Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
114
Cevap
0
Tıklama
92
Öne Çıkarma
Cevap: Bir araba bile alamayacaksam niye üniversite okudum!!! (7. sayfa)

C Cerade
2 ay (477 mesaj)
Mevcut kapasitemiz nüfusumuzun tümüne refah yaşam sunamıyor.Bizim ülke kurulduğundan beri ithalat/ihracat dengesi hep sorun oldu.Rusya vs gibi bol doğal kaynağımız da yok ki en azından enerjide bağımsız olalım.Tek çözüm yolumuz ithal ettiğimiz ürünlerden pahalı mallar üretip satmak.Onun için de yolumuz var daha.Üstüne bizim ülkenin etrafı ateş çemberi.Bizim deli gibi askeri harcama yapmamız gerek.Romanya,Bulgaristan gibi ülkelerin bu denli askeri harcaması yok.Sıcak para musluğu da kesildi zaten.Bugünlerin geleceği belliydi iyi hazırlanamadık.Kara kışa don atlet yakalandık.

Bu ülkede ahlaki olarak çok sıkıntı var.Gelişmenin önündeki en büyük engellerden biri bu zaten.İş ahlakı olmayan bir ülkede neyi ne kadar doğru yapabilirsin muamma.Bir tanıdığım anlatıyordu.Devlet yurtdışına toplantı için adam gönderiyor giden adam ingilizce bilmiyor.Adamlar meşhur Avrupa yapılarının önünde foto çekinip, yiyip içip geri geliyorlar.Bunun gibi çok şey dinlemiştim.Toplumsal olarak da değişmemiz lazım.Bunun tek çaresi de iyi bir eğitim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cerade -- 20 Ekim 2021; 18:6:57 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Vanished Man

V Vanished Man
2 ay (666 mesaj)
O kadar da kötü değil. Yıllarca bize öyle anlatıldı.
Şu ithalat dengesi 1946'ya kadar artıdaydı ama halk yine refahı bulamadı. Son yıllarda bazı yıllarda yine fazla verdi. Devlet kendi masrafından, lüksünden kesmez sürekli vatandaşa onu alma bunu alma der. 1984'te özelleştirmeye başladılar o kadar senede devlet küçülecekti masraflar düşüp vergiler azalacaktı ne oldu?
Bir sürü kurum satıldı ama vergiler sürekli arttı durdu. Şu bulgaristan, romanya hadi bunlar ab ülkesi arnavutluk ve gürcistan gibi ülkelerde avrupanın ikinci el araçları cirit atıyor. Oranın vatandaşı ucuza lüks araçlara biniyor. Bu ülkelerin cari dengesi artıda mı? Değil. Dünyada bazı ülkeler hariç hangisi ihracat fazlası veriyor ki?
Bizde 95 model şahine temiz diye 50 bin istiyorlar ve araç satılıyor. Böyle saçma bir piyasa başka hangi ülkede var?
Bu devirde 1970'lerdeki gibi bir araç almak zor olmamalı. Altı üstü bir araba ya. Şu an parasıyla bile satmıyorlar bayiler karaborsa yapıyor. Motosiklet bile alamazsın sıraya yazıyorlar nedense hiç motor gelmiyor 4000 kişi var sırada. Ancak ikinci elde sıfırından pahalı bir sürü yeni motor var. Ortada hesap soran bir devlet yok.

Askeriye deyip duruyorsunuz her sene bu aylarda bir sonraki yılın bütçesi belirlenir ve oylanır. 2021 yılında bütçenin %5'i askeriyeye ayrıldı. Hadi ekstra harcamalarla %10 yap. Öyle devasa bir para oraya gitmiyor. Zaten türkiyenin askeri harcamaları devasa miktarda değil. Yerli üretim bazı ekipmanlar, araçlar ve mühimmat dışında aynı uçaklar, aynı tanklar. Çoğu özaldan, demirelden, evren döneminden bile var. Askerde mühimmat sayımı yapmışlardı 1960'lardan kalma bir sürü havan depodaydı. Bütçede parayı yutan bir sürü bakanlık varken askeriye en önde değil.

Ahlaki sıkıntı ayrı bir olay. O yüzden ben koalisyon yanlısıyım. Hiçbir partiye 2 dönemden fazla iktidar vermem. İlk dönem birşeyler yapar sonra yozlaşmaya başlar yine kazanırsa avantacılar sarar partiyi ve çalarlar.
Hatta koalisyonu bilerek sağ-sol olarak yaparım ki kimse kendi adamına rahatlıkla yedirmesin. Yoksa acayip bir düzen oluyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @Cerade
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.