U

Binbaşı
03 Ocak 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
143 (Bu ay: 7)
Gönderiler Hakkında
U
2 yıl
Multithreading Hakkında Donanım Seviyesinde Bir Soru
Merhaba,
Unity ile oyun geliştirmekteyim ve performans için kodlarımı paralel olarak çalışacak şekilde yazıyorum. Bu noktada zaman zaman aklıma kurcalayan bir konu var;

İşlemci çekirdeklerindeki frekans limitinden dolayı çözümü çekirdek sayısını artırmakta bulduk. Fakat bu çekirdekler neden eş zamanlı çalışmak zorunda?

Mesela 1GHz hızında iki çekirdeğe sahip bir işlemcimiz olsun. Eğer elimizdeki hesaplama paralel olarak yapılamıyorsa çekirdeklerden sadece birini kullanmak zorundayız. Peki çekirdeklerden birisinin zamanlamasını 10^9/2 saniye kaydırsak ve bu çekirdekleri besleyen üst sistemin frekansını 2GHz yapsak. Yani çiviye saniyede bir kez vurabilen 2 işçiden, birisinin vurmaya yarım saniye sonra başlaması ve bu sayede saniyedeki vuruş sayısının 2 katına çıkması gibi.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.
U
4 yıl
VDSL için TD-W8980v1 -> TD-W9980v1 Crossflash
Yakın zamanda Türknet'e geçiş yaptım. VDSL ile 35mbit'e kadar hız alabilme imkanım var fakat mevcut modemim (TD-W8980) VDSL desteklemediğinden yeni modem araştırmaya başlamıştım. TD-W9980 modelinin TD-W8980 ile donanım bakımından farkı olmamasına rağmen VDSL desteklediğini fark ettim. Modemin anakartı üzerindeki seri bağlantıyı kullanarak yazılımını değiştirmek mümkün ama o kadar uğraşmaya gerek var mı diye düşünürken TD-W9980 firmware dosyasının, üzerinde küçük bir oynama ile TD-W8980'e yüklenebileceğini buldum ve başarılı oldum. Denemek isteyenler için işlemleri aşağıda sıraladım. Ama modeminizin tuğla olması ihtimaline karşı sorumluluk size ait.

Öncelikle TD-W8980_V1 ve TD-W9980_V1 için son firmware leri resmi siteden indirin. Eğer güncel değilse modeminizi ilk önce kendi firmware dosyası ile güncelleyebilirsiniz. Ben bu işlemi TD-W8980_V1_150514 ve TD-W9980_V1_160125 firmware sürümleri ile uyguladım.

Düzenleme için HxD kullanabilirsiniz.

1)0x34 - 0x3F hex adresleri arasındaki kısmı mevcut modelinizin firmware dosyasından kopyalayıp TD-W9980 in firmware dosyasındaki aynı yer ile değiştirin.
2)Geçici olarak 0x40 - 0x4F arasındaki md5 hash değerini 8C EF 33 5F D5 C5 CE FA AC 9C 28 DA B2 E9 0F 42 ile değiştirin.
3)Tüm dosyanın md5 hash/checksum değerini hesaplayıp bu değeri tekrar 0x40 - 0x4F aralığındaki değer ile değiştirin.
4)Düzenlediğiniz TD-W9980 firmware dosyası ile modeminizi web arayüzünden güncelleyin. İşlem bitince modemi fabrika ayarlarına döndürmeyi unutmayın.


Kaynak:
Crossflash TP-Link TD-W8980 to TD-W9980
U
5 yıl
Fermi GPU için DX12 Tier 1 Desteği Geldi!
Evet arkadaşlar biraz gecikmeli de olsa (neredeyse 2 yıl oldu) yayınlanan 384.76 sürüm numaralı sürücü ile Fermi GPU'lar (4xx, 5xx) DX12 Tier 1 (feature level 11_0) desteğine kavuştu.
Kısaca bu kartlar artık DX12 isteyen oyunları da açabilecekler.
U
6 yıl
Forumda Açılan Konular İçin Öneri
Forumda bir üye konu açtığı zaman o konu sayfası içerisinde yönetici haklarına sahip olsun. Dilerse bir üyeyi o konudan atabilsin veya mesajlarını silebilsin. Bu özellik konu içeriğinin amacından sapmaması ve konu içerisinde düzeni bozan üyelerin konudan uzaklaştırılması için son derece gerekli bir özellik.

Ayrıca çok fazla üyenin girdiği konular için;
- Açılan her konuya bağlı bir de sohbet bölümü olursa konu içerisindeki üyeler zaman zaman konunun dışına sapan sohbetlerini oradan devam ettirebilirler ve konu sayfasına girenler de sayfalarca yorum içerisinden konu ile ilgili olan yorumları aramak zorunda kalmaz.
- Bir mesaja verilen cevap mesajlar yalnızca o mesajın altındaki cevaplar kısmından erişilebilsin. Bu sayede birbiri ile ilgili olan mesajlar daha derli toplu durur.
- Konu içerisine o konuya özel soru-cevap bölümü eklenebilir. Bu bölümde konudaki üyelere sorular sorulabilir veya sorunun daha önce sorulup sorulmadığı kontrol edilebilir.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.