Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
1761
Cevap
69489
Tıklama
3
Öne Çıkarma
Cevap: DVB-T & DVB-T2 Ana Konu (89. sayfa)

S serkanguzel_
4 sa. önce (8673 mesaj)
Yahu daha ortada dvb-t2 yayın yok ki, yapılacak yayının hevc codec'li olup - olmadığını tartışalım.

Ayrıca rtük'ün aldığı kararlara göz atılacak olursa; rtük x265 kodeğinin kullanılabileceğini karar altına aldı.

Ne demektir, yayında x265 kodeğinin kullanılabileceği ? Yani rtük yayıncıya diyor ki; yayınlarını istersen, h265 kodekli olarak yapabilirsin diyor. Yani yayıncı, yayınını h264 ile mi yapar, h265 ile mi yapar, yayıncının bileceği bir iş.

Yayıncıya bırakılmayan şey nedir ? Frekans tahsisidir. Frekans tahsisi için ise; sıralama ihalesi açılması gerekiyor. İşte rtük bunu yapmıyor. Sürekli geciktiriyor.

Neden geciktiriyor. Reklam pastası var. Reklam pastasında çok büyük rakamlar dönüyor. Yani toplamda 35 civarında ulusal kanal olacak. Bu ulusal kanalların reklam pastasından aldığı pay, bir anda tavan yapacak. Yani karasalda yer almayan kanalların reklam pastası küçülecek.

Şimdilerde reklam pastası dağıtımı uydu yayınları üzerinden şekillendiği için, bu pasta üzerinde yapılan savaş fazla belirgin değil. Çünkü uyduda yüzlerce kanal var. Oysa sayısal karasal yayını başlattığında, bu reklam pastası 35 kanal arasında paylaşılacak. İşte sayısal karasal yayınların geciktirilmesindeki en önemli sebep bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 3 Aralık 2021; 15:16:11 >


M multisongohan
2 sa. önce (1379 mesaj)
bu iş bitti,bu tamamen bir hükümet politikası,mümkün olursa bütün tv kanalllarını ücretli yapalımın peşindeler,hatta radyolarında öyle olmasını istiyorlar,hangi kanalı izledin vergisi.saygılar.......................................DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.