Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
21
Cevap
0
Tıklama
5
Öne Çıkarma
DxOMark'a göre OLED ekranlar, LCD'lere göre daha fazla göz yorgunluğuna sebep oluyor

U ugur7seven Konu Sahibi
6 gün (3676 mesaj)DxOMark, cep telefonlarında ekran titremesinin nedenleri ve görüşü olumsuz etkileyip etkilemeyeceği hakkında uzun bir makale yayınladı. DxOMark, OLED ekranların LCD'lerden daha fazla göz yorgunluğuna neden olduğunu iddia ediyor.Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy ailesine yeni bir akıllı telefon daha katılıyor: M21 Prime EditionMakale, ekranın sürekli açılıp kapanması nedeniyle titremenin meydana geldiğine dikkat çekiyor. Göz bebeği, parlaklıktaki değişikliklere tepki olarak genişliyor ve daralıyor. Sonuç olarak da bu istemsiz fizyolojik tepki, ekrana uzun süre maruz kaldıktan sonra gözlerimizin yorulmasına neden oluyor. Zira sürekli aktif olarak çalışıyorlar.

LCD ve OLED ekranlar titreme etkisine sahipLCD ve OLED ekranların ışık kaynağının güç modunu kullanarak titreme etkisine sahip oldukları belirlendi, ancak bu durum OLED ekranlarda daha fazla kendini gösteriyor. OLED ekranların frekans aralığı 50-500 Hz, LCD ekranlar için ise bu değer 1000 Hz'den fazla. Araştırmaya göre insan gözünün titreme hassasiyeti 250 Hz civarında devreye giriyor ve bu nedenle de OLED ekranlar sayesinde gözler daha çabuk yoruluyor.DxOMark ayrıca çeşitli cep telefonu modellerinin yenileme hızlarını ve PWM frekanslarını da listeledi. Bunlar arasında 60 Hz yenileme hızına sahip OLED ekranlı Samsung Galaxy S20 Ultra 5G cep telefonu da bulunuyor. Sadece 241 Hz'lik bir PWM frekansına sahip, bu da kolayca göz yorgunluğuna neden olabilir. Aynı şey Samsung Galaxy S20 Ultra 5G için de geçerli. 144Hz yenileme hızına sahip LCD panelli Xiaomi Mi 10T Pro akıllı telefonun PWM frekansının ise insan gözünün titreme hassasiyetinden çok daha yüksek olan 2360Hz'e ulaştığı belirtilmiş.
Kaynak:https://finance.sina.com.cn/tech/2021-06-07/doc-ikqcfnaz9588574.shtml

 Haberi Portalda Gör

Gece karanlıkta bi oled kullanın bi lcd kullanın bakalım hangisi daha çok yoruyor? lcd nin arka ışığı insanı kör ediyor. boş haber
Yoruma Git
Virinom - 6 gün +32
Galiba Apple LCD ekran kullanacak ona kılıf hazırlıyorlar :D
Yoruma Git
Kerim5100 - 6 gün +19
Doğru da PWM mevzusu yıllardır biliniyordu Dxomark geç kalmış. Oled kusursuz bir teknoloji değil oled yanığı ve PWM'e iyileştirilme gerekiyor.
Yoruma Git
Zenyxia - 6 gün +14

T Turkforce
6 gün (4012 mesaj)
OLED'çi tayfa uyanınca dxOmark'a gereken cevabı verecektir.

V Virinom
6 gün (3057 mesaj)
Gece karanlıkta bi oled kullanın bi lcd kullanın bakalım hangisi daha çok yoruyor? lcd nin arka ışığı insanı kör ediyor. boş haberBu mesaja 1 cevap geldi.

K Kerim5100
6 gün (4013 mesaj)
Galiba Apple LCD ekran kullanacak ona kılıf hazırlıyorlar :D

Z Zenyxia
6 gün (1230 mesaj)
Doğru da PWM mevzusu yıllardır biliniyordu Dxomark geç kalmış. Oled kusursuz bir teknoloji değil oled yanığı ve PWM'e iyileştirilme gerekiyor.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


D Darklord Sauron
6 gün (1906 mesaj)
Haberde çok daha geniş çaplı bir araştırma bekliyordum. Göz yorgunluğunun tek etkeni frekanssa geceleri mum ışığında oturmaya başlayalım o zaman. Veya iş yerlerinde göz yorduğu için aydınlatma yapılmasın.

Florasan ve led ampullerin frekansları ne olacak? Hangisi 250Hz üzeri sanki?

S smart1978
6 gün (16177 mesaj)
Mini Led sonrasinda da Micro Led icin zemin :)

V V4LKyR
6 gün (6219 mesaj)
Kernelden ayarlanır, zor bi şey değil.

D DH Misafiri
6 gün (72770 mesaj)
her zaman LCD ekranlı samsung note serisi istemişimdir. Çünkü note4 kullandım ve o zamandan bu zamana gözlerimde kuruluk ve hassaslık ve ışığa duyarlılık sorunları oluşmaya başladı. Şu anda general mobil gm5 plus kullanıyorum bemim için samsung note 20 plastan daha kaliteli.
dc dimmer özelliği olmayan telefonlarda satış yasaklaması olması gerekir.
Bu arada s3 minide dimmer olayı sorunsuz çalışıyor.

T theraptorx
5 gün (7253 mesaj)
LCD lobisi iş başında :)

V vedkum
5 gün (1587 mesaj)
Bence LED teknolojili tüm ekranlar gözü daha çok yoruyor. Önceden saatlerce LCD'de oyun oynardım hiç rahatsız olmazdım, şimdi en teknolojik (mavi ışık filtreli, titreşim engelleyici vs..) olan Led monitör aldım 3 saat oynayınca gözüm yanıyor.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


H huseyincarnege
5 gün (3519 mesaj)
İPHONDO iphone incelemelerinde oledlerin kıpraştını gösteriyordu nedeni bu olabilir tabi ağır çekimde

S SEO19ProjectManager
5 gün (10706 mesaj)
zenginler düşünsün :D hahahah :)

S SEO19ProjectManager
5 gün (10706 mesaj)
karanlıkta led e bakma modasını çıkardınız !

al bak, gör ol :D

F Fixx
5 gün (1211 mesaj)
Yurtdışında OLED ekranda göz-baş ağrısı ve dönmesi yarattığı için LCD ekrana dönen bir çok insan var, tabi ülkemizde ürün deneyip geri iade etmek bir seçenek olmadığı ve insanlar kulaktan dolma ezberlenmiş kalıplardan çıkamadığı için sıkıntı da yaşıyor olsalar ellerindeki ürünlere yediremiyorlar.

Öncelikle bu PWM olayı herkesi aynı etkilemez, kimisi hiç etkilenmez, bundan ayrı olarak her insanın gözüne zararı var mıdır bilemiyorum. Floresan, LED lamba, veya gece LCD'nin ışığından bahsedenler olmuş; genelde tavanda duran ve direk yakın mesafeden göz teması kurmadığımız için LED lambalar(ki hepsi titremez, bazıları titrer) ekran PWM'si ile aynı etkiyi ve zararı yapamazlar. Karanlık ortamda LCD ekran ışığından kör olan arkadaşımız doktor yerine bir telefoncuya gidebilir, zira telefonunun oto-parlaklık seçeneği kapalıdır. Zira LCD'de ekran arka ışığı gözünüzün algılayamayacağı hızda kısılırken, OLED'de gözün algılayabileceği bir hızda ekran %100 ve %0 arasında gidip gelir, el fenerini gözünüze tutup, sürekli açıp kapattığınızı düşünün.

DC Dimming renk kalibrasyonunu bozduğu için tercih edilmez.
C cem_23
5 gün (858 mesaj)
Kusura bakmayın da karanlık bir ortamda kullanılan oled ve lcd panele bakan kişileri değerlendirsek lcd ye bakan kişi daha çok yorulur. PWM olayı zaten başından beri vardı. Yıllardır bilinen bir şey. Dxomark sayesinde ortaya çıkmadı. Bu konuda daha fazla araştırma yapılmasını bekliyorum. Bahsedilen detaylar çok geniş kapsamlı değil ve yeterli de değil. Dxomark' ın yaptığı bu araştırma da asla LCD yi aklamaz. Oled kusursuz ve mükemmel bir panel değil. Ama lcd, oled karşısında her zaman bir değil iki adım geride.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

D DH Misafiri
4 gün (72770 mesaj)
Peki ya amoled teknolojisi

D DH Misafiri
4 gün (72770 mesaj)
Süper amoled ekranlı samsung telefon kullanıyorum görüntü kalitesi mükemmel, parlak ve renkler aşırı canlı ama gözlerim ağrıyor ve gece telefona çok bakınca başım da ağrıyor çok çabuk yoruluyorum ve mavi ışık filtreli kullanıyorum hep...Bu mesaja 1 cevap geldi.

E Elektrikliarabasever
4 gün (1028 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

Gece karanlıkta bi oled kullanın bi lcd kullanın bakalım hangisi daha çok yoruyor? lcd nin arka ışığı insanı kör ediyor. boş haber
Tamam o konuda haklısında OLED ekranlar benim Migrenimi tetikleme konusunda daha başarılı OLED'siz amiral gemisi telefonda yok artık ki rahat edeyim... Yeni miniLED hatta mikroLEDekranlardan umudum çok MiniLED, OLED ekranlara hala yanaşamadı fakat teknoloji gelişiyor. (bu arada bu olay miniLED ekranlarda da görülüyor fakat LCD den fazla OLED den çok çok daha az iPhonedo yeni iPad videosunda gösterdi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektrikliarabasever -- 9 Haziran 2021; 13:24:3 >


L Lithaunans
4 gün (858 mesaj)
amoled ekran zaten oled ekran türevi bir panel lcd ekran bir cihaz kullanmalısın< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @DH Misafiri