T

Binbaşı
01 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
24 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
T
10 yıl
Illustrator ve Photoshop arasındaki font boyutu farklılığı (ÇÖZÜLDÜ)
Arkadaşlar başlık çok açıklayıcı olmayabilir. Konuyu kısaca şöyle özetleyeyim.

Photoshop'ta 64pt ile yazılmış bir metni, vectörel olması açısından Illustrator'da da yazmaya karar verdim. Fakat Photoshop'ta 64pt ile yazılmış metin istediğim ölçülere ulaşıyorken, Illustratorda aynı boyuta sahip belgede aynı metni yine 64pt ile yazdığımda yazı oldukça küçük görünüyor.

Ölçülerle anlatmam gerekirse, 64pt ile Zurich Ultra Black fontu kullanılarak yazılmış 3 harten ulaşan metin herbiri 16px olan 40 birim alanın yani toplam 640px'in tamamına yayılabiliyor. Fontun dikey olarak kapladığı alan pek önem arzetmediğinden o konuya değinmiyorum.

Illustrator'da font, font boyutu, birim alan genişlik ve yüksekliği ve belge boyutu da aynı olmak üzere, aynı metni girdiğimde, yayıldığı birim alan sayısı 7 yani en fazla 112px bir alana yayılabiliyor.

Konu hakkında bilgisi olanlar paylaşabilirse çok sevinirim.
T
10 yıl
Kurumsal Kimlik ve Telif Hakkı Olan Fontlar
Arkadaşlar kurumsal kimlik çalışmaları ile ilgili edinmek istediğim bir bilgi var. Kurumlar kimlik çalışmalarında kullanmak istedikleri fontun telif hakkı olması halinde, bu fontu resmi anlamda kullanabilmek için herhangi bir ücret ödüyorlar mı? Örneğin araştırma yaparken AMD ve BBC'nin Gill Sans fontunu kullandığını okudum. Gill Sans telif hakkı olan bir font ve €35.00 gibi bir fiyatı var. Bu font için ödenen ücret satın alınmasına mı mahsus yoksa bunun dışında ödenmesi gereken bir mebla var mı? Umarım sorum açık ve net olmuştur.

Yorum ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
T
10 yıl
Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Şirketlerine Yönelik Web Sitesi Zorunluluğu
Merhaba arkadaşlar. Neredeyse 1 - 1,5 herkesin başının etini yiyen, Yeni Türk Ticaret yasasının, her "sermaye şirketine" getirdiği web sitesi yaptırma ve yaptırdığı web sitesinin bir bölümünü Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 1524 maddesinin 1. fıkrası altındaki bend/paragraflarda belirtilen hususlara tahsis etmesi konusuna değinmek istiyorum. Konu çok fazla kafa karıştırmakla birlikte bir konu olmaktan çıkıp herkesin kendince yorum kattığı, özellikle türlü kesimlerin fırsat bu fırsat dediği bir platform haline gelmiştir.

Yasanın maddelerini yorumlayıp daha fazla kafa karıştırmak istemiyorum. Yasa da zaten gayet açık. Söz konusu olan şey, kamuoyunun/menfaat ve hak sahiplerinin aydınlatılması konusu ve bilgi edinme hakkı. Okuyup anlamak isteyene gayet açık ve net. Sadece belirli kişiler anlayıp bilecek olursa zaten yasanın bu yaptırımı ve yaptırımının nedeni, yasanın kendisi ile tamamen çelişir. Ayrıca, söz meclisten dışarı, konunun mesleği icra edenler tarafından oraya buraya çekiştirilmesi ise fırsatçılıktan ibaret. En azından ben öyle düşünüyorum.

Yine kendi görüşüm olmakla birlikte, birşeyi tamamen okuyup şu şöyle olacak bu böyle demek sanki bizim milletimizin karakteristiği olmuş. Anafikir çıkarmak gibi bir eğilimimiz her nedense yok. Anafikir ne mi?

Yukarıda verdiğim linkte söz konusu maddenin 3. fıkrası "İnternet sitesinin bilgi toplumu hizmetlerine ayrılmış bölümü herkesin erişimine açıktır" şeklinde başlıyor. Burada anahtar kelime topluluğu "bilgi toplumu hizmeti". Yani web sitelerinin belirli bir bölümü günümüz bilgi toplumunda, bilgi edinmeye olanak verecek şekilde yasaca öngörülen hususları/bilgileri/içeriği barındırmalıdır. (Anafikir bu, farklı görüşler de olabilir tabi). İşi konuşa konuşa o kadar karmaşık hale getirdik ki - bu arada, farkındayım şu an ben de aynı şeyi yapıyorum - kimse şu üç kelimenin içinden çıkmaz oldu.

O üç kelime ne ifade ediyor? Hani şirketlere site yapıp, şu en meşhur "Hakkımızda" kısmını koymadan geçmiyoruz ya. İşte aslında bu üç kelimenin temeli budur. En genel anlamda şirket hakkında bilgi vermek. Yasa ise bu bölümün içeriği ve bu işin nasıl yapılacağının teferruatını anlatmaktadır.

Bu işi bilenler yasayı sadece kendileri anlamış gibi, en başa yasanın internet sitesi bölümünü koyup insanlara siz anlamazsınız ben anlatayım numarası çektiğinden, internet siteleri geliştirmekle uğraşan bir kısım kimseler de dahil olmak üzere, insanların kafalarını karıştırıyorlar.

Tekrar söylemek gerekirse, yasanın neyi ifade ettiğini anlamak istiyorsanız, buyrun TBMM sitesinde mevcut, oturup kendiniz okuyun. Ben illa ki uygulamada görmek istiyorum diyorsanız ona da eyvallah. Açın, www.koc.com.tr adresini. Üst tarafta gördüğünüz tüm linkler yasada anlatılanlardan ibaret. Ya da bir başka şirketin web sitesine gidin. Örneğin, http://www.thecoca-colacompany.com/. Açın bakın, yukarıda Our Company, Investors en barizi. Aşağıda inform kısmı. Gidip Investors kısmına tıklayın mesela. Yasada tanımlanan ne varsa orada mevcut. Siteye bakaların çoğu ulan biz bunları zaten yapıyorduk diyecek. Evet kardeşim yapıyordun. Ama iş yasalaşıp iki teferruat görünce nedense sapıtıp farklı birşeyler olacak beklentisine giriyoruz. Yapmayın gözünüzü seveyim.

Son olarak eksik bilgi vermek gibi olmasın. Muhtemelen çoğu tasarımcının/programcının düşüncesi ben bu kadar teferruatı nasıl yerine getireceğim olmuştur. Eğer böyle düşünüyorsanız yasayı bir kez daha okuyun ve tasarımcıya/programcıya ilişkin bir sorumluluk ya da zorunluluk var mı görün. Ceza ve sorumluluk anlamında konu şirket yönetimini bağlıyor. Kalkıp faaliyet tablosunu size yazdırmayacaklar. (Bu topu başkalarına atmak değil, sorumlulukları yerine getirecek kimseler bariz tanımlanmıştır. Siz kendi sorumluluğunuzu layıkıyla yerine getirin).

Saygılarımla, Doğan AHMETCİ
T
11 yıl
RAM Değiştirme, 667 - 800 Mhz sıkıntısı
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle forumda konu ile ilgili arama yaptığımı ve istediğim türde bir cevap bulamadığımı söyleyeyim. Soruna gelirsek;

Şu an (ne yazık ki) HP Pavilion DV5 1120et model bir dizüstü bilgisayarım var ve ben aldığımdan bu yana bilgisayarda 3 gb ram mevcut. Donanımla aram pek iyi olmadığı için, yapacağım değişiklikler konusunda biraz tedirginim. Performansından ve kullanımından şu an memnunum fakat işi garantiye almak adına harddisk, ram ve pil (gerçi bu garantiden değil mecburiyetten ) almayı planlıyorum. Pil ve harddisk sorun değil ama bildiğiniz üzere ram olayı biraz cins bir durum. HP Active Support yazılımı RAM'lerin 1Gb + 2Gb 667Mhz SODIMM olduğunu yazıyor. Ben 2x4gb Corsair ram almayı planlıyorum (İşletim sistemi 64bit olacak bu arada). Fakat sorun şu ki benim RAM'lerim 667 Mhz mi 800 Mhz mi bilmiyorum. Bilgisayarın detaylı bilgisine baktığım bir yerde RAM için 800 Mhz, işlemci veri yolu hızı için 667 mhz diyor. he bir de 200 pin 240 pin olayı var ki bu iyice çıkmaza soktu beni. RAM lerde oldukça pahalı denem yanılma lüksüm de yok açıkçası.

Satın alma konusuna gelirsek, amazon.com adresinde komputerbay adlı bir markanın ve corsair markasının dizüstü ramleri mevcut. arada 10 - 15 dolar kadar fark var ama ben hangisini alsam bilemedim. Linkleri de veriyorum

http://www.amazon.com/KOMPUTERBAY-DDR2-SODIMM-800Mhz-6400/dp/B003D18Q7W/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1306452490&sr=8-6

http://www.amazon.com/Komputerbay-667MHz-PC2-5300-PC2-5400-SODIMM/dp/B004LT6MSA/ref=sr_1_13?ie=UTF8&qid=1306452490&sr=8-13

http://www.amazon.com/DDR2-DIMM-667Mhz-5400-5300/dp/B0031GGQC6/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1306452490&sr=8-5

http://www.corsair.com/memory/industry-standard/ddr2/vs8gsdskit800d2.html


Bu bilgiler ya da bilinmeyenler ışığında nasıl bir yol izleyebilirim. (Bu arada donanım bilgim oldukça zayıftır. Yanlış bir terim filan kullanmışsam mazur görün.) şimdiden teşekkürler.

Edit: HP'yi arayıp gerekli bilgileri almış bulunmaktayım.
T
11 yıl
HTML'de W3C kuralları ve PHP include kullanımı hakkında
Arkadaşlar az önce uğraşırken gözüme çarptı. PHP ile include edilmek üzere, DOCTYPE bildirimi yapılmamış olan ve standart HTML başlangıç etiketlerini içermeyen ("<html>","<head>", "<body>") bir HTML dosyasının kullanımı W3 standartları ve SEO için uyumsuzluk veya istenmeyen bir durum ortaya çıkarır mı?

Not: Bahsi geçen belge PHP olarak değil doğrudan HTML olarak include edilmiştir.
T
11 yıl
PES2011 >> PES2010 Save Data kullanmak mümkün mü?
Arkadaşlar şu an PES 2010 BAL'da (WB ve WF olmak üzere) iki adet oyuncum var. Bunların Save dosyalarını PES2011'de kullanmak mümkün mü bilgisi olan var mı acaba. Adamları harcamak istemiyorum da
T
11 yıl
jQuery Caption Slider
Arkadaşlar, birkaç gün önce forumda bir arkadaşın ricası üzerin birçok haber sitesinde rastladığımız son 10 manşeti içeren bir manşet scripti hazırladım. İçeriği sadece HTML-CSS -JavaScript(jQuery Kütüphanesi) dir. Bu sıralar çok fazla rağbet olması dikkatimi çekti. Farklı farklı dosya paylaşım siteleri ile ihtiyacı olanları uğraştırmak yerine, önümüzdeki günlerde geliştirmeye devam etmek üzere sourceforge.net'te paylaştım. İhtiyacı olan veya üzerinde değişiklik yapmak isteyenlerhttps://sourceforge.net/projects/caption-slider adresinden indirebilir ve yeni versiyonlarını takip edebilirler.
T
12 yıl
$_SERVER['HTTPS'] Sorunu [ÇÖZDÜM]
<?php 
ini_set('display_errors',1);
if (isset($_SERVER['HTTPS'])) {
session_start();
print "ssl =".$_SERVER['HTTPS'];
if (isset($_GET['login'])) {
if (isset($_SESSION['user'])) {
print 'Zaten başka bir isimle giriş yapmış bulunmaktasınız!<br/>';
print 'Bu isimle giriş yapmak için lütfen <a href="/logout.php">mevcut oturumu sonlandırınız</a><br/>';
print '<a href="/index.php"><<Geri</a>';
exit();
}
elseif (!isset($_SESSION['user'])) {
if (isset($_GET['user_id']) && isset($_GET['user_pass'])) {
$_SESSION['user']=$_GET['user_id'];
print "{$_SESSION["user"]} kullanıcı adıyla başarıyla giriş yaptınız";
header('Refresh:5; URL=/index.php');
}
elseif (!isset($_GET['user_id']) && !isset($_GET['user_pass'])) {
print 'Lütfen kullanıcı adı ve parolanızı girin!';
}
}
}
elseif (!isset($_SERVER['HTTPS'])) {
print "ssl = off";
}
?>


Arkadaşlar bu kodu bu haliyle uyguladığımda, login.php sayfasına https protokolüyle bağlandığım halde hiçbirşey döndürmüyor. İşin garibi. isset($_SERVER['HTTPS'])'den sonra kullandığım if bloklarını ve session_start() fonksyionunu yorum haline getirince tıkır tıkır çalışıo. Benim farketmediğim bişi mi var?

EDİT:: Özür diliyorum arkadaşlar. if bloklarından bi tanesini "}" ile kapamamışım :) ama bu sferde kafama display_errors olayı takıldı. hata var da niye göstermio acep? Fikri olan.
T
12 yıl
XML'i Veritabanı olarak kullanmak
Arkadaşlar birkaç ay önce içinde yer aldığım dahası yer almak demiyelim de, bir rica üzerine ufak bir modülünü kodladığım bir projeden sonra bu olay aklıma takıldı. Proje için en başında sqlite v3 kullanmıştım. sqlite tam olarak nasıl veritabanıdır bilmeyenler için kısa bir açıklama yapayım. Sqlite, mysql tarzı bir veritabanı sistemidir fakat farkı bir sunucuya bağlı olarak çalışmak yerine sizin kafanıza göre bir uzantı ile oluşturduğunuz (ben yaptım sorun çıkarmadı örneğin db.db, db.dat vs) bir dosyaya kendi sql kodları ile bir metin dosyasına veri eklermiş gibi veri eklemesi. Neyse konumuz sqlite değil. Sadece bağlantıyı kurmak istedim.

Yazdığımız script için sqlite eklentisi gerektiğinden ve biz FreeBSD üzerinde bunu bir türlü halledemediğmizden yine arkadaşın ricası üzerine aynı modülü bir XML belgesini veritabanı niyetine kullanarak yazdım. Intranet üzeirnde yer alacağından güvenlik konusunu dikkate almadım, hatta dürüst olmak gerekirse güvenlik aklıma bile gelmedi. Fakat sqlite'in basitliğinden esinlenerek, XML belgelerinin çok iyi performans sergileyebilecek ve kullanımı çok basit bir veritabanı olarak düşündüm. Ancak sonrasında kafama şöyle bir soru takıldı. XML belgesini PHP için çok rahatlıkla veritabanı niyetine kullanabiliriz. Tabiki kullanıcı sistemi bulunan bir sistem için her halükarda hacklenmeye davetiye çıkartan bir sistem olurdu. Fakat sitede zaten açık açık yazan içeriğin barındırılması için biçilmiş kaftan diye düşündüm. İşte sorun tam burda başlıyor. Her ne kadar içeriğin XML belgesi açılıp görülmesi sorun değilsede, XML belgelerine müdahale etmekde sadece PHP'nin becerisi söz konusu değil. JavaScript'te bu konu da becerikli. Sonuç olarak, sitemizi PHP kullanarak XML veritabanına bağlı bir biçimde de oluştursak, adres çubuğuna girilen bir javascript kodu ile rahatlıkla XML belgesinin içeriği değiştirilebilir. Bu durum için düşünebildiğim tek çözüm XML belgesinin chmod değerlerinin 666 olması. Olması da, bu belgeye veri eklemek istediğimizde belgenin chmod 777 olması gerekecek. Bu da bir engel teşkil edio. Yanılmıosam bu durumda bash kullanmak lazım ki bu da hiç içime sinmiyor. Bu konuda bir önerisi ya da bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
T
12 yıl
Perl "shift" fonksyionu!
Arkadaşlar bi kaç gün önce. lynda.com da yer alan Bill Weinman'ının Perl Essential Training isimli Perl Derslerine başladım. Derse başladığım günden beri kafamı kurcalayan 2 şey oldu. İlki şu;

 
#!/usr/bin/perl
#

use strict;
use warnings;

main(@ARGV);

sub main {
my $greeting = "Hello World";
message($greeting);

}

sub message {
my $message = shift or return;
print ("$message\n");

}burada kafamı karıştıran my $message için atanan shift or return olayı. shift php de olduğu gibi dizinin ilk elemanını diziden silio. bunda sorun yok fakat burda dizi olmayan bir değişkene atanmakla tam olarak neyin amaçlandığını kavrayamadım.

Bir ikincisi de Perl ile oturum kontrolü. Farkettiğim kadarıyla Perl standart olarak bizim PHP'den bildiğimiz $_SESSION tarzı yerleşik bir oturum fonksyionuna sahip değil. Araştırdım CPAN'dan indirilebilecek birkaç oturum modülü var fakat hangini kullanabileceğim hangine güvenebileceğim konusunda şüpheliyim. DEITEL'in Perl kitabında böle bişi vardı heves edip baktım fakat o da Cookie bazlı oturumu anlatıp örneklemiş. CPAN'da özellikle üstünde durulan iki oturum açma modülü var; biri CGI::Session bir diğeri de Apache::Session. Bunlardan hangisi daha tutarlıd ve kullanışlıdır.

Bu iki konuda yardımcı olan olursa çoh aşırı sevinirim
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.