G

Yarbay
26 Mayıs 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
310 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
G
2 ay
29 yaşında sınava girmeyi düşünen birisinden sorular.
Gençler merhabalar, başlıkta da bahsettiğim gibi 29 yaşındayım ve yüksek inşaat mühendisiyim. Lakin kendimi sosyal alanlarda da geliştirmek istiyorum ve bu yüzden eşit ağırlık alanından sınava girmeyi düşünüyorum bu sene. Lakin, en son 2011 ygs/lys'ye girmiş birisi olarak sınav sistemini tam anlayamadım.

TYT ve AYT isimli iki sınav var ve aynı hafta sonu birisi cumartesi birisi pazar oluyor. TYT 125 soru 165 dk, sanıyorum ki burayı komple yapmam gerekiyor. AYT ise 166 soru 180 dakika, burada hangi alan için hangi dersleri yapmalıyım? Bizim zamanımızda 160 soruluk ygs'yi herkes yapar (160 dk) ve lys için de herkes girmek istediği alanın sınavına girerdi. Lakin eşit ağırlıkçılar YGS'de 160 soru yerine 40 soruluk fen kısmını yapmayıp 120 soruya odaklanırdı. Benim hangi alana odaklanmam hangi derslere bakmam ve sınavlarda hangilerini çözmem gerekiyor?

Güncel tyt ve ayt sorularını indirdim, matematik kısmını genel olarak sıkıntısız yapabiliyorum lakin diğer kısımlarda çok eksikler var, bizim zamanımızda daha ezbere sorular vardı şimdi sorular çok değişmiş.

Bu şartlar altında Ankara'da bir devlet üniversitesinde siyaset bilimi okumak istiyorum, tavsiyeleriniz nelerdir?
G
geçen yıl
Redmi Note 10 Bağlantı Gizli Değil Hatası ve İnternete bağlanamama
Çoğu siteye girerken “Bağlantınız gizli degil” şeklinde uyarı verip NET:ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatası gösteriyor.

Bir yakınımın telefonunda böyle sertifika hatası olduğu belli olan bir sorun var. Ne yaparsak yapalım bir türlü düzgün bağlanmayı beceremedi cihaz. Hem Wi-Fi’de hem mobil veride aynı sorunu yaşıyoruz. Cihazın tarih ve saati Güncel, tarayıcının çerezlerini sildim, başka ayarları da denedim bir Türlü sağlıklı bir bağlantı yapamıyoruz.

Sorun PC’den de bildiğimiz ya tarih-saat uyumsuzluğu ya da sertifika hatası ama bu şekilde bir sorun da yok. Yüklenen bir şey mi ne yaptı bilemiyorum ama bir türlü çözülmedi.

Sorunun çözümü için ne yapabiliriz?


< Resime gitmek için tıklayın >
G
geçen yıl
Samsung Galaxy Grand Prime+ Hafıza Sorunu (Hafıza Açamama)
Merhabalar, yaşlı bir akrabama 1.5-2 sene kadar önce kuzenler bu başlıktaki lanet telefonu almışlardı. Cihazda sadece whatsapp ve enabız programları yüklü olmasına, 16 gb hafıza kartı olmasına ve tüm taşınabilir şeyler oraya taşınmış olmasına karşın hiçbir şekilde hafıza açılmıyor, cihaz hiçbir şekilde doğru düzgün kullanılamıyor. Ne yaparsam yapayım 50 mb yer bile açamıyorum. Güncelleme bildirimi gelmiş, onu bile yükleyemeyecek durumda cihaz.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Bune ne yapabiliriz? Yahu zaten 8 gb hafızası var saçma sapan silinmeyen şeylerle doldurmuş samsung cihazın içini. Gerçekten şu cihaza yaptığıyla ne hedefliyor, anlayabilmiş değilim. Uzun bir süredir android cihaz kullanmıyorum o sebeple ne yapılabilir bu işin içerisinden çıkamadım. Önerileriniz varsa denemek isterim. Tek isteğimiz whatsapp'ı bari düzgün kullanabilmek.
G
2 yıl
Polis Tarafından Tutulan Kaza Tespit Tutanağı Kusur Oranı Öğrenme
Merhabalar, 30 mart'ta bir trafik kazasına karıştım ve maalesef aracım perte ayrıldı.

Yol ver tabelası olan yönden gelen acemi bayan sürücü ile dörtyol kesişiminde kaza yaptım ve tecrübesiz olması hasebiyle tutanak tutmaya yanaşmadı ve polis çağırıp tutanak tutturduk. Çekici çağırıp aracı aldım götürdüm ve araç eninde sonuna kaskodan perte ayrıldı.

30 martta tutulan tutanağı 31 martta emniyetten teslim alıp kasko işlemlerini başlattım ancak bana kusur oranı verdiler mi vermediler mi bir türlü öğrenemiyorum. SBM'den sorguladığımda kayıt bulunamadı diyor. Başka bir yerden de hiçbir türlü ulaşamıyorum bu bilgiye.
< Resime gitmek için tıklayın >

Kazada kusurumun olmadığına inanıyorum, kaskodan işlerimi halledip paramı almış olsam da hem 23 gündür çektiğim maddi manevi çile yanıma kar kaldı hem de hala alacak araç bulamadım. Bir de haksız olarak suçlanmak istemiyorum, bir de bana kusur oranı çıkarıp değer kaybı vs davası açılmasına da tahammülüm yok açıkçası. İnternette okuduğum çoğu yorumda kaza hallerinde mutlaka iki tarafa da kusur verdikleri söyleniyordu, eğer yolver tabelası olan kavşaklarda o yönden gelip yolvermeden kazaya sebebiyet veren varken diğer kişiye de suç verilecekse nerede kalır bu işin adaleti?
G
2 yıl
150.000-170.000 TL aralığında araç (Insignia Sonrası)
Merhabalar, bir senedir kullandığım 1.6t cosmo insignia ile talihsiz bir kaza yaşadık ve araç çok muhtemeldir ki perte çıkacak. Üzerine fazla para koymadan geçebileceğim araçlar arıyorum.

D sınıfı olması gerekmez ancak B sınıfı da hiç düşünmüyorum. Pandemi öncesi sadece şehirdışı kullanımı için almıştım ancak şu anda da sadece şehir içi kullanıyorum ve D biraz büyük geliyor.
C Sedan ya da C HB tercih etmek çok mantıklı geliyor. Manuel olabilir, benzinli az yakması veya LPG’li olması şartıyla mümkün.

FB7 civic, 1.2 tsi ya da 1.6 tdi comfortline golf 7-jetta, 1.4 trendline passat gibi seçenekler kafamda ancak sizlerin de fikirlerini almak isterim.

Cosmo insignia’dan sonra hiçbir araç donanımıyla mutlu etmeyecek ancak bu sefer kolay satabileceğim ve şehir içine daha uygun bir araca bakmak istiyorum.
G
2 yıl
Bad Sector'ün Düzelmesi ve HDD Sağlığı
Merhabalar, yaklaşık 9 yıldır bilgisayarımda olan ve artık depolama amaçlı kullandığım Seagate marka 500 gb hdd'ye indirdiğim bir dosyayı başka bir diske kopyalama yaparken bir hata aldım ve kopyalama işlemini tamamlayamadım. Veriyi silmek istediğimde silemedim de. Unlocker programıyla veriyi silebildim ancak daha sonra yaptığım bad sector taramasında bir tane hasarlı yer tespit ettim. Bunun üzerine eskide olan verileri kaybetmemek adına yeni hdd siparişi geçtim ve bugün yeni gelen hdd'yi takacakken bir test daha yaptım ve şaşırtıcı şekilde bad sectorun yok olduğunu gördüm.

İlk test:
< Resime gitmek için tıklayın >

İkinci hali:
< Resime gitmek için tıklayın >

Ancak birkaç tane uyarı mevcut:
< Resime gitmek için tıklayın >


Sizce bu hdd'yi değiştirmeli ve emekli etmeli miyim yoksa hala kullanmaya devam edebilir miyim? Görünen bad sector kendi kendine nasıl düzelmiş olabilir, kafam karıştı açıkçası.
G
2 yıl
İphone Bağlantı Sorunu
Merhabalar, yaklaşık 4 gündür iPhone telefonumdan ara ara uzun süre olmak üzere bazı internet sitelerine erişemiyorum, bunların başında da Google arama ve YouTube geliyor. Cihaz hiçbir şekilde veri alamıyor ancak VPN’i aktif ettiğim anda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Bu sorunu sadece telefonumda yaşadığım için müşteri temsilcisi sorunu iOS 14’e atıyor ancak yazılımı neredeyse 1 aydın kullanıyorum ancak sorun 4-5 günlük bir sorun. Hg253s Router kullanıyorum. Ben sorunun telefonumda olmadığına inanıyorum zira Telekom olan hatta sıkıntısız çalışıyor. Ayrıca telefonda sorun olsa VPN’le de bağlanamamam sorun olurda orada da olması gerekmez mi? Bu sorun hakkında ne yapabilirim?

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
G
2 yıl
Araç Tescil Tarihinden Öncesi İçin Gönderilen OGS Cezası
14 Mart 2020 tarihinde bir araç satın aldım, alırken plakasını da değiştirdim. Geçen cuma günü eve tebligat gelmiş. 05.12.2019 ve 28.12.2019 tarihlerinde istanbul-ankara otoyolu ve köprülerden geçiş için 31,75 tl olan ücrete 127,00 tl de ceza iliştirip göndermişler.

2020 yılında teknoloji çağında olmaması lazımdır da yanlışlıktır olur dedim, verdikleri telefona ulaşmaya çalışıyorum. 08504606060 numarasını arıyorum ogs için 1'i hgs için 2'yi tuşlayın diyorlar, cezanın ne ile alakalı olduğunu bilmediğim için önce 2'ye bastım ve telefona çıkan görevliden aracımda bilmediğim bir ogs olduğunu ve ogs varken neden hgs'ye bastığımla ilgili bir güzel azar işittim. Telefonla arayıp daha sonra ısrarla 1'e basmama rağmen cumadan beri sürekli hgs birimine yönlenriliyorum ve arada birkaç azar işitiyorum yine hgs'ye bastığımla ilgili. 4 gündür telefonla ulaşıp bilgi alamıyorum velhasıl. İstedikleri belgeleri göndermeye hazırım -ki başkalarının yaptığı hata için cebimden posta parası vereceğim- ama o konuda bile bilgi alamıyorum, APS ile mi gönderilecek, normal mektup olarak mı gönderilecek.

Sene 2020, e-devletten bile bir aracı ne zaman alıp sattığımı, tescil tarihini görebiliyorum ama koskoca KGM ben aracı aldığım tarihten öncesi için plaka için mi araç için mi bilemediğim bir şekilde ve tutarda ceza gönderiyor ve hiçbir şekilde telefonla ulaşılıp bilgi alamıyorsunuz.

Sizce ne yapmalıyım, telefonla ulaşamıyoruz, mail attık cevap veren ilgilenen yok, 15 günlük süre içerisnde dava açma hakkım var ancak 4 gününü böyle saçma şeylerle yedim bile. Teşekkürler.< Resime gitmek için tıklayın >
G
2 yıl
LG 42LB670V Ekran Gölgelenme Sorunu (Yardım)
Merhabalar, 2014 yılında almış olduğumuz 42LB670V tv’nin orta kısmında, hafif yukarıda sola doğru bir bölgesinde gölgelenme/siyahlık tespit ettim. Normal bir görüntü izlerken göze batmıyor, rahatsız etmiyor hatta fark bile edilmiyor ancak özellikle açık renk tek renk görsellerde bariz bir şekilde gölgelenme görünüyor. Gölgelenme içinde kare kare led olduğum tahmin ettiğim kısımlar görünüyor.

Şu anda çok büyük bir sorun teşkil etmediği için direkt tamire göndermedim ancak yerel servisi arayıp Bilgi almak istedim muhtemelen ekranın ve anakartın değişmesi gerektiğini ancak görmeden bir şey diyemeyeceğini falan söyledi.

Sizce bu sorun nedir? Tahmin ettiğim gibi led yanması mı? Düzeltiliyor galiba ancak tahmini masraf nasıl olur yaptırmak mı mantıklı olur yoksa yeni tv almak mı kararsızım açıkçası. Şimdi rahatsız etmiyor ve ellemedik ancak düzelttirmesek sorun daha da büyür mü? Şimdiden teşekkürler.


Birkaç renk ile denedim ve fotoğraflarını çektim:< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
G
3 yıl
IP konum yanlışlığı
Merhabalar, bir süredir internetimde sorunlar yaşıyorum ve Ankara'da olmama rağmen speedtest yaparken yakın server otomatik seçili olacak şekilde ayarlıyken önceleri Kayseri'yi seçiyordu şu anda da Trabzon'u seçiyor ve Ankara hiç görünmüyor bile. IP'den konum tespiti yapabilen sitelerden baktığımda da beni Trabzonda gösteriyor. Bunun sebebi ne olabilir? Bir süredir yaşadığım hız ve bağlantı kalitesi sorununun sebebi bu olabilir mi? Router hatalı olabilir denmişti ancak bu bana routerlik bir sorun gibi görünmüyor. Bu durumda bağlantıda yaşadığım düşük hız gibi sıkıntılar bu sebepli olabilir mi, ne yapmamı önerirsiniz?

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.