SSS gibi bir şey hazırlamak istedim. Aklıma geldikçe eklemek istediklerimi editlerim. > SteamOS üzerinden Steam dışı oyunlar nasıl oynanır? |
SSS gibi bir şey hazırlamak istedim. Aklıma geldikçe eklemek istediklerimi editlerim. > SteamOS üzerinden Steam dışı oyunlar nasıl oynanır? Steam tuşuna basıp masaüstüne çıkın. Sıfırdan yüklü olan "Discover" isimli uygulama mağazasından "Heroic Games Launcher" veya "Lutris"i indirin. Heroic sadece GOG ve Epic Games içindir. Lutris'te diğer hepsi vardır. Bu platformlardan Lutris bence biraz daha zahmetli. Özellikle Ubisoft Connect'ten bir oyun yükleyecekseniz Allah sabır versin diyorum maalesef. > Launcherları kurdum ama oyunu açamıyorum. Bu bahsettiğim uygulamaların hiçbiri oyunu SteamOS'e veya Linux'a uyarlamaz. Sadece Proton üzerinden oyunları oynayabilmeniz için bir paravan görevi görür. Yani Proton sürümünüzü değiştirip yeniden denemeniz lazım. > Oyunu açıyorum ama şöyle bir ekran oluyor. < Resime gitmek için tıklayın > Korkmayın ekranınız bozulmadı. Bu Proton'un size uyarı vermeye çalıştığı bir ekran. "Ben oyunu yürütebiliyorum ama sinematikleri veya ara sahneleri yürütecek codecim yok. Başka versiyonumu dene." diyor kısaca. > Başka Proton versiyonunu nasıl denerim? Öncelikle Proton'un bir sürü versiyonu var. GE olanlarını Valve Steam'de kullanamıyormuş. GE olmayanlarını da onaydan geçtikten sonra Steam'e kendileri ekliyor zaten. Bunu anlatmakla uğraşmıyorum, şu videoyu bırakıyorum: https://www.youtube.com/watch?v=d0l7DQX9cSs > Açamadığım oyunu hangi Proton versiyonu çalıştırıyor nereden bileceğim? https://www.protondb.com sitesini kullanıp oyunun adını aratın. Sadece açamadığınız oyunlarla ilgili değil, en iyi performansı hangi Proton sürümünün verdiğine de buradan bakabilirsiniz. > Oyunumu çalıştıran Proton versiyonunu Valve Steam'e eklememiş, ne yapabilirim? Masaüstüne çıkın, yine "Discovery" isimli uygulama marketine gelin. "ProtonUp-Qt" isimli uygulamayı indirin. Bütün Proton versiyonları burada var. Launchera eklemek vb. olayları şu videoya bakarak takip edebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=LCDbZy4tAFw Sanırım SteamOS için SSS kısmı bu kadar yeterlidir. Çok vakit ayıramadım ama ekstra önerdiğim şeyleri de ekleyeyim. Decky Bir plugin loaderı. VibrantDeck için özellikle kurmanızı öneriyorum çünkü Steam Deck'in stok ekranında renkler soluk. VibrantDeck'in haricinde tavsiyelerim SteamlessTimes, CSS Loader, HLTB for Deck plugini. https://www.youtube.com/watch?v=YQhvNiI3hKI Steam Deck ve Windows > Neden Windows? Yukarıdaki uzun sorulardan göreceğiniz üzere bazı oyunları SteamOS'te çalıştırmak uğraştırıyor. Daha rahat bir deneyim. Gamepass'i SteamOS'te çalıştıramıyorsunuz. Bazı oyunların anti-cheatleri Proton'dan geçmiyor. > SD Karta Windows kurulur mu, ne kadar mantıklı ve sağlıklı? Evet, kurulur ama bunu kimse önermiyor. Windows çalıştığı sırada çok fazla yazma-silme işlemi olduğundan SD kartın ömrünü azaltacağı düşünülüyor. > Hangi Windows sürümünü kurmak lazım? Windows 11'in Bluetooth ve Touchpad konusunda daha iyi olduğunu söylüyorlar. Ama Windows 11'e çok fazla güncelleme geliyor ve bazı uygulamaların anti-cheati çalışmıyor. FIFA 23 ve Valorant gibi. > SteamOS ve Windows aynı anda kullanabilir miyim? Şu videoda ne görüyorsanız birebir uygulayın. En düzgün anlatım bu videoda var. Steam Deck'in kendi SSD'sini ikiye bölme, reFIND kurma da anlatılıyor. https://www.youtube.com/watch?v=uYWNZGiBsUo > Steam Deck'e taktığım SD kartı iki tarafta nasıl kullanırım? Direkt video atıyorum ama biraz tricky bir iş. Kolay gelsin. https://www.youtube.com/watch?v=MA5ZjI-OUyQ > Peki ben nasıl kullanıyorum Benim cihazım 512 GB'lık model. Bunu tam yarıya böldüm. Bir de 512'lik SD kart aldım, onu da yarıya böldüm. 512 SteamOS, 512 Windows kullanıyorum yani. Açıkçası Windows tarafını sadece Ubisoft Connect ve Gamepass oyunları için kullanıyorum çünkü SteamOS'te anlatıldığı kadar rahatsızlık çekmedim. World of Warcraft'ı bile SteamOS'e kurdum, öyle söyleyeyim. Windows tarafında kesinlikle indirmenizi önerdiğim Steam Deck Tools var. Bu programlar size Steam Deck'in tuşlarını oyunlara aktarma, fan hızını ayarlama, SteamOS'deki gibi fan hızı, fps, batarya süresi vb. gösteren OSD ekranını, bunları ayarlamanızı sağlayan mini bir paneli falan sunuyor. Adam bu işi bedavaya yapıyor ama Valve çalışanı gibi destek sunuyor valla. :) https://github.com/ayufan/steam-deck-tools Windows tarafında "Playnite" isimli uygulamayı kullanıyorum. Şu videodan gördüğüm gibi düzenledim. Çok kullanışlı oldu. https://www.reddit.com/link/zfwjkx/video/ixg0hduwvn4a1/player?utm_source=reddit&utm_medium=usertext&utm_name=WindowsOnDeck&utm_content=t3_zfwjkx İlk aklıma gelenler bu kadar. Uğraşmayı seven insan için çok zahmetli bir yanı yok. |
Kimse konusunu açmayınca ben başlattım. Meraklıları konuya doluşabilir. |
Kimse konusunu açmayınca ben başlattım. Meraklıları konuya doluşabilir. ![]() |
Alınmaz. Biz 100 kişi gelmiş burada felsefe yapıyoruz. |
Kimse konusunu açmayınca ben başlattım. Meraklıları konuya doluşabilir. ![]() |
Konu hayırlı olsun. Cihaz baya ilgi çekici. Umarım Valve donanım tedariğini ve uygulama optimizasyonu işini de hallederde unutulan bir cihaz olmaz. |
Donanımı yeterli değil, yeni nesil oyunlar çıkınca gözden düşecektir ama fazla bir beklentisi olmayan veya basit grafikli oyunları tercih edenler için iyi bir cihaz sayılabilir. M1 tarzında bir işlemci lazım bu tür cihazlara. |
Ben bu cihazın tutacağını pek sanmıyorum. Bu da Gamepad olayına dönecekmiş gibi geliyor bana. Sonra 400 dolarlık cihazları 100 dolardan satarlar. |
Tek istegim 1080p olmasi ve biraz daha hafif olmasi. Hafiflik hadi neyse de 1080p sart bence. 3 inclik telefonda 720p ekran kullaniyorum, ancak yeterli geliyor. Youtube videolarini 480p'de aciyor mesela otomatik, goruntu camur gibi oluyor, 720'ye geciyorum her seferinde. Yeni oyunlar falan da umrumda degil acikcasi. Forza 5'i, Control'u falan dusuk ayarlarda 30 FPS alacagima PC'de buyuk erkanda zevk ala ala oynarim. Steam'in %80'i eski oyunlar, 95'i indie oyunlar zaten. Onlar da mukemmel uyuyor bu alete. Ve emulatorler. Emulatorler GPU'dan ziyade CPU istedigi icin cozunurluk sorun olmaz fazla. 720p'ye katlanabilecegimi zannetmiyorum malesef. Keske 1080p olsaydi. Yeni surumunu beklemek gerekecek ama hem onda cozunurluk artiracaklari dusuk ihtimal hem de ilk versiyonu bile 2 yildan once gelmez buraya. Amazon'dan falan satsa da o sekilde alabilsek bari. ![]() |
Heyecanla bekliyorum bu cihazı. 720p olması muhtemelen performans’tan dolayı. İlk incelemelere bakıp karar vereceğim çünkü en önemli “deal breaker” çözünürlük gibi(Türkçe’de ne denir emin olamadım) Sürekli seyahat halindeyim işimden dolayı. Evde PC ya da GeForce Now üzerinden oynadığım oyunlara zaman zaman 10 gün sonra tekrar açıp bakabiliyorum. Çoğu otelde ya da yerde yüksek internet hızı olmadığı için GeForce Now gibi alternatifler çözüm olmuyor. Laptop almak da istemiyorum, sonuçta tatmin edecek bir cihaz 50 bin liraları buluyor. Gözü karartıp o paraları ödemeyi göze alsam da zaten ağır olan valizimde ekleyeceği ekstra alan ve ağırlık yine mantıksız hale getiriyor. Eğer bu cihaz 600 dolar gibi bir ücretle tatmin edici bir sonuç verirse imkanları zorlayıp direk alırım. Sonuçta bu evde 70 inç TV’si karşısında konsol ya da PC ile oyun oynayan adamlar ya da cep telefonu üzerinden oyun oynayan gençlere alternatif bir cihaz sayılmaz. Herkes her cihazı almalı ya da her cihaz herkesin alabileceği seviyede fiyatta olmalı diye düşünmezsek ben başarılı olacağını düşünüyorum. Sonuçta piyasada el konsolları var ama benim gibi binlerce lira cihaza özel oyunlara harcamak istemeyen, halihazırda oynamayı bekleyen bir dolu oyunu olan kişiler için piyasadaki bir boşluğu dolduracaktır. |
Açıkçası ben f/p cihazı olduğunu düşünüyorum çünkü ne yurtdışında ne de Turkiye de 550 dolara böyle ekran kartlı bir laptop yok, zaten masaüstü pc toplayınca da ayni fiyata geliyor monitör falan dahil olursa. Şahsen ben geleceğin bulut teknolojisine iyice yaklaştığını düşünüyorum, çağımız artık internet çağı ve ekran kartı sorunlarını düşünürsek sektör iyice evrildi. Bu hem ekran kartı üreticileri hem de oyuncular için bence mantıklı. Steam deck ise bulut için çok uygun bir cihaz. Bence valve bunu da düşünerek yapmış olabilir bu cihazı. Gnow ve gpass oyunları steamdeck ile halihazırda oynanabilecek. Bu cihazın sadece oyun değil ayriyeten pc özelliği de var ve monitör ve klavye takılınca pc oluyor. Şahsen mühendislik uygulamaları için yeterli bir donanıma sahip olduğunu da düşünüyorum ben. Sonuç olarak üstteki beklentilerimi karşıladığı için şahsen imkân dahilinde alırdım ben. Benlik bir cihaz olmuş. |
Apple da yapsa şöyle birşey. Koysa M1'i. |
Cihaz f/p, microsd desteği olması çok güzel, bir de android için olan mobil oyunlar da desteklenirse çok iyi olur diye düşünüyorum. |
Steam Deck’e, SteamOS yüklenecek olması bunu baya avantajlı hale getiriyor. Konsol mantığına yaklaştırıyor. Bu sayede daha kolay ve sorunsuz kullanılabilecek. Aç, direkt oyununu oyna mantığında. Bu yönüyle Mac’e benzettim. Arada parazit yok. |
Bu sefer Capcom kanalından resmi oynanış videosu geldi. ----- Devil May Cry 5 - Steam Deck Gameplay https://www.youtube.com/watch?v=vy_XM4jl86s |
Arkadaşlar bu cihaz Tr'de satılacak mı acaba? ön sipariş vermek istedim, ülkenizden verilemiyor hatası aldım, cihazı almayı düşünüyorum. |
çıksın ps5 i satıp bunu alacam god of war 4 oynayayım da |
Valve, Half Life 3 Yerine Steam Deck'e Odaklanıyor < Resime gitmek için tıklayın > Valve News Network'ten Tylver McVicker, yeni bir videoda, şu anda Half-Life 2: Episode Two'nun devamının geliştirilmediğini bildirdi. McVicker konu hakkında şunları söyledi: "Şu anda donanım için özel olarak tasarlanmış birkaç yazılım parçası dışında herhangi bir şey üzerinde çalışan ekip bulunmuyor. Valve şu anda Steam Deck konsolunu çıkarmaya çalışıyor. McVicker, Half-Life 3 yerine Citadel adlı ayrı bir proje üzerinde çalışıldığını bildiriyor. Belirtilene göre Citadel'in oyun mekaniği Steam Deck'e uygun olacak. Yani oyun, gerek kontrolleri gerekse mekanikleri ile tamamen Steam Deck'e uyumlu şekilde piyasaya sürülecek. Kısacası Valve, Steam Deck'in neler yapabileceğini en iyi şekilde sergilemek için bu yapım üzerinde çalışıyor." Steam Deck, en yeni AAA oyunlarını bile çalıştırabilen güçlü bir taşınabilir bilgisayar olarak tanımlanıyor. Steam Deck, Linux tabanlı SteamOS yazılımına sahip olacak ve oyuncuların Steam oyun kitaplıklarına ve platformun tüm özelliklerine erişim sağlamasına olanak tanıyacak. https://www.youtube.com/watch?v=-rhLPB0UuyI https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Valve_Half_Life_3_Yerine_Steam_Decke_Odaklaniyor-112173.htm |
Grafik gücünün 1050 ti gücünde olduğundan bahsediliyor çoğu kaynakta videoda yer alan oynanışta muhtemelen 60fps sabit ancak daha güçlü oyunlarda nasıl bir performans sergiliyor çok merak ediyorum. Mesela GTA 5 60 fps oynatabilecek mi ya da daha ileri gidersek Cyberpunk 30fps ![]() |
Valve onayladı: Steam Deck'e özel oyun gelmeyecek https://www.donanimhaber.com/valve-steam-deck-e-ozel-oyun-gelmeyecegini-soyledi--142209 |
Öyle bir beklentisi olan var mıydı bilmiyorum ama söz verdikleri gibi elimizdeki tüm kütüphaneyi kabul edilebilir seviyede oynatabilecek bir cihaz ortaya çıkarırlarsa kimsenin umursayacağını zannetmiyorum exclusive oyunları. |
Trye gelse switchi satıp alırdım valla, switche oyun almak imkansız hale geldi benim için, steamde o kadar oyun varken elde oynamak güzel olurdu |
Tüm detaylar için linkler:
https://www.steamdeck.com/tr/
https://www.steamdeck.com/tr/oled
https://store.steampowered.com/steamdeck/
https://store.steampowered.com/steamdeck/mygames
DH Portal'dan haberler:
https://search.donanimhaber.com/portal/?q=Steam+Deck
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
Şema, teknik detaylar, versiyonlar ve fiyat
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
Sık sorulan sorular
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
Videoyu izlemek için tıklayınız Videoyu izlemek için tıklayınız
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XanthiN -- 14 Aralık 2023; 3:19:6 >
< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >