Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
12
Cevap
1631
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Amazon 1114 kişiye ürünlere sahte yorum yazdığı iddiası ile dava açıyor

O Okisht Konu Sahibi
6 yıl (6754 mesaj)


 

 

Dünya genelinde satışlar yapan internet mağazası Amazon, sahte yorumlarla kendi ürünlerini öven satıcıların peşini bırakmıyor. Bu sahte yorumların kaynağı ise Fiverr adındaki web sitesinde ortaya çıktı. Kullanıcıların bir çok ürününü ve hizmetini sergilemesini sağlayan site tüm bunlar için 5 dolarlık tek bir fiyat olmasını esas alıyor. Bir kullanıcı ise Fiverr üzerinde açtığı ilanda amazon üzerindeki satıcılara olumlu yorum yaparak karşılığında 5 dolar talep ediyor.

 

 

Fiverr'da yer alan Amazon ilanının bir örneği 1114 kişinin bu durumu kullanarak sahte yorum satın aldığını ortaya çıkaran Amazon ise işi mahkemeye taşımış durumda. Yorumlar takma isimlerle yapıldığı için şimdilik gerçek kimlikleri ortaya çıkmamış olsa da mahkemenin baskısıyla Fiverr'ın ürünü satan ve alan kişileri açığa çıkarması bekleniyor. Binlerde üründe olduğu düşünülen sahte yorumlar bu tarz olayların açığa çıkmasından ve önemli bir yaptırım uygulanmasından sonra önemli ölçüde azalacaktır.

 

Dev internet mağazasının kullanıcılarını korumak adına böyle bir olayın peşine düşmesi de takdir edilecek bir detay. Davaların nasıl sonuçlanacağı ve sahte yorum satan-alan kişilere nasıl bir ceza geleceği merak konusu.

 

 


 Haberi Portalda Gör


O ozancn
6 yıl (389 mesaj)
bizim online alışveriş siteleri de hep alevere dalavere. Müşterileri nasıl yontsak ne tür dalavereler çevirsek diye basıyor kafaları

K kımyasal
6 yıl (5749 mesaj)
Amazon'da sütten çıkmış ak kaşık değil.Türkçe yazdığım ürün yorumlarının hepsini yayına almamış,neymiş kurallara uygun değilmiş.Bildiğin müşteri yorumunu dikkate almamak yada ''aha Türk,salla gitsin''Bu mesaja 5 cevap geldi.

V Voidian
6 yıl (809 mesaj)
Sitenin tamamen ingilizce işliyor doğal olarak ta kullanıcılarında ingilizce konuşması lazım.Türkçeye özel bi yasak değil ingilizce dışı herangi bi dil ceza alır.Şahsen yorumlarda ispanyolca almanca yazılar görmek istemezdim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @kımyasal

M Man Of Earth
6 yıl (2756 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: kımyasal

Amazon'da sütten çıkmış ak kaşık değil.Türkçe yazdığım ürün yorumlarının hepsini yayına almamış,neymiş kurallara uygun değilmiş.Bildiğin müşteri yorumunu dikkate almamak yada ''aha Türk,salla gitsin''

Türkçe yazdığınız yorumu yayınlaması gerekirdi fakat yorumunuzun içeriğini tercüme edemedikleri için yayınlamamış olabilirler.
A assasin34
6 yıl (1201 mesaj)
feverr.com türkiye'deki sadeceon.com adlı site gibi işleyen bir site.

P Patren
6 yıl (14276 mesaj)
hahaha bizden beklerdim bu hareketi

S simbolmina
6 yıl (1976 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: kımyasal

Amazon'da sütten çıkmış ak kaşık değil.Türkçe yazdığım ürün yorumlarının hepsini yayına almamış,neymiş kurallara uygun değilmiş.Bildiğin müşteri yorumunu dikkate almamak yada ''aha Türk,salla gitsin''

Ingilizceden başka hangi dilde yorum gördünüz ki türkçe engelleniyor?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

F faruk
6 yıl (4547 mesaj)
Amerika'da yaşayanlara NewTrent ürün incelemesi yazması için ücretsiz ürün gönderiyor. Bana da birkaç ürün için teklif yolladılar. iPad klavyesi ve iPhone kılıfı için inceleme yaptım. Ürün beleş geldiği için ister istemez olumlu yorum yazıyor insanlar.

Üstelik bu durumdan Amazon'un da haberi var. Çünkü ürünleri üreticinin verdiği özel indirim koduyla Amazon üzerinden alıyorsunuz. Amazon sistemi üzerinden geçtiği için bu durumdan Amazon'un habersiz olması mümkün değil.

Üstelik bu durum sırf Amazon değil internet üzerindeki bütün incelemeler için geçerli. Sonuçta reklamlar ne kadar yanıltıcıysa, kullanıcı incelemeleri de o kadar yanıltıcı olabilir. Reklam yayınlayan kanal nasıl aldığı paraya bakıyorsa kullanıcılar da para karşılığı ürünü övebilir.
S selmand
6 yıl (8189 mesaj)
Darısı hb ye< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


X XnoX
6 yıl (378 mesaj)
Amazonu Taktir Etmek Gerek. Cok Siparisim Oldu Cok sukur hic bir sikinti yasatmadi.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B Butrogueno
6 yıl (4624 mesaj)
Peki bu amazon konusu neden kapatıldı..
Napcaz şimdi..< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


W wade96
6 yıl (973 mesaj)
Arkadaslar bi firma review yazmam icin telefon kabi gonderdi fakat amazondan alisveris yapmama izin vermiyor banka 3d secure olmadigi icin bu sebeple review yazamiyorum.
Bana yardimci olabilecek biri var midir linki ve yaziyi atsam review gonderebilecek biri ?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.