ona girişimci deniliyor zumki. |
Rezerve |
İlgimi çekti, bir rezerve de benden. |
Rezervasyon |
Başarılar hocam, takip. |
Amacım iyi bir yazılım geliştirici olup yurt dışında iş bulmak DEMİŞSİNİyi bir yazılımcı iş bulmaz,iş kurar. |
|
Teşekkürler hepinize. Sonucum böyle: < Resime gitmek için tıklayın > |
Bu netlere 327 puan geldiyse DGS bitmiş demektir. Nereyi tercih ettiniz ? |
Evet ya biraz öyle oldu. Özellikle de bilgisayar mühendisliği için rakipler çok arttı. Boğaziçi Fizik okuyan dan tut da ODTÜ başka mühendisliğe geçmek isteyene kadar herkes giriyor artık sınava. AÖF'ten bölüm okuyup kayıt oluyorlar hatta. O yüzden artık çok mantıklı değil. Ben normalde GSÜ, TAÜ, YTÜ hedefliyordum sırayla ama hazırlık okumamaya karar verdim. Biraz araştırınca YTÜ güzel üniversite olduğunu fark ettim. Şu an ilk hedefim orası. Geçen yıl 165. sıralamadan kapatmış. Büyük ihtimalle girerim diye düşünüyorum. |
|
|
Şimdilerde herkes yazılımcı ![]() |
@scientia 67,92 Önlisans Başarı Puanı 3,24'ten fazla değil mi? Mezuniyet puanınız 3,40'a yakın diye düşünmüştüm. |
Rez |
İşe nasıl girdin? Cv atabilir misiniz? |
Rez |
Bu yıl bilgisayar mühendisliğine başlıyorum. Amacım iyi bir yazılım geliştirici olup yurt dışında iş bulmak. Önümde dört ya da beş sene var. Ve uzun bir süre. Başarılı olma ihtimalim olduğu gibi başarısız olma ihtimalim de oldukça yüksek. Ancak heyecanlıyım ve bu heyecanın beni başarıya götüreceğine inanıyorum. YouTube kanalı açıp tüm serüvenimin belgeselini çekerdim ama video işleri çok zahmetli. O nedenle burada günlük tutacağım. Olur da hayallerime ulaşırsam ilerinde okuması zevkli bir konuya dönüşür.
[İlk Durum Bilgisi] [Eylül 2020]
Okul: Marmara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı
Sınıf: Mezun
Ortalama: 3.24
Meslek: Network Destek Sorumlusu
Gelir: 3500 lira.
[Son Durum Bilgisi] [Haziran 2022]
Okul: YTÜ Bilgisayar Mühendisliği
Sınıf: 3
Ortalama: 2.60
Meslek: Angular + Flask Developer
Gelir: 9500 lira.
İzlediğim Eğitim Stratejisi
[07.10.2020]
Dört yılı nasıl geçirmeliyim diye kendime sorduğumda şöyle bir sonuca vardım: Teorik ve pratik eğitimi beraber yürütmem gerekiyor. Eğer çok iyi bilginiz olup da bir şeyler üretemiyorsanız bilmenin manası yok. Veyahut sürekli basit ve piyasada olan ürünler üretiyorsanız da üretmenin manası yok. İleri düzey bilgi üzerine kurulu ürünler üretmem gerek ki fark yaratayım. Aslında eğitim stratejim bunun üzerine kurulu; alanını çok iyi bil ve sürekli bir şeyler üret. Bu sebeple vaktini ikiye ayıracağım teorik dersler ve projeler olarak.
Okul dersleri zaten teori kısmını tamamlayacak ancak sadece dersi geçmenin size bir şey öğreteceğini düşünmüyorum. O dönem işlenen dersler hakkında bireysel olarak araştırma yapmam da gerek. Pratik kısmında zaten okul proje veriyor. Onu yapmak zorundayım. Fakat bundan ayrı olarak pratik bir alanda uzmanlaşmak istiyorum. O da front end, back end ve mobil uygulamalar olarak. Sırayla bu alanda kendimi eğitip ürünler üreteceğim.
Kısacası her dönem:
- Derslerin iyi çalış ama sadece ders içerikleriyle yetinme.
- Okul projelerini en iyi şekilde yap.
- Pratik alanda uzmanlaş ki bu full stack developer kariyeri olacak.
İyi hoş da bu nasıl ölçümlenecek? İşi basit tutmak için üç tane gösterge belirledim:
- Ortalama
- Teknofest ya da TÜBİTAK'a proje sunma
- GitHub hesabında repo sayısı
Dört yıl boyunca bu göstergeler üzerinden başarımı izleyeceğim.
[Anahtar Gelişmeler]
Ekim 2020: YTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümüne başladım.
[Tarih Bazlı Gelişmeler]
[10.09.2020]
Konu açıldı. DGS ile yerleşeceğim için matematik ve fizik bilgim kısıtlı. Bu nedenle okul açılana kadar Karekök ve Palme yayınlarından deli gibi ders çalışıyorum. Alan derslerinden şimdilik korkmuyorum çünkü bilgisayar programcılığı mezunuyum ve ortalama seviyede programlama biliyorum. Bu da DGS sonucum:
< Resime gitmek için tıklayın >
[07.10.2020]
DGS yerleştirme sonuçları belli oldu. YTÜ Bilgisayar Mühendisliği'ni kazandım.
< Resime gitmek için tıklayın >
[10.11.2020]
YTÜ 16 dersimi saydı. Aşağıda görebilirsiniz sayılan dersleri. Fakat içlerinde çok temel dersler var. Onları tekrar almayı düşünüyorum. Allah'tan YTÜ'de CC ve üzeri geçilen dersleri tekrar alma imkanı var.
< Resime gitmek için tıklayın >
[14.01.2021]
İlk dönem bitti ama ilk dönem demeye şahit isterdi. Vizelere bir hafta kala başladık DGS öğrencileri olarak. Bu nedenle çoğu derse yetişemedim. İngilizce Okuma ve Konuşma, Lineer Cebir ve Pazarlama dersini verebildim sadece. Fizik 1 ve Matematik 1 dersinden kaldım. Yaz okulu açılırsa yazın telafi etmeyi düşünüyorum.
[18.03.2021]
Bahar döneminde 7 ders aldım. Malum pandemiden ötürü uzaktan işliyoruz. Hocaların geneli nazik ve öğretmek için elinden geleni yapıyorlar ama ders asla tek başına yeterli değil. YouTube'dan ekstra kaynaklar bulmak ve kitapları ciddi şekilde takip etmek durumunda kalıyorum.
[29.06.2021]
Mucizevi bir şekilde aldığım tüm dersleri geçtim.
[18.09.2021]
Yaz okulundan aldığım iki dersi başarı ile geçtim. Şimdi asıl dersler başlıyor. Ancak okul derslerine çalışmaktan pratik bir şey üretemedim. Sadece network haritası çıkaran bir proje yapabildim koskoca yaz :( Bu yıl yoğun geçecek gibi. Foruma çok giremeyebilirim. Diğer güncellemeyi 15.02.2022 yapacağım. Şimdilik görüşmek üzere.
[02.06.2022]
Koskoca iki dönemde sadece beş ders verebildim ne yazık ki. Özellikle donanım ağırlıklı dersler beni zorluyor. Elektronik Devreler'i dersine misal çok çalıştım. Dersleri iki kez dinledim. Sınıfta işlenen tüm soruları çözdüm ve ortalama not aldım. Yani sınıfın ortalaması neyse ben de onu alıyorum. Bu yaz da yaz okuluna gideceğim. Verebildiğim kadar ders vermek istiyorum.
...
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientia -- 2 Haziran 2022; 8:7:48 >
Bu mesajda bahsedilenler: @burak jr