S

Yarbay
22 Kasım 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme (?)
69 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
3 ay
USB'den şarj olabilen güçlü bilgisayar?
Selam herkese.

Arkadaşlar TIR içerisinde kullanabilmek için USB üzerinden şarj olabilen güçlü bir bilgisayar tavsiye edebilir misiniz? Benim aklıma Rog Zephyrus G14 geliyor.

Xioami'nin 100W'lık çakmaklık adaptörü ile kullanabilirim oyun vs. haricinde. Eve geldiğimde de adaptörden performanslı kullanabilirim mesela.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sağlıklı günler.
S
8 ay
Uluslararası TIR Sürücülüğü?
Arkadaşlar merhabalar

Mühendisim ancak iş bulamıyorum. Yaşlanınca, emekli olunca da rahat etmek istiyorum. Bir de çocukluktan beri kamyonlara ilgim var. CE ehliyet alsam, yurtdışına çıkacak şekilde iş bulabilir miyim? İleri seviyede ingilizcem var, muhasebeden anlıyorum, elektronikle, bilgisayarla ve otomotiv ile ilgiliyim. İyi bir sürücü olacağıma inanıyorum. Hangi aşamalardan geçilir, nasıl yapılır, yapılabilir mi?

Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
S
9 ay
Turbo başlıklı dikey süpürge tavsiyesi?
Merhabalar,

Şarjlı, kablosuz dikey süpürgeler genelde elektrikli turbo başlıklara sahipler. Biraz araştırdım ama bu tip süpürgelerin de pili değişen sanırım bir tek Bosch'unkiler var. Ona da 2. pil almak tam verimli hale getirecek benim için.

Onun haricinde, kabloyla kullanımı olan, elektrikli turbo başlığı olan dikey süpürge var mı bildiğiniz?

Teşekkür ederim.
S
2 yıl
Tam otomatik (tork konvertör) mucizesi ve 3 araç kıyaslaması
Merhabalar,

Biraz sohbet havasında deneyimlerimi anlatacağım bir başlık bu. Özellikle belirtmek isterim ki, otmobilde benim için öncelikli kalemlerden birisi işletim maliyetleri ve sahip olma maliyetleridir. Bu sebeple, bazı araçları, kendisinden daha lüks araçların ilerisinde bulabilirsiniz benim listemde. 2010'da B sınıfı sürücü belgemi, 2018'de ise A sınıfı sürücü belgemi aldım. Sürücü belgelerimi aldığımdan beri çeşit çeşit, farklı sınıflarda otomobiller kullandım.

Giriş cümlesi ve özet olarak: Çift kavramalı şanzıman benim satın alma kararımı olumsuz etkiliyor. Bu şanzımana sahip bir aracı almam, aldırmam.

Bu aralar 2017 model Astra J Sedan - 1.6 dizel tork konvertörlü motorlu araçtan bahsedeyim ve 2020 Megane Sedan 1.5 DCi EDC ile kıyaslayayım.

Multimedya ekranı yok kullandığım pakette. Geri park sensörü yok, ki Fethiye gibi bir yerde cidden zorluk olabiliyor. 2020 Megane'dan sonra İLAÇ GİBİ gelmiş olsa da, biraz fazla yakıyor Megane'a oranla. Bu zamana kadar kullandığım en akıllı çift kavrama Renault'un EDC'siydi. Fakat yoğun trafikte yürüme hızında ilerlerken, araç olur da eğim sebebiyle vs. 30 - 40km gibi hızlara çıkarsa ve dik yokuşlarda kalkıştan sonra hızlanırsa 1. vites konusunda cidden zorlanıyordu. Hala 1. vitese oturmak istiyor, ciddi ve sert yığılmalar oluyordu. Haliyle en iyi çift kavramalı şanzıman benim için tork konvertörlü, 4 vitesli şanzımandan bile kötüdür.

Astra'da anladım ki, şanzıman seçimim mutlaka ya manuel vites ya da tork konvertörlü şanzımandan yana olacak ve bu araç seçimimde önemli bir kriter olacak. Astra ve Megane, dayımla beraber işlettiğimiz ve beraber kullandığımız araçlar.

Megane'ı ayrıca anlatmak istemiyorum. Astra'ya göre daha az yakıyor. Çok çok daha yeni olmasına rağmen sürücü koltuğunda, tavanda, ön panelde trim sesleri daha fazlaydı. Ynalış vites seçimi çok yapıyor ve gaz pedalının altında güç çok geç geliyor yanlış vites sebebiyle. İzmir - Fethiye arası mekik dokuyan birisi olarak, Astra'nın daha rahat ve daha az yorduğu aşikar. Görsel olarak Megane, Astra'dan daha şık.

2019 Bismillah Plus Line Passat. Bahsi geçen araba 1.6 dizel motor, senelerdir 250nm gibi ilkel seviyelerde DQ200 şanzımanın maksimum giriş tork seviyesi sebebiyle tıkanmış, Bismillah Line'dan bir üst dolu paket olan Passat. Daha önce abime "Bak DSG bozuluyor" dediğim için ne apttalığım, ne salaklığım kaldığı ve tavsiye etmediğim Süperb'den sonra, akıllanmayarak Insignia yerine gidip alınmış bir Passat bu. Insignia daha dolu (nesnel yaklaşım) ve daha güzel bir araç (öznel yaklaşım) olmasına rağmen yine de gidilmiş alınmış bir Passat bu. DQ200 kağıt üzerinde ve mükemmel şartlar altında güzel çalışan bir şanzıman. Ama yoğun trafiğe gelemiyor çünkü yağ soğutması yok, ve DQ200'ün çok bozulmuş olması korkutuyor. Kaldı ki 6. - 7. vitesler arasıunda sanki bir kaçırma yapıyor, vuruntu yapıyor. En azından ben kullandığımda başlamıştı. Otomobilden çok anlmayan insanlara "oğlum adam passata biniyor la" dedirtecek bir araç, başka artısı yok.

A8L, Mercedes E, S, Range Rover Vogue gibi aşırı üst seviye araçları 1-2 saatliğine tadımlık kullanmışlığım var. Ancak alım gücümün asla yetmeyeceği için, aşırı kaprisli araçlar gibi hissettirdikleri için, işletme maliyetlerinin cidden fazla olması sebebiyle BENİM AÇIMDAN olumlu ya da olumsuz çok hissiyatları yok. Bu üç araç içerisinden favorim Astra olur. Gerçi kendisi 134bin'de olduğu için ve triger kayışı yerine zincir kullanıldığı için, ilgili zincirin de motorun arkasında olmasından kaynaklı ağır bakımda motorun sökülmesi gerekiyormuş. Bu da bir eksi.
S
2 yıl
Dell Servisleri Nasıldır?
Merhabalar,

Dell servisleri nasıldır? G3 almayı düşünüyorum. Asus'un Ankara'daki anlaşmalı servisi insanı aptal yerine koyuyor. Pille ilgili şikayetim olmadığı "belirtilen şikayet" diye bir şey yazmışlar, BIOS güncellemişler ama en son güncellemeyi ben yapmıştım . ASUS almak istemiyorum bir daha. Para iadesinden sonra yeni bir bilgisayar almak istiyorum. Monster ve Dell arasındayım şu an.

Teşekkürler.
S
2 yıl
Asus / Ouno Service aptal yerine koydu :)
Merhabalar,

Ankara'daki Kızılay AVM içerisinde bulunan Ouno Service'e Asus FX505-DU bilgisayarımı yaşadığım problemler gerekçesiyle verdim. Yaşadığım problemler ve gelişmeleri aşağıda maddeler halinde paylaşıyorum. NOT: Servise vermeden önce ve servise verdikten sonra temiz Windows kurulumu ile, güncel BIOS ve güncel sürücüleri kullandım.

1: 5GHz frekansındaki Wifi 802.11AC'ye bağlantı kopmaları, uykudan sonra bağlanmama problemleri oluşuyor. Ağdaki başka hiç bir cihazda bu problem yok. Samsung cel telefonu, Lenovo cep telefonu, Lenovo bilgisayar ve HP bilgisayarda bu problemleri yaşamadım. Sadece Asus'ta var. Servise gitmeden önceki ve servisten sonraki "Bu ağa bağlanılamıyor" uyarısının ekran görüntülerini aldım. Hem servis öncesi, hem servis sonrası. Test edildiği ve problem görülmediği söylendi. Bilgisayarımı teslim almaya gittiğimde bilgisayarımı kontrol ettim ve 2.4GHz'lik 802.11N protokolünden networklerine bağlı olduğunu gördüm. Ben N'de değil, AC'de problem yaşıyordum. Üçüncü kez söylüyorum, servisten sonra da durumda değişme yok. Hala kopuyor. Aygıt yöneticisi ya da diagnostik uygulamalarında problem yok gibi görünebilir ama sanırım kablosuz ağ kartının firmware tarafında olan bir problem ki internette başka kişilerin de yaşadığını gözlemledim.

2: Logitech'in kaliteli bir bluetooth ses alıcısında kopmalar yaşadığımı söyledim. Wifi kartı ile beraber çalıştığını düşünüyorum Intel'in kartları gibi. Yine firmware tabanlı bir problem olsa gerek. Haliyle diagnostik uygulamaları ve aygıt yöneticisi bu problemleri göremedi. Evdeki diğer cihazlarda, bu bluetooth adaptöründe kopmalar yaşamadım.

3: Bilgisayarın sol tarafına yerleşmiş 2 adet USB3'e harici disklerimi taktığım zaman, boşta kalan 1 adet USB2'ye Logitech'in kablosuz klavye ve fare alıcısını kullandığımda ciddi anlamda performans kayıpları, farenin imlecinde donmalar, klavyedeki hareketlerin geç yansıması gibi şeyler yaşıyordum. USB'lerde sorun olmadığı söylendi. Sanırım bilgisayar iki harici diski birden akım olarak beslemekte problem yaşıyor. Ama serviste teker teker elektronik devrelerinin test edilip, sorun yaşanmadığını gözlemlediklerini düşünüyorum.

4: 2 defa yaşamıştım, servisten sonra yaşamadığım bir durum :Gri renklerin bol olduğu görüntülerde LCD'de titremeler oluyordu. Bilgisayarı yeniden başlatmak bile çözmüyor, sadece tamamen kapatıp açıldığında düzeliyordu.

5: Dahili hard disk çok sık uykuya geçtiği için, dahili disk üzerinden çalışan uygulamalar veya dahili diskten veri çağırmak isteyen uygulamalar, dahili disk aktif hale gelene kadar donuyorlar. Sık sık yaşanan bir problem. Her hangi bir çözüm bulunmamış.

6: Eskiden gayet normal çalışan fanların, kullanım esnasında sol tarafta olan fanından ses gelmeye başladı. Gece vakitlerinde kullandığımda, sessizlik içerisinde iyice belli oluyor. Düşük devirlerde fan hırıltılı, yüksek devirlerde ise bu hırıltının daha az belli olduğu ancak bilgisayar fanı çalışırken hareket ettirildiğinde fanın bir yerlere sürttüğünü işitiyorum. Belliki fanın yatağında ya da rulmanında olan bir problem. 1 aylık bilgisayarın son bir kaç gününde böyle bir problem olmaya başladığı için ileride artacağını düşünüyorum. Serviste herhangi bir işlem yapılmadığı gibi benchmark ve stress testlerinin başarıyla sonuçlandığını söyleyerek avutuldum.

Servisin bana verdiği kağıtta "aktif kullanımda şarj süresi testine tabii tutulmuş, belirtilen probleme rastlanılmamıştır" deniliyor. Ben böyle bir problem belirtmedim.

Büyük harflerle "batarya süresinin kullanıma bağlı olarak değişkenlik göstermesi olağandır" yazılmış. Ben cidden böyle bir problemden bahsetmedim ve bir mühendis olarak Li-ion, Li-Po pillerin kimyasına, karakterlerine hakim birisiyim.

Benchmark ve stress testlerinin yapıldığı söylenmiş ki sanırım bu fanlarla ilgili bir yapılmış bir şey. Ben bilgisayarın soğutma sisteminde, merkezi işlem biriminin ve grafik işlem biriminin performansıyla, stabilitesiyle ilgili bir problem yaşamıyorum. Ses kayıtları elimde mevcut. Hırıltılı çalıştığı bariz belli. Bu hırıltı şimdilik performansa etki etmiyor.

Bios ayarlarının yapıldığı söylenmiş. Herhangi bir değişiklik gözlemlemedim.

Bios'un güncellendiği söylenmiş. Bios'u 308 ve 310 versiyonlarına kendim ellerimle güncelledim. 310 sürümünün flashlama dosyası, windows kurulumu yaptığım USB belleğin içinde duruyor. Oluşturulma ve değiştirilme tarihlerinin fotoğrafları mevcut. Yani BIOS güncellemesi de yapılmamış bir işlem.

Wifi, dediğim gibi 2.4 Ghz'de test edilmiş, benim sorunum 5GHz'de yaşanıyor.

Bluetooth'ta şimdilik bir kopma gözlemlemedim.

USB'ler çok ilkel test edilmiş olabilir.

Dahili diskin uykuya geçme süresi ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamış.

1998 yılından beri aktif bilgisayar kullanıyorum ve aptal yerine konduğumu düşünüyorum.
S
2 yıl
Asus FX505DU problemler silsilesi - 1 ay sonra iade talebi
Merhabalar,

Tam bir ay önce Asus FX505Du aldım. 256SSD, 1TB HDD, 16GB RAM, 1660Ti ve Ryzen 5 işlemcili modeli. Logitech'in Bluetooth ses sisteminde kopmalar oluyor. Driverlarını silip tekrar yüklediğim halde, ikinci kez BIOS güncellemesi yaptığım halde. Evimdeki diğer cihazlarda sıkıntı çıkartmayan Wifi 5 (802.11AC Standartı 5Ghz)'te kopmalar, cihazı uyku modundan çıkarttıktan sonra tekrar bağlanmada problem yaşatıyordu. Sol tarafta USB2'ye takılı olan Logitech'in kablosuz alıcısı, sol tarafaki USB3'e takılan iki Hard Disk yüzünden harici klavye ve farenin perfomansında ciddi düşüş yaşadım. Bir de özellikle gri rengin yoğun olduğu ekranda görüntü titremeleri oluyordu. Bilgisayar yeniden başlatmak yerine tamamen kapatıp, tekrar açınca düzeldi. İki defa başıma geldi.

Daha önce iki defa Monster kullandım. İkisinde de basit hatalar yüzünden 1 yıl içinde servise gitmeleri gerekmişti ama custom bilgisayarlar diye dert etmemiştim. Fabrikasyon bir bilgisayarda bu kadar problem insanın canını sıkıyor. Wifi'a bağlanma problemlerinin resmi var. Tıkırtının da ses kaydı var. Onları drive'da bir klasöre atacağım. İsteyenler bakabilir. Aynı sorunları yaşayan var mı bilmek istiyorum. Paylaşırsanız sevinirim.

1060'lı Tulpar'ı Lenovo Thinkpad almak için satmıştım iş sebebiyle. İşten çıkınca bu sefer de Thinkpad yetmedi, 1660'lı Asus'a geçtim ama pişman oldum Monster'ı sattığıma. 1650'li Abra'yı satın alacağım bu sefer. Ya da Dell G315 düşünüyorum. Kararsız kaldım. Tavsiyeniz ne olur?

Ek yapayım: Dahili Hard Disk'in uykuya geçmesi, yani kafanın park konumuna geçip plakaların durması sebebiyle, harici disk üzerindeki dosyaların erişiminde sık sık yaşanan problemler de ayrıca canımı sıkıyor. Tüketici haklarının "6 ay içinde oluşan problemler, ürünün satıldığı anda olduğu kabul edilir" maddesine dayanarak iade talebinde bulunacağım. Asus'tan onay gelmesi gerekiyormuş. Hepsiburada'dan almıştım, Hepsiburada bugün öyle dedi. Yine HB'dan Monster alacağım iki kart kullanmam gerektiği için.
Paylaştığım klasör:

https://drive.google.com/drive/folders/19ghL3L0DzPeLyMx5WFde3UdOlEVS5Xt2?usp=drive_open (Aşağıdaki linkin kısa hali)


https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=wise&passive=1209600&continue=https://drive.google.com/drive/folders/0BxuLcYwifY-tSHlQWWEzdl85cWc&followup=https://drive.google.com/drive/folders/0BxuLcYwifY-tSHlQWWEzdl85cWc
S
3 yıl
Retarder / Egzoz freni kullanımı ve kontrolü?
Merhaba arkadaşlar,

Bir sorum olacak. Otobüslerdeki retarder kolu sadece retarderı kontrol ediyor bildiğim kadarıyla. Bir de direksiyon milinin yakınlarında egzoz frenini kontrol eden düğme...

Peki ya kamyonlarda durum nasıl? Araçta retarder varsa ve yoksa MARKADAN MARKAYA bu iki fren sistemi nasıl kontrol ediliyor acaba?

Teşekkürler, sevgiler...
S
3 yıl
Linea'ya binmek bile lüks olmuş. (Yetkili serviste 20.000 bakımı içerir)
Çok yakın zamanda 1.3 multijet Linea'mızı (1 yaşında) 20.000 bakımı için yetkili servise götürmüş babam. Eline neredeyse sıfır balataları da vermişler, bir de aşağıdaki gibi 950₺'ye yakın faturayı :)

Türkiye koşulları için en mantıklı araçların Hyundai, Fiat, Honda ve Renault'tan ibaret olduğunu düşünsem de cidden "uzun garantileri"nin biraz mantıksız kaldığını düşünmeye başladım. Mesela Hyundai'nin 5 yıl garantisi...


Motosiklet seviyordum, iyice motosiklete aşık oldum diyebilirim. Pist motoru falan da değil, uzun yol, hafif arazi motosikletlerinden bahsediyorum. Çünkü sıfır otomobil almak da çok zor, yakıtını geçtim, bakımları, vergisi vs. çok yıpratıyor bizim gibi orta gelirli aileleri. Milletin bir de ev borcu, okuyan çocuğu vs. varsa hele, Allah yardımcısı olsun.
S
3 yıl
5-6 senelik merak konusu. Araştırdım ara sonuca ulaşamadım.
Selamlar herkese,

Başlıkta da belirttiğim üzere çok uzun zamandır merak ettiğim ama bir türlü cevabını bulamadığım bir şey var. Cevaplarsanız beni çok memnun edersiniz.

Atıyorum 2 katlı, büyük, çok büyük bir iş yerinde alt katında 200 küsür, üst katında ise yine 200 küsür (255'ten az) ip verilmesi gereken cihaz var.

192.168.1.1, alt kattaki def. gateway diyelim ve tüm cihazlara 192.168.1.2'den itibaren sabit ip verildi diyelim.
192.168.2.1, üst kattaki def. gateway diyelim ve yine tüm cihazlara 192.168.2.2'den itibaren sabit ip verildiğini düşünelim. Ve iki kata giden internet bağlantsının tek bir noktadan, iki farklı servis sağlayıcısı ile dağıtıldığını düşünelim.

Alt kattaki ve üst kattaki cihazların birbiri ile konuşması nasıl sağlanabilir? Gateway özelliğini sağlayan router'lar, başka bir router'a bağlanarak mı? Ya da olay alt ağ maskeleriyle ilgili bir şey mi?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.