Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
464
Cevap
6216
Tıklama
22
Öne Çıkarma
DARK SOULS REMASTERED [PS4 ANA KONU] [TÜRKÇE REHBER]

C CheKD Konu Sahibi
3 yıl (3623 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >


Efsane serinin en iyi oyunu Mayısın 25'inde tekrar dönüyor.

Remastered versiyon PlayStation 4 ve Xbox One üzerinde 1080p, 60 FPS; PlayStation 4 Pro ve Xbox One X üzerinde Upscaled 4K, 60 FPS; PC'de Native 4K, 60 FPS ve Switch'te TV mod: 1080p, 30 FPS; taşınabilir mod: 720p 30 FPS olarak çalışacak. Artorias of the Abyss indirilebilir içeriği ile birlikte çıkış yapacak Remastered versiyonda co-op oynanış kısmın altı eşzamanlı oyuncuyu destekleyecek şekilde genişletilecek.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


DUYURU VİDEOSU

Videoyu izlemek için tıklayınız

OYNANIŞ VİDEOLARI

Videoyu izlemek için tıklayınız

Videoyu izlemek için tıklayınız

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Remastered Sürümünde Yaşanacak Olan Değişiklikler


Kaplamaların çözünürlüğü artırılıp ışıklandırmaları elden geçirmişler.
Fps sorunu ortadan kaldırılmış.Blighttown'da herhangi bir FPS düşüşü yaşanmamış.
Eşyaları topluca kullanabilme oyuna eklenmiş.
Zıplama tuşunu Ayarlar menüsünden değiştirme eklenmiş.
Dried Finger Painted World of Ariamis'ten kaldırılmış,yerine çift humanity eklenmiş.Undead Merchant'tan alınacak artık Dried Finger.
Estus Flask artık PVP modunda kullanılabilecekmiş fakat Estus Flask dışında can artıran hiçbir eşya kullanılamayacakmış.
Dünyamızı işgal eden oyuncuları alt ettiğimizde Estuslarımız tekrar dolacakmış.
Catacombs bölgesinde bulunan Blacksmith Vamos'un yanına bonfire eklenmiş.
Covenant değiştirmek için Bonfire yeterli olacakmış.
Invader oyuncu ile dövüşürken art arda Phantom çağırma kaldırılmış.
DPAD tuşlarına hızlı erişim seçeneği eklenmiş.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________GENEL HATLARIYLA OYUNUN HİKAYESİ


< Resime gitmek için tıklayın >

Dark Souls’un dünyası döngülerden oluşan bir dünya,bu dünyada nice krallıklar yükselip nihayetinde düştü,ateş alevlendi ve söndü hatta zaman bile sonlanıp tekrar başladı.Bu dünyayı oluşturan döngülerin hepsi İlk Ateş’e(First Flame) bağlılar.Bu bahsetmiş olduğum İlk Ateş hayatın içerinde bulunan ölüm ve yaşam gibi önemli evreleri ayıran ve onları tanımlayan gizemli bir kaynak.Bu kaynak sönmeye başladığında aralarına çizgi koyduğu ve tanımladığı ölüm ve yaşam gibi önemli kavramlar da anlamlarını yitiriyor ve onları ayıran çizgiler silikleşiyor bu sebepten ötürü de insanlar ölemiyorlar ve Undead’e dönüşüyorlar. Karanlık Çağın(Age of Dark) başlangıcında yani İlk Ateş tamamen söndüğünde bitmek bilmeyen geceler başlıyor, gerçeklik, zaman ve uzay anlamlarını yitiriyor, toprak çürüyor, insanlar yaratıklara dönüşüyor, tanrılar güçlerini kaybediyor ve dünya karanlığın içinde kayboluyor.Karanlık Çağın gelişini engellenmek ve Ateş Çağını uzatmak için güçlü ruhun sahibi kendini İlk Ateş’e bağlamalı ve ateş için adeta bir yakıt olmalı.Eğer güçlü ruhun sahibi bu fedakarlığı yapmazsa İlk Ateş bir süre sonra sönecek ve Karanlık Çağ başlayacak.

< Resime gitmek için tıklayın >

Güçlü Lordlar Ruhlarını bizzat İlk Ateş’in kendisinden almışlardı,bu ruhlar sayesinde Lordlar ejderhaları devirip krallıklarını kurdular.Lordların sahip olduğu ruhlar açıklanamaz bir şekilde İlk Ateş ile ayrılmaz bir bağ içerisindeydiler. Dark Souls evreninde ruhlar yaşamı temsil eder,yaşam ise ateşi bu nedenden ötürüdür ki ruhlar ateşin ta kendisidir.İlk Ateş ve Ruhlar olmazsa yaşam da olmaz.Güçlü ruhun taşıyıcıları Lord olarak bilinirler,bu Lordlar kendilerini İlk Ateş’e bağlarlar ve kendi ruhları ile aleve hayat verirler.Her ne kadar güçlü ruhlar İlk Ateş’e kendini feda etse de bir gün tüm ruhlar İlk Ateş’e dönecek ve geriye ateşe kendini feda edecek ruh kalmayacak,geriye ruh kalmadığında ise Ateş Çağı son bulacak.

< Resime gitmek için tıklayın >

İnsanların Karanlık Çağın gelişini fedakârlık yapmadan engellemek için bir şeyler deneyeceğini düşünmek işten bile değil her ne kadar her denemeleri başarısızlık ile sonuçlansa da.İlk Ateş Çağında,İzalith Cadısı ve kızları özel büyü güçleri ve Cadının güçlü ruhu ile İlk Ateş’in bir kopyasını yaratmayı denemişler fakat büyük bir başarısızlık yaşamışlardır ve Kaos’un Ateşini(Flame of Chaos) yaratmışlardır.Bir süre sonra Kaos’un Ateşi üzerindeki etkisini kaybeden Cadı,ateşin içinde kül olarak yanmış ve tüm şeytanların annesi olan Kaos Yatağına(Bed of Chaos) dönüşmüş,cadının kızları ise birer şeytana dönüşmüştür.Kaos’un Ateşinden doğan bu şeytanlar kötü niyetlilerdir ve etraflarını talan etmektedirler bu durum üzerine Gwyn,ordusunu da toplayarak Kaos’un şeytanları ile çarpışmış ve onları alt ederek Kaos’un Yatağına zincirlemiştir.Izalith Cadısının nafile çabası sonrası sona daha da yaklaşan Ateş Çağı Gwyn’i derin düşüncelere daldırmaktadır.Ateş Çağı’nın bitimine yakın Gwyn ilkel yılan Frampt’in rehberliğinde karanlığın gelişini engellemek için İlk Ateş’de kendini yakmıştır.Gwyn’nin fedakarlığı sonrası İlk Ateş etrafa hayat saçmaya başlamıştır fakat Ateş’e giren Gwyn’i takip eden şövalyeleri alevlerin içerisinde yanmış ve Kara Şövalyelere dönüşmüşlerdir.Bu şövalyeler dünyanın dört bir yanında gezmekte ve etraflarına rasgele saldırmaktadırlar.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kendini İlk Ateş’e bağlamak için krallığını terk eden Gwyn,ruhundan bazı parçaları takipçileri ve müttefiklerine vermiştir.Bunlar,Ornstein,Gough,Ciaran ve Astorias,Gwyn’nin en güçlü 4 şövalyesi,kendi ırkına ihanet eden ve savaşın gidişatını büyük ölçüde değiştiren Ejderha Seath ve New Londo’nun 4 Kralı’dır.Zamanla başka bir ilkel yılan Oolacie krallığı halkını ilkel insanın mezarını ortaya çıkarmaya ikna etmiştir.Krallığın halkının yapmış olduğu eylemler veya başka sebeplerden ötürü ilkel insan Manus delirmiştir.Manus’un vahşi insanlığı Oolacile halkını mutasyona uğratmış ve onları bir çeşit ucube formuna dönüştürmüştür.Manus Hiçliğin Babası,karanlığı yaymaya hızlıca başlamış ve Hiçliğin büyümesine ivme kazandırmıştır bu sayede kendisine etkisi olmayan Karanlık Çağı erken başlatmıştır.Oolacile ise hiçlik içerisinde kaybolmuş ve tamamen unutulmuştur.

< Resime gitmek için tıklayın >

Hikayenin ana kahramanı Undead’in görevi ise Uyanış Çanlarını(Bells of Awakening) çalmak,Lord Kasesini(Lordvessel) bulmak,Lord ruhlarını taşıyanları öldürmek ve onların ruhunu toplamak ve bu ruhları Lord Kasesine sunarak İlk Ateş’in Merkezine(Kiln of the First Flame) giden yolu açmak.Bu görevi tamamlaması sonrası Undead ölümüne kavuşacak ve hayat yenilenmiş dünya da tekrar can bulacak tabii kendini ateşe bağlayan Undead, kendini feda edecek bir başkası gelene kadar diri diri yanmaya devam edecek.Bu sayede Ateş’in ve Karanlığın döngüsü sürekli devam edecek ta ki kendini ateşe feda edecek ruh kalmayana kadar.

1 DAKİKADA DARK SOULS'UN HİKAYESİ

Video'da Türkçe altyazı seçeneği bulunmakta dilerseniz açabilirsiniz.

Videoyu izlemek için tıklayınız


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KARAKTER SINIFLARI


< Resime gitmek için tıklayın >

WARRIOR (SAVAŞÇI) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Warrior sınıfı genel olarak Güç ve Beceri özelliklerinin ön plana çıktığı bir sınıftır. Özellikle yakın dövüş oynamak isteyen oyuncular için iyi bir tercihtir. Güç ve Becerinin ön planda olduğu için Warrior sınıfı karakterler büyü konusunda pek başarılı değillerdir, Zekâ ve İnanç gibi büyü kullanımı konusunda etkili olan özellikler bakımından Warrior sınıfı diğer sınıflara kıyasla bir adım geridedir. Warrior sınıfı Bünye, Dayanma Gücü, Güç ve Beceri özelliklerine ağırlık verdiğinde oyundaki tüm silahları kullanabilir ve yüksek bir savunmaya sahip olur.

KNIGHT (ŞOVALYE) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Knight sınıfı oyunun denge sınıfı desek yeridir. Birçok özellik dengeli bir şekilde dağılmıştır ve oyuncu bu özelliklerin herhangi birine yatırım yaparak karakteriyle istediği yönde ilerleyebilir. Mesela İnanç’ı başlangıçta 11 olan Knight karakterleri bu özelliğe bir puan daha ekleyerek Heal, Force ve Seek Guidance mucizelerini kullanabilirler ya da Güç ve Beceri puanlarını artırıp oyunun başlangıç silahlarının neredeyse hepsini kullanabilirler. Bunlara ek olarak Knight sınıfı karakterler oyuna Way of White grubuna(covenant) bağlı olarak başlayan iki sınıftan bir tanesidir. Bu gruba üye olan karakterler diğer oyunculardan daha çok destek bulma ve daha az invade yeme şansına sahip olduklarından oyuna daha avantajlı başlarlar.

WANDERER (GEZGİN) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Beceri özelliği ön planda olan Wanderer sınıfı karakterleri, Atama (Büyü slotu sayısını belirleyen karakter özelliği) ve Zekâ özellikleri konusunda güzel puanlara sahiptirler. Bu 2 özelliğin iyi olması Wanderer sınıfına büyüler konusunda birçok avantaj sağlar. Great Magic Weapon ve Crystal Magic Weapon gibi silahları güçlendirmek için kullanılan büyüler, Wanderer sınıfı için kullanışlı büyülerdir. Başlangıç ekipmanlarının diğer sınıflara kıyasla iyi olmaması her ne kadar dezavantaj gibi görünse de iyi geliştirilmiş bir Wanderer sınıfı karakteri oyunda birçok avantaja sahip olabilir.

THIEF (HIRSIZ) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Thief sınıfı dağınık olan puan dağılımı sebebiyle birçok oyuncu tarafından tercih edilmeyen bir sınıftır. Bu sınıfın en önemli avantajı Master Key eşyasına sahip olmasıdır zira bu eşya ile oyunda özel anahtara sahip olmayan birçok kilitli kapıyı açabilirsiniz. Oyuna yeni başlayanlar için ideal bir sınıf değildir, dağınık özellik dağılımından ötürü herhangi bir alanda uzmanlığa yönlendirilmesi diğer karakter sınıflarına kıyasla daha uzun sürer.

BANDIT (HAYDUT) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Bandit sınıfı oyunun cengaver sınıfıdır diyebiliriz çünkü başlangıç olarak iyi seviyede bir can ve stamina puanına ve güç seviyesine sahiptir. Bandit karakterleri İnanç puanlarını yükselterek mucizeleri kullanabilirler fakat Güç+İnanç birlemişimi Cleric karakterler için daha uygun bir birleşimdir. Bandit sınıfı da Warrior sınıfında olduğu gibi Bünye, Dayanma Gücü, Güç ve Beceri özelliklerine ağırlık verdiğinde oyundaki tüm silahları kullanabilir ve yüksek bir savunmaya sahip olur.

HUNTER (AVCI) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Hunter sınıfı oyuna yay ile başlayan tek sınıf olduğundan oyunun erken safhalarında uzun menzilli saldırılar gerçekleştirebilir fakat oyunda 1 saat ilerledikten sonra herhangi bir tüccardan rahatlıkla edinebileceğinizden bir eşya olduğundan bu durum pek kayda değer bir özellik değildir. Hunter sınıfı özelliklerine bakıldığında Beceri özelliği ön plana çıkmaktadır bu yüzden bu sınıfı bu yönde ilerletmek oynayanın karına olacaktır.

SORCERER (BÜYÜCÜ) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Adından da anlaşılacağı üzere büyü konusunda uzmanlaşmak isteyen oyuncular için değişmez tercihtir. Sahip olduğu 15 Atama puanı bu sınıfa daha oyunun başında 3 adet büyü slotu sağlamaktadır ve 15 puanlık Zekâ özelliği ile oyunun başında elde edilebilen birçok büyüyü rahatlıkla kullanabilmesine olanak sağlamaktadır. Tüm sınıflar arasında en düşük Dayanıklılığa (Resistance) sahip olan sınıf Sorcerer sınıfıdır. Sorcerer sınıfı karakterler büyüler ve büyü silahları kullanmak isteyen oyuncular için geliştirilmesi en kolay sınıftır.

PYROMANCER (ALEV BÜYÜCÜSÜ) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu sınıfa dâhil olan karakterler Dark Souls’un ateşli çocuklarıdırlar. Pyromancer sınıfı oyuna yeni başlayanlar için ideal sınıflardan bir tanesidir, oyunun başında sahip olunan alev büyüleri oyunculara ilk aşamalara oldukça güzel avantajlar sağlamaktadır. Pyromancer sınıfı karakterler büyülerini daha hızlı kullanabilmeleri için Zekâdan ziyade Beceri özelliğine yatırım yapmalıdırlar. Pyromancy Flame’in büyü gücü Zekâ puanı ile doğru orantılı olarak artmamaktadır, Zekâ ile doğru orantılı olarak artan Pyromancy Flame’in fiziksel saldırı gücüdür.

CLERIC (RAHİP) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Cleric sınıfı İnanç özelliği ön planda olan bir karakter sınıfıdır. İnancın ardından Güç özelliği gelmektedir ve bu ikisinin birleşimi bu sınıfın karakterleri için idealdir. İnançları yüksek olduğundan Cleric sınıfı karakterler oyunun başında birçok önemli mucizeyi kullanabilirler. Pyromancer gibi yeni başlayanlar için güzel bir tercihtir bu sınıfta. Cleric karakterler oyuna Way of White grubuna(covenant) bağlı olarak başlayan bir diğer sınıftır. Bu gruba üye olan karakterler diğer oyunculardan daha çok destek bulma ve daha az invade yeme şansına sahip olduklarından oyuna daha avantajlı başlarlar.

DEPRIVED (MAHRUM) SINIFI

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Macera ve heyecan arayan Dark Souls oyuncuları için birebirdir. İnanılmaz kötü bir özellik dağılımına sahiptir, üstüne giyebileceği bir parça kıyafeti bile yoktur. Tecrübeli bir oyuncu tarafından oynatılmıyorsa Londran’da çiğ çiğ yerler bu arkadaşı, yeni başlayanlar bu sınıfı seçmeyi düşünmesin.


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

KARAKTER NİTELİKLERİ (STATS)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

< Resime gitmek için tıklayın >

BONFIRE VE BONFIRE’DA YAPABİLECEKLERİNİZ


Bonfire, Dark Souls serisinin temel taşlarından bir tanesidir. Oyunun kayıt noktaları bonfire’lardır ve eğer ölürseniz burada doğarsınız. Her bölgenin kendi özel bonfire’ları vardır, bu bonfire’ları açarak oyundaki ilerlemenizi kolaylaştırabilirsiniz, ne kadar çok bonfire o kadar rahat bir Dark Souls deneyimi. Dark Souls, ikinci ve üçüncü oyunda olduğu gibi oyunun başında oyuncuya hızlı seyahat seçeneğini vermiyor, hızlı seyahatin açılması için oyunda belli bir noktaya gelmeniz lazım.

Dark Souls’da seviye atlama da 2 ve 3’de olduğundan farklı işliyor. İkinci ve üçüncü oyunda bir firekeeper’a gidip ondan sizi seviye atlattırmanızı istiyordunuz, 1’de ise bu olay çok daha basit, herhangi bir bonfire’a oturup seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Bonfire’da silahlarınızı da yükseltebilirsiniz eğer Weapon Smithbox’a (Andre of Astora’dan 2000 souls’a alabilirsiniz.) sahipseniz.

Silahlarınızı yükseltebildiğiniz gibi zırhlarınızı da yükseltebilirsiniz eğer Armor Smithbox’a (Andre of Astora’dan 2000 souls’a alabilirsiniz.) sahipseniz.

Büyü atamalarını oyun içinde istediğiniz zaman yapamazsınız, bonfire’lar da yapıyorsunuz bu işlemi de.

Dark Souls’da envanterde bulunan eşyaların herhangi bir eksisi yok fakat karmaşıklığı önlemek için kullanmadığınız eşyaları bonfire’da Bottemless Box’a (Erkek Undead Merchant’dan 2000 souls’a alabilirsiniz.) bırakabilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Hızlı Seyahat

Smough ve Ornstein’i öldürdüğünüzde ilerleyip Gwynevere ile konuşmalısınız, size Lord Vessel isimli çok önemli bir eşya verecek, bu eşya aracılıyla hızlı seyahat edebileceksiniz. Hızlı seyahat her bonfire’a olmayacak ama önemli bonfire’ların hepsine hızlı seyahate yoluyla ulaşabileceksiniz. Aşağıda Lord Vessel’i aldıktan sonra aralarında seyahat edebileceğiniz bonfire’ların bir listesi mevcut.

Hızlı Seyahate Açık Bonfire’lar:

Firelink Shrine
Sunlight Altar
Anor Londo
Chamber of the Princess
Darkmoon Tomb
Tomb of the Gravelord
Daughter of Chaos
Stone Dragon
Depths
Tomb of the Giants
The Duke's Archives
Crystal Cave
Painted World of Ariamis
Undead Parish
Sanctuary Garden
Oolacile Sanctuary
Oolacile Township
Oolacile Township Dungeon
Chasm of the Abyss

Reverse Hollowing

Reverse Hollowing nedir? Dark Souls dünyasında ismi Undead olan bir lanet bulunuyor, bu lanet bulaştığı kişiyi öldürmüyor, içini boşaltıyor, koflaştırıyor, onu “Hollow” yapıyor. Hollow olduktan sonra tekrar insan olabiliyorsunuz fakat bunun için 1 tane Humanity’e ihtiyacınız var. 1 Humanity’e sahipseniz bonfire’a oturuyor, reverse hollowing yaparak insan olabiliyorsunuz. Eğer Lanetlenmişseniz bu işlemi yapamazsınız, ilk önce lanetten kurtulmanız lazım.

İnsan olmanın avantajları:

Bosslara NPC çağırabilirsiniz.
Arkadaşlarınıza yardıma gidebilirsiniz veya arkadaşlarınız size yardıma gelebilir. Tabii bununla beraber invade yeme şansınızda var unutmayın.
Cracked Red Eye Orb, Red Eye Orb ve Red Sign Soapstone gibi eşyaları kullanabilirsiniz.

Bonfire Kindle

Bu işleme bonfire ateşini kuvvetlendirme diyebiliriz. Bu işlemi yaptığınız takdirde bonfire’dan alacağınız Estus Flask sayısı +5 artar.

Bonfire’lar 3 defaya kadar kuvvetlendirilebiliyor bunun için ilk önce Pinwheel bossunu öldürüp Rite of Kindling’i almanız lazım. Bu eşya olmazsa en fazla bir kere kuvvetlendirebilirsiniz.

Ateşi kuvvetlendirmeden önce insan olmanız daha iyi olur çünkü undead durumundayken ateşi kuvvetlendirmek için 2 tane Humanity’e ihtiyacınız var. İnsan oyuncular bunu 1 Humanity ile halledebilir.

Ateşini kuvvetlendirdiğiniz bonfire sürekli o şekilde kalıyor yani bir daha kuvvetlendirmeniz gerekmiyor fakat bu kuvvetlendirme işlemi sadece bir bonfire’ı etkiliyor, diyelim ki Firelink Shrine’daki bonfire’ı 3 kez kuvvetlendirdiniz ve sayıyı 20’ye çıkardınız. Sonrasında Anor Londo bonfire’ına oturup öldünüz var Anor Londo’da doğdunuz, burada bu bonfire ne kadar kuvvetliyse o kadar Estus Flask alacaksınız, Shrine’daki olduğu gibi 20 tane Estus almak istiyorsanız bu bonfire’ı da 3 kez kuvvetlendirmeniz lazım.

Firekeeperların bulunduğu bonfire’lardan 10 tane Estus alırsınız. Diğerlerinde ise 5 tane, her kuvvetlendirme başına bu sayı 5 artar ve kuvvetlendirme işlemi en fazla 3 kez yapılabilir, 3 kez yapıldığında sayı 20’ye çıkar ve 20 üst sınırdır.

Arkadaşlarınızla oynarken bonfire ateşini kuvvetlendirirseniz onlarda ekstradan Estus Flask alırlar.

NG+ yapınca ateşini kuvvetlendirdiğiniz bonfire’lar sıfırlanmaz olduğu gibi kalır.

Ateş kuvvetlendikçe bonfire alevi daha yükseğe çıkar.


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

< Resime gitmek için tıklayın >

HUMANITY


Humanity oyundaki en önemli şeylerden bir tanesidir. Humanity ile insan formunuzu geri kazanabilir, bonfire ateşini kuvvetlendirebilir ve bazı ekstra bonuslar alabilirsiniz.

Bir oyuncu hayattayken en fazla 99 tane Humanity’e sahip olabilir, bu sayı can barının solundaki yuvarlak alanda kendini gösterir. Fakat ne kadar çok Humanity varsa üzerinizde bu durum o kadar risklidir zira oyunda üzerinizde belli sayıda Humanity varsa öldüğünüzde hepsi ruhlar gibi gidecektir.

Sahip olduğunuz Humanity, Chaos büyülerine ve silahlarına ekstra hasar puanı verir. Bu bonusu en fazla alabildiğiniz Humanity sayısı 10’dur yani ha 99 olmuş ha 10 ikisi de aynı etkiyi veriyor.
Cursed direncinizi artırır. Bu direnci en fazla alabildiğiniz sayı 30 Humanity’dir.

Eşya keşfinizi artırır. Bunun üst sınırı da en fazla 10 Humanity’dir sonrasında eklnen Humanity’ler bu puanı artırmaz. 10 Humanity varken üzerinizde eşya bulma puanınız 210 artar.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Oyundaki En İyi Humanity Farm Yerleri: https://www.youtube.com/watch?v=UDBcCpqv8d0


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

FIRE KEEPER RUHLAR- ESTUS FLASK’I GÜÇLENDİRME


Oyunda Estus Flask’ınızı 7 defa güçlendirebiliyorsunuz, güçlendirmek için Fire Keeper Soul’a ihtiyacınız var. Fire Keeper Soul’u bulduğunuzda oyundaki 3 Fire Keeper’dan birine gidip Estus’unuzu yükseltmesini istiyorsunuz. (Fire Keeper’lar hakkındaki detaylı bilgi Karakter başlığı altında.)

Tüm Fire Keeper Soul’ların Yerini Gösteren Video

Videoyu izlemek için tıklayınız


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

İLLÜZYON DUVARLAR


Bu duvarlar oyunun dört bir yanına dağılmış durumdalar, aşağıdaki videoyu izleyerek hepsinin yerini öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=a3qb9jyBTvk


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

COVENANT’LAR (GRUPLAR)


Co-op Ağırlıklı Covenant’lar

< Resime gitmek için tıklayın >

Warrior of Sunlight

Bu covenant’a üye olabilmek için ilk önce 25 İnanç (Faith) Puanına ihtiyacınız var. Bu limit dünyasına girip boss kesmesine yardım ettiğiniz her oyuncu için 5 azalıyor, 3-4 kişiye yardım ederseniz katılmak çok daha kolay olacak.

Covenant’ın sunağı Undead Parish’de karşılaştığınız Kırmızı Ejderha’nın ardında.

Yeri için videoya bakabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=EhWB7YsXt3A

Bu covenant’a dahil olan oyuncular çağırıldığında altın renkte görünüyorlar.

Yardım ettiğiniz her kişi için bir tane Sunlight Medal alacaksınız, bunlar sayesinde covenant’a olan bağınızı güçlendirebilirsiniz.

Covenant’a bağınız güçlendikçe alacağınız ödüllerin tablosu aşağıda mevcut.

Eğer covenant’ı terk ederseniz Sunlight Spear mucizesini kaybedeceksiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Princess Guard

Smough ve Ornstein ‘i öldürdükten sonra Gwynevere ile konuşarak bu covanant’a girebilirsiniz. Covenant’a girmek için herhangi bir şart yok ayrıca diğer covenant’larda olduğu gibi bağınızı da güçlendirmenize gerek yok zira bu mümkün değil. Verdiği ödüllerin hepsini covennat’a girince veriyor.

Verdiği Ödüller:

Ring of the Sun Princess
Soothing Sunlight ve Bountiful Sunlight Mucizleri

Bu covenant’a dâhilken diğer oyunculara çok daha kolay bağlanırsınız.

Covenant’ı terk ederseniz verdiği 2 mucizeyi de kullanmazsınız. Gwynevere’yi öldürmek bu covenant’a girişi imkânsız kılar.

< Resime gitmek için tıklayın >

Way of White

Knight ve Cleric iseniz otomatik olarak dâhil olacağınız bir covenant, tek avantajı oyunculara daha kolay bağlanmanızı ve daha az invade yemenizi sağlar.

Eğer yukarıdaki iki sınıftan birine dâhil değilseniz Petrus ile konuşarak dahil olabilirsiniz veya Rhea’nın görevinde ilerleyip Undead Parish’e geçtiğinden onun aracılıyla dahil olabilirsiniz.

Bağ güçlendirme bu covenant içinde yoktur, yukarıdaki avantajı dışında ekstrası yoktur.

PVP Ağırlıklı Covenant’lar

< Resime gitmek için tıklayın >

Darkwraith

Bu covenant’a girebilmeniz için Lord Vessel’i aldığınızda Frampt ile konuşmamanız ve Lord Vessel’i yerine koymamanız lazım. Sonrasında Four Kings boss’unu öldürmeniz lazım. (Detaylı bilgi bosslar kısmında Four Kings başlığı altında mevcut.) Four Kings öldüğünde Darkstalker Kaathe belirecek ve onunla konuşarak bu covenant’a girebilirsiniz. Konuşma esnasında bir soru soracak ona “Evet” demeniz lazım.

Bu covenant’a dahil olursanız 3000 souls karşılığında Kaathe’den başka oyuncuların dünyasını invade etmenizi sağlayan Cracked Red Eye Orb eşyasını alabilirsiniz.
Covenant’a giriş ödülü olarak Dark Hand alacaksınız, bunu kullanarak diğer oyuncular ve oyundaki karakterlerden Humanity çalabilirsiniz. Eğer bu covenant’a dâhilken başka bir oyuncuyu öldürürseniz o oyuncu sizin adınızı suçlular listesine ekletebilir. Suçlu listesine girdiğinizde Blade of the Darkmoon covenant’ına dahil oyuncular tarafından invade yiyebilirsiniz.
Covenant’ı terk ederseniz Red Eye Orb kullanamayacaksınız ve Kaathe’den Cracked Red Eye Orbs satın alma hakkını kaybedeceksiniz.

Kaathe’ye Humanity sunarak covenant ile olan bağınızı güçlendirebilirsiniz, ödüller listesi aşağıda:

< Resime gitmek için tıklayın >

Covenant'a Katılmak için bu videoyu'da izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=X_RzHQkcQkE

< Resime gitmek için tıklayın >

Forest Hunter

Alvina ile konuşarak bu covenant’a dâhil olabilirsiniz. Konuşma esnasında size bir soru soracak “Evet” yanıtını vermeniz lazım.

Covenant’a girince Cat Covenant Ring alacaksınız eğer bu yüzük takılıysa Alvina yardıma ihtiyaç duyduğunda sizi çağıracak ve ormanı işgal eden oyuncuları öldüreceksiniz.

Bu covenant’a dahil olan arkadaşlar mavi renk oluyorlar.

Bu covenant’a üyeyken yaptığınız her başarılı öldürme size belli bir miktarda souls veriyor aşağıdaki eşyalardan birini rasgele veriyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Alvina, Shiva veya ormandaki NPC’lerden birine saldırırsanız covenant’a ihanet sayılıyor ve covenant’dan atılıyorsunuz.

Grubu terk etmenin herhangi bir cezası yok.

Covenant’dan aldığınız ödüller:

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Path of the Dragon

Bu covenant’a katılabilmek için oyundaki gizli alanlardan biri olan Ash Lake’e gitmeniz lazım. Ash Lake’e vardığınızda sonunda bir ejderha sizi bekliyor olacak eğer ona ibadet ederseniz bu covenant’a katılacaksınız.

Dragon Eye kullanmanız insan olmanıza gerek yok, hollow durumundayken de başka oyuncuların dünyasını işgal edebilirsiniz. Her başarılı işgal sonrası bir tane DragonScale kazanacaksınız, bunları kullanarak covenant’a olan bağınızı güçlendirebilirsiniz.

DragonScale ile ayrıca kuyruğunu kestiğiniz ejderhaların silahlarını güçlendirebilirsiniz.
Bu covenant’ı terk ederseniz Dragon Eye kullanmayacak ve ejderhaya Dragon Scale sunmayacaksınız fakat Dragon Head Stone ve Dragon Torso Stone’u kullanabileceksiniz.

Covenant’dan aldığınız ödüller:

< Resime gitmek için tıklayın >

Covenant'ın Ash Lake'daki Ejderha Liderine bu videoya bakarak ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=d2JVWLFK1pk

< Resime gitmek için tıklayın >

Blade of the Dark Moon

Bu covenant’a girebilmeniz için Darkmoon Seance Ring’e (Detaylı bilgi için Yüzükler başlığına bakın.) sahip olmanız lazım. Yüzüğe sahipseniz Anor Londo’nun ortasındaki asansörü aşağı indirip en alta inmeniz gerekiyor. Yüzüğü takıyorsanız Gwyn heykelinin illüzyonu ortadan kalkacak ve covenant’ın lideri Dark Sun Gwyndolin’e giden yol açılacak. Sisli kapıyı geçmeyin yoksa bu covenant’a katılamazsınız onun yerine kapının önünde Gwyndolin’e diz çökün ve covenant’a katılın.

Bu covenant’a üye olan oyuncular günah işlemiş oyuncuları işgal ederler. Covenant’a girdiğinizde Blue Eye Orb’a sahip olacaksınız bununla beraber diğer oyuncuları işgal edebilirsiniz.
Eğer Darkmoon Blade Covenant Ring takılıysa aynı Forest Hunter’da olduğu gibi ihtiyaç halinde çağırılacaksınız.

Eğer sisi geçerseniz covenant’a ihanet edersiniz ve atılırsınız.

Covenant’ı terk ederseniz Darkmoon Blade’i kullanmayacaksınız fakat envanterinizde kalmaya devam edecek.

Bu covenant’a olan bağınızı güçlendirmeniz için Souvenir of Reprisal isimli eşyaya ihtiyacınız var. Bu eşyayı adı suçlu listesinde bulan oyuncuları öldürdüğünüzde kazanıyorsunuz.

Covenant’dan aldığınız ödüller:

< Resime gitmek için tıklayın >

Covenant'a katılmak için bu videoyu da izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=53L6TRNyFZo

< Resime gitmek için tıklayın >

Gravelord Servant

Bu covenant’ın liderliğini Nito yapıyor bu yüzden Nito’yu öldürmeden katılmanız gerekiyor. Boss savaşından önce Nito’nun yanına gidebilmeniz için Vamos’un bulunduğu yerdeki mezarlardan birine girmeniz gerekiyor, mezara girdiğinizde sizi Nito’nun bulunduğu yere ışınlaması için envanterinizde Eye of Death bulunması gerekiyor. Sonrasında alan ışınlandığınızda Nito’nun mezarı önünde ona diz çökerek, covenant’a katılabilirsiniz.

Bu covenant’a olan bağınızı Eye of Death eşyası ile artırıyorsunuz.

Nito’yu öldürmek sizi covenant’dan atmaz fakat covenant’da seviye yükseltmenizi imkânsız hale getirir bu yüzden Nito ile dövüşmeden önce bunu iyice düşünün.

Covenant’dan aldığınız ödüller:

< Resime gitmek için tıklayın >

Covenant'a katılmak için bu videoyu da izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=anqUCwOMGIE

Diğer Covenant’lar

< Resime gitmek için tıklayın >

Chaos Servant

Bu covenant’a katılabilmeniz için ilk önce Quelaag’ı öldürmeniz lazım sonrasında ilerleyip Eingyi ile karşılaşacaksınız, size burada bir soru soracak buna evet yanıtını vermelisiniz. Evet yanını alınca yolunuzdan çekilecek ve Quelaan ile konuşabileceksiniz. Quelaan bu covenant’ın lideri, onunla konuşarak bu covenant’a girebilirsiniz. (Old Witch’s Ring işinize yarar bu yüzden Yüzükler başlığına bir göz atın.)

Bu covenant yukarıda bahsettiklerim gibi PVE veya PVP’ye odaklanmıyor daha çok hikâye ile alakalı bir covenant. Quelaan’a Humanity sunarak covenant’a olan bağınızı güçlendirebilirsiniz. (Humanity farm’ı için Humanity başlığına bakabilirsiniz.)

Covenant’dan aldığınız ödüller:

< Resime gitmek için tıklayın >

Covenant'a katılmak için bu videoyu da izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=gQalntDEhYI


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

NEW GAME PLUS


New Game Plus nedir?

Oyunu bitirdiğinizde hikâyeye ve oynanışa etki etmeyen tüm eşyaların sizde kalıp gerisinin alındığı ve sonrasında oyuna tam teçhizatlı bir şekilde başladığınız oyun modudur.

Dark Souls’da bu mod, 2 ve 3’de olduğundan daha farklı çalışır. İkinci ve Üçüncü oyunda bonfire’a oturur NG+’ı öyle başlatırsınız fakat Dark Souls’da öyle değil. Gwyn, Lord Of Cinder’i öldürüp oyundaki iki sondan birini seçince, jenerik sonrası direk yeni oyuna başlıyor olacaksınız bu yüzden oyunda yapacağınız son iş Gwyn, Lord Of Cinder öldürmek olsun.

Yeni oyun başladığında önceki oyundan topladığınız ekipman hala sizde olacak ama bazı önemli eşyalar mesela Key to Seal gibi oyuna etki eden eşyaları kaybedeceksiniz.

Bu yeni oyun öncekine kıyasla daha zor olacak. NG+ zorluğu 7.NG+’a kadar artacak sonrasında ise herhangi bir değişim olmayacak.

Yeni oyun başladığında hızlı seyahat özelliğini kaybedeceksiniz, açmak için tekrar Lord Vessel’i almanız gerekecek.

Önceki oynanışında kuvvetlendirdiğiniz bonfire’lar hala öyle kalacak fakat Rite of Kindling’i kaybedeceksiniz ve bu yeni oynanışta onu alana kadar bonfire’ları kuvvetlendiremeyeceksiniz.


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

GÜNAH SİSTEMİ


Dark Souls’da yaptığınız her hareketin bir sonucu var ve eğer aşırıya kaçarsanız bu oyunda günah sayılıyor. Mesela bir NPC’ye saldırdınız, bu oyunda bir günahtır ve adınızın günah işleyenler listesine dahil olmasına sebep olur. Adınız Günah işleyenler listesine girerse Blade of the Dark Moon covenant’ı size musallat olur ve günahınız affedilene kadar peşinizi bırakmaz. Oyunda geri dönüşü olmayan bir günah işlediğinizde sizi kurtaracak adam Oswald of Carim. Oswald’ın yanına gidip affedilmeniz için ondan istekte bulunuyorsunuz eğer işlediğiniz günah geri dönüşü olmayan bir günah değil ise belli bir souls karşılığında günahlarınız affediliyor ama geri dönüşü olmayan bir günah işlediyseniz onun geri dönüşü yok.

Oyunda geri dönüşü olmayan tek bir günah var o da Gwynevere’ye saldırmak eğer bu hanımefendiye saldırırsanız geçmiş olsun, artık bir günahkârsınız ve Blade of the Darkmoon elemanları peşinize düşecek.

Oyundaki diğer günahlar ise şunlar:

Bir karaktere saldırmak ve %10’dan fazla canını götürmek
Bir karakteri öldürmek
Alvina’yı sinirlendirmek
Crossbreed Priscilla’ya saldırmak
Gwyndolin’e saldırmak (Sisi geçmek)

Bunların dışında PVP esnasında da günah işleyebilirsiniz şöyle ki bir oyuncunun dünyasını işgal ettiniz ve onu öldürdünüz. Sonrasında o oyuncu isterse gidip Oswald’dan Indicment satın alıp adınızı Suçlular Kitabına ekletebilir, adınız her ekletildiğinde +1 günah yazılır isminize. Suçlular listesinde adınız varsa yine Blade of the Darkmoon’dan arkadaşlar sizi rahat bırakmayacak.

Blade of Darkmoon
Chaos Servant
Forest Hunter
Princess Guard

Bu 4 covenant’ı terk ederseniz de günah işlemiş sayılıyorsunuz.

Bu PVP günahlarınızın affedilmesi için Darkmoon’dan gelen bir arkadaşın sizi öldürmesi gerekiyor, her ölüm sonrası günah puanınız 1 azalıyor.


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

< Resime gitmek için tıklayın >

SNUGGLY THE CROW-EŞYA TAKASLAMA


Snuggly oyuna başladığınız yer olan Undead Asylum’da bulunuyor, aşağıya videosunu koydum nerede olduğuna daha detaylı bir şekilde bakabilirsiniz. Bu arkadaşla oyunda takas yapabiliyorsunuz, takas karşılığında önemli eşyalar veriyor size, aşağıda verilen ve karşılığında alınan eşyaların listesi bulunuyor bakabilirsiniz.

Listedeki her eşyayı sadece bir kez takas edebilirsiniz yani Pendant karşılığında sadece bir tane Souvenir of Reprisal alabilirsiniz, ikinci kere Pendant takaslamayı denediğinizde takas gerçekleşmez.

Takasın gerçekleşmesi için ya gir-çık yapmalısınız ya da Homeward Bone veya Homeward mucizesi ile bonfire’a dönüp geri gelmelisiniz.

Eşyaları yuvanın içine bırakmalısınız yoksa takas etmez.

Aynı anda birden çok takas yapamazsınız, eşyalar boşa gider. Her eşyadan en fazla bir tane bırakın.

Snuggly’nin yerini ve takasın nasıl gerçekleştiğini gösteren video:https://www.youtube.com/watch?v=k8I-PQWmjkQ

< Resime gitmek için tıklayın >______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

< Resime gitmek için tıklayın >

SİLAH GELİŞTİRME


Oyunda silah geliştirmek için Titanate Shard, Titanate Chunk, vb. gibi materyallere ihtiyacınız var. Oyunda 14 farklı materyal bulunmakta hepsinin de farklı bir geliştirme görevi aşağıda Materyaller tablosu mevcut, ona bakarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oyunda silahları 10 farklı şekilde geliştirme mevcut bunlar:

Normal Geliştirme: Silahınıza herhangi ekstra bir özellik aşılamadan sadece fiziksel gücünü artırabildiğiniz geliştirme. Bu geliştirme de normal silahlarınızı 0’dan +15’e kadar geliştirebilirsiniz. Gerekli materyaller, materyal tablosunda yazıyor.

Raw Geliştirme: Raw geliştirme, normal geliştirmeye kıyasla silahı daha fazla güçlendirir tabii en fazla +5’e kadar çıkarabildiğinizi unutmayın, bu geliştirme oyun başında etkili olur, ilerledikçe diğer geliştirmelere kıyasla arkada kalır. Bu geliştirmeyi yapabilmeniz için Large Ember’ı bulup Andre’ye vermeniz lazım.

Divine Geliştirme: Divine geliştirmeyle silahlarınıza ekstradan büyü hasarı ekleyebilirsiniz. Büyü hasarı Faith niteliğinizle doğru orantılı olarak artar. Silahın büyü hasarı alması fiziksel hasarının düşmesiyle sonuçlanır. Bir silahı Divine yapabilmeniz için Divine Ember’a ve daha sonrasında Divine bir silahı geliştirmek için Large Divine Ember’a ihtiyacınız var. Bu iki ember’ı bulup Andre’ye verdikten sonra bir silahı sonuna kadar Divine geliştirmeyle geliştirebilirsiniz. Ayrıca Divine silahlarla Catacombs’daki iskeletleri öldürdüğünüzde geri gelmezler, öldükleri yerde kalırlar.

Occult Geliştirme: Bu geliştirme Divine geliştirmesinin bir üstüdür, bir silahı Occult yapabilmek için ilk önce onu Divine +5’e çıkarmalı sonrasında Occult’a çevirmelisiniz. Occult geliştirme Divine’da olduğu gibi silaha ekstradan büyü hasarı ekler, bu hasar Faith niteliğinizle doğru orantılı olarak artar. Bir silahı Occult yapabilmek için ilk önce Divine ve Dark Ember’ı bulup Andre’ye vermelisiniz. Sonrasında istediğiniz silahı Occult geliştirme ile geliştirebilirsiniz.

Crystal Geliştirme: Crystal geliştirme yapılan silahlar normal silahlara kıyasla çok daha fazla hasar verirler fakat daha az dayanıklı olurlar, daha kırılgan olurlar. Bir silahı Crystal yapabilmek için Large Ember ve Crystal Ember’a ihtiyacınız var. Large Ember’i bulduğunuzda Andre’ye verip silahınızı +10’a kadar Normal geliştirmeyle geliştirmeli sonrasında Crystal ember’ı Giant Blacksmith’e verip +10 Normal’den + Crystal’e çevirip geliştirmelisiniz.

Magic Geliştirme: Magic geliştirme de Divine geliştirme gibi silaha ekstradan büyü hasarı ekler fakat silahın büyü hasarı Faith ile değil Intelligence ile doğru orantılı olarak artar. Divine’da olduğu gibi silahın fiziksel saldırısında düşüş olur. Bir silahı Magic geliştirmeyle geliştirebilmeniz için ilk önce Large Magic Ember’ı bulup sonrasında onu Rickert of Vinheim’a vermeniz lazım. Sonrasında silahınızı sonuna kadar Magic geliştirmeyle geliştirebilirsiniz.

Enchanted Geliştirme: Divine ile Occult arasında olan bağ Magic ve Enchanted arasında da var. Bir silahı enchanted yapabilmek için ilk önce Magic yapmak lazım. Magic +5 olan silahı yaptıktan sonra Enchanted Ember’ı bulup Rickert of Vinheim’a vermelisiniz. Sonrasında kendisiyle konuşarak +5 Magic silahınızı +0 Enchanted’a dönüştürüp Enchanted olarak geliştirmeye devam etmeniz lazım.

Lightning Geliştirme: Lightning geliştirme ile silahınıza şimşek hasarı ekleyebilirsiniz, bunun için ilk önce Large Ember’ı bulup Andre’ye götürmeli ve bir silahı +10’a kadar Normal Geliştirme ile geliştirmelisiniz sonrasında Anor Londo’ya gidip Giant Blacksmith ile konuşup ondan +10 olan silahınızı +0 Lightning’e çevirmesini istemelisiniz, silahınız Lightning’e dönüştüğünde +5’e kadar geliştirebilirsiniz.

Fire Geliştirme: Bu geliştirme sayesinde silahınıza ateş hasarı ekleyebiliriniz, bunun için ilk önce bir silahınızı +5 Normal’e kadar çıkarmalısınız sonrasında Large Flame Ember’ı bulup Blacksmith Vamos’a vermelisiniz. Devamında onunla konuşarak +5 Normal olan silahınızı +0 Fire’a çevirip sonrasında geliştirmeye devam etmelisiniz.

Chaos Geliştirme: Divine-Occult ve Magic-Enchanted geliştirmeleri arasındaki bağ Fire ve Chaos arasında da bulunuyor. Chaos geliştirmesi Fire’ın bir üst geliştirmesi, bir silahı Chaos yapabilmek için ilk önce +5 Fire yapmalısınız sonrasında Chaos Flame Ember’ı bulup Blacksmith Vamos’a vermeli ve ondan +5 olan silahınız +0 Chaos’a çevirmesini istemelisiniz. Silahınız +0 Chaos olduğunda +5 Chaos’a kadar geliştirebilirsiniz.

Geliştirmeler arası bağı gösteren güzel bir resim buldum. Bakmanızı tavsiye ederim.
https://darksouls.wiki.fextralife.com/file/Dark-Souls/smaller-guide.jpg


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

EMBER’LAR


< Resime gitmek için tıklayın >

EMBERLAR VE YERLERİ GÖSTEREN VİDEOLAR

Large Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=GSvhastjihk
Very Large Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=KN5n-RoXGyM
Divine Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=5WvEJyFuxTU
Large Divine Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=rmrHfKIY_yU
Dark Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=XHmiV7_CpFI
Large Magic Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=hCFk-X85yN0
Enchanted Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=Xc_FYjOZHfE
Crystal Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=95TBKroBRSM
Large Flame Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=HqBQ31FOesQ
Chaos Flame Ember ------->https://www.youtube.com/watch?v=mMUrwrpiH6A

SİLAH GELİŞTİRME’DE KULLANILAN MATERYALLER

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

GELİŞTİRME İÇİN TWİNKLİNG TİTANiTE KULLANILAN EKİPMANLAR

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

CRYSTAL LIZARDS

Bu küçük sürüngenler silah geliştirme için çok önemli varlıklar, bunları öldürdüğünüzde silah geliştirmede işinize yarabilecek önemli materyaller kazanıyorsunuz. Bu arkadaşları gördüğünüzde elinizi çabuk tutun zira görüş alanlarınıza girdiğinizde anında sizden kaçıyorlar ve birkaç saniye içerisinde kayboluyorlar.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

TÜKETİLEBİLİR EŞYALAR
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

SALDIRILAR


Normal Saldırı: R1’e basarak yaptığınız saldırılardır.

Güçlü Saldırı: R2’ye basarak yaptığınız saldırılardır bazı silahların bu saldırı da özel saldırıları vardır.

Backstab: Düşmanınızın arkasına geçtiğinizde sert bir darbe vurup onu yere serersiniz.

Videoyu izlemek için tıklayınız

Riposte: Düşmanın saldırısını iyi bir zamanlama ile karşılarsanız birkaç saniyeliğine gardı düşer ve o arada cezalandırabilirsiniz.

Videoyu izlemek için tıklayınız

Plunge Atak: Düşmanınızdan daha yüksek bir noktadaysanız kendinizi aşağı bırakarak havadayken R1’e basıp Plunge Atak yapabilirsiniz, bu atağı yaptığınızda düşmanınız yere serilir ver hatırı sayılır miktarda canı gider.


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

< Resime gitmek için tıklayın >

DLC ALANINA NASIL ULAŞIRIM?


Oyunda DLC alanına ulaşmak bir hayli kolay. Her şeyden önce Lord Vessel'i yerine koymuş olmanız gerekiyor. Sonrasında yapmanız gereken ilk şey Darkroot Basin'deki 7 başlı Hidra'yı öldürüp gölün sonundaki altın golem'i öldürmek (Golem belirmezse bir gir-çık yapın.), golem öldüğünde Dusk of Oolacile özgür kalacak. Dusk'ı kurtarınca size bir soru soracak ona "Evet" deyin.

Lord Vessel yerindeyse ve Dusk'ı kurtardıysanız The Duke's Archives'a gidin, arşivlerin girişinde kristal bir golem olacak onu öldürün ve Broken Pendant eşyasını alın. Sonrasında tekrar altın golem'i öldürdüğünüz yere dönün, bir portal belirecek. Portal ile etkileşime geçin ve hiçliğin gazabı ile yüzleşin.

Videoyu izlemek için tıklayınız

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

< Resime gitmek için tıklayın >

KARAKTERLER


BÜYÜLER KONUSUNDA UZMAN OLAN KARAKTERLER

< Resime gitmek için tıklayın >

Griggs of Vinheim

Yapmanız gereken ilk şey Undead Parish’de ejderha ile karşılaştığınız yere dönüp Undead Merchant’ı bulmak sonrasında kendisinden Residence Key eşyasını almak, bu eşya sayesinde Griggs’i kurtarabileceksiniz. Eşyayı aldıktan sonra Lower Undead Burg’e gitmeniz lazım, kapalı bir kapının ardından gelen bir ses duyacaksınız, Residence Key’ini kullanarak bu kapıyı açın. Kapıyı açtığınızda Griggs’i karşınızda göreceksiniz, onunla tüm diyalogları bitene kadar konuşun sonrasında kendisi Firelink Shrine’a gidecek. Griggs, Firelink Shrine’a gittiğinde eğer Big Hat Logan’ı kurtardıysanız (Konuda Logan hakkında bilgi bulunmakta.) ve Logan Shrine’a geldiyse Griggs’den çeşitli eşyalar ve büyüler satın alabileceksiniz aksi takdirde onunla sadece konuşabilirsiniz.

Griggs’in sattığı her şey 85.000 souls’a karşılık gelmekte Griggs’in hikâyesine devam edebilmek için sattığı her şeyi satın almak zorundasınız. Griggs’in sattığı her şeyi aldığınızda ve Big Hat Logan Shrine’ı terkedip The Duke’s Archives’a doğru yola çıktığında Griggs’in size satacağı son iki büyüsü olacak. Bu son iki büyü de aldığınızda Griggs hocası Logan’nın peşinden yola düşecek.

Ne yazık ki Griggs hocası Logan’a ulaşamadan önce Sen’s Fortess’da Undead lanetine yenik düşecek, Hollow’a dönüşecek ve akıl sağlığını kaybedecek. Akıl sağlığını kaybeden Griggs için yapabileceğiniz en iyi şey onun bu çaresiz durumuna son vermek. Griggs’i öldürdüğünüz Humanity, Hush büyüsü ve Slumbering Dragoncrest Ring eşyalarını üzerinden alabilirsiniz.

Video yukarıda anlattıklarımı gösteriyor, izlemeniz iyi olur.

https://www.youtube.com/watch?v=N8vRJcLaXBg

< Resime gitmek için tıklayın >

Blacksmith Rickert of Vinheim

Rickert New Londo Ruins’de bir hücrede mahsur kalmış fakat bu ilginç bir şekilde kendisini rahatsız etmiyor ve hücresini terk etmeye niyeti yok. Rickert Vinheim’ın en iyi demircilerinden bir tanesi bunu onunla konuşarak öğrenebilirsiniz. Rickert’ın neden hücreye atıldığını oyunda belirtilmiyor artık adam mı öldürdü, hırsızlık mı yaptı bilmiyoruz fakat bildiğimiz bir şey var bu adam o hücreden çıkmak istemiyor bunu da dışarıda bulunup Hollow olmaktansa burada tıkıl kalıp insan olurum fikriyle destekliyor.

Darkroot Garden’da bulduğunuz enchanted ember’ı Rickert’a verirseniz kendisi silahlarınıza +5’e kadar büyü güçlendirmesi yapabilir.

Rickert of Vinheim’ın nerede bulunduğunu aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=V-OiBxpRAC0

< Resime gitmek için tıklayın >

Big Hat Logan

Bir zamanlar Ejderha Okulu’nun sadık bir üyesi olan Logan, şimdilerde ise soul sanatlarında bir uzman. Yüzyıllar öncesinde Undead’e dönüşen Logan, bu süre zarfında daha şey fazla öğrenmek için Lordran’ı karış karış gezmiş. Logan daha öncesinden Griggs of Vinheim ile yolculuk ediyormuş fakat Lordran’a girdiklerinde birbirlerinden ayrı düşmüşler. Griggs, oyunda bu ayrılığın Logan tarafından karar verildiğini ve kendi güvenliği için olduğundan bahsediyor. Logan ile ilk olarak Sen’s Fortress’da karşılaşacaksınız, kendisi tavandan zincirlenmiş bir kafesin içerisinde hapsedilmiş bulunmakta, bu kafesin anahtarı Sen’s Fortress’ın tepesinde kırık köprüden atlayarak geçtiğiniz kulenin en alt katında bulunuyor. Anahtarı aldıktan sonra kalenin içerisinde bulunan, oyuncuya kaya atan mekanizmanın kontrol merkezine gidin, merkeze vardığınızda kayayı yokuş aşağı doğru giden yola çevirin ve o yolu tıkayan duvarı kırın, o duvar kırıldığında sizi Logan’a ulaştıracak olan yolu açmış olacaksınız. Sonrasında Logan ile konuşun ve onu anahtar ile serbest bırakın.

Logan ile sonrasında Firelink Shrine’da buluşacaksınız eğer 15 ve üzeri Zekâ (Intelligence) niteliğiniz varsa size büyü ve eşyalar satmaya başlayacak eğer yoksa da telaşlanmanıza gerek yok bir süre sonra eşyalarını bu gereksinim olmaksızın satın alabileceksiniz. Logan’nın envanterindeki tüm eşyaları alabilmek için 183.000 souls’a ihtiyacınız olacak.

Logan, Lord Vessel’i yerine koyduğunuz vakit Firelink Shrine’ı terk edecek ve The Dukes Archives’a doğru yola çıkacak. Bazı olaylar silsilesi sonrası Logan Bey yine bir hücreye düşecek ve yine onu kurtarmak zorunda kalacaksınız. İlk olarak hücrenin anahtarını Dukes Archives’dan almanız gerekiyor. Anahtar için arşivlere girdiğiniz ana girişten girip sonrasında sağa dönüp sonraki odaya girmeniz gerek, anahtar uzun kitaplıkların bulunduğu odada bir sandığın içerisinde ve adı Archive Tower Giant Key. Anahtarı aldıktan sonra Logan’nın hücresine gideceksiniz, Logan’nın hücresi Seath ile ilk karşılaşmanız sonrası doğduğunuz yerde. Logan’ı serbest bıraktıktan sonra yine mümkün olan tüm konuşmaları yapın.

Logan ile tüm konuşmaları yaptıktan sonra kendisi arşivlerde başka bir odaya geçecek, o odaya gitmek için ise yine arşivlerin ana girişinden sağa döneceksiniz fakat bu sefer dümdüz değil sola doğru ilerleyeceksiniz, Logan soldaki karanlık odanın içerisinde sizi bekliyor olacak. Ayrıca yukarıda bahsetmiş olduğum 15 Zekâ niteliğine artık gerek yok, bu gereksinim olmaksızın Logan’nın sattığı eşyaları alabileceksiniz.

Logan’nın sattığı her şeyi aldıktan sonra Logan yavaştan keçileri kaçırmaya başlayacak. Sonrasında Logan, Seath ile karşılaştığınız ilk mekâna gidecek. Orada onunla karşılaştığınız artık onun için yapabilecek bir şey olmayacak zira kendisi keçileri tamamen kaçırmış olacak ve direk size saldıracak.

https://www.youtube.com/watch?v=qXa1Ik-vVI0

VaatVidya’nın Big Hat Logan’nın hikâyesini anlattığı videoyu tavsiye ederim. Maalesef bu videoda Türkçe altyazı seçeneği bulunmuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=AEix6sRiAL4

< Resime gitmek için tıklayın >

Dusk of Oolacile

Dusk bir zamanlar eşsiz büyülerin yurdu olan Oolacile’in prensesiydi. Sonrasında Dusk ilkel yılana kanıp Hiçliğin Babası Manus’u uyandırdı. Manus uyandıktan sonra hiçlik Oolacile’in dört bir yanına yayıldı ve sonunda Manus Dusk’ı esir aldı. Oolacile’in hiçliğe yenilmesi sonrası Gwyn 4 şövalyesinden Astorias’ı Oolacile’e yolladı. Astorias hiçliğin güçlerine karşı koymayı denese de fayda etmedi ve sonunda hiçliğe yenik düştü.

Oyunda Dusk ile ilk karşılaşmanızı Darkroot Basin’de yaşayacaksınız fakat bundan önce yine Basin’de bulunan 7 başlı hidrayı kesmeniz lazım. Hidrayı kestikten sonra gölün sonuna gidin ve orada bir gir-çık yapın. Oyuna döndüğünüzde altın renkli Golem gölün sonunda bulunacak, Golem’i öldürün. Golem öldüğünde Dusk içerisinden çıkacak, Dusk’ın Golem’in içerisinde hapsolmasının sebebinin ise Seath the Scaless ve yaptığı deneyler olduğu düşünülüyor.

Dusk’ı kurtardıktan sonra onunla mümkün olan tüm konuşmaları yapın ve size sorduğu soruya “Evet” yanıtını verin. Sonrasında Dusk, Hidrayı kestiğiniz yerdeki çağrı sembolü aracığıyla çağırılabilir.

Oyunda Broken Pendant (Oolacile’in hikâyesini konu alan DLC için gerekli) eşyasını aldıktan sonra Basin’deki çağrı sembolü kaybolacak ve Dusk’a Manus’u öldürene kadar ulaşamayacaksınız. Manus öldüğünde Dusk tamamen serbest kalacak ve sizi kurtarıcısı olarak bilecek. Dusk’ı Manus’tan serbest bıraktığınızda Basin’deki çağrı sembolü tekrar belirecek. Dusk’a ulaşamadığınız sürede Dusk’ın sattığı büyüler ve eşyalar Elizabeth’e geçecek.

https://www.youtube.com/watch?v=LgWRJdAJiHQ

< Resime gitmek için tıklayın >

Ingward

Ingward, New Londo’yu Darkwraith’ler (Bu arkadaşlar bir zamanlar New Londo’nun şövalyeleriydiler fakat kralları karanlığa yenik düşünce, krallarının peşinden gittiler ve Darkwraith’ler olarak anılmaya başlandılar.) ve onların krallarından(The Four Kings) korumak için sular altında bırakan 3 kişiden bir tanesidir. New Londo’yu mühürleyen 3 kişiden geriye kalan tek kişi Ingward’dır.
Ingward ile ilk karşılaşmanızı New Londo Ruins’de yaşayacaksınız, kendisi ayakta kalan tek binanın çatısında bulunuyor. Eğer LordVessel’i aldıysanız size New Londo Ruins’in kapısının anahtarı Key to The Seal’i verecek. Bu anahtar ile kapıyı açabilir ve suların çekilmesini sağlayabilirsiniz.

Sular çekildikten sonra Four Kings’e giden yol açılacak fakat bu yeterli olmayacak zira ilk önce Sif, the Great Grey Wolf’u yenip Covenant of Artorias isimli yüzüğü almanız gerekiyor. Yüzüğü aldığınızda New Londo’ya tekrar dönün ve takın sonrasında dibi olmayan çukura atlayın.

The Four Kings’i yendiğinizde Ingward’a tekrar dönün ve konuşun sonrasında kendisi Firelink Shrine’a dönecek ve size hizmet etmeye oradan devam edecek.
Ingward oyundaki en önemli eşyalardan biri olan Transient Curse satıyor ayrıca, bu eşyayı satan başka bir insan evladı yok, ben acısını çok çektim zira kendisi ile çok acı bir geçmişiz var. Bir gün New Londo’da gezerken çatıya çıktım ve kendisini düşman sanıp öldürdüm hiç durup düşünmedim ki bu arkadaş bir NPC olabilir mi diye. Neyse sonrasında olayın sıcaklığı ile durumun farkında değilim tabii fakat aradan birkaç saniye geçip ölüm diyaloğunu söyleyince o an anladım ki fena batırmıştım. Kendisinin hatam sonucu ölümü beni üzüyordu fakat etkisini başlarda hissetmemiştim, ne zaman elimdeki Transient Curse eşyası bitti o zaman bu arkadaşın ölümünü hissetmeye başladım zira başta da dediğim gibi bu eşyayı satan başka bir karakter yok ve bu eşya oyundaki hayaletleri öldürmek için çok önemli. Bu eşya veya lanetli bir silahınız yoksa ne kadar güçlü olursanız olun hayaletlere vuramıyorsunuz, darbeler içlerinden geçip hasar vermiyor.

Kendisi ayrıca oyunda Curse (Lanet) etkisini kaldıran 2 kişiden bir tanesi, bunun için Soft Humanity’e ihtiyacınız var.

https://www.youtube.com/watch?v=6GUYakaCAAs


ALEV BÜYÜLERİ KONUSUNDA UZMAN OLAN KARAKTERLER

< Resime gitmek için tıklayın >

Laurentius of the Great Swamp

Laurentius oyunda size Pyromancy konusunda yardımcı olan karakterlerden bir tanesi, kendisi The Depths’de bulunuyor. Ona ulaşabilmek için ilk önce Capra Demon boss’unu öldürüp sizi Depths’e götürecek olan Kets to Depths anahtarı almalısınız. Anahtarı aldıktan sonra Depths’e gidin, oradaki kasabı öldürün ve sulak alandan ilerleyin. Biraz ilerledikten sonra bir çıktından yukarı çıkacaksınız ve varillerle dolu bir odaya gireceksiniz. Bu odadaki varilleri silahlarını ile kırmak yerine yuvarlanarak kırmayı tercih edin zira Laurentius bir varil içerisinde mahsur kalmış durumda. Laurentius kurtardıktan sonra mümkün olan tüm konuşmaları yapın sonrasında kendisi Firelink Shrine’a gidecek.

https://www.youtube.com/watch?v=jrHDBqul-ns

Eğer üzerinizde Quelaana’dan satın aldığınız Great Combustion, Fire Whip gibi büyüler varsa Laurentius ile konuşurken dikkatli olmanız lazım. Kendisi bu büyülerin sizde olduğunu görürse nereden aldığınızı soracak bu soruya hayır demelisiniz yoksa kendisi Blighttown’a bu büyüleri edinmeye gidecek ve orada ölecek.

Yukarıda bahsettiğim soru : Ah, unless you find the magics unsavoury?
Bu soruya hayır demeniz lazım ola ki bir şeyler oldu yanlışlıkla evet dediniz o zaman sonrasında gelecek olan soruya da("Oh, and er…if by chance you've had a change of heart, …") evet demeniz lazım.

Laurentius Firelink Shrine’da kalırsa size Pyromancy hizmeti vermeye devam edecek. Kendisi size temel Pyromancy büyülerini satacak ve Pyromancy Flame’i +15 kadar yükseltebilecek.

< Resime gitmek için tıklayın >

Quelana of Izalith

Quelane, Izalith Cadısının 7 kızından bir tanesi. Izalith Cadısı İlk Ateş’i canladırma çabası sonrası başarısız olunca Kaosun Yatağını (Bed of Chaos) yarattı, sonrasında Izalith’in tüm halkı mutasyon geçirerek şeytanlara dönüştü, Quelana hariç. (Detaylı bilgi konudaki hikaye anlatımında mevcut.) Quelana bu felaketten mutasyona uğramadan sağ kalan tek kişiydi ve Blighttown’da yapayalnız günlerini geçiriyordu.

Quelana, Pyromancer’ların annesi olarak biliniyor ve en büyük insan Pyromancer Salaman’nın hocası.

Quelane ile ilk kez Blighttown’da karşılaşacaksınız, karşılaşmanız sonrası size Pyromancy konusunda yardım teklif edecek eğer “Evet” derseniz Pyromancy Flame’inizi geliştirecek ve size ateş büyüleri satacak. Ola ki “Hayır” dediniz, telaşlanmanıza gerek yok çünkü siz “Evet” diyene kadar bu soruyu sormaya devam edecek.

Eğer Quelana ile konuşursanız bir süre sonra sizden annesini ve kardeşlerini kurtarmasını isteyecek. Bed of Chaos bossunu öldüğünüzde eğer elindeki tüm büyüleri aldıysanız ve Pyromancy Flame seviyeniz +15 ise size teşekkür edip ortadan kaybolacak.

https://www.youtube.com/watch?v=SiL559qu_kA

VaatVidya’nın Quelana ve ailesinin hikâyesini anlattığı Türkçe altyazı seçeneği bulunan videosu, izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=eRbZVx6SuOE

< Resime gitmek için tıklayın >

Eingyi of the Great Swamp

Eingyi bir zamanlar büyük bataklıkta pyromancermış fakat kullandığı zehirli alev büyüleri yüzünden kâfir sayılmış, kardeşleri bile artık onu yok sayıyormuş. Sonrasında Eingyi bataklıktan sürülmüş ve bligtpuss hastalığına (bu hastalık bulaştığı kişiyi bir nevi kuluçkaya dönüştürüyor ve sırtında yumurtaların oluşmasına sebep oluyor.) yakalanmış. Bu hastalık sonrası Eingyi’nin sırtında oluşan yumurtaları Adil Leydi Quelaan (yanlış hatırlamıyorsam annesi Izalith Cadısının sebep olduğu felaket sonrası Izalith halkının acısını dindirmek için tüm acıları kendi çekiyordu bunun içinde güce ihtiyacı vardı ve Eingyi’nin yumurtaları ona güç veriyordu.) yiyordu. Quelaag her ne kadar Eingyi’ye bunu yasaklasa da Eingyi Adil Leydisinin fedakârlığına yardımcı olmak istiyordu.

Eingyi ile Chaos Witch Quelaag bossunu öldürdükten sonra karşılaşacaksınız. Kendisi Leydisi Quelaan’nın yanında bekliyor. Eingyi karşılaştığınızda kendisi size Quelaan’nın hizmetkârı olup olmayacağınız soracak. Bu soruya “Evet” yanıtını vermelisiniz yoksa Eingyi’nin ardındaki Bonfire ve alana ulaşamazsınız.

Eğer Chaos Servant covenant’ına geçerseniz, Eingyi size Pyromancy Flame’i geliştirme konusunda yardım edebilir. Eingyi’nin size envanterindeki büyüleri satması için Egg Head hastalığına yakalanmanız lazım.

Videoya bakarak nasıl Egg Head olabileceğinizi görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=9CDSaYvR8kY

Egg Head hastalığına yakalandığınız her sefer de Eingyi size Egg Vermifuge eşyasını verecek, bu eşya sayesinde Egg Head hastalığından kurtulabilirsiniz.


MUCİZELER KONUSUNDA UZMAN OLAN KARAKTERLER

< Resime gitmek için tıklayın >

Petrus of Thorolund

Petrus Way of White covenantına bağlı bir Cleric (Rahip). Kendisi, Vince ve Nico ile beraber Rite of Kindling aramak için yola çıkan Prenses Rhea’yı koruyor.
Petrus ile Firelink Shrine’da karşılaşacaksınız, ilk karşılaşmanızda yanında Vince, Nico ve Prenses bulunacak. Kendisiyle konuştuğunuzda size iyi niyet göstergesi olarak Copper Coin verecek, birkaç basit mucize öğretmeyi teklif edecek ve mucizeleri kullanabilmeniz için birkaç talisman (tılsım) satacak. Petrus ile ilk karşılaşmanızda onun hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız onunla konuşarak Way of White covenantına girmeniz gerekiyor eğer Knight veya Clericseniz covenant’ın çoktan bir üyesi olduğunuzdan dolayı buna gerek olmayacak.

Kendisi aynı zamanda size Prenses’in görevi hakkında da bilgi verebilir tabii Seviyeniz x 100 Soulsa. Bu bilgiyi Griggs’den bedava alabilirsiniz bu yüzden bu tosuncuğa souls kaptırmayın.

Sonrasında eğer ilk çanı çalar ve Capra Demon bossunu öldürürseniz Petrus’un yanına Prenses, Vince ve Nico dâhil olacak. Bu noktadan sonra Petrus’un hizmetlerini Way of White’a dâhil olmaksızın kullanabilirsiniz.

Birkaç alanı ziyaret ettikten veya gir-çık yaptıktan sonra Petrus ve Prenses Catacombs’a doğru yola çıkacaklar. Sonrasında yine birkaç alan ziyareti ve gir-çık sonrası Petrus tekrar Shrine’a dönecek fakat bu sefer perişan bir halde olacak çünkü Prensesini kaybetmiş olacak.

Petrus bu olaydan sonra daha ketum olacak fakat yine size mucizeleri öğretecek.

Lautrec ile konuşursanız Catacombs’da ne olduğunu öğreneceksiniz fakat bu arkadaşa da Seviyeniz x 100 Souls vermeniz lazım.

Petrus ile konuşmaya devam ederseniz size Prenses’in Tomb of Giants’da mahsur kaldığını söyleyecek ayrıca onunla ilgili ne yaparsanız yapın umursamayacak.

Eğer Rhea’yı kurtarırsanız kendisi Undead Church’e gidecek ve onunla konuşursanız hikâyenin diğer yüzünü anlatacak. Onunla kilise de konuştuysanız Petrus size saldıracak ve öldürmeye çalışacak.

Eğer Rhea’yı görmezden gelirseniz, 2-3 boss savaşı sonrası ölecek ve Petrus bunun korkunç(!) bir haber olduğunu söyleyecek. Bunun üzerine Petrusu öldürürseniz Rhea’ya ait olan Ivory Talisman üzerinden düşecek.

https://www.youtube.com/watch?v=RMyppxATf2E

< Resime gitmek için tıklayın >

Rhea of Thorolund

Rhea, Throlund hanedanın en genç kızı ve önemli bir görev için Londran’da bulunuyor. İlk çanı çaldıktan ve Capra Demon bossunu öldürdükten sonra kendisi ve iki yoldaşı Shrine’a Petrus ile buluşmaya gelecekler. Onunla konuşursanız görevinden bahsedecek ama görevinin ne olduğuna dair hiçbir şey söylemeyecek. Yukarıda da bahsettiğim gibi Petrus ile konuşarak bilgiyi elde edebilirsiniz ama Rhea Shrine’ı terk etmeden Griggs’in yanına uğramak daha karlı olacaktır çünkü herhangi bir şey istemeyecek karşılığında.

Rhea ve yoldaşları Shrine’ı görev için terk edecek ve Catacombs’a doğru yol alacaklar. Sonrasında kendisi ile Patches the Hyena’nın Spartalı tekmesi sonrası düştüğünüz yerde, Catacombs’da karşılaşacaksınız. Bu karşılaşmanızda göreceksiniz ki Vince ve Nico Hollow olmuşlar ve delirmişler eğer onları öldürür ve Rhea ile tekrar konuşursanız size Replenishment mucizesini verecek.

Rhea’yı Catacombs’dan kurtardıktan sonra Rhea Undead Church’e geçecek, orada size daha iyi mucizeler satacak. Rhea’nın tüm mucizelerini alırsanız kiliseyi terk edecek ve The Duke’s Archives’a doğru yola çıkacak. Eğer Rhea’nın yanına uzun süre uğramazsanız Petrus, Rhea’yı öldürecek.

Duke’s Archives’da onunla Seath ile ilk karşılaşmanız sonrası doğduğunuz yerde olacak fakat bu sefer Rhea Hollow’a dönüşmüş ve delirmiş bir biçimde olacak ve size saldıracak.

https://www.youtube.com/watch?v=RMyppxATf2E

VaatVidya’nın Rhea’nın hikâyesini anlattığı videoyu tavsiye ederim. Maalesef bu videoda Türkçe altyazı seçeneği bulunmuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=xgZjTtF8bok


FIRELINK SHRINE KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Crestfallen Warrior

Kendisi Firelink Shrine’da karşılaşacağınız ilk karakter olacak. Onunla konuştuğunuzda hikâyede ilerlemek için ne yapmanız gerektiğini ve Dark Souls dünyasına dair bilgileri anlatacak.

< Resime gitmek için tıklayın >

Anastacia of Astora

Anastacia bir fire keeper yani ona Fire Keeper Soul getirdiğinizde Estus Flask’ınızın seviyesini yükseltecek. Kendisi Shrine’da bir hücrede mahsur durumda. Oyunda iki çanı da çaldıktan sonra veya iki tane Fire Keeper Soul bulduğunuzda (Blighttown ve Undead Parish) , Şövalye Lautrec onu öldürecek. Ölümü sonrası Firelink bonfire’ını kullanamayacaksınız ve Estus Flask’ınızı geliştiremeyeceksiniz.

Anastacia öldüğünde hücresinde Blac Eye Orb isimlim eşyayı bulacaksınız. Anor Londo’ya ulaştığınızda ve Orstein ve Smough bossunu öldürdüğünüzde oyun size Orb ile ilgili bir mesaj verecek sonrasında Orb’u kullanarak Lautrec’in dünyasını işgal edeceksiniz. Lautrec’i öldürdükten sonra Anastacia’nın ruhunu alacaksınız. Sonrasında Shrine’a geri dönüp Anastacia’nın hücresi ile etkileşime girmeniz gerekecek. Etkileşim sonra Anastacia tekrar hayata dönecek ve hizmetlerini size sunmaya devam edecek. Eğer Lordvessel’e bir tane Lord Soul (Nito ve Bed of Chaos’un) sunduysanız Anastacia Shrine’daki bonfire’daki Estus Flask üst limitini 20’ye çıkaracak.

https://www.youtube.com/watch?v=NV1wnibJfnk

Lautrec’in dünyasını nasıl işgal edebileceğiniz aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=PIXy1sbNOyY

< Resime gitmek için tıklayın >

Vince of Thorolund ve Nico of Thorolund

Vince ve Nico, Capra Demon bossunu öldürdüğünüzde Rhea ile beraber Firelink Shrine’a gelecekler, ikisi de Rhea’nın yanında bulunuyor ve Rhea’nın korumalığını yapıyorlar. Pek kayda değer karakterler değiller, onlarla Catacombs’da karşılaştığınızda ikisi de Hollow olmuş olacak ve Rhea’yı kurtarmanız için ikisini de öldürmeniz lazım.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kingseeker Frampt

Kendisi iki ilkel yılandan bir tanesi, iki çanı da çaldığınız vakit Firelink Shrine’da belirecek. Frampt size oyunun hikâyesine dair bilgiler verecek. Lord Vessel’i aldığınızda Frampt ile konuşarak Lord Vessel’i koyacağınız yere gidebilirsiniz, bu alan bir nevi sunak görevi görüyor ve tüm Lord ruhları bu sunağa sunulduğunda oyunun son alanı oyuncuya açılıyor. Eğer Lord Vessel’i yerine koymazsanız diğer ilkel yılan Kaathe ile beraber hareket ettiğinizi düşünecek ve Shrine’ı terk edecek.

Frampt ile ayrıca takasta bulunabilirsiniz. Kendisine kullanmadığınız eşyalarınızı vererek karşılığında souls alabilirsiniz, büyük titanite parçaları vererek ondan parçalamasını isteyebilirsiniz. Aşağıda detaylı tablo bulunuyor, inceleyebilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


UNDEAD BURG KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Erkek Undead Merchant

Kendisi Undead Burg’de bulunuyor, hafiften saklanmış bir alanda aşağıya videosunu koydum, videodan nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Oyundaki sıradan karakterlerden bir tanesi, varlığının tek sebebi tüccarlık diğer karakterler gibi değil. Bu arkadaştan aldığınız Residence Key ile Griggs’i kurtarabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=CX2dU887wUE

< Resime gitmek için tıklayın >

Kadın Undead Merchant

Bu arkadaş ise yukarıda bahsettiğimin kadın versiyonu, kendisi Firelink Shrine’dan ilerleyip geçtiğiniz kanalizasyonun sonunda bulunuyor, videosunu koydum aşağıya, bakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=8ySWzFQxkRQ

< Resime gitmek için tıklayın >

Solaire of Astora

Başlamadan önce:

https://www.youtube.com/watch?v=eHgNXBP_Jwc

Astoralı Solaire namı diğer Güneşi yücelten adam, Dark Souls’un en çok sevilen karakterler arasındadır. Gerek diyalogları gerekse de “Praise the Sun” hareketi ile akıllara kendini kazımıştır. Oyunun başında karşılaştığımız Oscar gibi Solaire’de görevi uğruna Undead olmayı göze almıştır. Görevi ise güneşi bulmaktır. Kendisi Dark Souls’un karanlık dünyasında karanlığı kabullenmeyen nadir karakterlerdir ve güneşi arayışında bu kendi bile olsa her fedakarlığı göze almıştır.

Solaire ile ilk karşılaşmanızı Undead Burg’de yaşayacaksınız, kendisini güneşe doğru bakarken bulacaksınız, oldukça göze çarpan bir simadır kendisi özellikle zırhına baktığınızda güneş amblemi dikkatinizi çeker.

Solaire, ilk konuşmanız esnasında size bir teklifte bulunacak,bu teklifi kabul edin ve White Sign Soapstone’u alın, bu eşya ile başka oyuncuların dünyasına girebilir ve onlara yardım edebilirsiniz.

Undead Burg’deki konuşmanızdan sonrası Solaire Anor Londo’ya geçecek, ona ulaşmanız için Hawkeye Gough yetiştirdiği iki puştu geçmeniz gerekiyor. Şimdi ben bu arkadaşlara neden puşt dedim açıklayayım. Normalde oyuna alıştığınızda bu ikisi sizi pek zorlamıyor fakat oyuna yeni başlayan biriyseniz bunlar size iki taraftan salvo yapıyorlar, neye uğradığınızı anlamıyorsunuz. Ben bunlara öldüğüm kadar başka hiçbir bossa ölmedim, kendileri ile hoş olmayan bir geçmişim var. Neyse işte bu iki arkadaşı geçeceksiniz ve sonrasında balkondan içeriye girip soldaki kapıyı açacaksınız. Solaire bonfire’ın başında oturmuş sizi bekliyor olacak.

Centipede Demon bossunu öldürdükten sonra Solaire Lost Izalith’e gidecek, burada dikkatli olmanız gerekiyor çünkü yanlış bir şekilde ilerlerseniz Solaire delirecek ve o güzel adamı öldürmek zorunda kalacaksınız.

Solaire’in hayatta kalması için ilk önce Chaos Servant covenant’ına üye olmanız lazım sonrasında bu covenant’a olan bağınızı güçlendirip Lost Izalith’e giden kestirmeyi açmanız lazım. Kestirmeyi açmak için 30 tane Humanity’e ihtiyacınız olacak, bu 30 Humanity’i Quelaan’a vererek covenant ile olan bağınızı güçlendirip kestirmeyi açacaksınız. Aşağıya Humanity farmı için en uygun yerin videosunu attım, bakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=UDBcCpqv8d0

Kestirmeyi açtıktan sonra kestirmede ilerleyip 9 Chaos Bug’ını öldürmeniz gerekiyor, sayarak öldürün zira bir tanesi yaşaması bile Solaire’in delirmesi için yeterli. 9’undan birinde Sunlight Maggot isimli eşya bulunuyor onu da alın. Sonrasında kestirme olmayan normal yoldan ilerleyin. Solaire ile karşılaşacaksınız ve delirmemiş olacak, bundan sonra size Lord Gwyn dövüşünde yardımcı olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=Xw2Rg71DzhU

Ayrıca VaatVidya’nın Solaire’in hikâyesini anlattığı ve Türkçe altyazı seçeneği sahip videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=skV-q5KjrUA


UNDEAD PARISH KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Blacksmith Andre

Andre abimiz, yılların demircisi Solaire gibi bir Astoralı, kendisi Undead Parish’deki kilisenin altında Undead Parish’i Darkroot Garden’a bağlayan yerde bulunuyor. Andre abimiz silahlarınızı geliştirebilir ve tamir edebilir, ayrıca topladığınız emberları getirirseniz, silahlarınıza (infusion) farklı elementlerin güçlerini aşılayabilir. Ayrıca kendisi Darkroot Garden kapılarını açan The Crest of Astorias isimli eşyayı da satıyor, oyunda ilerlemeniz için bunu almanız lazım.

Kendisiyle ters düşmenizi tavsiye etmem, tersi çok pistir özellikle bir tekmesi var sanırsınız eski MMA’cı.

https://www.youtube.com/watch?v=NeRh9CpHvyk

< Resime gitmek için tıklayın >

Knight Lautrec of Carim

Kendisi baya kalleş bir karakter, onunla ilk defa Undead Parish’de karşılaşacaksınız, bir hücrede tıkılıp kalmış halde bulacaksınız onu. Hücresinin anahtarını (Mystery Key) zırhlı domuzla dövüştüğünüz yerin aşağısında bulacaksınız eğer Master Key varsa bu anahtara ihtiyacınız olmayacak. Lautrec’i kurtardığınızda size Sunlight Medal verecek ve Firelink Shrine’a gidecek. Eğer Lautrec’i Undead Parish’deyken kurtarmazsanız bir şekilde yine hücreden kurtulacak fakat bu sefer size Sunlight Medal vermeyecek.

Firelink Shrine’da kendisini Anastacia’nın hücresinin karşısında otururken bulacaksınız. İki çanı çaldıktan sonra veya Blighttown ve Undead Parish’deki Fire Keeper Soul’ları aldıkyan sonra Lautrec Anastacia’yı öldürüp kaçacak. Sonrası Anastacia’nın hücresinde Black Eyer Orb bulacaksınız bu eşya ile Lautrec’in dünyasını Anar Londo’da işgal edebileceksiniz. Lautrec’i öldürdüğünüzde oyunun önemli yüzüklerinden biri olan Ring of Favor and Protection’ı alacaksınız, bu yüzük sayesinde canınız hatırı sayılır miktarda artacak fakat bu yüzüğü taktıktan sonra bir daha çıkarmamanız gerekecek zira çıkardığınız kırılacak.

https://www.youtube.com/watch?v=jGOuOCIpdTc

Ayrıca VaatVidya’nın Lautrec’in hikâyesini anlattığı ve Türkçe altyazı seçeneği sahip videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=o95uUu7I9Xs

< Resime gitmek için tıklayın >

Oswald of Carim

Oswald ile ilk olarak Gargoyle boss savaşı sonrası çaldığınız çanın kulesinde karşılaşacaksınız. Kendisi oyunda işlediğiniz günahları silebilen bir karakter (Konuda bölümü bulunacak.), ayrıca kendisinden Purging Stone alıp Curse durumunu iyileştirebilirsiniz.

Eğer ola ki bir karaktere yanlışlıkla vurdunuz ve size saldırmasınız sebep olduğunuz aradığınız adam Oswald, kendisi ile konuşarak bu durumu halledebilir ve saldırdığınız karakterin size olan düşmanlığını silebilirsiniz. Fakat bir karakteri öldürürseniz Oswald’ın yapabileceği bir şey yok, o oynanışınız da o karakter ölü kalacak. Yine Covenantlar ile anlaşmanızı bozarsanız Oswald ile konuşarak bu durumu çözebilirsiniz.


DARKROOT GARDEN VE DARKROOT BASIN KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Alvina of the Darkroot Wood

Alvina bir kedi ve Darkroot Garden’da bulunuyor. Darkroot Garden’a ulaşabilmeniz için Andre’den Crest of Astorias eşyasını alıp Darkroot kapısını açmanız lazım. Alvina ile konuşarak Forest Hunters covenant’ına dâhil olabilirsiniz. Forest Hunters’a üye olduğunuzda Alvina size Cat Covenant Ring’i verecek bu yüzük eğer takılı ise ormana zamanında covenant’a ihanet eden bir oyuncu girdiğinde onun dünyasına ışınlanacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=mPmC5kKUmNY

< Resime gitmek için tıklayın >

Shiva of the East

Shiva ile ilk olarak Darkroot Garden’da karşılaşacaksınız, kendisi Alvina’nın sağ kolu. Eğer Forest Hunter’a üye iseniz size covenant’ın geçmişi hakkında bilgiler verecek. Sonrasında Blighttown’a geçecek ve orada tüccarlık yapacak. Blighttown’da su değirmeni şekilde olan asansörün yanında bulunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=V3SLIFRK-Ng

Ayrıca VaatVidya’nın Shiva’nın hikâyesini anlattığı ve Türkçe altyazı seçeneği sahip videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=075WJAN26-k


DEPTHS KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Domhnall of Zena

Domhnall ile ilk olarak Depths’de karşılaşacaksınız, kendisi bir tüccar. Depths’den Blighttown’a geçiş yapmanızı sağlayan kapının yanında oturuyor, oturduğu yerin üstünde meşale var, dikkatli bakarsanız bulması kolay bir yerde. Depths’deki karşılaşmanız sonrası eğer iki çanı da çalarsanız Domhnall Firelink Shrine’a geçecek ve Ring of Sacrifice’ı aldığınız yerde bulunacak. Domhnall ile alışverişiniz ne kadar çok olursa size anlatacağı şeylerin sayısı da bir o kadar oluyor, anlattığı şeyler hikâye bakımından önemli olduğundan sık sık alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kendisine bossları kestikten sonra uğrayabilir ve kestiğiniz bossların zırhlarını satın alabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=KGIN5jk2p90


SEN’S FORTRESS KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Siegmeyer of Catarina

Catarinalı Siegmeyer Solaire ve Oscar’ın aksine Lordran’a bir görev uğruna değil aksiyon olsun diye gelmiş bir karakter. Kendisini gördüğünüzde genelde sürekli başı dertte olur çünkü arkadaş rahat durmuyor, hep bir heyecan hep bir aksiyon peşinde.

Siegmeyer ile ilk kez Sen’s Fortess’ın girişinde karşılaşacaksınız. Eğer iki çanı çalmadıysanız kalenin kapısı kapalı olacağından, kendisini kapının önünde otururken bulacaksınız. Burada kendisi ile mümkün olan tüm konuşmaları yapın. Sonrasında iki çanı çaldığınızda yine Sen’s Fortess’da olacak fakat bu sefer içerisinde olacak, aşağıdaki videodan yerine bakabilirsiniz. Yine kendisiyle mümkün olan tüm konuşmaları gerçekleştirin.

Sen’s Fortess sonrası Siegmeyer Anor Londo’ya gidecek. Anor Londo’daki binanın tepesindeki Okçu ve Normal Silver Knight’ı öldürüp aşağı inin. Aşağı indiğinizde kendisini pencerenin dibinde bulacaksınız fakat sizinle konuşması için arkasındaki kapıyı açın ve odanın içerisindeki 3 Silver Knight’ı öldürün sonrasında sizinle konuşacak ve size Tiny Being’s yüzüğünü verecek.

Anor Londo sonrası Siegmeyer ile Firelink Shrine’da karşılaşacaksınız, orada size Sen’s Fortess’ın kapısını açanın siz olup olmadığını soracak eğer “Evet” derseniz size Emit Force mucizesini verecek. Siegmeyer, Shrine’dan sonra Blighttown’a doğru yola koyulacak bu sırada kızı Sieglinde of Catarina The Duke’s Archives’da Dusk gibi bir altın golemin içerisinde mahsur kalacak. (Kendi başlığı altında daha çok bilgi olacak.)

Blighttown’da Siegmeyer ile karşılaştığınızda kendisi uyuyor olacak, konuşarak onu kaldırın sonrasında sizden 3 tane Purple Moss Clump isteyecek eğer verirseniz size Pierce Shield verecek ve Lost Izalith’e doğru yola koyulacak.

Lost Izalith karşılaşmanızda çok dikkatli olmalısınız zira yanlış bir hareket Siegmeyer’ın ölümü ile sonuçlanabilir. Siegmeyer’ın hikâyesi devam etsin istiyorsanız onunla konuşup oturduğu yerin altındaki 4 Chaos Eater’a saldırmasını sağlamanız lazım eğer onunla konuşmadan 4 tanesini de öldürürseniz size Speckled Stoneplate yüzüğünü verecek ve hikâyesi devam etmeyecek. Eğer Siegmeyer ile konuşup olayı tetiklerseniz ve Siegmeyer 4 Chaos Eater ile dövüşürse hikâyesi dövüş sonrası ne kadar canı kaldığına bağlı olacak. Eğer canı %50’nin altındaysa zehirden dolayı ölecek ve Speckled Stoneplate ve 3 Humanity düşürecek. Eğer canı %50’ye eşit veya daha fazlaysa hikâyesi devam edecek fakat yüzüğü alamayacaksınız.

Eğer Siegmeyer Lost Izaliith’de hayatta kaldıysa ve kızı Seiglinde of Catarina’nın hikâyesinde (Konuda bulunuyor.) de sıkıntısız bir şekilde ilerlediyseniz ikiside Ash Lake’de bonfire’ın yanında sizi bekliyor olacak. Sieglinde ile konuşarak Titanite Slab alabilirsiniz ve Catarinalı ailenin hikâyesini mutlu sonla bitirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=hhaQVaqeOSI

Ayrıca VaatVidya’nın Siegmeyer’ın hikâyesini anlattığı ve Türkçe altyazı seçeneği sahip videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=cdliu3JOSYQ

< Resime gitmek için tıklayın >

Crestfallen Merchant

Dark Souls’daki sıradan karakterlerden bir tanesi, tüccar olması dışında pek bir özelliği yok. Sen’s Fortress’ın tepesinde bulunuyor kendisi, kırık köprüden karşıya geçtiğinizde kendisini bulabilirsiniz.

http://https://www.youtube.com/watch?v=fbJ0-PDm4Hc


CRYSTAL CAVES KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Seiglinde of Catarina

Seiglinde Lordran’a aksiyon peşinde koşan babasına göz kulak olmak için gelmiş. Onunla ile olarak The Duke’s Archives’da karşılaşacaksınız. Siegmeyer ile Blighttown’da karşılaşıp ona 3 tane Purple Moss verdikten sonra arşivlerde altın bir golem doğacak, Seiglinde bu golemin içerisinde hapsolmuş durumda. Golem’i öldürün ve Seiglinde’yi serbest bırakın sonrasında mümkün olan tüm konuşmaları yapın.

Sieglinde arşivlerden sonra Firelink Shrine’a geçecek, orada kendisiyle karşılaştığınızda size teşekkür edip babası hakkında soru soracak. Sorduğu soruya “Evet” demeniz lazım. Eğer Siegmeyer Lost Izalith’de 4 Chaos Eater’ı öldürerek sağ kaldıysa Sieglinde Shrine’ı terk edecek ve Ash Lake’e gidecek. Ash Lake’e vardığınızda ilk bonfire’ın yanında baba ve kızı göreceksiniz. Sieglinde ile konuşarak Titanite Slab alabilirsiniz. Sonrasında Catarinaların hikâyesi bitecek.

Yukarıda Siegmeyer içinde atmış olduğum videoyu tekrar izleyerek Sieglinde’nin görevini izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=hhaQVaqeOSI


BLIGHTTOWN KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Quelaan

Quelaan da Quelaag ve Quelana gibi Izalith cadısının yedi kızında bir tanesidir. Kardeşi Quelaag’a kıyasla daha sakin ve naiftir. Anastacia ve Darkmoon Knightess gibi Quelaan’da bir fire keeper’dır eğer Fire Keeper Soul verirseniz Estus Flask’ınızı güçlendirebilir. Fire Keeper olmasının yanı sıra ayrıca Chaos Servant covenant’ının lideridir, onunla konuşarak covenant’a üye olabilirsiniz.
Kendisi Quelaag ile dövüştüğünüz alanın ilerisinde bulunuyor, onunla konuşabilmeniz için Old Witch's Ring’e ihtiyacınız var eğer yüzük varsa yüzüğü takın ve onunla konuşun, hikâyeyi bir de onun ağzından dinleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=5d9CJd-8vCg


THE ABYSS KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Darkstalker Kaathe

Oyundaki ikinci ve kötü olan ilkel yılan kendisi olur, Darkwraith Covenant’ının lideridir aynı zamanda. Kaathe zamanında Four Kings’e gidip onları ayartmış ve karanlığa yenik düşmelerine sebep olmuştur, bu olay sonucunda New Londo sular altında kalmıştır ve New Londo Ruins olarak anılmaya başlamıştır.

Eğer oyunda diğer ilkel yılan Frampt ile konuşup Lord Vessel’i sunağa yerleştirdiyseniz Kaathe ile konuşma şansınız kalmayacak.

Lord Vesseli yerine koymadıysanız Ingward ile konuşmaya gidin size New Londo Ruins’in kapısının anahtarı Key to The Seal’i verecek. Bu anahtar ile kapıyı açabilir ve suların çekilmesini sağlayabilirsiniz.

Sular çekildikten sonra Four Kings’e giden yol açılacak fakat bu yeterli olmayacak zira ilk önce Sif, the Great Grey Wolf’u yenip Covenant of Artorias isimli yüzüğü almanız gerekiyor. Yüzüğü aldığınızda New Londo’ya tekrar dönün ve takın sonrasında dibi olmayan çukura atlayın.

Four Kings bossunu öldürdüğünüzde Kaathe The Abyss’de belirecek, onunla konuşup Darkwraith Covenant’ına katılabilirsiniz.


ANOR LONDO KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Darkmoon Knightess

Bu karakter ile Anor Londo’nun ilk bonfire’ında karşılaşıyorsunuz, kendisi Anastacia ve Quelaan gibi bir fire keeper eğer Fire Keeper Soul verirseniz Estus Flask’ınızı güçlendirebilir.

Lord Vessel’i alana kadar sizinle pek konuşmayacak fakat Lord Vessel’i aldığınız vakit size Seath hakkında az da olsa bilgi verecek.

Eğer Dark Sun Gwyndolin’i öldürür veya Gwynevere’e saldırırsanız bu karakter size düşman olacak ve onu öldürürseniz yanındaki bonfire’ı sönecek.

< Resime gitmek için tıklayın >

Gwynevere

Gwynevere Lord Gwyn’nin kızı ve Güneş Işığının Prensesidir. Babasının yokluğunda kardeşi Gwyndolin ile beraber Anor Londo’yu yönetirler. Oyundaki en önemli şeylerden biri olan Lord Vessel’i size Gwynevere verecektir. Ayrıca onunla konuşaral Princess’ Guard Covenant’ına üye olabilirsiniz.

Gwynevere ile Orstein ve Smough bossu sonrası karşılaşacaksınız bu iki arkadaş bizzat Gwynevere’i koruyorlar.

Gwynevere’yi öldürmek oyundaki kalıcı günahlardan bir tanesidir, aklınızda bulundurun.

< Resime gitmek için tıklayın >

Dark Sun Gwyndolin

Lord Gwyn’nin en küçük çocuğu ve Blade of the Dark Moon covenant’ının lideridir. Anor Londo’da kalan tek tanrı Gwyndolin’dir. Kendisi her ne kadar bir erkek olsa da Ay ile olan bağlantısı ve büyüye olan yatkınlığı sebebiyle kız gibi yetiştirilmiştir.

Kendisi ile direk iletişim mümkün değil, fakat önünde diz çökerek Blade of the Darkmoon Covenant’ına üye olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey gereken Catacombs’dan Darkmoon Seance Ring’i almak sonrasında Darkmoon Tomb’a geri dönmek ve yüzüğü takmak, yüzüğü taktığınızda Gwyn’nin illüzyon heykeli ortadan kaybolacak ve yolun devamı açılacak. Yoldan devam edin, sisli kapıyı göreceksiniz, kapının önünde diz çökerek Covenant’a üye olabilirsiniz.

Darkmoon Seance Ring’i yeri:

https://www.youtube.com/watch?v=anVdrTuFoQM

Ayrıca kendisi hikâyede baya önemli bir karakter fakat buradan sonrası Spoiler olacak bu yüzden butona tıklamadan iki kere düşünün.


Yukarıda bahsettiğim Gwynevere aslında bir illüzyondan ibaret ve bu illüzyonu yaratan kişi Gwyndolin’nin ta kendisi. Lord Gwyn İlk Ateş’i yakmak için Ateş’in merkezine gittiğinde Anor Londo’daki tüm tanrılar burayı terk etti sadece Gwyndolin ve Kingseeker Frampt kaldı bunun üzerine Gwyndolin Anor Londo’yu zayıf göstermemek için bir sürü illüzyon yaptı, bu illüzyonlar sayesinde Anor Londo ihtişamından hiçbir şey kaybetmemiş gözüküyordu ama aslında eski ihtişamından eser bile kalmamıştı. Tepesindeki güneş gitmiş onun yerine Ay belirmişti, Anor Londo ışıkların şehri değil karanlığı şehri olmuştu. Eğer oyunda Gwyndolin’i öldürürseniz Anor Londo’nun asıl yüzü ortaya çıkacak ve illüzyonların hepsi ortadan kaybolacak.

Ayrıca Gwyndolin’i sinirlendirmek oyunda günah sayılıyor, aklınızda bulundurun.
Yukarıda bahsetmiş olduğum sisli kapının ardında Gwyndolin ile boss savaşı bulunuyor, bu kapıdan geçtiğinizde geri dönüşü yok, geçerken iyi düşünün.

https://www.youtube.com/watch?v=UBDw1EbvM4o


< Resime gitmek için tıklayın >

Giant Blacksmith

Bu dev abimiz bizim Anor Londo’daki demircimiz, kendisi silah geliştirmek için kullanılan bulunması güç kaynakları (Twinkling Titanite gibi) satıyor. Eğer doğru silaha +10 seviyede sahipseniz bazı boss ruhlarını kullanarak onları özel silahlara çevirebiliyor.

Crystal Ember’ı bu arkadaşa getirdiğiniz de +10 silahlarınıza Crystal infusion yapabilir.

+10 silahlarınızı herhangi bir Ember olmaksızın Lightning infusion yapabilir.
Yerini aşağıdaki videoyu izleyerek bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=XAMBxb5CXaM


CATACOMBS VE TOMB OF GIANTS KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Blacksmith Vamos

Vamos oyundaki 4.demirci, ateş ve kaos silahlarını geliştirme de uzman, Catacombs’da bulunuyor kendisi.

+5 silahlara Fire infusion yapabilir.

+5 Fire infusion yapılmış silahları +6.seviyeye çıkarabilir. Bunun için Vamos’a Large Flame Ember’ı vermeniz lazım.

+5 Fire infusion yapılmış silahı Chaos infusion silaha çevirebilir. Bunun için Vamos’a Chaos Flame Ember’ı vermeniz lazım.

https://www.youtube.com/watch?v=A_MDOAdQCu8

< Resime gitmek için tıklayın >

Patches the Hyena

Souls serisinin vazgeçilmez kaypak karakteridir kendisi, ilk karşılaşma sonrası bu arkadaştan kesin bir kazık yersiniz, sizi bir yere fırlatır, arkanızdan vurur, zor duruma sokar. Kazık atıp ölümüne sebep olduğu kişilerin cesedini yağmalayıp bulduklarını satar.

Bu arkadaşla ilk olarak Catacombs’da karşılaşacaksınız, kendisi yine işinizi zorlaştırmak için orada, Catacombs’daki bir köprüden geçerken mekanizmayı hareket edip köprüyü ters çeviriyor ve geçişinizi imkânsız kılıyor sonrasında bunu tekrarlamıyor ama köprüyü döndürdüğünde üzerindeyseniz ölüyorsunuz. Sonrasında yanına gittiğiniz hiçbir şey olmamış gibi bir sorun var mı kardeşim diye pişkin pişin soru soruyor buna “Evet” deyin, size Humanity verecek.

Catacombs’dan sonraki durağı Tomb of Giants olacak, burada kendisiyle konuştuğunuzda size ileri de bir hazine var git bak diyecek o sırada arkanızdan tekmeleyip sizi aşağı düşürecek. Her ne kadar yine kaypaklığını yapmış olsa da bu düşüş işinize yarayacak zira aşağıda Rhea’yı göreceksiniz ve ona yardım edebileceksiniz.

Düşüş sonrası tekrar yanınıza gittiğinde yine pişkin pişkin beni affeder misin diyecek eğer hayır derseniz Twin Humanities verecek. Nito’yu öldürdükten sonra kendisi Firelink Shrine’da belirecek ve tüccarlık yapmaya başlayacak, Cleric karakter için sattığı güzel şeyler var.

Ayrıca belirtmem de fayda var, bu karşılaşmaların herhangi birinde size Cleric misin diye bir soru soracak, buna “Hayır” deyin yoksa düşman oluyor.

Catacombs’daki yeri:

https://www.youtube.com/watch?v=bhvTLyt_6o4&t=5s

Tomb of Giants’daki ve Firelink Shrine’daki yeri:

https://www.youtube.com/watch?v=4ZkSpALxKT4


PAINTED WORLD OF ARIAMIS KARAKTERLERİ

< Resime gitmek için tıklayın >

Crossbreed Priscilla

Priscilla Dark Souls dünyasında eşi benzeri olmayan bir karakter çünkü kendisi yarı ejderha yarı insan bir karakter. Oyunda Painted World of Ariamis’e gidebilmek için Undead Asylum’da bulduğunuz bez bebeğe ihtiyacınız var. Sonrasında Anor Londo’daki devasa tablo ile etkileşime girerek bu alana girebilirsiniz.

Painted World’ü terk etmenin iki yolu var, birinci Priscilla ile konuşup sıkıntısız bir şekilde terk etmek diğeri ise onu öldürerek terk etmek. Eğer Priscilla’ya vurursanız kendisiyle dövüşmek zorunda kalacaksınız, bu bir boss savaşı olacak ve onu öldürmeden Painted World’ü terk edemeyeceksiniz. Kendisi dövüş sırasında görünmez olabiliyor bu yüzden karda bıraktığı ayak izlerini takip edin. Eğer dövüş esnasında kuyruğunu keserseniz Priscilla’s Dagger silahına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca belirtmem de fayda var Priscilla’ya saldırmak oyunda günah sayılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=vAv5jO9B9kQ

Ayrıca VaatVidya’nın Priscilla’nın hikâyesini anlattığı ve Türkçe altyazı seçeneği sahip videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=EMqCTR5OKeM______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

< Resime gitmek için tıklayın >

BOSSLAR


< Resime gitmek için tıklayın >

Asylum Demon – Undead Asylum – Öldürülmesi Şart

Oyunun ilk boss kendisi olur, Undead Asylum’dan çıkabilmek için bunu öldürmeniz lazım. Bununla iki kere karşılaşacaksınız ilk karşılaşmanızda yapabileceğiniz bir şey yok bu yüzden bossun sol tarafındaki kapıdan geçin ve ilerlemeye devam edin sonrasında tekrar karşılaşacaksınız bu arkadaşla.

İkinci karşılaşmanızda bu sefer yukarıda olacaksınız, vakit kaybetmeden bu arkadaşın üstüne atlayın ve Plunge Atak yani üstten saldırı (Saldırılar kısmında değineceğim.) yapın. Bu saldırı sayesinde canından hatırı sayılır bir parçayı götüreceksiniz sonrasında bu arkadaşın sürekli arkasına geçin, sürekli arkasından vurun zorlanmadan bitirirsiniz. Ayrıca her bossun altına rehber bir video koyacağım sıkıntı çekerseniz onları izlersiniz.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

2000 souls
1 Humanity
Big Pilgrim’s Key
Demon’s Great Hammer (İlk karşılaşmanızda öldürürseniz geçerli sadece yani yukarıda sol tarafa gidin dediğimde bu arkadaş dalıp öldüreceksiniz.)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=gRNW_UDtmaU

< Resime gitmek için tıklayın >

Taurus Demon – Undead Burg – Öldürülmesi Şart

Bu arkadaş aslında boss sayılmaz fakat oyuna yeni başlayanlar ve oyunun başında olanlar için güçlü bir düşmandır. Diğer bosslarda olduğu gibi yine sisli kapıdan geçer bununla dövüşürsünüz. Kapının ardına geçtiğinizde ilk önce soldaki merdivenle yukarı çıkıp yukarıdaki iki gereksiz okçu arkadaşı temizleyin ki rahatsız etmesinler sizi. Bu arkadaşla dövüş Asylum Demon’a kıyasla daha sıkışık bir alanda, kırık bir köprüde geçiyor, ona kıyasla daha seri atakları var bu yüzden daha dikkatli oynamanız lazım. Ayrıca köprüde merdivenle çıkabileceğiniz bir kule var eğer yapabilirseniz oraya çıkıp bu arkadaşa birkaç kez Plunge Atak yapmakta işinizi görür.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

3000 Souls
1 Humanity
1 Homeward Bone
Demon’s Greataxe (Kesin değil ama düşebilir.)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=MrwpvuMr5ZY&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Bell Gargoyle – Undead Parish – Öldürülmesi Şart

Bu iki arkadaş oyunun kırılma noktası gibi bir şey bence çünkü bu arkadaşlar tarafından bükülen oyuncular oyunu bırakıyor genelde. Oyundaki diğer bosslara kıyasla bu ikisi hiçbir şey ama oyuna yeni başlayan biri için oyunun ilk ciddi bossu bu ikisi. Bu arkadaşlarla dövüşürken en çok ihtiyaç duyacağınız şey sabır olacak zira bu arkadaşlara artistlik yaparsanız aralarına alıyorlar, affetmiyorlar. Ayrıca bir tanesinin kuyruğu kopmamış hala yerinde, kuyruğu yerinde olan arkadaşın kuyruğunu koparmakta fayda var çünkü kuyruğunu kesince ekstradan silah alacaksınız.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

10.000 Souls
1 Twin Humanities
Gargoyle’s Halberd
Gargoyle Tail Axe (Bu silah için kuyruğu kesmeniz şart.)
Gargoyle Shield (Kesin değil ihtimali var.)
Gargoyle Helm (Kesin değil ihtimali var.)

Yardımcı Karakterler:

Solaire of Astora’yı bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz.
Eğer Knight Lautrec of Carim’i kurtardıysanız onu da bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz.

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=0GHYfLwwyoY&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Capra Demon – Lower Undead Burg – Öldürülmesi Şart

Taurus Demon gibi bu arkadaşta aslında gerçek bir boss sayılmıyor fakat kutu gibi alanda bununla dövüşünce korku dolu anlar yaşıyorsunuz. Kendisi Taurus’a kıyasla daha deli dolu bir şeytan, köşeye sıkıştığınızda işinizi bitiriyor bu yüzden dikkatli olmalısınız. Size tavsiyem boss alanında merdivenle çıkabileceğiniz bir kısım var oraya çıkıp bu arkadaşa sürekli Plunge Atak yapmak zira alan yuvarlanmanız ve rahat hareket etmeniz için çok dar. Ateşe karşı zaafı vardır.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?
6000 Souls
Key to Depths
1 Humanity
1 Homeword Bone
Demon Great Machete (Kesin değil ihtimali var.)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=R4_BKZR89Sg&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Gaping Dragon – Depths - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Oyunda karşılaşacağınız ilk ejderha boss savaşı bu ejderha ile olacak. Tipi her ne kadar ejderhaya benzemese de boyutu bir hayli büyük neredeyse tüm boss alanını kaplıyor. Zor bir boss değil dikkatli olduğunuzda zorlanacağınızı sanmıyorum. Bir matador’un boğayı üstüne çekmesi gibi bu arkadaşı üstünüze çekin sonra fırsattan faydalanın. Ayrıca kuyruğunu keserseniz özel bir silah alacaksınız.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

25.000 Souls
Blighttown Key ( Blighttown’ı üstten açana kapının anahtarı.)
1 Twin Humanities
1 Homeward Bone
Dragon King Greataxe (Kuyruğunu kesmelisiniz.)

Yardımcı Karakterler:

Solaire of Astora’yı bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz.
Eğer Knight Lautrec of Carim’i kurtardıysanız onu da bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz.

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=zRVBEgFI6WU&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Pinwheel – The Catacombs – Öldürülmesi Şart

Oyundaki en kolay boss diyebilirim kendisi için, Catacombs’un en altındaki kocaman mezarda bulunuyor. Dövüş esnasında kendini klonlayabiliyor bu yüzden dikkatli olup aslına saldırmanız lazım, klonlarına saldırdığınızda canı gitmiyor.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

15.000 Souls
Rite of Kindling (Oyundaki en önemli şeylerden bir tanesi, bunu altığınızda bonfire ateşini kuvvetlendirerek Estus Flask sayınızı artırabiliyorsunuz. Bonfire kısmında daha detaylı bir şekilde değineceğim.)
Taktığı üç maskeden bir tanesi : Mask of the Father, Mask of the Mother, Mask of the Child

Yardımcı Karakterler:

Paladin Leeroy’u bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz.

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=szvsnV8v9_A&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Chaos WitchQuelaag – Blighttown – Öldürülmesi Şart

Quelaag, Izalith Cadısının yedi kızından bir tanesi, annesinin sebep olduğu felaket sonrası yarı örümcek yarı insan formunu almış. Kardeşi Quelaan’ı koruyor ve Blighttown ile ilgileniyor. Saldırılarının çoğu büyü oluyor, büyü saldırısı yaparken de Quelaag kılıcı ile size saldırıyor, genelde üzerinize ateş atıp ara ara yere lav saçıyor. Dikkatli olduğunuzda pek zorlamayacaktır.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

20.000 Souls
Soul of Quelaag
1 Twin Humanities

Yardımcı Karakterler:

Maneater Mildred’ı bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz. Yardıma gelebilmesi için ilk önce onun tarafından Blighttown’da invade yemeli ve onu öldürmelisiniz.

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=JJkzFs-qTjo&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Moonlight Butterfly – Darkroot Garden - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Taurus ve Capra gibi ileri de karşınıza sıradan bir düşman olacak fakat ilk karşılaşmanızda bir boss ile dövüşüyor gibi dövüşeceksiniz. Çok zor bir boss değil, uzaktan ışınlar fırlatarak savaşıyor bu yüzden yanınızda bir kalkan bulundurmanızı tavsiye ederim çünkü o ışınlar art ardına vurursa canınızı acıtabilir. Bu arkadaşla Taurus ile dövüştüğünüz gibi bir köprüde dövüşeceksiniz, belli aralıklarla uçup belli aralıklarla köprüye iniyor, köprüye indiği vakit vurabildiğiniz kadar vurun.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

400 Souls
1 Humanity
Soul of the Moonlight Butterfly
Blue Titanite Chunk (Kesin değil ihtimali var.)
Blue Titanite Slab (Kesin değil imkânsıza yakın bir ihtimali var.)

Yardımcı Karakterler:
Witch Beatrice’i bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz.

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=NezI-lP5PAY&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Great Grey Wolf Sif – Darkroot Garden - Öldürülmesi Şart

Koca Kurt Sif, Artorias’ın kıymetli dostu oyundaki kayda değer bosslardan bir tanesidir. Hatta buraya kadar yazdığım bosslar arasında hikâye ile en çok bağlantısı olan bossdur kendisi. Ağzında kocaman bir kılıç taşır ve o kılıcı bir şövalye gibi kullanır. Dikkatli oynadığınızda sizi zorlayacak bir boss değil, altına girip öyle vurmalısınız, önünde veya arkasında durarak pek bir yere varamazsınız.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

40.000 Souls
Soul of Sif
Covenant of Artorias (Hikâye için gerekli olan bir yüzük.)
1 Humanity
1 Homeward Bone

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=Hccm96qZ474&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Iron Golem – Sen’s Fortress- Öldürülmesi Şart

Sen’s Fortress’ın tepesine çıktığınızda bu arkadaşla ile karşılaşacaksınız. Bu arkadaş ile karşılaşmadan önce sürekli alevli top atan bir densiz var, ilk önce gidip onu aradan çıkarın sonrasında bu arkadaş ile dövüşmeye başlayın. Çok zor bir boss değil ayaklarına çalışın, ayaklarına bir süre vurunca yere düşüyor o sırada varınızla yoğunuzla bu arkadaşa dalın. Bu Golem’i öldürdükten sonra melekler sizi alıp Anor Londo’ya götürecek.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

40.000 Souls
Core of an Iron Golem
1 Humanity

Yardımcı Karakterler:

Black Iron Tarkus’u bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz.

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=o9VMrWA22Lo&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Crossbreed Priscilla- Painted World of Ariamis - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Kendisine karakterler kısmında da değinmiştim, bulunduğu yere nasıl gideceğini gösteren video karakterler kısmında bulunuyor. Priscilla terchie bağlı bosslardan bir tanesi onu öldürmek zorunda değilsiniz fakat illa öldüreceğim diyorsanız, dövüşte dikkatli olmanız lazım çünkü arada görünmez oluyor ve onu kardaki ayak izlerini takip ederek bulabiliyorsunuz. Dikkatli olursanız çok zorlama ama hata yaparsanız ciddi kanama etkisi veren saldırıları canınızı yakar.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

30.000 Souls
Soul of Priscilla
1 Twin Humanities
Priscilla’s Dagger (Kuyruğunu kesmelisiniz.)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=CrHoyDCC2TQ&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Ornstein and Smough – Anor Londo – Öldürülmesi Şart

Evet, zurnanın zırt dediği yere geldik arkadaşlar, bu iki arkadaş sizi hop hop hoplatacaklar, yeni başlayan biriyseniz bunun kaçarı yok. Bu oyuna yeni başlayıp bu arkadaşları tek seferde alan insan evladı yoktur varsa da başka bir evrendedir. Dikkat ederseniz yukarıda bahsettiğim bosslara “dikkatli” olursanız zor değil dedim ama bu, bu ikili için geçerli değil, ne kadar dikkatli olursanız olun bu arkadaşlar sizi zorlayacak, terletecekler. Bu dövüşte alandaki sütunları kullanmak büyük önem taşıyor eğer o sutunlar doğru kullanılırsa işinizi biraz kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca bu ikiliden biri öldüğünde diğeri onun gücünü emiyor ve daha güçlü bir hal alıyor. Ben zorlanmak istemiyorum derseniz ilk önce Ornstein’i alın çünkü Smough ikinci fazda daha kolay oluyor ama ben Leo Ring’i (Yüzükler bölümünde detaylı açıklama mevcut.) almak istiyorum derseniz ilk önce Smough’u öldürüp sonrasında Ornstein’i öldürmeniz lazım.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

2.Fazda Ornstein Ölürse:

50.000 Souls
Soul of Ornstein
Leo Ring

2.Fazda Smough Ölürse:

50.000 Souls
Soul of Smough

Yardımcı Karakterler:

Solaire of Astora’yı bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz. Görevini devam ettirmiş olmanız lazım. (Karakterler kısmında detaylı bilgi mevcut)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=QfNO7CBDoxk&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Dark Sun Gwyndolin – Anor Londo - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Gwyndolin, Anor Londo’da kalan tek tanrıdır, Lord Gwyn’nin en küçük evladıdır. Blade of the Dark Moon covenant’ının başıdır ayrıca. Kendisiyle dövüşmek tamamen sizin insiyatifinizde olan bir şey, oyunda ilerlemek için öldürmek zorunda değilsiniz ama öldürürseniz oyuna ciddi etkileri olacaktır. 3 tip saldırısı var: Kocaman büyü topu attığı, art ardına yolladığı büyü okları ve son olarak yine art ardına attığı normal oklar

Dikkatli ve yavaş bir biçimde oynarsanız sizi zorlamaz, dikkatsiz olursanız tek hatanızda öldürür sizi.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

40.000 Souls
Soul of Gwyndolin
Gwyndolin öldükten sonra boss alanının sonunda beliren Brass Zırh seti ve Sunlight Blade mucizesi.

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=jTw_CLa_F1c&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Stray Demon – Undead Asylum - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Oyunda sizi Firelink Shrine’a getiren koca karga aracılıyla Undead Asylum’a tekrar dönebiliyorsunuz. Karga’nın yerini gösteren videoyu aşağı koydum bakabilirsiniz. Kargayla tekrar döndükten sonra Asylum Demon ile dövüştüğünüz yere tekrar dönün sonrasında yer çökecek ve Undead Asylum’ın alt katlarına ineceksiniz, aşağı indiğiniz anda boss savaşı başlayacak. Stray Demon’nın Asylum Demon’dan pek bir farkı yok sadece daha güçlü.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

20.000 Souls
Titanite Slab
1 Humanity
1 Homeward Bone

Undead Asylum’a dönüş videosu: https://www.youtube.com/watch?v=qXc-WEaWOZQ

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=VX09nY5J14Y&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Ceaseless Discharge – Demon Ruins – Öldürülmesi Şart

Bu arkadaş Cadı Izalith’in erkek evladı, kardeşleri gibi o da annesinin sebep olduğu felaket sonrası mutasyona uğramış ve lavlardan oluşan bir deve dönüşmüş. Kendisi size direk saldırmıyor eğer ona saldırır ve yakınında bulunan Gold-Hemmed Black Zırh setini alırsanız, size düşman oluyor ve saldırmaya başlıyor. Ben bu arkadaşı alırken boss alanında dark bir geçit vardı onun sonunda bekleyip oraya yumruğunu indirmesini beklemiştim, yumruğunu indirdiğinde vurabildiğim kadar vurup ölene kadar devam etmiştim. Doğrudan saldırmaya çalışmayın yok eder sizi çünkü saldırıları çok güçlü.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

20.000 Souls
1 Humanity
1 Homeward Bone

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=zV3vQDgdkGU&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Demon Firesage – Demon Ruins - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Asylum ve Stray demonun alevli kardeşi diyebilirim. Hareketleri çok benziyor, ekstradan birkaç küçük numarası var onun dışında diğer iki kardeşi gibi zor değil, diğer ikisinde ne yaptıysanız aynısını bunun içinde yapın.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

20.000 Souls
Demon’s Catalyst
1 Humanity

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=FHWGmmmxjJ8&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Centipede Demon – Demon Ruins - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Demon Ruins’deki bosslardan bir tanesi, bossun kendisinden ziyade dövüştüğü alan daha zorlayıcı çünkü birkaç yer dışında tamamen lavlarla kaplı bir alan. Bu arkadaşla rahat dövüşebilmek için lavlarda hızlıca ilerleyip en geniş alana gitmeniz gerekiyor, orada çok daha rahat bir şekilde dövüşebilirsiniz. Bossu genelde kollarıyla saldırıyor, onlara dikkat ederseniz sıkıntı çekmezsiniz.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

40.000 Souls
Orange Charred Ring (Lavda yürürken daha az hasar almanızı sağlar.)
1 Humanity
1 Homeward Bone

Yardımcı Karakterler:

Solaire of Astora’yı bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz. Görevini devam ettirmiş olmanız lazım. (Karakterler kısmında detaylı bilgi mevcut)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=SaihENre9Hc&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Gravelord Nito - Tomb of Giants – Öldürülmesi Şart

Nito ölenlerin ilkiydi, ejderhalarla verilen savaşta dünyaya hastalık yayarak galibiyette önemli rol oynadı. Kendisi 4 büyük Lord Ruh’undan birine sahip, onu öldürdüğünüz vakit sizi son boss’a götürecek 2 ruhtan bir tanesini almış olacaksınız. Nito ayrıca Gravelord Servants covenant’ının lideri, öldürmeden önce covenant’ına girebilirsiniz. (Covenantlar kısmında değineceğim.) Saldırıları pek zor değil, kılıcıyla yaptığı bir saldırı ve birkaç tane özel büyü saldırısı var, ayrıca dövüş esnasında sürekli hizmetkârlarını çağırıp sizi meşgul ediyor.(Divine özelliğe sahip bir silah kullanırsanız iskeletler öldüğünde geri gelmiyorlar.)

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

60.000 Souls
Lord Soul
1 Humanity

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=Tvu9dvsSiS8&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

The Bed of Chaos - Lost Izalith – Öldürülmesi Şart

Bir zamanların Büyük Izalith Cadısı, İlk Ateş sönerken kendine bahşedilen güç ile İlk Ateş’i tekrar yakmaya çalıştı fakat bu çaba büyük bir felaket ile sonuçlandı, tüm Izalith mutasyon geçirdi ve şeytanlara dönüştü. Izalith Cadısı ve iki tane kızı ise Bed of Chaos’a dönüştü. Bed of Chaos oyundaki ikinci Lord Soul’u alacağınız boss, öldürmesi zor değil. İki tarafında da dallarla gizlediği alanlar var, dalları kırıp o alanlardaki merkezi parçalamanız lazım. İki merkez parçalandığından Bed of Chaos’un kalbine giden yol açılacak ve kalbine gidip orayı parçalamanız lazım. Şunu da belirteyim ola ki bir mekezi parçaladınız sonrasında öldünüz, telaşlanmanıza gerek yok zira Bed of Chaos diğer bosslara nazaran ilerlemenizi kaydedebildiğiniz bir boss.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

60.000 Souls
Lord Soul
1 Humanity

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=MCNcWKVR6Zo

< Resime gitmek için tıklayın >

Four Kings – New Londo Ruins – Öldürülmesi Şart

Bir zamanlar New Londo’ya liderlik eden 4 lider bir hataya düşüp ilkel yılan Kaathe’ye kandılar ve sahip olamayacakları bir güce sahip olmaya çalıştılar. Bu olay sonrası bu 4 lider ve takipçileri karanlığa yenik düştü sonrasında Ingward’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi New Londo’yu sular altında bırakarak mühürledi. Bu 4 lider hiçliğe hapsoldu. Four Kings ile dövüşebilmeniz için Ingward’dan New Londo Ruins’in kapısının anahtarı Key to The Seal’i almanız lazım. Bu anahtar ile kapıyı açabilir ve suların çekilmesini sağlayabilirsiniz.
Sular çekildikten sonra Four Kings’e giden yol açılacak fakat bu yeterli olmayacak zira ilk önce Sif, the Great Grey Wolf’u yenip Covenant of Artorias isimli yüzüğü almanız gerekiyor. Yüzüğü aldığınızda New Londo’ya tekrar dönün ve takın sonrasında dibi olmayan çukura atlayın.

Dövüş esnasında ilk başta bir tane olarak belirecekler sonra süre ilerledikçe sürekli çoğalacaklar, size tavsiyem olabildiğince hızlı bir şekilde ilkini öldürün sonra diğerlerine geçin eğer burada yavaş kalırsanız sizi çok zorluyorlar.

Ayrıca Four King Lord Vessel’e iki Lord Soul’un yanında sunmanız gereken iki Bequeathed Lord Soul Shard’dan birine sahip.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

60.000 Souls
Bequeathed Lord Soul Shard ( Lord Vessel’e sunacağınız şeylerden bir tanesi.)
4 Humanity

Yardımcı Karakterler:

Witch Beatrice’i bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz. Bu dövüşe çağırabilmeniz için Moonlight Butterfly dövüşüne de çağırmış olmanız gerekiyor.

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=u7gRSb3nS-g&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Seath the Scaleless – Anor Londo – Öldürülmesi Şart

Ejderhalarla verilen savaşın kazanılmasın çok önemli rolü vardır Pulsuz Seath’in, eğer o türüne ihanet etmeseydi ejderhalara karşı verilen savaşın kazanılma imkanı çok azdı. Seath diğer ejderhalardan farklı olarak dünyaya pulsuz olarak geldi, pulsuz olan başka bir ejderha daha yoktu. Seath kendi türüne ihaneti sonrası Lord Gwyn tarafından ödüllendirildi ve Dük ünvanını aldı sonrasında ise The Duke’s Archives’ı alıp araştırmalarına başladı. Seath çok bilgili ve donanımlı bir ejderhaydı, arşivlerde oturup kimsenin bilmediği düşünmediği şeyleri deniyordu.
Seath ile ilk karşılaşmanızda öleceksiniz çünkü ölmeniz gerekiyor. Öldükten sonra oyun sizi son oturduğunuz bonfire’a değil arşivlerin içerisindeki başka bir odaya atıyor, oradan çıkıp tekrar arşivlere dönmeniz lazım. Sonrasında ise arşivlerin bahçesinden kristallere girip Seath ile asıl dövüşeceğiniz yere ilerlemelisiniz. Burada ilerken dikkatli olmalısınız zira bazı yollar görünmez, onları belirgin bir hale getirmek için akan su damlalarına bakmalı ya da Prism Stone kullanarak yolunuzu çizmelisiniz. Boss odasına giden yolu kazasız belasız atlattıktan boss odasında Seath’e saldırmadan önce arkasındaki parlayan kristal’e saldırın, o kırılmaz ise Seath’e ne kadar vurursanız vurun canı gitmez.

Ayrıca Seath’in kuyruğunu keserseniz özel bir silaha sahip olacaksınız.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

60.000 Souls
Bequeathed Lord Soul Shard ( Lord Vessel’e sunacağınız şeylerden bir tanesi.)
1 Humanity
Moonlight Greatsword (Kuyruğu kesmelisiniz.)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=0hyLpWPO2Ro&feature=youtu.be


DLC BOSSLARI

< Resime gitmek için tıklayın >

Sanctuary Guardian - Oolacile Sanctuary - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Bu arkadaş DLC alanına girdiğinizde karşılaşacağınız ilk boss, hafiften Yunan Mitolojisinde bulunan kimerayı andırıyor. Saldırıları pek çeşitli değil, geneli şimşek saldırıları. Uçtuğunda tehlikeli olabiliyor dikkat etmenizde fayda var.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

3000 Souls
Guardian Soul
1 Humanity
Guardian Tail (Kuyruğunu kesmelisiniz.)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=jy_fVT6SsJM&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Artorias the Abysswalker - Oolacile Township - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Artorias benim oyundaki en çok sevdiğim karakter gerek hikâyesiyle gerekse de görünümüyle kendisini çok severim. Lord Gwyn’nin dört şövalyesinden bir tanesi kendisi ve Sif ile çok sıkı dostlar. Gwyn, Artorias’ı Oolacile hiçliğe yenik düştüğünde duruma müdahale etmesi için göndermişti fakat Artorias başarısız olup hiçliğe yenik düşmüştü. Hiçliğe yenik düşen Artorias oyundaki düşmanlarınızdan bir tanesi, kendisi oldukça hızlı bir boss zıplayarak art ardına yaptığı çok tehlikeli saldırıları var, kendisi ile dövüşürken sürekli tetikte olmalısınız.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

50.000 Souls
Soul of Artorias

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=ud077Z_iTi0&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Black Dragon Kalameet - Royal Wood - Tercihe Bağlı, Zorunlu Değil

Oyundaki en güçlü ejderha ve en zorlu bosslardan bir tanesi, onunla dövüşebilmeniz için ilk önce Hawkeye Gough ile konuşup onda Kalameet’i vurmasını istemelisiniz. Kalameet vurulduğunda boss savaşı mümkün olacak.

Oyundaki diğer ejderhalar gibi Kalameet’in de kuyruğunu keserseniz özel bir silah alacaksınız.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

60.000 Souls
Calamity Ring
Obsidian Greathsword (Kuyruğunu kesmelisiniz.)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=yi1OFkVtOAI&feature=youtu.be

< Resime gitmek için tıklayın >

Manus, Father of The Abyss

Manus’un oyundaki 4.Lord yani Dark Souls’a sahip olan Pygm olduğunu düşünülüyor. Darkstalker Kaathe, Dusk’ı kandırıp Manus’u uyandırdı Manus ise Oolacile’i hiçliğe boğdu ve Dusk’ı rehin aldı. Manus DLC içeriğinin son boss ve en zorlularından bir tanesi, kendisi çok agresif bir boss ve saldırıları oldukça güçlü. Dövüş esnasında sık sık kara büyü yapıyor eğer elinizde Silver Pendant var ise bu büyülerinden kaçınabilirsiniz. Manus’u öldürdüğünüzde ayrıca Dusk’ı da serbest bırakmış oluyorsunuz.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?

60.000 Souls
Soul of Manus
10 Humanity

Yardımcı Karakterler:

Sif bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz. Sif’in yardımını alabilmek için onu serbest bırakmanız lazım. Videoyu izleyerek nasıl kurtarıldığını öğrenebilrsiniz.

Sif’in Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_OwVAHnY9hQ
Silver Pendant’ın yeri: https://www.youtube.com/watch?v=uKRyjyllXgs
Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=tz-UxC1L1pw&feature=youtu.be

SON BOSS

< Resime gitmek için tıklayın >

Gwyn Lord of Cinder - Kiln of the First Flame – Öldürülmesi Şart

Gwyn, Günışığının kralı, lordların lordu İlk Ateş’in söndüğünü gördüğünde Ateş’in merkezine gidip bu duruma bir hal çare aramaya başladı, bir çözüm bulamayınca kendini İlk Ateş’e feda etti ve karanlığı gelişini bir nebze olsun engelledi. Gwyn kendini yakınca Gümüş Şövalyeleri de onun peşinden gittiler ve yanıp Kara Şövalyeler oldular. Lord Gwyn’e ulaşabilmeniz için Nito, Bed of Chaos, Four Kings ve Seath’i öldürmüş olup 2 tane Lord Soul’a ve 2 Bequeathed Lord Soul Shard’a sahip olmanız gerekiyor. Sonrasında Kingseeker Frampt ile konuşup Lord Vessel’i koyduğunuz sunağa gidip bu 4 ruhu sunmanız gerekiyor. Bu 4 ruhu sunduğunuzda Kiln of the First Flame’e yani İlk Ateşin merkezine giden yolun kapısı açılıyor ve oyunun son boss ile karşılaşıyorsunuz. Gwyn oyundaki parry yapabilen bosslardan bir tanesi zamanlamayı iyi ayarlarsanız parry yaparak rahatlıkla öldürebilirsiniz.

Öldürdüğünüzde Ne Kazanırsınız?
70.000 Souls
Soul of Gwyn, Lord of Cinder

Yardımcı Karakterler:

Solaire of Astora’yı bu dövüşte size yardım etmesi için çağırabilirsiniz. Görevini devam ettirmiş olmanız lazım. (Karakterler kısmında detaylı bilgi mevcut)

Video Rehber: https://www.youtube.com/watch?v=tgR079Xwhtc&feature=youtu.be

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

BOSS SİLAHLARI


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

YUKARIDAKİ TABLODA GÖRDÜĞÜNÜZ SİLAHLAR İÇİN GEREKLİ OLAN SİLAHLAR

Aşağıdaki listede yukarıdaki tabloda bulunan silahlar bulunuyor. Listedeki boss silahlarını yapabilmek için karşılarındaki link(ler)de bulunan silahlardan birini +10 yapmanız lazım. (Bazıları için gerekli değil, mesela Manus Catalysts için.)

Moonlight Butterfly Horn ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Piercing+Swords ] [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Spears ]
Crystal Ring Shield ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Shields ]
Quelaag's Furysword ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Curved+Swords ]
Chaos Blade ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Katanas ]
Dragon Bone Fist ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Fist+Weapons ]
Golem Axe ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Axes ]
Dragonslayer Spear ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Piercing+Swords ] [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Spears ]
Smough's Hammer ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Hammers ] [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Great+Hammers ]
Greatsword of Artorias ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Broken+Straight+Sword ]
Cursed Greatsword of Artorias ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Straight+Swords ] [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Greatswords ]
Greatshield of Artorias ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Shields ]
Darkmoon Bow ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Bows ]
Tin Darkmoon Catalyst ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Catalysts ]
Lifehunt Scythe ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Halberds ]
Great Lord Greatsword ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Straight+Swords ] [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Greatswords ] [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Ultra+Greatswords ]
Manus Catalyst ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Catalysts ]
Abyss Greatsword ------> [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Straight+Swords ] [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Greatswords ] [https://darksouls.wiki.fextralife.com/Ultra+Greatswords ]


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ANAHTARLAR


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

ANAHTARLAR VE YERLERİNİ GÖSTEREN VİDEOLAR

Undead Asylum F2 West Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=6hKEmNmwYRs
Mystery Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=pu-oOtxtvVM
Basement Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=sf_7WIf8hVM
Sewer Chamber Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=M3oV-3vKoMs
Watchtower Basement Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=9rsT7Y-KTlA
Key to New Londo Ruins ----->https://www.youtube.com/watch?v=eGhKvF2mc4Q
Cage Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=sgS7orcPx7k
Archive Tower Giant Cell Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=FDiexwYZuv0
Archive Tower Giant Door Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=h6FEnoTh0HE
Archive Prison Extra Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=qlXU4d1YP2k
Annex Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=7QeTQNKNCE8
Crest Key ----->https://www.youtube.com/watch?v=pLV1uuBQ3iY


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

YÜZÜKLER


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

YÜZÜKLER VE BULUNDUKLARI YERİN VİDEOLARI

Tiny Being's Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=tdikUZIzSpc
Cloranthy Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=zPUTYCFYNVQ
Havel's Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=h0AGd-IIvus
Ring of Steel Protection ------> https://www.youtube.com/watch?v=HnIVDFLCmm4
Flame Stoneplate Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=kIIkO6F4BJc
Cursebite Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=-dwiEkXUqVs
Red Tearstone Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=xKuNwLelijk
Blue Tearstone Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=avFFTdoyTqE
Ring of Sacrifice ------> https://www.youtube.com/watch?v=1vo11lVZovA
Rare Ring of Sacrifice ------> https://www.youtube.com/watch?v=xgW4AIr_Olo
Slumbering Dragoncrest Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=aLQV89qpu3o
Dusk Crown Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=zv5loMh8Smc
White Seance Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=JfUOg8wcUz0
Darkmoon Seance Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=anVdrTuFoQM
Ring of the Sun's Firstborn ------> https://www.youtube.com/watch?v=UonpryT3DAk
Wolf Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=-lOEJ5FgBo8
Hawk Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=ztJPhSWnEvc
Hornet Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=vhtjThhGneM
Dark Wood Grain Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=W-79du9RTb0
Rusted Iron Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=7DhMLP0VNtk
Covetous Gold Serpent Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=fWYE0rp20gk
Covetous Silver Serpent Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=CM52bov94E8
Old Witch's Ring ------> https://www.youtube.com/watch?v=_m-BDTQkV68
Ring of Fog ------> https://www.youtube.com/watch?v=X5HSQxxahBI
Ring of Favor and Protection ------> https://www.youtube.com/watch?v=hiCeUsv_4Oo
Ring of the Evil Eye ------> https://www.youtube.com/watch?v=Cr0g5yufyLk


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

BÜYÜLER
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

MUCİZELER
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ATEŞ BÜYÜLERİ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


ÖZEL TEŞEKKÜR

Konuda bazı yerleri daha açıklayıcı kılmak için oyunu PC'ye yükledim ve @Napoleonfd hazırlamış olduğu Türkçe yamayı kullandım. Hazırladığı Türkçe yamayı kullanmama izin verdiği için kendisine teşekkür ediyorum.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CheKD -- 14 Aralık 2019; 22:22:39 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Napoleonfd
< Resime gitmek için tıklayın >
Yoruma Git
Yorumun Devamı snakefatih - 3 yıl +10
Sizde almayın zorla döşemiyorlar sonuçta
Yoruma Git
Goldorokiller - 3 yıl +7
Herhalde parasını ve nasıl geldiğini umursamayacağım tek oyun serisi, nasıl geliyorsa gelsin yeter ki gelsin ömrüm boyunca oynayabilirim.
Yoruma Git
melkor23 - 3 yıl +4

U UyGaR___
3 yıl (4505 mesaj)
balkona çıkıp bağırıcam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

2 2K
3 yıl (12843 mesaj)
3'ü daha bugün bitirmiş biri olarak bu haberi görmek gerçekten çok iyi geldi. İlk oyunu zamanında Xbox 360'da bitirmiştim daha sonra PC'ye gelince bakayım demiştim ama PC'im iyi olmasına rağmen iyi çalışmıyordu. 3'ü çok beğendim 2'den kesinlikle daha iyi bir oyun zaten 2 bana göre hem konu hem oynanış olarak Dark Souls serisine yakışmayan bir oyun fakat 3 ile 1 arasında şu an kararsızım. Gerçi 1'in her şeyini her taktiğini bildikten sonra oyun kolay gelecektir ama olsun.
C CheKD Konu Sahibi
3 yıl (3623 mesaj)
Bir tek Demon Souls kaldı artık onu da getirebilirler PS5 çıkmadan.
U UyGaR___
3 yıl (4505 mesaj)
nintendo tarafı için resmi duyuru az önce geldi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


C CheKD Konu Sahibi
3 yıl (3623 mesaj)
Videoyu izlemek için tıklayınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CheKD -- 11 Ocak 2018; 17:36:1 >


U UyGaR___
3 yıl (4505 mesaj)
ve tüm platformlara geldi nihayet !! :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


N nlp
3 yıl (805 mesaj)
25 Mayıs 2018'de çıkacak. Gelsin serinin en iyi oyunu zaten ilk oyundu. Alıp tekrar tekrar bitiririz. Çıkana kadar da Nioh oyalar.
Z zack06
3 yıl (12915 mesaj)
Bataklıkta kasmasın yeter

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K kollaps
3 yıl (2298 mesaj)
videoyu görünce tüylerim diken diken oldu, serinin en iyi oyunu bence ki benim için de yeri en özel oyundur.
V Venomstr
3 yıl (21627 mesaj)
Süper haber.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M MALTHAEL
3 yıl (7267 mesaj)
Dünyanın en iyi serilerinden birisi .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MALTHAEL -- 19 Haziran 2018; 18:25:53 >


S snakefatih
3 yıl (13563 mesaj)
Şu an ağlamak istiyorum ama ağlayamıyorum. 7556 saatimi online a gömdüğümden göz pınarlarım kurumuş online pvp si açık olsa bari aldığımıza deyse. Online pvp için alırım oyunda yapacak hiçbirşeyin kalmadı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


D die.Rache
3 yıl (2919 mesaj)
Dark souls 1 ve 2 yi oynamadım sadece 3. Oyun ve Bloodborne oynadım,en zoru 1. Oyun mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Z zack06
3 yıl (12915 mesaj)
Umarım şu pc deki grafik eklentisindeki gibi görüntüyle gelir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M melkor23
3 yıl (8015 mesaj)
Güzel haber.
O Oliver-Queen
3 yıl (850 mesaj)
From software duyurusu bu muydu yoksa o başka oyun mu olacak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

V Venomstr
3 yıl (21627 mesaj)
O ayrı, bu değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Oliver-Queen

Y ykrr
3 yıl (1113 mesaj)
Demons souls remake i beklerken en azından buda iyi bir haber

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


İ istanblue001
3 yıl (13239 mesaj)
Remastered remastered bu nedir arkadaş aynı oyunu döşeyip döşeyip duruyorlar

Sırf bu oyun için demiyorum çoğu oyunu böyle yaptılar

Yeni oyun yapın arkadaş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.