Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
2755
Cevap
134036
Tıklama
7
Öne Çıkarma
Cevap: Yeni Nesil Grafikler | PC vs PS vs XBOX vs SWITCH (138. sayfa)
A
geçen hafta
Yarbay
Konu Sahibi

A
geçen hafta
Yarbay
Konu Sahibi

L
7 gün
Binbaşı

Senin aradığın oyun midnight club< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @İhsanblack02
O
7 gün
Binbaşı

Sağ dakinin kafası büyük. Omuzdan itibaren bakiniz< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @mertvontrier
A
6 gün
Yarbay
Konu Sahibi

Bu uygulamadan kimse bahsetmemiş forumda hayret. Steamde satılan bir uygulama ve frame interpolation mantığıyla fps yükseltiyor. Kısacası dlss ve fsr frame gen ne yapıyorsa aynı işi yapıyor. Farkı her oyunda ve her ekran kartında çalışıyor olması. Bununla da kalmıyor tarayıcıdan izediğiniz ya da pcnizde kayıtlı olan videoları yükseltebiliyor. Dün denedim. Pcde eski oyunlar yüklü olduğu için çok birşey anlayamadım. Zaten hepsi 60fpsye vuruyor. Forza Motorsports 7'yi 30fpsye kilitleyip programı aktif ettiğimde 60fps'e tamamlıyor gerçekten. Gecikme de çok az. Youtube videolarında ise sonuç çok başarılı. Gerçekten akıcı bir deneyim sunuyor.

Bunu daha önce sadece videolar için yapan bir program vardı. Yine youtube videolarını ya da kayıtlı videolarınızın fps değerini yükseltebiliyordu. Onu da denemiş ve aman aman memnun kalmamıştım zamanında. Bu lossless scaling videolar konusunda çok daha pratik ve kullanışlı.

Eski tvlerde bile kullanılan bir motioın interpolation sistemi vardır. Günümüzde hala kullanılıyor. Her marka ayrı isimlendirir bunu. True Motion, 120 Hz motion plus gibi isimleri vardır. Bu özellik tvlerde İlk çıktığında 100hz panel diye çıktı ve pazarlandı. Herkes o dönem alacağı tvnin 100hz olup olmadığına bakıyordu. 50hz olursa titreme oluyor, altyazılar net olmuyor, futbol topu bulanık gidiyor gibi şeyer söylendi. Kısmen doğruydu da . Sonra üreticiler abarttıkça abarttılar ve tv kutularına 2000hz gibi ibareler yazmaya başladılar. Bu ibareye sahip olan tvlerin çoğunluğu hala daha 60hz panel kullanıyordu. Hepsinin olayı 24-25-30-50hz olan görüntüyü 60hz'e tamamlayıp daha akıcı, bluru azaltılmış, titremeyen bir görüntü vermek. Evet bunu bazı tv modelleri gayet iyi yapıyordu. Bazı giriş ve orta seviye tvler ise işlemci gücünün yetersizliğinden bu akıcılğı koruyamıyor ve ekranda stutter ve tearing yapıyordu. Bunlara ek olarak görüntüde artifactlar da oluşuyordu. Her görüntüye uygun da dağildi. Film izlerken sanki dizi ya da tiyatro izliyormuşsun hissi yaratan "soap opera" denen fazladan akcı-yapay bir görüntü oluşturuyordu. Bu oyunlar için iyiydi fakat filmler için iyi değildi.

Evet oyunlar için gerçekten de iyiydi tvlerin bu 100-120hz olayı. Fakat büyük bir dezavantajı vardı. Giriş gecikmesi yani input lag. Tvleri oyun modunda kullanırsanız giriş gecikmesi minimuma iner. 100hz özelliğini açabilmeniz için ise oyun modunu kapatmanız ve 100hz özelliğini aktif etmeniz gerek. Sadece oyun modunu kapatmanız bile input laga sebep olurken bir de 100hzi açtğınızda deli gibi input lag oluyor ve oyun oynanayamayacak hale geliyordu. Bunu onlarca tvde şahsen denedim.

Son olarak dün bu programı görünce tvnin 120hz özelliğiyle bi kıyaslamak istedim. Tv Samsung'un 2010larda çıkan bir modeli. 120hz özelliği ortalama seviyede başarılı diyebilirim. Görüntü akıcılığı olarak Lossless Scaling 2xte de 3xte de tvnin bir tık gerisinde kalıyor. Tv daha pürüzsüz daha yumuşak bir görüntü yaratıyor. Ama bu akıcılığı %100 başarıyla kesintisiz olarak sunamıyor. Arada teklemeler oluyor. 60fps olan görüntü değeri orjinal hali neyse bir anda ona düşüp geri çıkıyor. Lossless scalingin görüntüsü çok pürüzsüz-yumuşak bir görüntüden ziyade kabul edillebilir bir akıcılıkta. Titremeyi vs oldukça azaltıyor. Ama bazı videolarda tvden daha fazla artifact üretiyor. Tv artifact konusunda yer yer daha başarılı.

Tüm bu söylediklerim video işlemeyle ilgili şeyler. Oyun konusunda bi ton video var zaten. Ben videolarda kesintisiz bir akıcılık sağlayabiildiği için çok memnun kaldım programdan. Mesela Gta 6'nın trailerını programla 60fpsye yükseltip izlemek çok başka bir keyif verdi.

Programın fiyatı 3 dolar gibi birşey. Dener ve tecrübelerinizi paylaşırsanız başkaları da faydalanabilir.


https://www.youtube.com/watch?v=69k7ZXLK1to&t=5s


https://www.youtube.com/watch?v=tWtlXvbfFV8


https://store.steampowered.com/app/993090/Lossless_Scaling

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aterikasedi -- 14 Temmuz 2024; 22:16:25 >

A
5 gün
Yarbay
Konu Sahibi

K
4 gün
Yüzbaşı

Videoyu izlemek için tıklayınız

Sony ve xbox prolarda fiyatı arttırıp 4080 mualinde bir kart koymalı artık. Vallahi oyunların olmamasının nedeni salak bir pahalılık olması. Stüdyo üretir ama milletde 1500dolar kart verecek para mı var onla kalsa iyi. O yüzden konsol üreticileri elini taşın altına atsın 500 değil 800 dolar yapsın ama yeni nesili getirsin artık. 4 yıl geriden gelerek bir şey yapamazsın. Şu iğrenç nintendo aletini de hala alıyorlar. Ulan rezillik be rezillik. Şu dönemde el konsolu böyle mi olmalı? Bunlar yüzünden işte geri kalıyor teknoloji.

Grafik abi her şey değilse bile %90dır..

Konsol işi bitti. Tüketici tarafı da pcye geçeli çok oldu. Pro filan da böyle yıllar farkıyla geriden gelirse KİMSE ALMASIN. Yine oyun moyun göremeyeceksiniz. Ha çer çöp eski şeyler işte onları oynarsınız. O da upscale filan.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
4 gün
Yarbay

K
4 gün
Yüzbaşı

Bu kimdi adını unuttum fikirdeş miyiz< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @mertvontrier
K
3 gün
Yüzbaşı

A
3 gün
Yarbay
Konu Sahibi

A
3 gün
Yarbay
Konu Sahibi

E
11 sa.
Yarbay

A
9 sa.
Yarbay
Konu Sahibi

A
9 sa.
Yarbay
Konu Sahibi

A
7 sa.
Yarbay
Konu Sahibi

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.