Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
195
Cevap
4461
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Github ve Archive.org da engellendi; Yandex Disk ve iCloud tehlikede

L LKLC Konu Sahibi
5 yıl (4007 mesaj)

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından dün başlatılan erişim engeli kervanına iki önemli site daha katıldı. Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi dünyanın en büyük bulut servislerinin ardından şimdi de geliştirici platformu Github ve çevrimiçi kütüphane Archive.org da erişime kapatıldıAyrıca Bkz.Google Drive ve Dropbox'a erişim engeli getirildi: Güncelleme: OneDrive'a da engel


Github ve Archive.org'un erişime kapatılmasının ardında yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın hacklenen mail hesabının yattığı söyleniyor.
Hacklenen mail hesabına ait bazı önemli bilgiler Google Drive, Dropbox ve OneDrive'ın ardından bu siteler aracılığıyla da paylaşıma açılmış. BTK'nın tedbir amaçlı uyguladığı kararın açıklaması şöyle:5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (github.com) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nın 09/10/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-156641 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.


Yandex Disk ve iCloud da tehlikede


Dosyaları bulut servisleri üzerinden paylaşıma açan RedHack isimli grup, diğer sitelere gelen erişim engellerinin ardından aynı dosyaları şimdi de Yandex Disk ve iCloud üzerinden de paylaşmış durumda. Yani bu iki bulut servisine de her an bir erişim engeli getirilebilir.

 

Erişim engelli sitelere nasıl ulaşırsınız?


Bulut servisleri dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizde de çok yoğun bir şekilde kullanılıyor, dolayısıyla çok kısa bir erişim engeli bile birçok insanın yarı yolda kalmasına neden olabilir. BTK'nın dün itibariyle uygulamaya başladığı bu erişim engelini aşmak için yapabileceğiniz tek şeyse bir VPN servisinden yararlanmak.40. sürümüyle beraber ücretsiz ve sınırsız VPN hizmeti sunan Opera'yı bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Opera'nın iOS ve Android cihazlar için hazırladığı VPN uygulamasının linkleri de aşağıda bulunuyor.-iOS


  

 Haberi Portalda Gör


A aytaccgl
5 yıl (380 mesaj)
resmen muz cumhuriyetiyiz ya :D

github'ı yasaklamak hangi aklın işi acaba? tarihteki ilk ve son ülke olacağız...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

R redoracle
5 yıl (4150 mesaj)
Kendileri için onca insanın canını umursamayan, insanları kendine kalkan yapanlar internet sitesini ve kullanıcılarını düşünür mü hiç?
M michael01
5 yıl (3679 mesaj)
Operada ne ararsan var. Adblock var Vpn var daha ne olsun
V VirgilSollozzo
5 yıl (2448 mesaj)
Islami 3. Dunya ulkesinden alistigimiz manzaralar.

Siyasetcilerin arka planda cevirdikleri dumenlerin, yedikleri nanelerin ceremesini halk cekmeye devam ediyor.

Turkiye'de kac milyon kayitli iOS - Mac OS cihaz var acaba ?

Nereye iCloud'u sansurluyorlar birader ? Turkiye RTE ve surekasinin ahiri midir ? Bikmadiniz mi artik?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Y YOURMOVE
5 yıl (2812 mesaj)
İnternet ortamında engel diye bir şey yoktur. Vpn candır. Ayrıca bu devirde Vpn kullanmayan kaldı mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YOURMOVE -- 9 Ekim 2016; 15:10:23 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B bkaakco
5 yıl (12844 mesaj)
2016 dünyası için utanç verici bir tablo. Bu olayın savunulacak bir yanı yok. Bu engellemelerin halka bir yararı yok, zararı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkaakco -- 9 Ekim 2016; 15:13:49 >


U Ulan Musk
5 yıl (1402 mesaj)
Engelleniyorsa da engellenmiyorsa da birileri bizimle kafa buluyor. Dünden bu yana bilmem ney engellendi haberlerinden sonra her denediğimde bahsi geçen sitelere normal yollarla ulaşabildim. Engel ile karşılaşanlar hangi servis sağlayıcıdan hizmet alıyor? Bende TT var ve sorun yok.
T Tieion Amastris
5 yıl (3651 mesaj)
İnterneti kapatsınlar madem tek kararla. Bu kadar zahmet etmesinler.Korkak herifler. Her pisliği ye, ortaya dökülünce siteleri engelle kaç.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


D doctorfizik
5 yıl (7416 mesaj)
Çeksinler fişini internetin,hic öyle tek tek ugrasmasinlar. Hoş öyle birşey olsa ülkede "çok doğru yapıldı. Amariganin internetine ihtiyacımız yok, hüloogğghhh" diyebilecek çok insan var!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doctorfizik -- 9 Ekim 2016; 15:13:58 >


K kesbi
5 yıl (9242 mesaj)
Box ve Box.to da var onları da engelleyin. Adını bile bilmediği bi sürü servis var. Ama adam zaten vpn vs. ile yurtdışına gönderse olay bitti gitti. Sen erişimi kapat aç herkes görecek haber olacakki. Bu servisleri kapatmanın neye faydası var biri açıklayabilir mi? Bu şekilde neyi önleyeceklerini sanıyorlar?
U Umit_22
5 yıl (780 mesaj)
Kredi notu yatırım yapılamaz olarak değişmiş Türkiyesinin geldiği noktalardan biri daha.Şimdi bu yasaklama haberleri batı medyasında geniş yankı bulacaktır. Türkiyenin imajı bildiğin afganistan ve kuzey koreye doğru kayıyor.Zaten turizm krizi varken bir de böyle yapılan salakça hareketler YATIRIMCILARI korkutuyor.Cari açığı yüksek olan bir devletiz. Cari açık yüksek demek SICAK PARAYA İHTİYAÇ var demek.Sıcak para demek yabancı yatırım demek. Bilin istedim.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: yoksulseytan22C ClimbDown
5 yıl (1636 mesaj)
Şöyle bir durum var,

Github ın özel projeleri için ücretli bir sürümü var bunu satın alıyorsunuz ve unreal engine ile kullanmaya başlıyorsunuz,direk oyun motoru ile entegre bir sistem yani,

Masaüstü Vpn kullandık diyelim,indirme ve upload hızını ne kadar düşürür haberin var mı?

Verilerin güvenliği?

Github a güvenirsin,ama heryeri reklam dolduran Vpn lere?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @YOURMOVE

W webbie
5 yıl (4760 mesaj)
quote:

Başbakan:Ben Giriyorum

Başbakan Erdoğan'ın YouTube ile ilgili sözleri, internet politikamızın ne halde olduğunu gösterdi.
Sayfalarımıza sık sık taşıdığımız YouTube yasağı hakkında, belki de bugüne kadarki en şaşırtıcı gelişmelerden biri dün yaşandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, resmi ziyaret için Hindistan'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdığından bahsediliyor. Ancak haberin içerisinde bir kısım var ki, yorum yapmaya bile gerek bırakmayacak kadar anlamlı...

Türkiye'nin gündemini değerlendiren Başbakan Erdoğan, sorulan siyasi bir soruya YouTube'da izlediğini söylediği bazı videolara vurgu yaparak cevap veriyor. Bir gazetecinin bunun üzerine "YouTube'a girilmiyor" demesinin ardından başbakan şu ilginç sözleri söylüyor: "Ben giriyorum, siz de girin."

İşte bu sözler, Türkiye'nin internet politikasının nerelerde olduğunu net bir biçimde gözler önüne seriyor. Başbakan Erdoğan bile erişim yasaklı bir siteye girdiğini söylerken, hatta "siz de girin" diyerek herkese tavsiyede bulunurken, yetkililer site yasaklamaya devam etsinler... Nasılsa herkes bu sitelere giriyor; öyle değil mi?http://mobil.hurriyet.com.tr/basbakan-ben-youtubea-giriyorum-10411487

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi webbie -- 9 Ekim 2016; 15:34:59 >


K KaleyDeskop
5 yıl (3267 mesaj)
yakında açılır
A alito
5 yıl (9347 mesaj)
“Korku içinde olana, her şey hışırdar.”

Sofokles
A alex59
5 yıl (936 mesaj)
Vpn çözüm değil!!! ben parasını verip kiraladığım bir odaya eşyalarımı almak için ön kapıdan değil niye hırsız gibi bacadan girmek zorunda kalıyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D darkhair
5 yıl (678 mesaj)
Cumhurbaşkanının şahsi telefon pc ve tabletleri apple olduğu için icloud a erişimin kapanması ihtimalini zor görüyorum. Ama gerçekten çok kötü bir durum. Birçok belgemi ( ders notlarımı, hocaların slaytları vb. ) arkadaşlarımın kolay bir şekilde erişebilmesi için drive üstünde depoluyordum. Demek ki devletimizdeki bu istikrarsızlık devam ettiği sürece herşeyin bir yedeğini HDD üstünde tutmamız gerekiyormuş.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D darkmehmet
5 yıl (108 mesaj)
Sayın Donanım Haber bu saydıklarımın servislerin hepsine ben kesintisiz bir şekilde erişiyorum. Bir Developer olarak nerdeyse hergün kullanıyorum bu servisleri. Lütfen Asparagas haberler yapmayın !!!
M mehmetoguzderin
5 yıl (3296 mesaj)
Kapatın interneti ya, batı kıskansın internetsizliğimizi!