Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
19
Cevap
1235
Tıklama
13
Öne Çıkarma
Su altı inşaat gemisi Mukavemet göreve hazır
T
geçen yıl
Moderatör
Konu Sahibi

Su altı inşaat gemisi Mukavemet göreve hazır
Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğal gazın şebekeye kazandırılması için, Türkiye Petrolleri’nin filosu genişlemeye devam ediyor. Mukavemet isimli yeni gemi filoya katıldı ve göreve hazır hale geldi.Ayrıca Bkz.Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz miktarı 710 milyar metreküpe çıktıSu altı inşaat gemisi olarak görev yapacak Mukavemet gemisi, sondaj çalışmalarında kullanılacak ekipmanları suyun altına indirmeye yarayacak. Ağır tonajlı ekipmanları deniz tabanına yerleştirmek için iki vinci mevcut. Gemi, ikiden fazla su altı robotunu aynı anda çalıştırabilecek. Gemideki kontrol merkezinde, aynı anda birden fazla su altı robotu kontrol edilebiliyor. Suyun 2 bin 200 metre derinliğindeki işlemler, su altı robotları ile insan eli değmeden uzaktan kontrol edilerek gerçekleştiriliyor.Mukavemet yaklaşık 100 metre uzunluğa ve 21 metre genişliğe sahip. İsmini Türk Mukavemet Teşkilatı'ndan alıyor. Filyos Limanı’nda demirlemiş halde bekleyen Mukavemet, önümüzdeki ay ilk görevine çıkacak. Haberi Portalda Gör

Her türlü riski göz önüne alarak kendi filomuzu kurma kararı zamanında alınan en iyi kararlardandı aynen devam ediliyor.

Bazılarına göre ise çıkartılmayacak d...
Yoruma Git
Yorumun Devamı gun - geçen yıl +19
İşte bundan dolayı bu tür yerli milli haberlerini sevmiyorum, aga bir hekim olarak cerrahi operasyonlara girdim, doktorlar ameliyatta gözünün önünde hemen elinin altındak...
Yoruma Git
Yorumun Devamı serdarcenk - geçen yıl +8
Ülke doğal gaz merkezi olma konusunda kararlı gözüküyor. Olmasi da gerekiyor bence bu ülke konumuyla transit bölge görevini çok rahatlıkla üstlenebilir
Yoruma Git
231407 - geçen yıl +5
G
geçen yıl
General

Her türlü riski göz önüne alarak kendi filomuzu kurma kararı zamanında alınan en iyi kararlardandı aynen devam ediliyor.

Bazılarına göre ise çıkartılmayacak doğalgazı karaya ulaştıracak gemiyi sırf şov amaçlı yalan söylemek için alıyorlar.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
geçen yıl
Yüzbaşı

İşte bundan dolayı bu tür yerli milli haberlerini sevmiyorum, aga bir hekim olarak cerrahi operasyonlara girdim, doktorlar ameliyatta gözünün önünde hemen elinin altındaki işlemlerde bile her zaman dört dörtlük bir işlem(kesi, dikiş atılması, dokuyu buharlaştırma vs..) yapamıyorlar, bu alet denizin 2 km altında cerrahi hassasiyetle iş yapacakmış, dersiniz ki oldukça hassas bir şekilde işlem gerçekleştiriyor amenna kabul ama lütfen "şeyh uçmaz, müritleri uçurur" muhabbetleri olmasın artık.Bu mesaja 2 cevap geldi.
M
geçen yıl
Binbaşı

Bu haberler güzel ama esas birde çıkarılacak olan madenlerin işlenmesiyle alakalı teknik çalışmalara ağırlık verme zamanı geldi, sermaye rusyanın önünü kesmek için başına iş açtığı bu kadar net iken artık teknik işlemler mevzusuna da el atmak lazım.

Haberlerde bahsedilen japonların su'yı işleyerek hidrojen elde etmeleri yahutta karadeniz'den çıkarılacağı söylenen hidrojen sülfür gibi madenleri işlemek için sanayi tarafında çalışma yapmak gerekiyor, şimdi bu gibi teknikler artık silah sayılıyor ve sadece köle yada kukla olana veriliyor, bugün rusya'nın çin'in başına gelen ambargo yarın pekala bizim başımıza gelebilir, şeref ve haysiyet yoksunu batılı toplumların kendisini kanıtlamasına ihtiyaç yok ki. çalışılacak ama bütünüyle devlet hamlesi olması lazım. savunma alanında yapılanların benzerine enerji alanında teknik gelişmelerde de ihtyaç var.

@serdarcenk haber başlıklarına takılmamak lazım, şey uçmaz mürit uçurur ama mal mürit olduğu gibi mal vatandaşta olunabilir böyle bir tehlike'de var. cemaate yada siyasi tarafa kanaat önderlerine kapılan olduğu gibi basın yayın organlarının halt yemelerine de bakmamak lazım. haberin sunuluş biçiminde amatörlük yahut yavşaklık her cenahta olur. itibar etme olsun bitsin.
F
geçen yıl
Binbaşı

Mevcut alt yapımızı bu tarz gemileri de inşaa edecek şekilde geliştirmek lazım.Enerjinin önemini anlayamayan kalmamıştır herhalde. Elektirk üretiminde doğalgaz şuanda çok önemli. Ve bu çıkarılacak doğalgaz direk halkın cebini rahatlatacaktır. İnşallah devamıda gelir.Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
geçen yıl
Yüzbaşı

Çıkarıldığı günleri de göreceğiz,umarım.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @gun
2
geçen yıl
Yüzbaşı

Ülke doğal gaz merkezi olma konusunda kararlı gözüküyor. Olmasi da gerekiyor bence bu ülke konumuyla transit bölge görevini çok rahatlıkla üstlenebilir< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

D
geçen yıl
Yarbay

Hocam haklısınız da buradaki ifade ne kadar hassas olduğunu vurgulamaktadır. Sizin için bir milim hatta altındaki oranlar cerrahi hassasiyet iken bunun gibi operasyonlarda 50 santim hatta yerine göre 1 metre sapma bile cerrahi hassasiyet olarak görülür ve başarılı kabul edilir. Yani kısacası burada birebir ameliyathane müdahalesinden söz edilmiyor, bir benzetme sadece.
Bu mesajda bahsedilenler: @serdarcenk
U
geçen yıl
Binbaşı

Hocam bu söylem ile Türkçe'de çok karşılaşmasam da İngilizce'de (surgical precision) denk geliyorum. İfade edilmek istenen sapmanın ilgili ölçekte çok dar kabul edilen bir aralıkta olduğunu belirtmek.

Herhangi bir alanda keskinliği nitelemek için kullanılan bir deyimin çıkış noktasının hassasiyetin çok kritik olduğu cerrahi operasyonlar olması bence gayet doğal.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @serdarcenk
C
geçen yıl
Yüzbaşı

ismi güzel olmuş.
F
geçen yıl
Binbaşı

Bizim ana sorunumuz bu milli ve yerli haberlerden rahatsız olan okumuş kesim. Niye rahatsız cerrah hassasiyeti demiş. Haberler de abartılıyormuş. Ekg, tansiyon, nabız ölçen bi dünya akıllı saat var. Hergün hayat kurtardı haberleri yapılıyor. Abartmayın o cihazlar ne kadar hassas olabilir diyor musunuz. Çini, amerikalısı yapınca adamlar yapmış ya öyle mi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
J
geçen yıl
Teğmen

Birde akdenize açılıp bsondaj yapabilseler..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

D
geçen yıl
Yarbay

Hadi bakalım bunlarla gaz çıkarıp enflasyonu %10'a düşüreceğiz. Bu dediğime kendim bile inanamadım ama olsun destek olalım.
S
geçen yıl
Yüzbaşı

Hacım öncelikle bilimin ne yerlisi ne de millisi olur, bilim akıl tek millettir, ha siz herşeyi ayrıştırdığınız gibi ne yazık ki bilimi bile ayrıştırma içindesiniz, bilimsel makaleler yazarken çok merkezli çalışmalar diye bir kavram var, zamanında öğretim üyeliği görevinde bulunup çok merkezli çalışmalarda da bulunmuş, uluslararası makalede yazarlık yapmış biri olarak herkesi kendiniz gibi sanmayın, haaa o dediğiniz ürünler ilgili sağlık otoritelerinden(ki çoğunlukla bu Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi'dir yani en çok bilinen haliyle FDA) onay alınarak piyasaya sunuluyor, yoksa herkes yaptıkları cihazla ilgili bir iddia/söylemde bulunur, nasılsa kimse sorgulamaz diye... Kısaca beni bu tür kahve muhabbetlerinize ortak etmeyin, bundan sonrası için herhangi bir cevap yazmam, vakit benim için değerli...

https://www.apple.com/healthcare/apple-watch/#:~:text=In%20a%20clinical%20study%20using%20a%2012%2Dlead%20ECG%20as,users%2022%20years%20and%20older.

Diyor ki...
In a clinical study using a 12-lead ECG as a reference device, the ECG app demonstrated 99.3% specificity in classifying sinus rhythm and 98.5% sensitivity in classifying AFib for the classifiable results. The ECG app received 510(k) clearance from the FDA for users 22 years and older.

Aha bu da FDA'nın siyesindeki resmi yazı
https://www.accessdata.fda.gov/cdrh_docs/pdf20/K201525.pdf

Son olarak ilk günah kibirdir, milliyetçiliktir. Anlaşılan şeytanın fikir/düşünce açısından açtığı yolda kendisini takip edenler her daim olacak.
Allah: “Ey İblîs! Emrettiğim zaman seni secde etmekten alıkoyan nedir?” diye sordu. İblîs: “Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten onu ise çamurdan yarattın” dedi.

ve veda hutbesinde Peygamber efendimiz der ki...
"Arap'ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap'a, beyazın siyaha, siyahın da beyaza hiçbir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük ancak takvâ iledir."

Evet, milliyetçilikten devam edebilirsiniz, çünkü siz daha üstünsünüz, tıpkı İblis'in de dediği gibi...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @faniseyler
F
geçen yıl
Binbaşı

Bu yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Ayet-i kerimeyi veya Hadisi şerifi inkar hatta beğenmemek bile küfürdür. Milliyetçilik bir müslüman olarak benimseyebileceğim birşey değil. Keşke ilk yorumunuzda milliyetçilik kötüdür. Bilimin de milliyeti olmaz bu gelişmelerin biz Müslümanlara faydası var demeniz lazımdı.

Dinimiz, (Barış zamanında, düşmanın silahı gibi silahlanmak, ondan daha iyisini yapmak farzdır. Eğer Müslümanlar buna hazırlanmazsa, büyük günaha girerler) buyuruyorlar. Hattâ Allahü teâlâ Kur’an-ı kerimde, çok teferruat olmasına rağmen, bir misal olarak, (Atların ipine varıncaya kadar gayret gösterin, daha iyisini yapın!) emrini veriyor.Atın ipine varıncaya kadar iyi ve detaylı hazırlanmak, gücümüzün yettiği kadar çalışmak lazımdır. Bu maksatla çalışmayanlar, bu uğurda yorulmayanlar ve üzülmeyenler, âhirette rahat etmez.

İnsan anne-babasını, ırkını seçerek dünyaya gelmiyor. Ama ben Türküm. Türkler Eshab-ı İkramdan sonra İslamiyete en çok hizmeti olanlardır. Osmanlılarda türktü ve İslamiyeti bozmadan 600 küsür sene hizmet edip sancağını dalgalandırdılar. Bununla iftihar etmeyelim mi? O zamanlar Müslüman mısın manasında Türk müsün diye sorarlarmış. Hala da bütün Müslümanların ve İslam düşmanlarının gözünde Türkler İslam sancağını taşır. Simdilerde paludan diye bir şerefsiz Mukaddes kitabımızı İsveçte Suudi arabistan elçiliğinde değilde Türk büyükelçiğinde yakması bundandır.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @serdarcenk