Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
114
Cevap
0
Tıklama
92
Öne Çıkarma
Bir araba bile alamayacaksam niye üniversite okudum!!!

S smart65898 Konu Sahibi
geçen hafta (1 mesaj)
Arkadaş 24 yaşındayım geçen ay üniversiteden mezun oldum zaten iş yok iş bulsamda 3.000 tl vericekler. Şuan ona bile muhtacım ayrı konu 3.000 tl maaş ile eli yüzü düzgün bir araba için 50 bin tl kredi çeksem ayda 1800 1900 tl ödemesi var. Alacağım arabada 25 30 yıllık bilmem kaç kişinin kaza atıp takla attırdığı araba. Ben bunun içinmi üniversite okudum? ulan avrupada amerikada 16 yaşında veletler bizim burdaki beyaz yakalıların bindiği arabaya biniyor lise mezuniyet hediyesi. Her güne lanet okuyarak uyanıyorum keşke hiç doğmasaydım. Evde alamıyorum bir ev olmuş 350 400 bin tl kredisine girsem 10 yıllık geri ödemesi ayda 3500 - 4000 tl maaşım kadar. 35 bin tl kyk borcum var daha 2 seneye başlayacak. Evlenmek istesem bile evlenemeyeceğim artık fakir olduğumu kabul edip sevgili bile yapmıyorum çünkü evlenemeyeceğim. Belki 35 40 yaşına kadar hayatım bir şekilde borç ödemekle geçecek. Anadan babadanda ne araba ne ev hiç bir halt yok kalmayacak ilerde. Sanırım en sonunda intihar edicem o noktaya geldim.

Evet arkadaşlar 24 yaşında geleceğe umutla bakamıyorum çünkü en temel ihtiyaç olan bir araba bir ev alacak durumum yok işe girsemde alacak durumum olmayacak bu faiz oranlarıyla. Gidip amerikada çöpcü olsam şu halimden iyi yaşardım gençliğini çaldınız lan bir neslin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart65898 -- 12 Ekim 2021; 19:22:36 >

Maasin 10 k da olsa araba alamazsın 30 yaşında olsanda alamazsın odtuden mezun olsanda alamazsin. Dünyanın araba alma ve yürütme maliyetinin en yüksek olduğu ülke Türkiye...
Yoruma Git
Yorumun Devamı V2 - geçen hafta +99
Yorumları hayretle okuyorum. Berbat bir üniversiteyi bitirmiş olsa ne fark eder? Vasıflı insanlar -çoğunluk itibariyle- hak ettikleri ücretlerle ve pozisyonlarda mı çalışıyor bu &#...
Yoruma Git
Yorumun Devamı TahaKaradeniz - geçen hafta +51
okumasaydın biz mi dedik oku diye
Yoruma Git
Kristallklar - geçen hafta +33

J Jocker35
geçen hafta (1863 mesaj)
Ne bitirdin kardeşim?
Hangi uniden mezun oldun ?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K Kristallklar
geçen hafta (625 mesaj)
okumasaydın biz mi dedik oku diye


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A AtesHırsızı
geçen hafta (1142 mesaj)
Üniversite okumamışsındır, üzerinde üniversite yazan yüksek lise okumuşsundur. Bırak 3000 lirayı, yeni mezun olup 5500-6000 liradan aşağı işe başlayan düzgün üniversite mezunu tanıdığım yok. 6000 alan ise zaten az maaş aldığı için yeni iş bakıyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

T talhadogdu
geçen hafta (966 mesaj)
Hangi bölüm, hangi üniversite? Yabancı dil seviyen nasıl, öğrenci iken ne tür sosyal etkinliklere, kulüplere katılıp etkin rol aldın?

Gidip de Şırnak'ta iktisat falan okuduysanız ben üniversiteyi bunun için mi okudum diye isyan etmeyin boşuna. Her ile bir üniversite kampanyası ile normalde üniversite mezunu olmaması gereken insanlar da diploma sahibi olduğu için bu kadar "diplomalı" genç işsiz var aslında.

İstihdam sağlamadan her ile üniversite olmamalı, 3 hoca ile bölüm açılmamalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talhadogdu -- 12 Ekim 2021; 21:53:21 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

B Beetle Juice
geçen hafta (1334 mesaj)
Evet ülkede her şey çok pahalı, yaşam standartları düşük. Kimse böyle olsun istemezdi ancak bir de Türkiye gerçekleri diye bir durum var. Tüketimi üretimden fazla olan geri kalmış toplumlarda maalesef ev araba vb statü sembolü olduğu için bu tarz ürünleri almak her zaman zor olacaktır.

Ancak bizim insanımız isyan ederken şöyle bir durumu da gözden kaçırıyor, herkes her şeyin en iyisine layık olduğunu düşünüyor. Maalesef öyle bir Türkiye ve dünya yok. Çünkü biz Amerika, Almanya ya da Japonya gibi gelişmiş bir ülke değiliz bu birincisi, ikincisi de insanımız o kadar gelişmiş değil.

Çok şey anlatırım çok şey yazarım, iş mülakatlarında nelerine denk geliyorum bu yüzden bir işveren olarak sizlere hem üzülüyorum hem de bu tarz refahı hak etmediğinizi düşünüyorum, çünkü refaha kavuşmak bu coğrafyada bu kadar kolay değil maalesef kusura bakmayın.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

T TahaKaradeniz
geçen hafta (1089 mesaj)
Yorumları hayretle okuyorum. Berbat bir üniversiteyi bitirmiş olsa ne fark eder? Vasıflı insanlar -çoğunluk itibariyle- hak ettikleri ücretlerle ve pozisyonlarda mı çalışıyor bu ülkede?

Emeğe saygı olmayan bir ülkede yaşıyoruz ve de ne yazık ki bunlar iyi günlerimiz gibi görünüyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M manisa_tr
geçen hafta (6798 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >
.

Ülkenin her şeyini yok etti talancılar, yalancılar, namussuzlar. gençlerin de geleceklerini çaldılar. bunlar daha doğmamış bebelerin bile geleceklerini çaldılar. ileride çernobilimiz olacak nükleer santralleri inşa ettiriyorlar.

gençleri bilerek işsiz yapıyorlar ki uzman er yapalım, onları ölüme gönderelim. cenaze törenlerinden de oy devşirelim. Lan Kahpesiniz siz var ya.

tuzu kurular, vicdansızlar, kendinizi kurtardınız ya bu gençlere bir de akıl verirsiniz. siz de aynısınız lan.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

A alkgs
geçen hafta (878 mesaj)
Çocuk yapmayı düşünen arkadaşlara ders olsun bu başlık. Çocuğunuza en azından bir ev ve iyi eğitim veremeyecek durumdaysanız lütfen hayata getirmeyin. Diyelim getirdiniz bu durumda saçma sapan yerlere(arabaymış telefonmuş tatilmiş) para harcayacağınıza çocuğunuza dikili bir ağaç bırakabilmek için fedakarlığı göze alın. Hem çocuk yapayım hem hiç bir lüksümden feragat etmeyeyim ilerde çocuğum çalışsın hayatını idame ettirsin diye düşünmeyin.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


A aykut291
geçen hafta (3147 mesaj)
Kabullenmekten başka çaren yok üzgünüm ben kabullendim.Bu Ülke herzaman böyleydi böyle olmayada devam eder.Coğrafya kaderdir.Bu Coğrafyanın bu cahil halklarından bir halt olmaz olmuyacakta boşa nefesini tüketme savaşma yaşım 31 karın toklluğuna ot gibi yaşıyorum muhtemel 40 yaşlarında intihar edicem.Böyle nereye kadar devam eder hiç bilemiyorum.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

W winding roads
geçen hafta (297 mesaj)
üniversite okuyan boşuna okudu burası finlandiya değil yok öyle herkese masabaşı iş, amele lazım çöpçü lazım temizlikçi lazım tamirci lazım ama firmalar ara eleman bulamıyor.Herkes mühendis olursa tabi birileri işsiz kalacak herkesi istihdam edecek kadar altyapı yok, her köşe başına üniversite kurdular ve sonuç bu.
B BenYoruldumHayat
geçen hafta (546 mesaj)
24 yaşındayım lise mezunuyum okumadım

150-155 bin liralık arabam var

Kenarda 60 bin civarı birikimim var

Maaşımda 5 k< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

M merkep
geçen hafta (597 mesaj)
ben de bu olayı anlamıyorum adam gitmiş çankırı da biyoloji, osmaniyede çalışma ekonomisi veyahut ağrıda diyetisyenlik okumuş gelmiş diyor ki ben bunun için mi okudum üniversiteyi, ben a101 de burger kasiyer olmak için mi çabaladım falan filan.. bilader zaten senin üniversite dediğin şeyin sadece tabeladan ibaret olduğunu bilmen lazım en başta. eskiden üniversitelerin bir şerefi vardı. en yenisi bile 30/40 yıllıktı ve iyi de olmasa oturmuştu, işe yarar bölümleri vardı.

şimdi üni. sayısı 250/300 civarı sen ne kalite beklersin burdan. ceketini atsan mezun oluyorsun. hele aöf olaylarına hiç girmiyor. orası tam bir xxx..

son olarak;

< Resime gitmek için tıklayın >
M m_kucukaksoy
geçen hafta (2528 mesaj)
Örnek bilgisayar mühendisliği programına 520 ile de giren var 300 puanla da asıl kötüsü 180 alıp 4 yıllık bölüme giren kendini 500 puan alanla bir tutuyor lise yıllarında emek edip çalışanla saz çalıp yan gelip yatan bir olmuyor zamanında emek etseydin şimdi bu halde olmazdın< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


K kabakara61
geçen hafta (38 mesaj)
okumasaydın, türkiyede aylık 360 dolar -450 dolar aralığında çalışacaksın bunu bilerek çalışma hayatına hazırlanmak istiyosan hazırlan. ben aylık 2 bin dolar altına çalışmazdım şahsen. bence amerikada dil okuluna yazıl ve kaçak olarak türklerin yanında saati 14 dolara çalış
V V2
geçen hafta (4753 mesaj)
Maasin 10 k da olsa araba alamazsın 30 yaşında olsanda alamazsın odtuden mezun olsanda alamazsin. Dünyanın araba alma ve yürütme maliyetinin en yüksek olduğu ülke Türkiye dünyada.. 2. Değil birinci. Yıllık gelirinin sadece %700 ile araba alabiliyorsun. Amerika da bu %35 lerde.

Surda atıp tutanlar babadan kalma miras yediler ya da kolay para kazananlar genelde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V2 -- 13 Ekim 2021; 14:32:0 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Mariachi@
geçen hafta (4429 mesaj)
Genel olarak psikoloji çökmüş durumda gençler durumlar vahim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S sonofisiris2
geçen hafta (383 mesaj)
kuzen hollandada mali müşavir 25 senelik kredi çekti ev için. ev 150 m2 dubleks. giriş katı buna ait üst kat başkasının. aşağı yukarı 2500 euro ödüyor her ay. mezun oldun al ev araba sana diyen herhangi bir ülke var mı?