir eylemi, kuantum fiziği yoluyla gerçekleştirdiklerini ifade ediyorlar.

Lesovik’e göre deneyin mutlak amacı ise kuantum bilgisayarı yazılımlarının asıl işlerini yapmalarını sağlamak. Bu kapsamda hedeflenen sonucun da yazılım sayesinde zamanda geriye gidilip, yapılan işin iki kere kontrolünün sağlanması olduğu vurgulanıyor.
Peygamberlerin mucizelerine inanmazlar ama böyle şeylere inanırlar...
Yoruma Git
MustafaC53 - 5 gün +31
sozkonusu olan quantum fizigi ise dunya hakkinda tum bildiklerini, sag duyunu, tum sezgilerini bir kenara birakacaksin. gerceklik, gecmis gelecek, neden sonuc iliskisine dair bilgidin hersey anlamini
Yoruma Git
Yorumun Devamı darkaura - 6 gün +27
zamanı 1 salise geriye alamssın
Yoruma Git
Red_devil33 - 6 gün +20
Bu forum için kuantum kavramı çok fazla ağır kaçar.Yaş kitlesi birde üzerine cahilliğin tavan yaptığını gördüğümüz konularda farkediyoruz.Forum derken genel 
Yoruma Git
Yorumun Devamı -MoDeStUs- - 5 gün +18
Ohooo o da bir şey mi, biz her gün daha geriye gidiyoruz.
Yoruma Git
efyavas - 5 gün +14
Görmediğin mucizeye inanıp gördüğünümü reddedeceksin ?
Yoruma Git
Blasterreal - 5 gün +5

R
Red_devil33
6 gün (10240 mesaj)
zamanı 1 salise geriye alamssın
D
darkaura
6 gün (5711 mesaj)
sozkonusu olan quantum fizigi ise dunya hakkinda tum bildiklerini, sag duyunu, tum sezgilerini bir kenara birakacaksin. gerceklik, gecmis gelecek, neden sonuc iliskisine dair bilgidin hersey anlamini yitiriyor. gerceklesmemis bir olay kendinden onceki olayin nedeni olabiliyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

A
Ahmet DOĞAN
6 gün (332 mesaj)
Okumadan Yorum Yapmayın. Helal Olsun Adamlara İşleyişteki Olası Problemleri Önceden Öngörmeye Yönelik Bir Çalışma Olmuş...
F
Fx_57,5
6 gün (2789 mesaj)
zamanı gerçek hayatta geri veya ileri alabilecek bir fizik kanunu olsaydı zaman kavramı olmayacağından biz zaten buna tanıklık etmiş ve ediyor olurduk
Q
qoqoCAN
6 gün (524 mesaj)
Gönüllüyüm. Beni de alsınlar zamanda geriye.
I
IceRulez
6 gün (1221 mesaj)
zamanı geriye alamayız da zamanın akışını yavaşlatabiliriz mesela 1 saniyede geçen süreyi ışık hızına ulaşırsak daha fazla değerlendirebiliriz. hepsi bu bunun içinde ışık hızına nah ulaşırz.
S
serafon
6 gün (1604 mesaj)
0- zamamına dönme imkânı bulsam hemen 0 a gelmeden ilk kavşaktan U dönüşü yapardım.
D
DH Misafiri
6 gün (55933 mesaj)
çok fazla fringe izleyince ben
K
kayamtky
6 gün (808 mesaj)
Zamanda geriye dönüp dedenin evlenmeden önce ki halini öldürürsen ne olur ? Sen doğmamış olursun. Sen doğmamış olduğuna göre zamanda geriye de dönemezsin. Bu bir paradokstur. Evren, doğa yasaları buna izin vermez.
Stephen Hawking, zamanda ileriye gitmek belki mümkün olabilir ama bu paradoks yüzünden zamanda geriye dönmenin imkansız olduğunu söyler.
Bu ifade,
haberde ki kuantum bilgisayarla zamanda geriye dönmeyle çelişmektedir. Kuantum dünyası farklı gerçeklerin dünyası herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 14 Mart 2019; 16:26:59 >


M
mehmet4428
5 gün (1818 mesaj)
Zamanda ileriye gidilebilir, bu olabilecek bir şey lakin geçmişe gitmek olamayacak gibi görünüyor.
Zamanda ileriye gitmek ise tüm herkes için bir anda değil tabi ama kişi için anlık olacaktır.
D
Deswaaa
5 gün (340 mesaj)
12 maymun dizisini izliyorum ve her bölüm de beynim yanıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


S
Seyrim
5 gün (1098 mesaj)
Tehlikeli işler bunlar.. Doğayla oyun olmaz..
M
MustafaC53
5 gün (627 mesaj)
Peygamberlerin mucizelerine inanmazlar ama böyle şeylere inanırlar...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

E
efyavas
5 gün (146 mesaj)
Ohooo o da bir şey mi, biz her gün daha geriye gidiyoruz.
A
Amd64x2
5 gün (671 mesaj)
Kesinlikle haklısınız...
Quantum dünyasında siz taşı atmadan cam kırılabilir yani önce cam kırılır sonra siz taşı atmış olabilirsiniz. Garipliklerini ifade etmek bile zor. Sonunu her ne kadar panteizme bağlamış olsalar da meraklısına Tavşan Deliği adlı belgeseli önerebilirim sizin vesileniz ile, en azından özelikle çift yarık deneyi bölümü mutlaka izlenmeli.
Bu mesajda bahsedilenler: @darkaura

J
joven
5 gün (1765 mesaj)
Çok fazla bilim kurgu filmi içeriyor
-
-MoDeStUs-
5 gün (14577 mesaj)
Bu forum için kuantum kavramı çok fazla ağır kaçar.Yaş kitlesi birde üzerine cahilliğin tavan yaptığını gördüğümüz konularda farkediyoruz.Forum derken genel ülke içinde çok ağır kaçar.Daha evrimi bile özümleme sorunu var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -MoDeStUs- -- 14 Mart 2019; 18:21:38 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K
kalazar
5 gün (181 mesaj)
"Beyzbol topu teorisi" ve Einstein'in "ikizler teoremi geldi aklıma...
B
Blasterreal
5 gün (116 mesaj)
Görmediğin mucizeye inanıp gördüğünümü reddedeceksin ?


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MustafaC53