Q

Yüzbaşı
29 Ocak 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
447 (Bu ay: 5)
Gönderiler Hakkında
Q
4 ay
Web ten İzlemeye Çalışınca Bu Hatayı Alan Varmı ?
Edit: Linux/Edge İle Alakalı Bilinen Bir Durummuş , Üzerinde Çalışılıyor.👍


Güncelleme: Düzeltildi.
< Resime gitmek için tıklayın >
Q
5 ay
Linux/Ubuntu Hakkında Yararlı Bilgiler
< Resime gitmek için tıklayın >


Canonical tarafından geliştirilen sektörün en çok kabul ettiği başarılı bir linux işletim sistemidir, linux tarafındaki windows denebilir konumu itibariyle, normal sürüm 6 ayda bir büyük çaplı güncelleme ve düzenli olarak birçok normal güncelleme almakta, LTS sürümü 2 senede bir büyük çaplı güncellemeleri almakta diğer güncellemeler aynı, herhangi bir ücreti yoktur lakin sembolik olarak donate e açıktır.  


Not-1: Bazı popüler ve güzel oyunlar native olarak linux tede var(CS Global vs.), ek olarak steam proton ile steam daki oyunları oynıyabilirsiniz, steam ayarlardam aktive etmeniz yeterli, aşağıda anlatmış oldugum uygulamayı kullanırsanız steam dışında kalan oyunlarıda oynıyabilir ve gerek duyduğunuz birçok windows uygulamasını kullanabilirsiniz.


Not-2: "Wine"(ara uyumluluk katmanıdır, windows çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak windows uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz, wine "ilk elden" belli başlı dev sistemler için geliştiriliyor sadece, ubuntu debian macos gibi, wine güncel grafik teknolojilerini desteklemekte DX12, DLSS, RAY TRACING vs. gibi, anti hile yazılımı kullanan oyunlarda desteklenmekte, aynı zamanda open source dur incelemek isterseniz.Lutris üstünden kullanmanız tavsiye edilir.


Not-3: "Darling"(ara uyumluluk katmanıdır, macos çalıştırıyor diye düşünmeyin kendi içinde) kullanarak macos uygulamalarını linux tede çalıştırabilirsiniz, gelişim sürecindedir ve kıvama gelmemiştir lakin ilerliyen zamanda macos tarafındaki uygulamalarda emrinize amade olucak.Macos unix tabanlıdır bu bağlamda böyle bir katmana gerek duyuluyor.Unix ve linux oldukça benzerdir kardeş denebilir.


Not-4: Yazılım için anlatmaya gerek yok zaten.Microsoft tarafındaki .Net Core/SQL Server üstünede çalışmanız mümkün eğer öyle bir projede çalışıyorsanız.


Not-5: KDE Connect kullanarak sisteminiz ile android cihazlarınız arasında tam bir eko sistem kurabilirsiniz.


Not-6: Ofis işlerinizi vs. "Libre Office" ile halledebilirsiniz, hali hazırda kurulu gelmekte.


Not-7: Arayüz özelleştirmelerinin detaylı şekilde incelenmesini tavsiye ederim, varsayılan halde kullanmak zorunda değilsiniz, herhangi birşey yüklemeden ubuntu hali hazırda size birçok seçenek sunmakta, ek olarak "dconf editor" kurarak harika değişiklikler yapabilirsiniz, bu editor işletim sistemine extra birşey yüklemez hali hazırda olan ayarları daha detaylı olarak değiştirmenizi sağlar, kullanımı basittir, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.


Not-8: "Synaptic Package Manager" kurmanız tavsiye edilir, paket yönetiminizi(yükleme/kaldırma vs.) bu uygulama üstünden yapabilirsiniz, ubuntu store dan yükliyebilirsiniz.


Not-9: İşletim sistemi içerisinde ubuntu hesabınıza giriş yaptıktan sonra terminal den "sudo ua attach <size verilen lisans anahtarı>" komutunu kullanarak cihazınızı hesabınıza bağlıyabilir ve lisanslanmış şekilde sisteminizi kullanmaya devam edebilirsiniz, bu lisans ücretsizdir(hesap başı 3 cihaza kadar), avantajları sistem kapanmadan kernel güncelliyebilme hizmeti, müşteri destek vs.. gibi şeyler.Lisans anahtarınızı ubuntu web sitesine giriş yaptıktan sonra "UA" sekmesinden alabilirsiniz.


Not-10: Kurulum işlemi ardından karşılama ekranında size sistem "donanım" bilginizi Canonical göndermek istermisiniz şeklinde bir soru soruluyor, bunu kabul etmeniz tavsiye edilir.Sadece sistem donanım bilginizi gönderiyor bu bağlamda bir sıkıntı yok.


Not-11: Sistem kurulup güncellemeleri yapıldıktan sonra şu paketleri sırasıyla terminalden veya paket yöneticisinden kesinlikle kurun işinize yarıycaktır.
-sudo apt install libdvdnav4 gstreamer1.0-plugins-bad gstreamer1.0-plugins-ugly libdvd-pkg
-sudo dpkg-reconfigure libdvd-pkg
-sudo apt install ubuntu-restricted-extras
-sudo apt install gnome-shell-extensions


Not-12: Ubuntu nun varsayılan kırmızı/turuncu renklerinden hoşlanmıyorsanız native "Gnome" arayüzünüde kullanabilirsiniz, giriş ekranındaki ayar iconundan "gnome" u seçmeniz yeterli olucaktır , ek olarak extension uygulamasından ubuntu ile alakalı extensionları yeniden aktive etmeniz önerilir , tweak uygulamasından temayı "adwaita" olarak değiştirmeniz önerilir yekparelik açısından.


Not-13: Aynı disk , disk imajını veya sistem yedeğini tamamen farklı donanıma sahip PC lerde bile sıkıntısız şekilde kullanabilirsiniz, kişiye göre değişmekle beraber bu inanılmaz yararlı bir özellik.Windows ta bunu yaparsanız saniyede kaç tane mavi ekran/çökme/vs. olur bilinmez.^^


Not-14: "Timeshift" uygulaması ile sisteminizi yedekliyebilirsiniz ve farklı bir sistemi bu yedek ile kurabilirsiniz.


Not-15: "ULauncher" kesinlikle tavsiye ederim , macos tarafındaki "spotlight" a karşılık gelmekte işlev olarak.



ISO İndir


"LTS Versyon Önerilir"


https://ubuntu.com/download/desktop




Q
5 ay
Tulpar T5 V18.1 Pil Değiştirme Daha Yüksek Kapasiteli/Hücreli Bir Model İle
Monster servisi böyle bir hizmet veriyor mu ?

Not: Şuan içindeki büyük ihtimal 3 hücreli kötü bir pil, günlük kullanımda 2 saat civarı gidiyor buda oldukça yetersiz, 6.5-7 saat+ gitmesi gerekli.
Q
6 ay
Monster ın Tasarımlarında Razer ı Örnek Alması Lazım Ve İş Tarafındaki Ürünleri Revize Etmesi Gerek
Başlıktaki gibi razer ın güncel ürünlerine bakıp ilham alırlarsa çok iyi olur marka ve kullanıcıları açısından, touchpad konumlandırması(simetrik) ve boyutu, klavye yapısı, vs.., bu cihazların hatrı sayılır bir kısmı oyun için alınmıyor, linux veya windows kurulup iş amaçlı kullanılıyor, en kötü ihtimalle iş amaçlı ürünlerinize bu tasarımı uygulayın ve iş kategorisinde 15.6-16 inç seçeneğide olsun, bide iş olarak geçen tırt cihazlara 10K+ istenmesse çok güzel olucak gaming kategorisinden ürün almak zorunda kalıyor insanlar, iş amaçlı ürünleriniz şu şekilde olabilir gaming ürünlerinizden ekran kartını çıkarın dış kasasını aşağıdaki hale getirin, fiyatınada ayar çekip satışa sunabilirsiniz, kasa tarafında maliyetiniz yükselicektir ama ekran kartı gidiceği için günün sonunda ekran kartlı olan modellerden daha aşağı fiyatla sunulabilir, ek olarak şöyle bir opsyon sunulabilir iş amaçlı cihazlarda istiyene render için üretilmiş ekran kartı seçenekleri sunulur.

Küresel çapta bir noktaya gelinmek isteniyorsa yapılması gereken bunlardı başlangıç olarak, devamında software kısımları işin içine giriyor.


< Resime gitmek için tıklayın >
Q
7 ay
İnsanlara Birşey Satılmaya Çalışılıyorsa Önce Oyuna Girebilmeleri Gerekiyor - Yıl 2021 Fanteziler...
O hurda server larınızın kapasitesini 2X yapın, multi hesap denetiminiz varmı bilmiyorum lakin direk sınırsız ban politikası uygulanırsa active gm ler eşliğinde 1 ay içinde geriye sadece normal kullanıcılar kalıcaktır, yıl 2021 halen server giriş üstünden fantezi yapılıyor, utanmadan bide anında erişim diye silk ile bilet satmaya çalışıyor.

Not: Bahsi geçen yapım Silkroad TR - Gamegami
Q
8 ay
TV Üreticileri Ne Yaşıyor - CPU/GPU/RAM/Depolama
Gayet güzel paralar alıyorlar, donanım şaka gibi, arazi geniş, TV de pil derdide yok, soğutma konusunda yer sıkıntısıda yok, ufak bir soğutma bloğu konur her yükte 7/24 %100 verimle çalışır, adam akıllı donanım konmuyor, cihazın roket gibi çalışması lazım, 6-7K ve üzeri paralar veriliyor, koy içine snapdragon 730G, 4 GB Ram, 32 GB+ depolama "en azından".
Q
8 ay
Tivibu Alternatif => Turkcell TV+ ✓
Bilindiği üzere yıllardır Android TV lere getirilmedi bu uygulama, lisans bekliyoruz vs. şeyler söylendi, halen bekliyorlardır :), onlar bekleye dursun "TV+" denemenizi öneririm, bir süredir kullanıyorum test amaçlı, genel olarak beğendim, birçok kanal mevcut ek olarak filmler vs. var, aylık 13 TL/17 TL.
Q
8 ay
VESTEL 58UA9600 58" 147 Ekran
Merhaba, başlıktaki ürün, nakit alınıcak, fiyat 5020 TL, daha iyi bir öneriniz varmı ?, noname marka olmasın.

Bütçe: 5 K Civarı
Q
8 ay
Bu Durumda Intel X99 Anakart Almaya Değermi Sizce ?
Piyasayı bir süredir takip etmiyorum detaylı olarak, şuan Intel Xeon 2690 v2 4 GHZ kullanıyorum X79 chipset ile, gün içinde bir gelişme oldu, elime ücretsiz Intel Xeon 2690 v4 gelicek yakın zamanda, yine O.C yapılı halde çalışıcağı için güzel bir anakart almam gerekiyor, aliexpress ten Asus un güzel bir anakartı vergiler dahil "4000 TL" civarına geliyor, tek maliyetim bu olucak, almaya değermi sizce ?

Şuanki X79 kurulumda herhangi bir sorun yaşamıyorum ve yeterli geliyor rahat şekilde, bu geçiş bana performansın yanında teknolojik olarak faydalar sağlıycak kendinden M2 PCIE SSD, USB 3.1 desteği, vs. gibi.

Intel® Xeon® Processor E5-2690 v4 (35M Cache, 2.60 GHz) Product Specifications

Not: Sistem iş ve oyun amaçlı kullanılıyor, işten kasıt "Unreal Engine" ve bazı araçlar çalışıyor ek olarak çeşitli işlemler yapılıyor eş zamanlı olarak.

Not-2: Yoktur diye TR deki 2.ele bakmamıştım, güzel markalı anakart lar 3000 TL civarına bulunabiliyor, bu seçenekte söz konusu.
Q
9 ay
Cypher - Steam > All - Yeni Başlıycaklara Öneri
Artıları Ve Öneriler:

-Büyük Firmalar Minerlarını Salamıyorlar, Anında Ban Süresiz, Bireysel Satışlar Mevcut Ama Büyük Firmalar Giremediği İçin Sıkıntı Oluşturmuyor Fazla, Yani USKO(TRKO) Gibi Bütün Slotlar Firma Destekli GB Farm Çeteleri Tarafından Esir Alınmış Durumda Değil
-GM Ler Oldukça Aktif - Günde 10-15 Kişi Ceza Alıyor Minimum, Eskiden Bu Sayı Daha Fazlaydı, Bu Yaklaşım Sayıyı Bu Oranlara Kadar Düşürdü, Sıfırlanıcak İnş. :)
-Sadece TR Den Oluşmuyor :)
-Human Olmanız Tavsiye Edilir Şu Aşamada - Karus Sayısı Biraz Daha Fazla
-Dragon Box Vs. Gibi Saçmalıklar Yok
-Premium Pot Mevcut Store Da - USKO(TRKO) da Kaldırılmıştı GB Stoğu Erisin Diye :))
-USKO(TRKO) Gibi Etraf Kaynağı Belirsiz Itemler İçermiyor, Özellikle Ares - Dies USKO(TRKO) Da Bu Durum Hat Safada Zira Zamanında Neler Oldu Neler O Serverlarda, +10 Itemleri 900-1000 TL Satanlar Kaynıyordu.....
-Ortam Oldukça Canlı ve Seviyeli USKO(TRKO) ya Göre, Community Sağlıklı Genel Olarak, Arada Cinsler Var Tabi Heryerde Olduğu Gibi

Eksileri:
-PUS Fiyatları Biraz Daha Yüksek


TR local host tan çıkıp Global arena da oynamak istiyorsanız değerlendirmeniz önerilir, yakında tek server inmesi söz konusu olabilir zira Cypher varken diğerleri gereksiz kalıyor, piyasa dengeside oldukça iyi, sunucu kapasitesi arttırılıp bu tarz bir birleştirme yapılabilir.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.