Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
53
Cevap
7298
Tıklama
21
Öne Çıkarma
Rayban sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır anlatıyorum

B bdurmus Konu Sahibi
4 yıl (5334 mesaj)
Merhaba arkadaşlar, Öncelikle şunu belirteyim, kendimce bir karşılaştırma yapıp kendime göre bulduğum farkları belirttim, yanlış anlattığım noktalar da olmuş olabilir. Bu bahsettiklerim kesinlikle doğrudur diye garanti vermiyorum ama dediğim gibi yapabildiğim kadarıyla sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

n11 den rayban gözlük aldım. Satıcı 2bine yakın satış yapmış bin üzeri yorum almış, yorumlarıda çok iyi gözüküyordu, herkes orjinal merak etmeyin, güvenilir satıcı vs. yazmış. Bende yorumlara bakınca orjnal sanarak alışverişimi yaptım. sağolsunlar gerçeğe yakın sahte ürün göndererek orjinal rayban ile sahte rayban arasındaki farkları anlamama yardımcı oldular. kendimce sizlere o farkları göstereyim kimse mağdur olmasın. Piyasaya göre biraz ucuza aldığınızı sanıp sahte gözlük alıp dolandırılmayın, hemde göz sağlığınızı bozmayın.

Bu karşılarştırma orjinale çok yakın taklit ürün ile orjinal ürün arasındaki farkları gösteriyor. 15-20tl ye satılan sahteler değil 250tl civarı satılan sahteler yani. 15tl ye satılanlar zaten kendini direk belli ediyor.

Bu arada bilinir büyük gözlük mağazaların hepsine baktığımda fiyatlar hepsinde standart, ve hepsinde indirim oranları standart. benim aldığım model örneğin mağazalarda 490tl liste fiyatlı %25 indirimle 367,50tl ye satılıyor ortalama. mağazadan mağazaya belki 5-10tl fark edebilir kendilerince kampanya yapan olursa, ama ben her yerde aynı fiyata ve aynı indirim oranına denk geldim. Yani demek istediğim şu, dışarda 360tl ye satılan gözlüğü 260tl ye alabiliyorum diye atlamayın çünkü o fiyata bulduğunuz sahtedir, ben bunu anladım.

Rayban gibi büyük markalar yetkili satıcılarına liste fiyatını verir ve şu oranda indirim yapabilirsin en fazla der, satıcı kendi kafasına göre daha fazla indirim yapamaz. Saat sektöründe olay bu şekilde mesela, muhtemelen gözlüklerde de olay aynıdır. her yer standart fiyata sattığına göre o şekilde olmalı.

Neyse çok uzattım, ama ilk önce ürünün fiyatına bakacaksınız, kimse babasının hayrına 100tl düşük fiyata satmaz ürünü, hele birde n11e komisyon ödeyince kazancı daha da düşmüş oluyor.

Karton kutudan başlayalım:
1. Öncelikle boyutlara baktığımızda orjinal ürünün karton kutusu sahtesine göre daha büyük.
2. Orjinal kutudaki kırmızı logo rengi daha canlı, sahtede kırmızı renk biraz daha koyu ve mat.
3. Yan taraftaki küçük logoya baktığımızda yine renk farkı belli oluyor, ayrıca orjinalde "SUNGLASSES" yazısı çok net okunuyor fakat sahtede yazı o kadar net değil
4. Kutunun açılmayan tarafında orjinallerde modelin kodları yazan barkod yapıştırması vardır, bazı mağazalar ürünü satarken barkodu çıkarabilirler fakat çıkarmanın altındaki sarı etiket kutuya yapışık kalır. Bana gelen sahtede bu etiket kutuya yapıştırılmamış bile.
5. Yine aynı bölümde işaretlediğim yerlere bakın. Birleşim yeri orjinalde düz bir şekilde, sahte olanda köşeli bir şekilde geliyor.

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Kutu içeriği:
1. silme bezi sahte olanın daha büyük

< Resime gitmek için tıklayın >

Gözlük kılıfı:
1. Kutu dışındaki logo baskısı orjinalde net, okunaklı ve daha küçük. Sahte olanda LUXOTTICA yazısı iç içe girmiş ve yıldızların şekli garip, ayrıca logo büyük ve baskısı kalitesiz. ilk bakışta sahte olduğu çok kolay bir şekilde anlaşılıyor zaten.
2. Orjinal kılıfın içinde dış taraftaki kapama çıt çıtının zımbası gözükmekte, Sahte olanlarda o zımba kadifemsi kumaşın alt tarafında olduğu için orada gözükmüyor.

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Gözlüğün kendisi:
1. Camdaki rayban yazısı sahtelerde daha büyük olabiliyor, başka mağazalarda karşılaştırma yapılabilir. Raybanın yazı karakteri ve puntosu standarttır.
2. En belirgin fark sap uzunluğu, raybanın yetişkin modellerinde sap uzunluğu genellikle 145dir. aynı modelin ekartmanı büyük ve küçük olanı vardır ama saplarda hem uzun saplısı hem kısa saplısı yoktur. yani örnek olarak X modelinin 47,50,53 ekartman olmak üzere 3 farklı boyutu vardır, ama 50 ekartmanlıda 140 ve 145 diye 2 farklı sap uzunluğu yoktur, sadece 145 vardır. (umarım anlatabilmişimdir ) yine orjinal sattığına emin olduğunuz bir mağazada karşılaştırma yaparsanız, yada sizin zaten başka modelde olsa aynı tip sapa sahip gözlüğünüz varsa onunlada karşılaştırabilirsiniz. gözlükleri yan yana koyduğunuzda sapların boğum bölümü aynı hizada olmalıdır. burada dikket edilmesi gereken nokta sapın en sonunu karşılaştırmamak, çünkü saplar kıvrılabiliyor ve bu şekilde net bilgi edinemezsiniz. vidadan itibaren metal boğumlu yeri karşılaştırmanız kafi olacaktır.

Sap uzunluk farkı burada görülebilmektedir. Uzun olan orjinal rayban 145 uzunluğa sahip. onun yanındaki kısa olan sahte. Hatta sahtenin sapında sap uzunluk bilgisi yazmamaktadır, ayrıca orjinalde yazı karakteri daha ince yazılmış.

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bdurmus -- 4 Mayıs 2017; 22:26:58 >

Merhaba n11.com,

Bana hiç bir şekilde yardımcı olmayıp sürekli satıcıyı savundunuz. ben 3 defa arayarak 1 defa da siteniz üzerinden talebimi ilettim fakat müşteri temsilcilerini...
Yoruma Git
Yorumun Devamı bdurmus - 4 yıl +62
Kimse dememiş; orijinal olduğunu anlamak için elimizde aynısından bir tane de orijinal olması gerekiyor diye
Yoruma Git
Yorumun Devamı tugberkk - 4 yıl +17
ellerine sağlık bu başlık kim bilir kaç kişiyi bilgilendirecek
Yoruma Git
panter20 - 4 yıl +7

N n11
4 yıl (350 mesaj)
Merhaba bdurmus,

Konu ile ilgili sizinle görüşmek ve yardımcı olmak isteriz. İrtibat bilginizi, PM olarak iletmeniz halinde ilgili ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

n11.com


Bu mesaja 2 cevap geldi.

B bdurmus Konu Sahibi
4 yıl (5334 mesaj)
Merhaba n11.com,

Bana hiç bir şekilde yardımcı olmayıp sürekli satıcıyı savundunuz. ben 3 defa arayarak 1 defa da siteniz üzerinden talebimi ilettim fakat müşteri temsilcileriniz her defasında körü körüne satıcıyı savundu. Satıcının yetkili satıcı olduğunu belirtti. Ben de yetkili satıcı olan birisi sahte ürün temin edip satamaz mı dediğimde, hayır size gönderilen ürünler bizim elimizden geçerek inceleniyor denilerek yalan söylendi. bu 1 değil 2 değil tam 3 defa yapıldı, 3 defasındada benim dediklerim dikkate alınmadı.

Siz bu süreçte hiç yardımcı olmadığınız gibi birde ukala bir şekilde "sahte olduğunu belgeleyin" dediniz bana. Sonuç olarak ben kendi işimi kendim çözdüm, satıcıyla defalarca görüşerek orjinal ürün ile değiştirttim ve bugün orjinal ürünü gönderdiler. ama binlerce insanı muhtemelen dolandırdılar, yazık o insanlar da ucuza orjinal gözlük aldım diye habersiz mutlu oluyorlar. Sizde bu dolandırıcılığa müşterinizin dediklerini dikkate almadan alet oluyorsunuz.

bdurmus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bdurmus -- 4 Mayıs 2017; 23:26:29 >


Bu mesajda bahsedilenler: @n11

P panter20
4 yıl (1109 mesaj)
ellerine sağlık bu başlık kim bilir kaç kişiyi bilgilendirecek< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


H Havya Makinesi
4 yıl (4376 mesaj)
Hocam biz aliexpress ten topluca çakma rayban almıştık geçen sene. Ama çok kaliteli ürün. Öyleki sizin Orijinalde var dedikleriniz benim raybanda var. Sadece boyut yazısı farklı oda ülkeden ülkeye farklılık gösterebilirmi? 100 küsür liraya almıştım< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T tugberkk
4 yıl (351 mesaj)
Kimse dememiş; orijinal olduğunu anlamak için elimizde aynısından bir tane de orijinal olması gerekiyor diye< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C calamityeas
4 yıl (3102 mesaj)
Konunuz çok detaylı ve gerçekleri ortaya döker olmuş hocam, başka platformlardada açın insanlar görsün şikayet var var, işlerine gelmeyince böyle tutuyorlar insanları.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S sekhmet95
4 yıl (251 mesaj)
1-2 şey daha eklemek istiyorum

1- 260 liralık Fakelerde Sol camdaki RB lazerle olması gereken yazı basit bir yapıştırma, kazıyınca sökülüyor orjinalda cam içine lazerle yazılmış
2- Orjinallerde kasa rengi ve vidalar aynı renk fakelerde siyah çerçeveye beyaz vida olabiliyor
3- Kasa kalitesi elinize aldığınızda hemen farkediyorsunuz fakeler daha koyu renk orjinaller daha açık ve gerçekçi
4- gözlüğü aldığınızda ilk işiniiz güneşe bakın güneş küçük bir nokta gibi oluyorsa orjinaldir hala büyük ve ışınları çok dağılıyorsa fakedir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sekhmet95 -- 9 Mayıs 2017; 15:41:46 >


K K.B.V.
4 yıl (4960 mesaj)
300-400 lira veriyorsan orjinal 50-100 lira veriyorsan cakma.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G Grayscale
4 yıl (92 mesaj)
Azmin için tebrik ediyorum seni.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Y yürüyenmerdiven
4 yıl (765 mesaj)
Hocam konu çok faydalı olmuş defalarca dedik biz n11 de o 250 liraya satılan raybanlar orjinal değil diye.

Bir diğer konu ise forumdan bazı arkadaşlar aooko'dan 25 dolara rayban alıyorlar alan kişilerde gayet memnun gözüküyor illa almaya niyetli olan arkadaşlara ben orayı tavsiye ederim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


P Problanka
4 yıl (234 mesaj)
Çünkü gerekmiyor. Bir optiğe gidip bakılabilir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tugberkk

K kopsil
4 yıl (125 mesaj)
Şimdi bu işi yapan insanlardan öğrendim 60-70$ gibi bir fiyata birebir orjinalini getirtiyorlar. O dediklerinizin hepsi var. Emin değilim ama camı test ettirirseniz oradan anlaşılabilir.
T trabzn6161
3 yıl (0 mesaj)
Sap uzunluğu yazmıyosa kesin çakma mıdır ?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B bdurmus Konu Sahibi
3 yıl (5334 mesaj)
Kimisinde yaziyor kimisinde yazmiyor. Neye gore degisiyor bilmiyorum ama uzunluk yazmiyorsa kesin sahtedir diyemeyiz sanirim< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @trabzn6161

T trabzn6161
3 yıl (0 mesaj)
Peki benim gözlüğün sap kısmında bu şekilde B harfi yazarken üstteki resimde raybanın kendi sitesinde K harfi yazıyo bu fark niye bi bilginiz var mı acaba ?

< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @bdurmus

B beyaze80
3 yıl (393 mesaj)
Tam hepsiburada ve gittigidiyordan alıyordum ben de bugün. Hemde rb3447 incelemendeki modelin aynısını. Piyasada 400 den aşağı bulamadım. 200-250 arası gittigidiyor ve hepsiburada da olunca çok cazip gelmişti. İyi ki bu konuyu açmışsın.

Bir de orjinal RayBan ı mıknatıs çekmez miş fakat sahteyi çekermiş. Fakat çok kuvvetli mıknatısla denenmesi gerekiyormuş. Deneyebildiniz mi bunu da?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyaze80 -- 27 Haziran 2018; 18:34:34 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @bdurmus

B bdurmus Konu Sahibi
3 yıl (5334 mesaj)
Miknatis olayini bende sonradan ogrendim. Sahte oldugunu dusundugum gozluk bendeyken bilmiyordum bilsem denerdim bende merak ettim sonrasinda.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @beyaze80

G Guest-8605D85AA
3 yıl (0 mesaj)
Hocam peki bu sahte midir? Arkadaşlarım çakma dimi lan bu diyor ama babam arkadaşının İtalya’dan aldığını söylemişti. 6 sene evvel verdi bana önceden o kullanıyordu.< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


N neta
3 yıl (171 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: beyaze80

Tam hepsiburada ve gittigidiyordan alıyordum ben de bugün. Hemde rb3447 incelemendeki modelin aynısını. Piyasada 400 den aşağı bulamadım. 200-250 arası gittigidiyor ve hepsiburada da olunca çok cazip gelmişti. İyi ki bu konuyu açmışsın.

Bir de orjinal RayBan ı mıknatıs çekmez miş fakat sahteyi çekermiş. Fakat çok kuvvetli mıknatısla denenmesi gerekiyormuş. Deneyebildiniz mi bunu da?
mıknatıs olayı kesinlikle doğru.ben denedim orjinalini çekmiyor,arkadaş ismi bilindik bir mağzadan orjinal diye aldı mıknatıs tuttuk çekti.geri iade ettik itiraz bile etmediler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.