Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
31
Cevap
4786
Tıklama
23
Öne Çıkarma
Cevap: Apple üretim için TSMC’ye yüzde 6 daha fazla ödeyecek (3. sayfa)
V
4 ay
Yarbay

Bunca tantana %6 için miydi?
9
4 ay
Yüzbaşı

Dış mihraklar yine iş başında, iPhone fiyatını yükseltip milleti galeyana getirme peşindeler.
F
4 ay
Yarbay

adamlar telefon başı 3$ fazla ödeyecek ama telefona 100$ zam yaparlar artık.
K
4 ay
Binbaşı

1000 dolarlık telefona 2000 dolar veren masum vatandaşa vergi şoku
Bu mesajda bahsedilenler: @fotifoti
D
4 ay
Er

Fiyatın bi tik daha fazla oldugunu dusunuyorum.
https://digitalcare.az


D
4 ay
Binbaşı

O araştırmayı kim yapmışsa dünyanın en cahil insanıymış. Böyle uç noktalardaki mühendislik ürünlerinin değeri malzeme ve üretim fiyatlarını alt alta toplamakla ölçülmez.
Apple en son iphone da kullandığı parçaları vestel'e hazır olarak verse, al sen bunları birleştir bu telefonu yap dese, vestel 10 senede o parçaları birleştirip apple kalitesinde montaj yapamaz apple'in yardımı olmadan.
Bir de o parçaların nasıl tasarlandığını, bunları bir arada çalıştırmak için nasıl bir know how oluşturulduğunu düşün, çipseti işlemciyi xiaomi zart zurt gibi başka firmalardan hazır da almıyorlar kendileri üretiyor. işte apple'in asıl değeri orda. Boş yere 2.3 trilyon dolarlık şirket değil. Bizim yıllık ihracatımızın 10 katı. Bizim gibi 3. dünya ülkelerinde zaten apple ürünleri satılmamalı bence, bazı çok zeki yöneticiler tüm halka dalga geçip hiçbirşey yapmadan nerdeyse apple kadar her üründen kar ediyor. Ben apple'in yerinde olsam bunu boykot edip, vergiler insani noktaya çekilene kadar ülkeye cihaz yollamam.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @yunusbeen
O
4 ay
Yüzbaşı

Arkadaş doğru diyor. Eskide kalmış bilgileri bir parça sadece. Eskiden 150 dolar olan ürün maliyetini 600 dolara satıyordu argesi vs dahil. Şimdi 500 dolara mal edip 1500 dolara satıyor.

Apple aldığınızda dünyanın heryerindeki applestoreun reklamlarını etkinliklerini ne varsa artık toplamını siz ödüyorsunuz. Bir yandanda kişisel verilerinizi apple a veriyorsunuz.

R&D maliyetlerini büyük çoğunluğunu apple komponent üreticilerine ayrı ayrı yıkıyor. Yani her komponent için apple kendi cebinden ayrı bir r&d bütçesi ayırmıyor. Apple burada organizasyon şefi, aynı zamanda ürünün kalbi olan yazılımının ve işlemcilerinin tasarımcısı. Üretilen her parça için gerekli R&D parçaları kim üretiyorsa ona ait. Kullanılan hardware sayısı belli. Daha düne kadar her sınıf için tek tip ürün üretiyordu.

Bkz.
https://www.knowyourmobile.com/news/how-much-does-it-cost-to-make-iphone/

Bunun yanında apple sizden ayrıca doğrudan reklam ve tanıtım giderlerini, applestore ve çalışan giderlerini de tahsil ediyor. Dünyanın her büyük şehrinin en prestijli lokasyonundaki kiraları giderleri de ödüyor kullanıcılar. Prestij satıyor bir yandan.

Tüm bu giderlerin toplamını 2 ile çarpıp size iphone satabiliyor.

Bu durum android özelinde bazı markalar için geçerli. Ancak android açık kaynak olduğu için olay çok farklı gelişiyor. Android için bir tarafta yazılım ve kişisel verileri kısmını google kendi cebine direk atarken, son kullanıcıya hitap eden esas hardware tasarlayan ve ürettiren sansung gibi şirketler bu pastadan kısıtlı ölçüde pay almaya çalışıyor. O sebeple androidde karlılık çok daha düşük.

Her ne olursa olsun apple & android, IBM in PC ile yaptığı, microsoftun devam ettirdiği herkese bir bilgisayar devrimini devam ettirdi. Cebinizde taşıdığınız o zımbırtılar telefon değil sürekli internete bağlı olan bilgisayarlar. Bu sebeple bilgisayar firmaları telefon firmalarını ezdi geçti. Akılkı telefon adı altında çaktırmadan herkesi ufak ufak cep bilgisayarı bağımlısı yaptılar.

Telefon dediğin telli tuşu çevirmeli olur.
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 6 Ekim 2022; 7:43:2 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Dark_Soul
D
4 ay
Yarbay

dünyada bu oranda artış yok sadece TÜRKİYE hiper enflasyon yaşıyor nedense...
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.