Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
104
Cevap
0
Tıklama
276
Öne Çıkarma
Son atanan altı rektörün toplam makale sayısı 3, dördü ise sıfır makaleli!

S
sarkat Konu Sahibi
6 gün (202 mesaj)
Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörü Erhan Erkut: Atanan altı rektörün toplam makale sayısı 3, dördü ise sıfır makaleli!

28 Haziran 2020 11:35
T24 Haber Merkezi
Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörü Erhan Erkut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından altı üniversiteye atanan rektörlerle ilgili "6 rektörün endeksli dergilerdeki toplam makale sayısı 3. Dört yeni rektör sıfır makaleli! " dedi.
Prof. Dr. Erhan Erkut, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla altı üniversiteye yapılan rektör atamalarının liyakatsiz olduğunu söyledi.
Dünyanın saygın üniversitelerinde yardımcı doçent bile olamayacak kişilerin rektör yapıldığını belirten Erkut, "Bu YKS gürültüsü arasında son yapılan rektör atamaları kayboldu. 6 rektörün endeksli dergilerde toplam makale sayısı 3. Dört yeni rektör sıfır makaleli! Biz liyakat dedikçe makalesiz rektörler gelmeye devam ediyor. Sonra neden ilk bilmem kaçta üniversitemiz yok" diye yazdı. 
"Bu ülke için üniversiteler bu kadar mı değersiz?" diye soran Erkut, "Atanabilir bulduğunuz akademisyenler arasında hiç mi endeksli dergilerde 5-10 makalesi olan yok. Acınası bir durum" ifadelerini kullandı.
Meslektaşlarına da seslenen Erkut, "Eğer düzgün bir üniversitede Prof. olmak için yeterli sayı ve kalitede yayınınız yoksa, size gelen rektörlük teklifini kabul etmeyip araştırmalarınıza ağırlık vermenizi öneririm. Kalifiye olmadığınız işi kabul etmek iyi bir kariyer adımı değildir" tavsiyesinde bulundu.
"Üniversitenin birincil işinin insanlığın bilgi dağarcığını genişletmek" olduğuna dikkat çeken Erkut, "Bu kurumun başına gelecek kişinin araştırma faaliyetlerini yönetmeyi, araştırmayı destekleyecek bir sistem kurmayı bilmesi gerekir. Kendisi yayın yapmamışsa bu biraz zor olur" dedi.
Ne Olmuştu?
Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne 

Prof. Dr. Fuat Erdal, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne 
Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Aksoy, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Rektörlüğüne Prof. Dr. Semih Aktekin, Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne 
Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Doğuş Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turgut Özkan atanmıştı.

https://t24.com.tr/amp/haber/ozyegin-universitesi-kurucu-rektoru-erhan-erkut-6-univeristeye-yapilan-rektor-atamalarini-elestirdi-alti-rektorun-endeksli-dergilerdeki-toplam-makale-sayisi-3-dordu-ise-sifir-makaleli-biz-liyakat-dedikce-makalesiz-rektorler-gelmeye-devam-ediyor,887158?__twitter_impression=true

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T
The Red Fox
5 gün (1950 mesaj)
ülkenin özeti.
Y
yakup13
5 gün (645 mesaj)
akademik , bilimsel çalışmaları önemli değilki

hangi görüşte olduğu ne kadar itaatkar olduğu belkide ne kadar çok şey bildiğiyle alakalı
B
bigelow
5 gün (265 mesaj)
Üniversite kurumunu ilk biz kurmadık. Dolayısıyla bu kurumu ortaya çıkaranlar bugün nasıl uyguluyor ona bakmak lazım. Yine bazıları "rektörler akademisyen olmak zorunda değil yönetmeyi bilsin yeter" şeklinde savunma yapıyor. Üniversite kurumunu içselleştirmeyi başarmış ülkelerde böyle mi acaba?
W
WILDBOYS
5 gün (1933 mesaj)
Allaha inanıyorsa sorun yok, önemli olan bu din kardeşlerim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M
MuhterisTürk
5 gün (573 mesaj)
Aga RTE iyi de yanındakiler kötü. Başkanlık geldi, daha çok yalakamız daha kolay ve çabuk iş buldu. Evet ama yetmez. Evet kere evet. Bin kere evet, yüz bin kere evet. Teşekkürler Ad?let v? Qalqınma Partiyası (AQP).

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


İ
iamburak
5 gün (5567 mesaj)
Liyakat? O da neymiş? Biz yandaşçıyız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T
Turkforce
5 gün (3917 mesaj)
Makale yazmanın pek önemi yok, facebook veya twitterdan 1-2 yandaşlık yaptıysa yeterlidir.
Vasıfsızlık ve Dua ile.
Q
Qantas
5 gün (2230 mesaj)
Mühim olan alnının secdeye değmesi.
Gerisi önemli değil.
L
Leipold
5 gün (1528 mesaj)
Cok yakin bir arkadasim Turkiye'de doktorasini bitirdi, kendisi Makina Muhendisi. Yillarca kadro bekledi, en son Yar. Doc. kadrosunu da kaldirildiktan sonra iyice umidini kesti. Sonra ne mi oldu?

Burada ismini vermeyecegim, ingilterenin koklu universitelerinden birisi jet motorlarinin veriminin artirilmasi ile ilgili bir projeye kendisini davet etti. Basvuru yapmamisti, adamlar benim arkadasin makalelerinden, uluslararasi yayinlanan yazilarindan yola cikarak arkadasimi buldular ve is teklif ettiler. Su anda Ingiltere'de yasiyor ailesiyle ve bu ozel projede guzel bir maasla calisiyor. Kendisinin buyuk ihtimalle Turkiye'deki profesorlerin %90'indan daha fazla uluslararasi yayinlanmis makalesi mevcuttur. Neyse...

Simdi Turkiye'de arkadasimin yuzune bakmayan Universiteler, Savunma Teknolojisi firmalari cocugun LinkedIn profilini her hafta ziyaret ediyorlar, kedi uzanamadigi cigere murdar dermis misali.

Beyin gocu falan yok, Turkiye'de kendi insanina deger vermeme var. Liyakatsizlik var. Adam kayirmacalik var. Hakedenleri cezalandirma, haketmeyenleri odullendirme var...

Benim arkadasim gibi insanlarin yerini Suriye'li super zeka gocmenlerle doldururlar artik. Ya da son yillarda acilan yuzlerce universiteden uzerinde diploma yazan bir kagit parcasi almis akrabalari, esleri dostlariyla doldururlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leipold -- 2 Temmuz 2020; 10:5:26 >
Bu mesaja 4 cevap geldi.

J
Jeopol
5 gün (7817 mesaj)
Sonra neden gelişmiyoruz.

Kim takar bu adamları? Belli ki profesör olurken bile akademik bilgileri değil yandaşlık derecelerine göre ünvan almışlar.

Tahminimce yurt dışında hocalık vermeyi bırak sen kimsin diye kapıdan sokmazlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


H
HIGHER
5 gün (7138 mesaj)

X
X_S!nS!
5 gün (184 mesaj)
Senden yana olanlara bir seyler vermezsen neden senden yana olsunlar ?
S
smart1978
5 gün (15135 mesaj)
Yandaşlılıkta bile liyakat sahibi olunmalıyken bu bile yokmuş...


Şaşırmamak lazım ...
C
cemsinan
5 gün (1641 mesaj)
Hani her şey çog güzel olacaktı
İmamoğlu istifa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S
svs
5 gün (1035 mesaj)
Bence baya gelişme var bu kısa sürede. En azından güreşçi atanmamış.
B
BlackGhost12
5 gün (2293 mesaj)
Ülkeye bak. Prof doktor dolu. Sokakta omuz atsak reaksiyona gireriz. Cern de yok bu kadar prof Dr.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


V
Vanished Man
5 gün (512 mesaj)
Üniversitelerde hak yemenin kralı var. Bizim fakülte denizcilikti dekan ve yardımcıları pazarlama, işletmeden gelmiş resmen teşkilat kurmuşlar iş yapan ve öğrenciye birşeyler veren hocaları pasifleştirirlerdi.
Yüksek lisans ve akademik kadro full torpil. Bana mülakatta 63,5 verdiler 65 bile vermeyip yedek yaptırmadılar. Ben okuldayken yalaka değildim sevmezler tabi.
A
asderty
5 gün (775 mesaj)
"6 rektörün endeksli dergilerdeki toplam makale sayısı 3. Dört yeni rektör sıfır makaleli! "

Eminim o atanan rektörler içinde, bu yazıya bakınca kaç tanesinin kaç makalesi yayınlandığını bile hesaplayamayacak adamlar vardır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


M
MehmetNY
5 gün (839 mesaj)
Hocam, mesaj iyi güzel de şu BOLD yazmayı bırakır mısınız.

Kimisi full büyük harfle yazar kimisi kalın yazar. Kör olacağız yaa.

Mesajınız daha çok görülsün diye farklı askiyonlar almanıza gerek yok. Güzelse uplanır zaten.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Leipold