Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
145
Cevap
0
Tıklama
40
Öne Çıkarma
Yenilenen tasarımıyla Pardus 21 güncellemesi yayınlandı

T theJuDGe_41 Konu Sahibi
5 ay (7156 mesaj)Pardus’un bugüne kadarki en büyük güncellemelerinden Pardus 21.0 güncellemesi yayınlandı. Pardus 21 ile birlikte arayüz tasarımında köklü değişikliğe gidildi. Tasarımsal değişikliklerin yanında daha hızlı ve daha kararlı yapıya kavuştu.TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde yerli imkanlarla geliştirilen Pardus işletim sistemi Debian GNU/Linux temeli üzerinden geliştiriliyor. Bugün yayınlanan güncelleme ile sürüm numarası 19.5’ten 21’e yükseldi. 2023’e kadar yayınlanan güncellemeler Pardus 21 sürüm numarasıyla yayınlanacak. Linux çekirdeğinin 5.10 LTS sürümünü kullanıyor. 2026 yılının sonuna kadar güvenlik güncellemelerini alacak. Böylelikle kurumsal kullanıcıların uzun süreli destek ihtiyacını karşılayacak.

Pardus 21 ile işletim sisteminin renk paleti değişti. Simge setleri yenilendi. Xfce 4.16 masaüstü ortamı oldukça modern görünüme kavuştu. Xfce 4.16 masaüstü ortamı hızlandırıldı. Eski bilgisayarlarda daha hızlı deneyim sunacak. Gnome masaüstü ortamında ise Gnome 3.38 sürümü kullanılıyor. Parmak izi okuyucu, ebeveyn denetimi, kolay kablosuz internet paylaşımı gibi yeni özellikler eklenmiş.Kullanımı kolaylaşıyorWindows’a alışık kullanıcılar Pardus’a geçtiğinde başta afallıyor ve ayar yapmakta, uygulama indirmede zorlanıyordu. Pardus 21, yeni kullanıcılara kolaylık sağlayan pek çok yenilik ile geliyor.Pardus 21’in kurulumundan sonra kullanıcıyı Hoşgeldiniz uygulaması karşılıyor. Bu uygulama ile kullanıcılar masaüstünü kolay şekilde yapılandırabiliyor, duvar kağıdını ve renk temasını seçebiliyor, masaüstündeki simgelerin büyüklüğünü ayarlıyor. Sık kullanılan çeşitli ayarların kolay şekilde değiştirlimesini sağlıyor.

Pardus 21 ile birlikte Pardus Mağaza rafa kaldırılıyor ve yerini Pardus Yazılım Merkezi’ne bırakıyor. Pardus Yazılım Merkezi, binlerce uygulamanın tek tıkla kurulabilmesine olanak sağlıyor.

Kullanımı kolaylaştıran diğer yenilik ise sürücü tarafında yapılmış. AirPrint ve AirScan altyapısı sayesinde kullanıcılar binlerce yazıcı ve tarayıcıyı sürücü derdi olmadan tak çalıştır şekilde kullanabilecek.Pardus Güç Yöneticisi ismindeki yeni yazılım ile sistemin güç tüketimi tek tıkla değiştirilebiliyor. Performans, güç tasarrufu, yüksek güç tasarrufu gibi 5 farklı güç seçeneği sunuluyor. Pardus 21’in dikkat çeken yeniliklerinden birisi de exFAT dosya sistemi desteğinin eklenmesi oldu. FAT32’nin gelişmiş versiyonu olan exFAT dosya sistemi sayesinde kullanıcılar USB sürücü ve SD kartlardan dosya transferi yaparken 4 GB sınırına takılmayacak. exFAT formatındaki USB bellekler ve SD kartlar, Windows ve MAC bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. Böylece farklı işletim sistemi kullananların işi kolaylaşacak.Ayrıca Bkz.Tarayıcıda Windows 10 dönemi başladıPardus 21 kurulum paketinin içerisinde kullanıcıların ihtiyaç duyacağı ofis yazılımı LibreOffice, grafik düzenleyici Gimp, Mozilla Firefox, Google Chrome, müzik ve video oynatıcı yazılımları yer alıyor. İnternet araçları, video düzenleyici, ses düzenleyici ve yüzlerce oyun da Pardus 21 paketine dahil edilmiş.Pardus 21 tasarımsal ve kullanışlı özelliklerinin yanı sıra hız, güvenlik ve kararlılık geliştirmeleri de içeriyor.Pardus 21 ile uygulama ve paket depolarındaki güncellemeler:

 • Linux çekirdeği 5.10 LTS (Uzun Süreli Destek) sürümü
 • LibreOffice 7.0 (Ofis yazılımları seti)
 • Apache 2.4.48
 • BIND DNS Server 9.16
 • Calligra ofis yazılımları paketi 3.2
 • Cryptsetup 2.3
 • Emacs 27.1
 • Gimp 2.10.22 (Profesyonel grafik düzenleyici)
 • GnuPG 2.2.20 (Şifreleme aracı)
 • Inkscape 1.0.2 (vektörel çizim uygulaması)
 • PHP 7.4
 • PostgreSQL 13
 • Python 3, 3.9.1
 • Samba 4.13 (Ağ ve çevresel birim erişim/yönetim aracı)

Pardus 21 iso nasıl indirilir?Pardus 21'i indirmek için https://www.pardus.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Haberi Portalda Gör

Kamuda Linux kullanımı şart koşulmalı. bu bir beka meselesi. Zero Days isimli belgeseli mutlaka izleyin. ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Yoruma Git
CleanCoders - 5 ay +88
içerisinde solitare olmadıkça kamuda kullanılmaz
Yoruma Git
DH Misafiri - 5 ay +85
Şu yazılım tüm devlet dairelerinde kullanılsa keşke.
Yoruma Git
RAIZEN - 5 ay +51

R RAIZEN
5 ay (510 mesaj)
Şu yazılım tüm devlet dairelerinde kullanılsa keşke.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

C CleanCoders
5 ay (3471 mesaj)
Kamuda Linux kullanımı şart koşulmalı. bu bir beka meselesi. Zero Days isimli belgeseli mutlaka izleyin. ne demek istediğimi anlayacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 21 Ağustos 2021; 12:12:13 >

Bu mesaja 10 cevap geldi.

S Schtroumpf Grognon
5 ay (1795 mesaj)
gözler tasma, çomar, müdür, kaptan gibi araçları aradı :(Bu mesaja 1 cevap geldi.

A azizfikri
5 ay (993 mesaj)
Kpnu ile ilgili ne demek istediğinizi daha detaylı yazınız.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @CleanCoders

S SeniorGrandMaster
5 ay (518 mesaj)
Her ne kadar kullanici deneyiminde linuxlari begenemesemde özgür ve açık kaynaklı yazılım bir umuttur. Keşke telefon dahil tüm sistemlerimde linux kullanabilsem. daha da çok gelişmesini isterim.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


D DH Misafiri
5 ay (78036 mesaj)
içerisinde solitare olmadıkça kamuda kullanılmazBu mesaja 2 cevap geldi.

B Biyturs_OnSr
5 ay (3935 mesaj)
Bayağı gelişme olmuş, yazılımcı ekibin ellerine sağlık. Haber de aynı şekilde güzel hazırlanmış.Bu mesaja 2 cevap geldi.

İ ismailciloglu
5 ay (43 mesaj)
Neden ki? önerdiğiniz belgeseli izleyeceğim< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @CleanCoders

S StalkerReborn
5 ay (738 mesaj)
temalı debian = pardus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StalkerReborn -- 21 Ağustos 2021; 13:3:14 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


P ProjectMan
5 ay (11513 mesaj)
TCL kullanamayan adam linux tan anlamaz !

S StalkerReborn
5 ay (738 mesaj)
bizimkiler arayüz gui sever. hata alınca ok a tıklayıp geçmeyi sever.
office windowsa para vermeyi sever (okullarda geçerli değil). açık kaynak bilgi toplayaman freeware (foss) yazılımları kullanmak yerine bir whatsappa diz çöktürdüğünü söyler vs vs
sözde ptt messenger çıkıcaktı hala apksı bende duruyor nerede bu messenger yok.
söz var icraat yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StalkerReborn -- 21 Ağustos 2021; 13:2:23 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @CleanCoders

A AKTeknisyen
5 ay (731 mesaj)
Kamuda Pardus'a geçiş mecburi zaten. Kurumlar peyder pey geçiyorlar.Bu konuda Cumhurbaşkanlığı genelgesi var herkes geçecek diye.

Bu mesajda bahsedilenler: @CleanCoders

G Gravaze
5 ay (3024 mesaj)
Kamuda çalışanların gençler dahil çok büyük bölümü yeterli ve temel bilgisayar kullanma bilgi ve becerisine haiz değil. Linux temelli bir sistemi kullanamazlar, çok büyük bir karışıklık çıkar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @CleanCoders

A Amd64x2
5 ay (947 mesaj)
Papirus diyesim var ama pek benzemiyor, Kora icon setini mi kullanıyor?

R Return to Monke
5 ay (12115 mesaj)
Kendileri kullanmazken mi?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @RAIZEN

M marsk35
5 ay (946 mesaj)
Bi yerden başlıcan kullanamayanların çoğu yaşlı eski memurlar yeniliğe kapalı ben yapamam diyen tembel adamlar. Şu pandemi döneminde memurlarının yarısının gereksiz bir işe yaramadığını ben bizzat çalışarakta gördüm bir birimde aynı iş yoğunluğunda 5 kişi çalışırken 2 kişi ile çok güzel iş yürüyordu neyse söylenecek şey çok ama…< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Gravaze

B burakdc
5 ay (1222 mesaj)
tamam sistem ok ama driverlar ne olacak birakin pardusu linux e bile dogru durust driver cikmiyor< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


T talsuv61
5 ay (2379 mesaj)
Windows üstüne kolayca kurabilirim değil mi ? Bilgisayarı sadece internet ve dosya müzik arşivi olarak kullanıyorum. Memnun kalmazsam Windowsa geri dönebilir miyim yine kolayca ?Bu mesaja 1 cevap geldi.

E El_domingo
5 ay (2334 mesaj)
ister üstüne kur ister vmware ile sanal makine kurup üzerinde dene...Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @talsuv61