Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
26
Cevap
985
Tıklama
4
Öne Çıkarma
İzmir'in heykel sayma ihalesi usulsüz çıktı !
P
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin heykel işlemleri Sayıştay raporuna takıldı. 171 bin 558 lira harcayarak "heykel sayma" ihalesi yapan İzmir BB'nin bu işleminin usulsüz olduğu kaydedildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şehirdeki heykel, anıt ve rölyefleri saydırmak için açtığı ihale, Sayıştay denetiminin konusu oldu. İzmir'deki heykellerin tek tek sayılıp fotoğraflanması için 11 Mayıs 2021 tarihinde ihaleye çıkan CHP'li belediye, 171 bin 588 TL'ye teklif veren firmaya işi vermişti. Heykel saymak için 171.5 bin TL harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu işlemi neden belediye içerisindeki kadrolarla gerçekleştirmediği merak konusu olmuştu.

İBB'nin 2021 2021 yılına ilişkin iş ve işlemlerini mercek altına alan Sayıştay, İzmirlinin parasının nasıl çarçur edildiğini yaptığı tespitlerle gözler önüne sererken, bu heykel ihalesine de vurgu yaptı.

20 BİN PERSONELİ VAR, HEYKEL SAYAMIYORLAR

Sabah gazetesinden Harun Sekmen ve Ertan Gürcaner'in haberine göre; sayıştay denetçileri, İzmir Büyükşehir Belediyesinde 20 bine yakın çalışan varken heykelleri sayma, yola trafik konisi dizme, süs havuzu temizleme gibi işlemler için ihale ile milyonlarca lirayı bulan bedeller harcandığına dikkat çekti.
Raporda, "Belediyenin kendi imkânlarıyla gerçekleştirebileceği herhangi bir özel veya teknik beceri gerektirmeyen hizmet işlerinin ihale edilerek üçüncü şahıslara yaptırıldığı görülmüştür." denildi.

Belediyede 3 bin 683'ü memur, 9 bin 074 şirket personeli olmak üzere toplam 13 bin 638 personel bulunduğuna dikkat çekilen denetçi raporunda; "Ancak belediyenin hizmet alımları incelendiğinde; koni dizme, heykel sayma, süs havuzu temizleme gibi belediyenin kendi personeliyle yapabileceği hizmetlerin, personelinin esnek çalışma döneminde de, üçüncü şahıslara ihale yoluyla yaptırıldığı görülmüştür. Yukarıda yer alan gerekçelerle Belediyenin kendi kaynakları ile yapabileceği iş ve hizmetlerin dışarıdan hizmet satın alınarak yapılmaması ve öncelikle idare kaynakları kullanılarak yapılması uygun olacaktır" ifadeleri yer aldı.

PARİS'TE YAŞIYOR İZMİR'DEN MAAŞ ALIYOR

Sayıştay müfettişleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı iştiraklerin 2017-2021 yılları arasında zarar ettiğini belirtti. PKK'yı destekleyen bildiriye imza attığı için KHK ile memuriyetten ihraç edilen ve Paris'te yaşayan HDP'li Ayşen Uysal'ın Grand Plaza'daki yönetim kurulu üyeliği görevine son verilmesi gerektiği de belirtildi.https://www.aydinlik.com.tr/haber/izmirin-heykel-ihalesi-usulsuz-cikti-pariste-yasayan-khkliyi-da-maasa-baglamislar-350256Herhangi bir memurun fotoğraf çekebilme kabiliyeti olması zorunlu değil. Üstelik bu fotoğraflar arşiv için tutuluyor bu yüzden bir FOTOĞRAFÇI olması gerekiyor.

Bir fotoğra...
Yoruma Git
Yorumun Devamı runeterra - geçen yıl +8
Ya konu sahibi başkanlık gelince reiz doları 4 tl düşüsecek düşmezse vatandaşlıktan kayıdımı sildirim diyen kişi. Yani siz düşünün bu konunun ne kadar gerçekçi ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Dj_Gençkan - geçen yıl +7
K
geçen yıl
Yarbay

Aynen chp gelince liyakat olacak

Videoyu izlemek için tıklayınız< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

O
geçen yıl
Yarbay

Al birini vur ötekine.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

R
geçen yıl
Binbaşı

Herhangi bir memurun fotoğraf çekebilme kabiliyeti olması zorunlu değil. Üstelik bu fotoğraflar arşiv için tutuluyor bu yüzden bir FOTOĞRAFÇI olması gerekiyor.

Bir fotoğrafçıda heykelleri tek tek saymak gibi bir derdi olmaz.

Bu bir ekip işidir belediye içerisinde böyle bir ekip yoksa işi dışarıya vermeleri gayet doğal kaldı ki şu haberi sabah yapmamış olsa bir nebze artniyet ararım.

Kaç fotoğraf çekilecek ne kadar heykel var söylenmemiş belki 10.000 tane heykel var fotoğrafın tanesi 17.10 tl gelir diğer işçi ve yol masraflarını saymıyorum bile.

Ha bu ihale verilmiştir. Fotoğraflar çekilmemiştir orası bambaşka bir konu ona hiç kimse çıkıpta böyle böyle demesin bir zahmet.E
geçen yıl
Yarbay

H
geçen yıl
Yüzbaşı

Heykel sayma nedir ya? Bunun için ihale mi açılır? Harbiden dedikleri kadar var bu CHP. Tüm belediyeler aynı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
E
geçen yıl
Yarbay

Ahahaha destek ekipleri de gelmiş. Whatsapp iyi işliyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
geçen yıl
Yüzbaşı

Ben senin aksine doğruya doğru yanlışa yanlış derim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Erwin
D
geçen yıl
Yarbay

Ya konu sahibi başkanlık gelince reiz doları 4 tl düşüsecek düşmezse vatandaşlıktan kayıdımı sildirim diyen kişi. Yani siz düşünün bu konunun ne kadar gerçekçi olduğuna.

Ayrıca bu heykel bir sanat dalıdır ve kültürel mirastır tabikide bunun arşivlenmesi gereklidir. Bunu kendi içindeki kadronda yapabilme kabileyetin olmayabilir. Mesela bende bundan 4 sene önce İzmir Büyükşehir Belediyesinin metro, kanalizasyon planlarının taranıp dijital ortama aktarılması işini yapmıştım. Şimdi konu sahibi yeeaaa ne oacak bir tane memur koyup taratırsın diyebilir. Fakat ozalite basılmış çizimler bazıları 2 metre olabiliyordu ve bunun için özel makina gerekiyordu. Yani diyeceğim şartnameyi incelemek lazım.S
geçen yıl
Yüzbaşı

170 bin mi? Niye milyon değil? Bu nasıl bir çapsızlıktır yahu? O_o< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

K
geçen yıl
Yarbay

Akp zaten biliniyor ama senin yaptığın buna tepki vermek yerine "ama akp...." diyere akp örnekleri gosterip chpnin yaptığına ses çıkarmamak denir.Onlar akp trolü ise sende chp trollüğü yapıyorsun< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
geçen yıl
Yarbay

Kataloglama işi o yav.

Heykel sayma havuz medyası goygoyu. Kim yapmış, nerede ne durumda fotoğrafları ile 11 ilçede ki tüm heykel ve kabartmalara bakılacak kataloglanacak buyuk ihtimalle bununla ilgili Ab fonu alınmıştır. Belediyede ilgili uzmanı olmaz kolay kolay.

Sebebi ise zamanında nazilerden kaçan Yahudi heykeltıraş eserleri falan filan var mı bakmak aslında, belling'in falan tek eseri çıksa yeter artar.

Bu arada ihale usulsüz falanda degil, zaten açık ihale. Belediyeye bunu ilgili personelin yapabilir miydi diye sorulmuş o kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 24 Ocak 2023; 16:52:10 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Hopdediks-Dediğimdediks
H
geçen yıl
Yüzbaşı

Yine de böyle bir şey için para harcamak saçma.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @amadeus99
E
geçen yıl
Yarbay

Neye istinaden diyorsun bunu?


Teknik bir kapasiten yok bir şeyin yok. Kafama göre sallıyorum diyorsun. Bu işin kataloglama mesleği var.
Bu mesajda bahsedilenler: @Hopdediks-Dediğimdediks
E
geçen yıl
Yarbay

Ne alaka?

Konunun amacı belli, haberi yapan yayan belli. Yanlış veya doğru yorum yapmadım.

Bu yolsuzluk olmuşsa bile 170 bin TL'lik işin yolsuzluğunu gelip buraya taşıyacak kadar yüzsüz olduklarını yüzlerine vurmaktı niyetim.

Yoksa 170bin TL'ye Ak partili belediyeler lokum ihalesi falan veriyorlar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @KISKANIYORLAR
A
geçen yıl
Yarbay

İyide bu kataloglama işleri için fon almışlardır büyük ihtimalle.

Aldığın fonu harcamazsan bir daha fon vermezlerki. Üstüne dediğim gibi bir eser çıksa harcadığının onlarca katını kazandırıyorki olasılık düşük değil.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Hopdediks-Dediğimdediks
B
geçen yıl
Yarbay

Hiç bir düğüne katılmadınızmı
Pasta keslirken genelde.
Lütfen kameranın önünü açın der, ellerinde telefon fotoğraf makinası olan kişilere ücretli kameraman.

Yada takıda lütfen der, para ile tutulmuş düğün fotoğrafcısı.

Yada sünnet nişan vb hesabı yapan bir kişi bu masrafları kaleme almazmı, yokmu hiç çevresinde resim çekebilecek kişi yada makina.

Tarihi eser heykel vb ler resimlendirilmiş ve sayım yapılmış.
Şu an ne durumda olduğu kayıt altına alınmış.

İnsanlar nasılki, necati abi sen çekersin bizim oğlanın sünnetini demiyorsa. Buda gayet doğal.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

M
geçen yıl
Binbaşı

Türkiye'de siyasetin değişmezi bunlar. Chp belediyesi diye savunmak samimi değil. Yine pkk ile nasıl ilişki kurabilmeyi başarabilmişler bravo.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moritanyalı -- 24 Ocak 2023; 11:48:35 >

P
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Yine bazı malum troller telaşla otomatik koruma kalkanını açmışlar.
Başka yanlışları ortaya koyarak bu yanlışı nötrleme derdindeler.

Belediyeler rant kapısı olduğu için seçimlerde belediye meclisi dahil koltuk kapma hırsı vardır. En basit iş yeri ruhsatından tutun imar planı değişikliklerine, emtia alım ihalelerinden tutun personel alımına kadar neler döndüğünü bilmeyen çok saftır veya fanatiktir.N
geçen yıl
General

Yolsuzluk var mıdır yok mudur tam bilemeyeceğim ama bir CHP belediyesiyle ilgili haberin kaynakları hükümet yanlısı neo-Maoist Vatan Partisi'nin medya ayağı Aydınlık'la gene hükümet yanlısı Sabah. İdeolojik ve siyasi oryantasyonları uyarınca ne biçimde olursa olsun ana muhalefet aleyhtarı haberler yapmaya yatkınlar. Ki açık bir yolsuzluk kanıtı da yok gibi, ifadeler çok muğlak. Belediyelerin milyonlarca lirayı bulabilecek giderleri sanki yolsuzluk olarak lanse edilip algı biçimlendirmesi yapılıyor gibi. "Heykelleri saymadan" bir anda diğer belediye giderlerine atlıyor ve "milyonlar harcandığını" söylüyor. Ama işte ne için ve kaç milyon? Şehir çapında heykel fotoğraflama ve kataloglama işi için de 171.500 TL kulağa inanılmaz absürd bir sayı gibi gelmiyor. Manipülatif tarafgir habercilik bu, bağımsız habercilik değil. Haber kaynaklarında kötü niyet olması yolsuzluktan çok daha olası.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >